www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

Da.

 

Nu-i rãu deloc Recabinet-ul ãsta. Cu ajutorul unui amic, mai "tehnic" decât mine, l-am deschis prin Reaper, împreunã cu Guitar Rig ºi nu suna rãu... Mai tre' sã-l studiez un pic...

Nu-mi dau seama însã dacã pocniturile din sound nu cumva provin de la prea-multe-deodatã. În Guitar Rig stand-alone nu le am... Am vreo 2 Giga RAM...

 

PS : Nici Reaperu' nu-i rãu... ( O sã zici "Told ya ! Told ya !" )

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Buna! Sunt nou in RGC si vreau sa intreb daca mai pot amplifica chitara mea si la alte lucruri in afara de amplificator...gen Pc sau o combina. Chitara mea e un Gibson Les Paul Special 1 pe negru mat. Multumesc de ajutor :) :) :)

 

Nu stiu daca mai poti .daca ti-a mai mers odata probabil mai merge si a doua oara.

 

Poti sa amplifici cu orice amplificator , pe Line In ..dar nu va suna la calitatea maxima ...daca interca;llezi un preamplif ptr chitara este OK cu orice Line-In .

 

Daca esti foarte atent ovbservi ca baietii amplifica si prelucreaza sunetul chitarei cu PC-ul ...topicul fiind despre soft-uri utile ptr chitara si nu numai ...

 

Deci raspunsul ptr PC il aveai ...

Nu cu PC-ul ampifici ci prin PC prelucrezi cu efecte sunetul ...amplifici cu amplificator audio .

 

Un amplif mic ptr acasa este ieftin , dac ail cumperi second hand este si mai ieftin ..are intrarea special ptr choitara deci sunetul va fi destul de OK .

 

Combina este Ok dar ai nevoi ede un preamplif ...si sa aiba boxe ce reziste la putere pe medii /bas.

 

daca canti cu grije si nu fortezi difurile este Ok orice amplif multimedia sau combina..

 

Deci daca era Fender mergea la un telefon fix din ala cu disc, preferabil intr-o culoare asortata cu chitara.

Gibson de obicei poate fi amplificat cu aragazu' acuma modelul aragazului depinde de modelul chitarii si de culoare.

 

Les Paul Special se amplifica si cu resou', imprimanta, calorifer, etc. dar al tau e Les Paul Special 1 si cum e si negru mat se reduce drastic lista de optiuni. Daca era negru lucios mergea amplificat cu un prezervativ, negru mat merge poate cu un tricou transpirat.

 

Zau asa pe cine intereseaza ce chitara ai tu? Poti sa ai si o chitara Ceaika sau Moskvich daca vrei, chitarile electrice functioneaza pe acelasi principiu deci nu are nici un fel de importanta ce scandura ai in dotare si mai ales ce culoarea curului are chitara ta.

 

E tareee ..sa punem un LOL la capatul postului

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Salut. Va rog, daca stie cineva ce trebuie sa fac; am avut un calculator pe care era instalat windows xp, aveam o placa de sunet audigy 2, utilizam softul sonar si cand vream sa inregistrez chitara, o bagan in line-in si totul era bine.

A picat calculatorul, am cumparat altul pe care am instalat windows 7 ultimate, folosesc aceeasi audigy 2, acelasi sonar, dar nu mai pot inregistra chitara. Ce setari trebuie sa fac, sau ce nu e in regula de nu mai pot inregistra?

Daca raspunsul il am deja in alta parte, spuneti-mi. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Plecand pe la premisa ca placa de sunet e instalata corect, verifica urmatoarele:

- pe partea de playback, "Line In" sa nu fie pe mute (desi asta ti-ar permite sa inregistrezi chitara, dar fara sa o auzi in boxele calculatorului)

- pe partea de recording, sa fie selectat ca sursa "Line In" si nu microfon sau altceva, si normal, sa nu fie pe mute.

 

Setarile se pot face atat din Control Panel > Sound, cat si din softul placii de sunet, e practic acelasi lucru, doar interfete diferite.

 

Sper sa te ajute...

 

c01933412.gif

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Salut. Va rog, daca stie cineva ce trebuie sa fac; am avut un calculator pe care era instalat windows xp, aveam o placa de sunet audigy 2, utilizam softul sonar si cand vream sa inregistrez chitara, o bagan in line-in si totul era bine.

A picat calculatorul, am cumparat altul pe care am instalat windows 7 ultimate, folosesc aceeasi audigy 2, acelasi sonar, dar nu mai pot inregistra chitara. Ce setari trebuie sa fac, sau ce nu e in regula de nu mai pot inregistra?

Daca raspunsul il am deja in alta parte, spuneti-mi. Multumesc.

 

Inceasca cu setarile ...citesti frumos tutorialele cum sa instalezi sa upgrade-zi placa de sunet apoi bifezi preferintele .

 

cand o sa poti inregistra apar celelalte probleme "to be continued " .

 

Probabil o s afie nevoi ede Win8 sau Win 9 ?

 

dar prima data setarile ..speranta moare ultima !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://acmebargig.com/

 

 

Head Case, iti construiesti propriul tau amplificator virtual sau downloadezi ce au facut alti utilizatori.

Treaba pare destul de serioasa, se poate pleca de la valorile cunoscute ale pieselor amplificatoarelor reale si se pot transpune virtual, asa mai invatam cu ce se mananca anumiti termeni.

Program de tip vst ce contine mai multe dll-uri (sa incarci doar headurile, efectele, programul de ''construit'' ampuri), exista si efecte pe langa amplificatoare.

Eu momentan detin cam 100 de headuri, de la toata seria Bogner la toata seria Boogie, printre altele si Soldano, Marshall, Orange, Fender, Carvin, Schecter etc.

 

De aici va luati amplificatoarele: http://www.virtualampstash.com/

 

O sa ma apuc sa imi fac unul si o sa revin cu o mostra de sunet cand o sa am corzi pe chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut. mixtcraft 5 sau 6. a folosit careva? e un fel de grage band pentru wndows. poti nregistra cam orice. are multi trakng. efecte cu grmada, dar pot sa ma nstaleyi plug-inuri. Poti scoate s intrumente sintetizate. tobe. Pot folosi tastatura calcuatorului pentru alte instrumente sau tobe

.

aici am folosit mxcraft. Chitara trasa pe clean apoi am ma adaugat ceva efecte. Restul nstrumentelor sunt doar din mxcraft. desi nu ii masterizat trakul.
Link to comment
Share on other sites

Ce sfat util, chiar mi-ai luminat calea cu ce ai scris mai sus..............

 

@Les Paul 1960 "...O sa ma apuc sa imi fac unul si o sa revin cu o mostra de sunet cand o sa am corzi pe chitara. ..."

 

Pai , cu corzi poate oricine .

 

Am descoperit de putin timp S-Gear 2: http://www.scuffhamamps.com/, si am ramas placut surprins.

Pana acum se apropie cel mai mult de un amplificator ca sunet/dinamica/sensibilitate la picking.

Se poate alege intre trei amplificatoare, se pot incarca IR-uri ale cabinetelor direct in el, contine si el cateva tipuri de cabinete si microfoane.

Partea de efecte contine: delay/chorus/reverb si phaser, nimic exotic, doar ceea ce se foloseste in majoritatea cazurilor.

Efectele suna bine.

Are cel mai utilizabil gate dintre toate programele incercate pana acum.

Impresie: primeste nota 10 din 10 pentru sunet/ 8/10 pentru partea de efecte, 10/10 pentru partea de cabinete.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

La mine se aud, dinamica e aatat de buna incat se aude orice ''gherla'', nu stiu cum de ai ajuns la concluzia ca iti mascheaza greselile.

Mai ales ca e singurul program pana acum la care armonicele se aud ca la un amplificator real, pune mana pe corzi si da cu pana mai incet si mai tare, este extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.