www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

  • 3 months later...

Vox Jamvox 3.03.

 

Pro: in aceasta varianta, gate-ul functioneaza exceptional, mai bine decat in GR5, dinamica este peste Amplitube, chiar pot sa il compar putin cu s-gear, ai senzatia ca ''misca aerul''.

Cons: are multe lucruri inutile pentru mine in componenta lui.

 

Am ramas placut surprins de varietatea sunetelor si calaitatea lor, au evoluat mult de la versiunea 1.52.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Saluti...am inceput in 95 cu sound impresion...apoi am trecut prin cakewalk 7-8-9-sonar cubase sx1 sx3 si cubase 5...momentan lucrez in reason 7..este gratuit demo...fully functional...dar ce salvezi nu mai poti deschide...asta se rezolva facind export midifile...audio nu poti exporta dar poti altceva face...in soundforge record stereo mix (in xp era optiunea what you hier)...pt tobe folosesc battery 3 iar pt ghitara amplitube 3...se spune ca cel mai bun soft este cel in care stii sa lucrezi :)...band in a box 2014 de asemenea ok

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Saluti...Reason 7...cred ca intentionat l-au dat demo la downl ca si gata spart...cu un pic de fantezie poti lucra bine de tot in el...chiar si cu vst-uri...se spune ca cel mai bun program este cel in care stii sa lucrezi...de multe ori inclin sa cred asta...pe focusrite saffire usb am latenta in cubase5...pe reason 7 nu :)...asio 4 all...apropos...de ce se scot tot felul de asio full duplex daca merg de k?...tot felul de virtual cable etc...cred ca inca se bijbiie in programare...si mai cred ca max in 10 ani programele se vor seta singure optim...pt cine va incerca reason 7...rog nu obiectati faptul ca nu puteti exporta audio...folositi-va fantezia sau contactati-ma :)...principal este sa cinti bine...in rest se poate procesa cum vrei daca stii cum...pt restul...de ex...pgmusic band in a box aproape cinta el in locul tau :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pod Studio UX1, driverul lor era suportat doar pe Windows XP si Vista.

 

Dupa mult timp, au lansat si ei drivere pentru Windows 7, dar din pacate nu rezolvasera aproape nici-o problema. Le-am scris si eu, precum si altii, mentionand toate lucrurile negative pe care le intalneam, dar m-am lovit de atatea ori de dezinteresul lor de a-si rezolva problemele cu produsul lor, indemnurile lor fiind mereu total pe langa, cand puteau lucra la un driver mai bun.

 

 

Nu ßtiu dacá s-a mai spus, dar scriu totußi [ lol sunt pe diacritice in Win7 ... :) ]

 

Ok, am trecut si eu pe 7 ßi, ín cazul ín care un soft care mergea bine ín XP face figuri ín 7 [ nu ia drivere, etc... ], trebuie reinstalat un pic altfel ßi anume :

 

- right-click pe fisierul .exe , si apoi Properties

- se intrá acolo in tabul "Compatibility", unde se bifeazá cásuta "Run this program in compatibility mode for :" ßi apoi se selecteazá de dedesubt "Windows XP service pack 3" [ sau SP2 ]

- Apply sau Ok

- apoi , pt instalare, se dá right-click pe fisierul exe ßi apoi click pe "Run as administrator"

 

Apoi se continuá pasii normali de instalare, ca si cum ati fi in XP.

 

Este valabilá cam cu toate programele care au functionat ok in Win XP, dar fac nazuri ín Win7.

 

.

Link to comment
Share on other sites

imi vine greu sa cred ca cineva de pe aici nu stie abc :)...scuze...apoi de exemplu dupa ce fac switch des la drivere de la asio4all la focusrite usb si hd audio...in mod sigur se deterioreaza driverul de focusrite fir-ar...nu tine nici un roll back sau system restore...pur si simplu tre reinstalata placa de sunet fir-ar...este instabil...apropos...daca este cineva la care-i merge ewql symphonic choirs+wordbuilder...rog mult sa se anunte sa ne spuna si noua cum a facut de merge...inca o obs...battery 4...am librarie saraca asa ca deschid kituri din battery 3 cu battery 4...pe youtube sint o droaie de video-uri despre cum se proceseaza mixeaza etc drums...battery 4 mi se pare mai mult decit ok

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

imi vine greu sa cred ca cineva de pe aici nu stie abc smile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png...scuze...apoi de exemplu dupa ce fac switch des la drivere de la asio4all la focusrite usb si hd audio...in mod sigur se deterioreaza driverul de focusrite fir-ar...nu tine nici un roll back sau system restore...pur si simplu tre reinstalata placa de sunet fir-ar...este instabil...apropos...daca este cineva la care-i merge ewql symphonic choirs+wordbuilder...rog mult sa se anunte sa ne spuna si noua cum a facut de merge...inca o obs...battery 4...am librarie saraca asa ca deschid kituri din battery 3 cu battery 4...pe youtube sint o droaie de video-uri despre cum se proceseaza mixeaza etc drums...battery 4 mi se pare mai mult decit ok

Asio4all ?

 

ptr ce sistem de operare +ce placa de sunet ...

 

trebuie sa ai ASIO dedicat al softului sau al sculei hardware ce este compatibil si cu sistemul de operare..

 

Eu am patit cu Asio4all cu Win 7 cand am incercat sa setez => rezultatul ..".Blue Screen of Death

."..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

ScoreCloud is a notation software service that creates music notation from monophonic melodies by singing or playing an instrument. It is available for Mac OS X, Microsoft Windows, iPhone and iPad. ScoreCloud comes in two varieties - ScoreCloud Studio and ScoreCloud Express. Express is available for iPhone and iPad and contains simplified editing capabilities. Studio is available for Mac OS X and Microsoft Windows and contains full editing capabilities.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Scorecloud


Like Google Translate for music! ScoreCloud music notation software instantly turns your songs into sheet music. As simple as that!

 

http://scorecloud.com/

 

:D

Link to comment
Share on other sites

In prezent ma joc cu Raspberry Pi , in Raspbian unele efecte mai simple " Pure Data " functioneaza .Vad ca de acum 3-4 ani au aparut multe drivere ptr diferite scule hardvare ce nu functioonau cu Linux .In prezent "placa externa" USB fara a instala vre-un driver functioneaza perfect ..atat ZoomH4 ,Alesis cat si un MSI (5+1) ce sunt acum recunoscute si OK de catre ALSA ..,apar in AlsaMixer unde selectez input device USB si este OK .

 

In Linux latenta este muuult mai mica decat in Windows care numai ptr latenta redusa nu-i proiectat ..asa ca linux chiar la 800MHz /512 RAM functioneaza OK ptr multe aplicati muzicale ...

In schimb ptr Pure Data ..efecte sau sintetizatoare mai complexe functioneaza OK doar cu PC mai performant .

Cu ASUS3000+ functiopneaza efectele complexe .fgara probleme la consum CPU relativ mic asa ca se pot interconecta mai multe efecte super faine realizate de muzicanti programatori profi ssau amatori .

Probabil cu Linux pe un PC profi rezultatele sunt si mai bune ..o sa incerc sa vad cum sa instalez al doilea sistem de operare..eventual pe al doilea HDD .

SSHDD au devenit accesibile .ptr muritorii de rand .150GB la aprox100$ ...de 10 x mai rapid decat un HDD cu "motor".deci ptr samplere /Gigasamplere ..chiar cu citirea DFD "Direkt from HDD" o sa functioneze super ..

Adevarul este ca si pana acum DFD functioneaza OK dar ma limiteaza la numar de instrumente si reste latenta pana la blocarea sistemului ..

 

A incercat cineva SSHD pentru citire DFD cu de exemplu un sampler mancator de RAM .ce cu disk normal DFD abea se taraste ..?

Nici nu mai stiu cum se cheama .samplerr/sintyetizatorul ceva .ORCHESTRA , nu l-am putut folosi caci incarca totul in RAM nu avea posibilitatea de a limita numarul de instrumente ..ca apoi sa fie lesinat tot PC-ul , tobe (DVD ..DFH)nu mai puteam sa folosesc caci fura toate resursele ..(mai ales RAM) .

 

Aasa ca intrebarea ar fi ce merita ..sa cumperi RAM sau un SSHD pe SATA ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu am o bomba de device usb, chinezarie, copie de Behringer dar am gasit un driver ASIO pe http://plyotec.com, in stanga mai jos este un rand:

 

 

external soundcards

USB AUDIO ASIO driver for Windows

 

Ei spun ca e mult mai eficace si decat alte drivere ASIO, nu mai spun de asio4all.

 

Eu am gasit "full" o varianta putin mai veche, cea precedenta si am putut face diferenta intre driverul Behringer, care se pupa cu clona-chinezarie si asio4all.

 

Va recomand sa ii dati o incercare in varianta demo si daca vi se pare ca e mai versatil, il facem sa nu ma scrie enervant "DEMO" cand se deschide :).

 

E

Edited by GravityKills
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Pentru pasionații de drone:

Paul's Extreme Sound Stretch
 

This is a program for stretching the audio. It is suitable only for extreme sound stretching of the audio (like 50x) and for applying special effects by "spectral smoothing" the sounds. It can transform any sound/music to a texture. The program is Open-Source and it's released under the version 2 of the General Public License. You can download the source code for Linux or the Windows binaries.

 

http://hypermammut.sourceforge.net/paulstretch/

 

 

How To Stretch And Enhance Sounds Without Losing Quality
 

Ever wanted to stretch your favorite soundtracks beyond imagination? From studios to garage bands, sound stretching has profound applications due to spectral smoothness, special effects and features like binaural beats. Now, you can stretch a 4 minute audio to a unique 4 hours high quality listening experience using Paul’s Extreme Sound Stretch. Supporting popular audio formats including WAV, OGG, MP3, it enables ease of operation with advanced post processing effects to give ambient epics. The stretching amount is unlimited and the complexity can be increased according to the requirements. Unlike other audio manipulation tools, it loads onto your system smoothly and has negligible effect on the overall system performance. After adding the required audio file, you have the liberty to select the stretch parameter as well as the audio output size.

 

http://www.addictivetips.com/windows-tips/how-to-stretch-and-enhance-sounds-without-loosing-quality/


PaulStretch: An Interview with Paul Nasca
 

Paul Nasca is the creator of superstar timestretch tool, PaulStretch, which stretches audio up to a billion times its original length.

 

http://www.microscopics.co.uk/blog/2010/paulstretch-an-interview-with-paul-nasca/

 

 

:respect:

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Soundscape Generator is a free sound mixer for composing random ambient soundscapes.

 

A variety of combinations of sounds & samples can create infinitely interesting and variable soundscapes for any theme or purpose. Soundscape ambient environments can be randomized and continuously generated to play on and on indefinitely without repetitious looping. You can loop certain sounds or mute them, set panning and volume as well as frequency.

 

soundscape_generator_screencap.gif

 

http://www.soundscapegenerator.com/

Asta-i ptr "meditatii "  cu levitatie ...

 

Cred ca in cazul PC functioneaza numa cu Win 8 (??) 

Link to comment
Share on other sites

Peavey Revalver 4.

Dinamica buna, se simte mai bine decat Boss gt8 (l-am avut).

Imi place foarte mult cum simuleaza Vox AC30,  cred ca e cea mai buna simulare de pe piata.

Are si parti negative, unele modele de amplificatoare, nu suna a nimic (vezi Marshall BB) si e putin deranjant, deoarece acele modele sunt si cele de lux.

Majoritatea amplificatoarelor Peavey, sunt simulate ok iar efectele sunt asemanatoare cu cele din TH2, ca si calitate.

Link to comment
Share on other sites

Peavey Revalver 4.

Dinamica buna, se simte mai bine decat Boss gt8 (l-am avut).

Imi place foarte mult cum simuleaza Vox AC30,  cred ca e cea mai buna simulare de pe piata.

Are si parti negative, unele modele de amplificatoare, nu suna a nimic (vezi Marshall BB) si e putin deranjant, deoarece acele modele sunt si cele de lux.

Majoritatea amplificatoarelor Peavey, sunt simulate ok iar efectele sunt asemanatoare cu cele din TH2, ca si calitate.

 

Am și eu ReValver 4, încă de la lansare. L-am cumpărat pentru high gain, iar simulările de amp-uri Peavey chiar sînt foarte bune, cum era de așteptat (6505, 6505+, 3120, XXX și chiar ValveKing). Nici cu simulările de ENGL sau Diezel nu mi-e rușine, dar cu cele de Mesa și Orange nu am reușit să obțin nimic bun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am uitat să adaug că fără îndoială o caracteristică extrem de utilă din R4 este posibilitatea de a modifica schema și componentele amplificatoarelor. Am auzit persoane care au făcut din ValveKing un amp pentru brutalități, de exemplu :)

 

De asemenea, posibilitatea de a salva/încărca preseturi pentru orice componentă, nu doar pentru tot rig-ul, precum și posibilitatea de a încărca *în R4* alte pluginuri și varianta standalone îl fac poate cel mai versatil ampsim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am primit si eu Bias FX Desktop ca ma inscrisesem ceva vreme la ei pe site. Nu m-am bagat in S-Gear ala, dar Bias suna a ceva frumos tare :) 

Mi-am facut profil dupa amp, si suna A/B destul de aproape. Nu reactioneaza cum trebuie la volume roll-off, cand pe amp ajung pe clean, pe Bias tot ramane ceva grit in distractie.

E si mai distractiv cand scoti dif-ul din VST si rutezi sa dea intr-un alt impuls de cabinet, unde se cam apropie de "the real thing" si mai mult :D

Varianta de ipad e exact la fel (cu mici modificari in interfata), si poti sa iti incarci tonurile din cloud (MARE TREABA WA). 

However, e misto tare de tot, iar varianta aia cu dual amp-ing e ceva fin :) 

Nu zic ca pana acum faceam dual amping cu doua track-uri separate si setari separate pe fiecare track, si offset dinala de 0,ceva cu delay sa-i dau spatiu, dar acu se face in acelasi track, realtime and shit. What's not to love (in afara de pret, care pentru un VST la buzunarul unuia ca mine e cam scumpicel).

 

Am sa-l incerc live, ca de taiat mix, taie, dar nush cum se comporta in conditii reale de cantat. Apai sa dea dracu daca mai car amp dupa mine ca tare fain e sa nu il cari :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

TSB-1 - Simulator TubeScreamer:  http://www.igniteamps.com/en/audio-plug-ins

+

Emissary / TPA-1 - Simulator Amp/Poweramp: http://www.igniteamps.com/en/audio-plug-ins

+

NadIR - Simulator Cabinet bazat pe Impulse Responses(pot fi folosite cele de mai jos): http://www.igniteamps.com/en/audio-plug-ins

+

Probabil cea mai mare colectie de impulse responses de pe net: http://www.halifaxmusicians.ca/impulses/files/ 

 

Toate puse in ordinea asta intr-un DAW sau orice host VST.

 

Cu astea ai un inceput de rig digital super OK si, in functie de DAW, gratis.

 

Preferabil de folosit pe un MAC care are latenta incredibil de mica din start.

 

PS. Si suna cu mult peste Amplitube, Guitar Rig*, Revalver etc.

* Insa si in Guitar RIg se poate folosi Reflektor cu IR-urile de mai sus si se poate ajunge la un sound bun.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.