www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

  • 3 months later...

salut va prezint citeva chestii pentru studio care sint simplu de utilizat shi puteti face o inregictrare corecta casa puneti pe rgc sau chiar si pentru yutube caci are shi o sectiune video de fapt jucaria e impartita in trei stadii

prima e foarte simpla chiar usor ca sa pui o idee edoar unmultipiste pe care te inregistrezi shi are si o tala de mixaj pentru finisat ideea efectele sint in tabla de mixaj e perfrct pentru chhitaristi sau basisti sau orice alt instrument care nu e midi

Jucaria se cheama MAGIMIX AUDIO 7 asta e prima faza

Link to comment
Share on other sites

SI pentru cei care vor mai mult mai sofisticat ca sa nu se mai descurce uite shi faza a treia

aceasta contine shi un spatiu dedicat pentru video deorece din ce in ce mai multi sa filmeazza ca sa se puna pe yutube , cred ca instrumentul acesta e perfect si poti realiza lucruri de mare calitate

Daca pina aici efectele au fost doar asa ca sa poti sa iti faci o idee aici sse schimba lucrurile caci spatiul dedicat efectelor e ENORM si de calitate iti trebuie timp idei si meserie ........si gata ai realizat un video de buna calitate cu un sunet bun

NU stiu a zic un pret la assa ceva ca eu leam primit pe de gratis ca publicitate cin cintam in studio

Link to comment
Share on other sites

UITE o alta jucarie care puteti sa o INCARCATI GRATUIT caci e pusa in test ;

.Este un multi piste cu o tabla de mixaj dar care are shi un etaj de masterizare un etaj de efecte shi un etaj de amplficare cu compresor , nois gaite , eq , disto , corus , reverb in etaju de afecte

 

GRABITIVA SA IL ESCARCATI CA NU VA RAMINE MULT TIMP DISPONIBIL GRATUIT

 

MUSIC MAKER 15 PREMIUM

 

 

www.magix.com/fr/telechargements-gratuits/version-test/toute-les-versions-test/

mai sint shi altele care pot fi descarcate usor shi sint de buna calitate

www.magix.com/uk/samplitude-music-studio

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

poate ca manevra e proasta da intentia e buna daca nu merge mai datimi sfaturivreau sa pun pe sit unmultitrak care e vindut cu pedalele BNX si GNX de digitec si o baterie complecte cu ceva ritmuri adevarate :

 

 

poate ca manevra e proasta da intentia e buna daca nu merge mai datimi sfaturivreau sa pun pe sit unmultitrak care e vindut cu pedalele BNX si GNX de digitec si o baterie complecte cu ceva ritmuri adevarate :

 

da aveam intentie buna dar vad ca nu sa incarcat e prea mare

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mai intreaba lumea ( si sincer, acum ma intereseaza si pe mine),

de un program de scos chitara dintr-un fisier mp3.

unii spun ca nu se poate

altii spun ca poti scoate doar vocea, cu niste programe simple (eu)

 

unii spun ca se poate cu JamVox

dar acesta nu e free, si nici nu pot sa-l vad trial

si vreau sa stiu, poate stie cineva un alt program, sau acesta free, ca sa-l downloadam si noi

 

 

 

 

pls ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tre sa ma spovedesc, spun tot.

 

Deci... mi-am luat amplitube metal, am conectat chitara (jackson js20) la comp, am o placa de sunet on-board Realtek alc660, am setat tot asa cum scria pe prima pagina.

Mi-am ales un preset(distors) si cand sa incep sa cant si io ceva incepe furtuna, aveam un zgomot de fond extraordinar, dar mie chitara imi suna tot clean, aveam 0% distors :)), dar lag deloc sau aproape deloc.

 

Mi-am luat Revalver 3, conectez chitara... la fel lag deloc da aici era distors, destul de bun, cel putin pe mine m-a satisfacut, partial... problema e urmatoarea: aveam si aici un super zgomot de fond si pe langa asta (eu ma auzeam in casti), se auzeau doua chitari :)) una pe distors si una pe clean.

 

Stiu ca s-a mai intrebat, dar nu a dat nimeni un raspuns concret, CUM SCAPAM DE "NOISE"?!?

Link to comment
Share on other sites

Gasesti module de noise reduction in programele astea dar n-o sa-ti faca mare branza. Ia o placa de sunet mai buna cu preamp, sau un preamp separat. Si se aude si clean pentru ca iti monitorizeaza line-in-ul sau microphoneul in functie de unde ai bagata chitara. Da-i un dublu click pe iconita din dreapta jos de sunet si debifeaza microphone si line-in de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Erau debifate alea, deci e clar... tre neaparat un preamp.

 

O pedala analogica merge? sau o sa fac si acolo figuri pt ca tre sa transforme din analogic in digi, stiu ca si acuma e asa, dar nu stiu cum o sa fie cu pedala...

 

Mai bine cumpar o pedala decat o placa de sunte meseriasa, diferenta de pret e mare pt bugetul meu de criza.

Link to comment
Share on other sites

Merge. Incearca un procesor, cantat prin boxe de calculator se aude mai bine decat guitar rigul si il poti folosi si ca preamp oricum. Gasesti pe forum la mana a 2-a la preturi acceptabile.

 

edit: mai incearca sa faci si o impamantare la calculator daca nu are priza. Ajuta cu zgomotul. Trage un fir de la carcasa si leaga-l la calorifer. Evident, de parti metalice.

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Pff, la asta nu m-am gandit. Sa fie de la pamantare? am instalatia electrica veche si fara pamantare.

 

Cand nu ma ascult in casti, suntul iasa pe un amp de vreo 3 w (fosta boxa activa de comp) la care am legat doua boxe de combina, meseriase. Rzistente si se aude bine.

 

Deci pamantarea... ok, ms de idee.

Link to comment
Share on other sites

O noua problema.

 

Folosesc cateva zile amplitube si/sau revalver 3 dupa care nu se mai "lipeste" nimic de sunetul chitari, suna ca si cand nu as avea nici un simulator de amp deschis. Softurile sunt demo.

Am mai patit chestia asta acuma cateva zile, am reinstalat windows-ul si a mers, acum s-a frecat iar, sincer nu am chef sa-mi reinstalez windows-u saptamanal.

 

Ce ar putea fi? nu am schimbat nicio setare, nici din soft si nici din ASIO.

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

Am auzit acum ceva timp de un program care incetineste/mareste viteza melodiilor fara sa distorsioneze frecventa sunetului (La2 ramane La2 cand maresti viteza, nu se transforma in La3..4 etc). Mi se pare un program excelent pentru a exersa alaturi de piesa originala in schimb de un simplu metronom... Stie cineva cum se numeste programul sau programele in caz ca sunt mai multe variante?

 

LE: 4 programe "you need to master" daca vreti sa fiti chitaristi "buni":

 

1. Guitar Speed Trainer

 

2. Guitar Scales Method

 

3. Absolute Fretboard Trainer PRO

 

4. EarMaster School 5

 

PS. Cred ca sunt freeware.... daca nu PM cine nu are probleme cu programele piratate si va spun eu de unde sa le luati....

Edited by versATiL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rse-ul nu este chiar inutil sunt melodii unde daca il configurezi putin se aude aproape real dar mai multe intratevar unde mai bine lasi midi.

Despre FL am o parere foarte proasta, chiar daca cand eram mai tanar :) m-a introdus in lumea muzicii electronice cu veriunea 2 sau 3 parca mi-am pierdut repede interesul pentru ca nu esti liber sa faci tot ce vrei + ca se vede clar ca e un sequencer la care au tot adaugat chestii, dar tot sequencer a ramas si nu DAW in toata firea si nu zic nu ca a fost misto la vremea lui dar acum piata e saturata de oferte calumea ca Reaper care are si licentza de 60$ sau euro nu mai stiu, licenta cu care poti face ce vrei daca nu ai un venit mai mare de 20000 euro p an. sau Tracktion care la fel e o optiune mult mai buna ca fl la un pret asemanator. Nu e rau FL ca soft dar nu ai dc sa-l folosesti pt ca sunt optiuni mai bune de banii aia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest guitar4ever

salut! As dori ca intr-o melodie sa cante doar tobele. Exista vreun program care sa faca acest lucru?

 

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
Cred ca el vrea ca dintr-un .mp3 sa i se auda doar toba.

Raspunsul este nu, nu exista asemenea program.

 

 

da Trigger, asta vroiam. Mersi de raspuns :)

 

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.