www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Handmade Custom Shop Dominance Amp


Recommended Posts

Vand acest amp de 18 w facut manual de Dan Panaitescu . A primit imbunatatiri la bucla de fx si toate lampiile noi sa sune ca si ampul lui Dan Iliescu care este facut dupa aceeasi schema .

Ampul suna cu mult peste cat cer pe el . Pot spune ca este boutique .

In momentul cand ma consultam cu d-l panaitescu si nu prea ii cunoasteam munca si cu ce se mananca ampurile pe lampi mi-a trimis urmatoarele mesaje care pot parea putin increzute insa sincere si putin starnite :D( eu punand cu intrebari prostesti )

 

"vorbim de amplificatoare profesionale in felul lor unicate.sant manufacurate cu piese de cea mai buna calitate si au avizul unor profesionisti adevarati in ceea ce priveste sunetul,deci nu au cum sa fie ieftine,un asemena amplificator in cumperi ca sa canti cu el poate toata viata.apoi trebuie sa fi tu ca si chitarist peste un anumit nivel ca sa poti expoata la adevarata valoare posibilitatile ampului.dan iliescu canta cu un asemenea amp de vreo 5 ani!"

 

''ampul asta bagi chitara in el si canti.eventual poate un delay in bucla de fx,si cam atat.repet si nu am nici cea mai mica intentie de a te supara-daca esti doar la inceput de drum,chiar nu merita sa investesti atatia bani.ampul a fost prezentat in magazinul muzica 1 luna.cei de acolo au recunoscut ca nu au in magazin asa ceva,si stabilisera pretul la 600 euro+tva adica750 euro,adica peste vox si orange in aceeasi categorie de putere.nu doresc sa insist,pt ca eu nu traiesc din asta. nici nu se pune problema sa-l vand fara sa vii la bucuresti sa-l probezi.oricum eu scriu destul de rar pe rgc,pt ca am deja un cerc de clienti format.numai bine.[o sa-ti trimit maine niste poze]si apropo,am 64 de ani si ma ocup de asta de la varsta de 16ani,si am mai fost si chitaristul lui mondial''

 

"un sfat de la un profesionist;renunta la orice pedala de distors sau procesor daca vrei sa faci performanta cu adevarat."pasta"aceea de sunet din pedale sau procesoare nu face dect sa ascunda greselile,pt ca ele sant estompate in cea mai mare masura.ideea este ca intre chitara si amp SA NU FIE INSERIAT ABSOLUT NIMIC!!!!din acest motiv trebuie un amp de calitate foarte buna.de exemplu distorsul meu care suna cu f mult gain si foarte plin;numai din potentiometrul dela chitara il poti face overdrive,sau clean.asta te obliga sa nuantezi sunetele si sa poti transmite ceva ascultatorilor.tare si fals stie toata lumea!asta face diferenta intre un amp profesional si unul obisnuit chiar dela nu stiu ce mare brand.http://www.youtube.com/watch?v=HxTNRRLXAYI asculta un combo dominance de 50w.chitara direct in amp si doar reverbul cu arc ca efect.[iti imaginezi ca mac chitaristul lui godoroja nu canta cu orice]iti doresc numai bine"

 

"in forma actuala daca as mai umbla la el nu as face decat sa-l stric.a fost probat de tipi grei din bransa,asa ca nu ma ce customiza.distorsul este ff"greu" cu gain cat vrei si poti face orice cu el.od-ul duce catre ac-dc,iar cleanul ceva intre marchall si fender.chiar daca ai vrea,tot nu as modifica nimic pt ca chiar nu este cazul.la un asemenea amp de regula se lucreaza la tonuri cel putin un an,si asta apeland la instrumentisti care stiu cu ce se mananca.suna excelent si in studioul de imprimari unde s-au facut ore intregi de probe.sant vreo 3 studiouri in buc care le folosesc cu succes"

 

Recenzie : http://forums.rgc.ro...5132-dominance/

 

Pret final : 1400 RON .

Am vb cu d-l Dan Panaitescu si unul nou e in jur de 750 E cu specificatia ca acum le face cu 3 canale cu egalizator pe fiecare canal . ( un canal de overdrive la mijloc ) insa ampul are un switch pe canalul de distors care il face din high gain intr-un british overdrive . Deci egalizatoare separate pe clean si pe distors/overdrive .

Dau orice fel de detalii PM .

 

Later edit : E foarte greu sa vinzi un amplificator facut custom pentru ca oamenii cauta firme si nu sunet . Imi amintesc ca mi-a zis cineva intr-un magazin muzical : "marshall sunt cele mai bune amplificatoare la ora actuala ,orice iti iei suna foarte bine " .

Mai adaug un topic pentru ca nu prea am alte referinte la munca dl Panaitescu >

http://forums.rgc.ro/topic/58126-sampler-dominance/page__p__560327__hl__panda__fromsearch__1#entry560327

"Nu prea exista cuvinte sau sampleuri care pot sa iti descrie exact ce iese din aceste statiutze. Nu ai cum sa povestesti adancimea sunetului, grasimea OD, vibratiile acelea care te lovesc fix in piept.."

"

In momentul de fatza cautam sa imi cumpar un Head+cabinet si inca nu eram hotarat intre Mesa Dual Rectifier sau sa gasesc un JCM 800 bine ingrijit...pana cand am incercat astazi comboul Dominance de 50W.

 

Am stat mai mult de o ora pentru ca nu prea imi venea sa cred cat de placut este sa iti fie "violate" urechiile:D...si ca sa scurtez povestea urmeaza primesc un Head de 50W (exact ca si combo ul mai sus amintit).

Cand ai un astfel de amplificator in fatza, lucrat la asemenea detaliu, "arunci" in el cu orice si pe orice setare va suna bine, parerea mea este ca orice alta cautare dupa yo stiu ce Marca scoasa pe banda rulanta (doar ca nush ce mare artist canta pe ceva asemanator) este pierdere de timp.

 

Unde mai pui ca si pretul este considerabil mai mic.

 

Recomand tot ce iese din mana domnului Panaitescu pentru ca la mijloc se afla munca facuta din suflet si zeci de ani de experienta.

 

Seara faina!"

 

Va invit cu toata inima sa il probati , eu sunt din Zalau - ne intelegem la transport .

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pretul de vanare este relativ mic comparat cu ce se vinde in magazine . Cand te gandesti ca ''ampul din magazin'' este facut la chinezi, dupa care se adauga transport , adaosul comerciantului , adosul magazinului ,nu se mai merita facuta comparatia .

Daca este cineva interesat , sa ma contacteze pe pm si ne intelegem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest omuletzu verde

super scula,un ampllif aceeasi marca foloseste si nicu covaci,criza asta,nici bani de scule nu mai "e" ...

Edited by omuletzu verde
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.