www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

va rog frumos am cautat de m-au cantat sfintii Ez drummer (programul in sine) pe google trackere site-uri':|...si nimic

 

va rog frumos daca are careva bunavointa sa ma contacteze sa mi-l trimita cumva sau un link ceva prin PM sau chiar aici m-ar ajuta foarte mult

 

MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare

 

Am dat peste softul asta : LinkeSoft Songbook

 

Mi se pare un program de nota 10 insa este shareware si costa destul de mult licenta (30$).

In aceste conditii as vrea sa va intreb daca stiti alternative pentru acest program....nu cred ca trebuie sa explic ce face pt ca din nume este destul de evident

 

Multumesc

Edited by CosminF
Link to comment
Share on other sites

Headuri de chitara:

 

http://www.acmebargig.com/products/

 

Gratis este bine!

 

 

 

 

http://lepouplugins.blogspot.com/

 

Folosesti headul asta care stie sa incarce impulsuri de microfoane si de cabinete : LeCab v1.0

 

 

 

 

Si daca faci rost de impulsurile astea:

 

http://www.redwirez.com/bigbox.jsp

 

(nu sunt gratis, multzi giga...)

 

...vei avea niste scule adevarate de chitara...

 

 (Mesa Rectifier, ENGL Pro, Marshall, Soldano, Orange, Peavey,  Fender)

 

(AKG, Neumann, Shure)

 

Eu am renuntat la sculele de nivel mediu pe care le aveam: monobloc Peavey, multiefect zoom gfx 8, pedale eq, in favoarea softurilor de mai sus.

 

Sper sa va ajute si pe voi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

saltare tuturor:D

 

 

 

va rog ajutatima si pe mine.. incerc sa gasesc un software cu negative de tobe dar nu gasesc nicaeri:|

 

daca stiti voi ceva soft datimi si mie ceva link..

 

 

 

multumesc!!

Sa inventat :

 

GOOGLE

 

si alte motoare de cautare

 

Drum sample , drum tracks ,free drum machine ... si de astea ..e plin internetul de asa ceva

 

http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&biw=1016&bih=541&q=free+drum+machine&btnG=C%C4%83utare+Google&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=3543f0dfe0dec056

 

 

din care :

My Music Tools - the music soft from the whole world

 

Free drum machines downloads

 

http://www.mymusictools.com/download/drum-machines/

 

etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Tre sa ma spovedesc, spun tot.

 

Deci... mi-am luat amplitube metal, am conectat chitara (jackson js20) la comp, am o placa de sunet on-board Realtek alc660, am setat tot asa cum scria pe prima pagina.

Mi-am ales un preset(distors) si cand sa incep sa cant si io ceva incepe furtuna, aveam un zgomot de fond extraordinar, dar mie chitara imi suna tot clean, aveam 0% distors :)), dar lag deloc sau aproape deloc.

 

Mi-am luat Revalver 3, conectez chitara... la fel lag deloc da aici era distors, destul de bun, cel putin pe mine m-a satisfacut, partial... problema e urmatoarea: aveam si aici un super zgomot de fond si pe langa asta (eu ma auzeam in casti), se auzeau doua chitari :)) una pe distors si una pe clean.

 

Stiu ca s-a mai intrebat, dar nu a dat nimeni un raspuns concret, CUM SCAPAM DE "NOISE"?!?

 

te duci la volume control din taskbar si dai mute la portul pe care-l folosesti la intrare ca SO merge si pe post de amplificator direct si se aude sunetul curat al chitarii

Link to comment
Share on other sites

CE eroare?

Și cum adică "intri în Guitar Rig"? Deschizi și DAW-ul și GR standalone? Apropos, poți înregistra și direct în GR standalone, de 7 ani.

 

imi inregistreaza audacity doar clean,fara vreun program,iar cand vreau sa intru in GR sa pun efecte imi da o eroare ca e ceva problema la inputblink.gif

 

am GR pro 4 si nu am gasit cum sa inregistrez

 

"Error while opening the sound device.Please check the imput settings and the sample rate"

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

imi inregistreaza audacity doar clean,fara vreun program,iar cand vreau sa intru in GR sa pun efecte imi da o eroare ca e ceva problema la inputblink.gif

 

am GR pro 4 si nu am gasit cum sa inregistrez

 

"Error while opening the sound device.Please check the imput settings and the sample rate"

 

N-ai fost atent la ce ți-a spus 57...

Dacã deschizi Guitar Rig, nu mai deschizi ºi un DAW ( Audacity, Cool Edit, etc...).

 

La Guitar Rig procedezi aºa :

 

post-10823-0-72125900-1306171032_thumb.jpg

 

Click 1 - îți apare tapedeck-ul pentru înregistrare.

Click 2 - ți se deschide o filã automatã pentru înregistrare.

Click 3 - începi înregistrarea ( când termini apeºi butonul de la dreapta lui ).

Click 4 - ți se deschide fereastra de "save" unde vei salva fiºierul wav cu super-performanța chitaristicã realizatã, care va rãmâne nepoților ºi strã-nepoților, în veacul vecilor ;)...

 

Baftã !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ce parerea aveti despre reason pentru tobe,instrumente de culoare si pitici sonori si cool edit pentru inregistrari audio?Reason are tone de refiluri,inclusiv mii de loop uri de tobe iar cool edit e f simplu(parerea mea) si daca il setezi pe "corect drift",sicronizeaza perfect canalele audio.Iar pentru negative simple,recomand band in a box,se pot folosi numai tobele,sau basul la miile de stiluri,si deschide si vst,dxi,cea ce schimba total sunetul de midi obosit,gen telefon.

Link to comment
Share on other sites

Ce parerea aveti despre reason pentru tobe,instrumente de culoare si pitici sonori si cool edit pentru inregistrari audio?Reason are tone de refiluri,inclusiv mii de loop uri de tobe iar cool edit e f simplu(parerea mea) si daca il setezi pe "corect drift",sicronizeaza perfect canalele audio.Iar pentru negative simple,recomand band in a box,se pot folosi numai tobele,sau basul la miile de stiluri,si deschide si vst,dxi,cea ce schimba total sunetul de midi obosit,gen telefon.

 

Mi se par cele mai proaste alegeri.

 

1) Reason nu suporta VST-uri. Loop-urile de tobe suna mult mai prost decat EZdrummer, Superior Drummer sau Addictive Drumms.

2) Cool Edit e varianta veche la Adobe Audition. Le-am folosit pe amandoua, nu vad de ce nu l-as folosi pe cel din urma...

 

Totusi, de ce sa inregistrezi in alt soft? Cu Reaper de exemplu, poti si inregistra si deschide VST-uri... Spre deosebire de loop-uri, scrierea midi a secventelor si utilizarea VST-urilor pentru a le reda, iti ofera mult mai multa libertate...

 

Band in a box nu l-am incercat, dar am de gand.

Link to comment
Share on other sites

"Foarte simplu" de obicei înseamnã "limitat". Unii utilizatori au nevoie de acces la funcționalitatea de bazã cât mai rapid. Alții sunt dispuși sã "îndure" o perioadã de acomodare mai îndelungatã în schimbul flexibilitãții sporite.

Dacã suportul VSTi/DXi te impresioneazã, e destul de limpede în care categorie de utilizator te încadrezi și deci cã te-ar atrage programele menționate. Nu-i nimic, e bine cã avem de unde alege. Eu aș face totuși o observație: dacã utilizatorul crede cã va avea nevoie de funcționalitate avansatã cândva (chiar și peste 3-5 ani poate) aș spune cã e mai eficient sã învețe funcționalitatea de bazã a unui DAW mai complex acum și restul pe parcurs decât sã trebuiascã atunci s-o ia de la capãt, fiind obișnuit doar cu programe "simple".

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca timpul efectiv de invatare/utilizare a softurilor e posibil sa nu difere foarte mult intre cele doua cazuri. Cat timp scrii un midi, simplu, fara sa modifici velocity sau parametrii VST-ului, cred ca tot atat stai sa cauti prin sute de loop-uri pentru cel potrivit. Acum depinde ce doreste fiecare si de calitatea cu care se multumeste. De exemplu mi se pare mai usor sa faci o linie de bass utilizand VST-uri, pentru ca poti sa coordonezi vizual notele care iti trebuiesc. La tobe in schimb, de multe ori e mai usor sa gasesti un loop care te multumeste. Dar multe VST-uri vin deja cu cateva sample-uri, asa ca nu trebuie neaparat sa inveti sa scrii midi ca sa le folosesti.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred cã e justã comparația: cei care-și scriu singuri event-urile MIDI și cei care le iau prefabricate sunt utilizatori diferiți, cu scopuri diferite.

Cum adicã e "mai usor sa faci o linie de bass utilizand VST-uri, pentru ca poti sa coordonezi vizual notele care iti trebuiesc"? Mai ușor fațã de ce?

Fațã de a cânta la bas? Se pot rezolva nesincronizãrile și în event-uri audio, cu diverse unelte automate sau manuale.

Fațã de a folosi un loop gata fãcut? Se poate adapta și ãla la tempo-ul piesei, și îl poți edita direct. Mai sunt instrumente gen Steinberg Virtual Bassist care au loop-uri/stiluri interne, controlabile tot prin semnale MIDI.

Presupun cã depinde de gen, dar nu cred cã ai șanse foarte mari sã gãsești ceva prefabricat util dacã încerci sã compui ceva original.

Cine face compoziție în studio, cu automatizare și diverse instrumente are probabil și un controller MIDI, care ușureazã destul de mult munca.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu soft-uri ce foloseau loop-uri m-am jucat acum mai multi ani. Hip hop E-jay, chestii de genul. Si acolo stiu ca pur si simplu cautam eu sunetul care-mi convenea, dar nu stiam daca sunetul respectiv este un Do sau un Re, sau in cazul mai multor note, nu stiam ce note sunt si din ce gama sunt.

Chestia cu "mai usor" am spus-o din perspectiva chitaristului, care vrea sa isi faca pe calculator o linie de bass. Ma refeream ca e mai usor sa-ti pui tu notele in midi, in functie de acordurile folosite la chitara, decat sa cauti loop-uri care suna bine peste mixul tau. Dar probabil ca am ramas in urma cu software-ul care foloseste loop-uri si sunt mai performante din punctul asta de vedre.

Link to comment
Share on other sites

Eu cu soft-uri ce foloseau loop-uri m-am jucat acum mai multi ani. Hip hop E-jay, chestii de genul. Si acolo stiu ca pur si simplu cautam eu sunetul care-mi convenea, dar nu stiam daca sunetul respectiv este un Do sau un Re, sau in cazul mai multor note, nu stiam ce note sunt si din ce gama sunt.

Chestia cu "mai usor" am spus-o din perspectiva chitaristului, care vrea sa isi faca pe calculator o linie de bass. Ma refeream ca e mai usor sa-ti pui tu notele in midi, in functie de acordurile folosite la chitara, decat sa cauti loop-uri care suna bine peste mixul tau. Dar probabil ca am ramas in urma cu software-ul care foloseste loop-uri si sunt mai performante din punctul asta de vedre.

Pai faci coverdupa Andri Popa ..ce loop sa se potriveasca peste el ?

 

Ptr Loop-ing nu folosesti nici un MIDI ..doar loop-uri wave de inalta calitate ...sunt mii de loop -uri .

 

Dar nu ai cum sa pui la o piesa de a ta un loop ..de obicei nu se potriveste .Daca iei loop-==uri si pe ecestea construiesti o piesa este altceva.

 

Ce scrii tu in MIDI ????? CODURI ?? ca nu stiu ce trebuie scrise .....evenimentele le vad in lista daca ma intereseaza ..dar odata ce folosesc player /synth SF2 numai dinamica se "deseneaza" .

 

Probabil ca se poate scrie cod MIDI dar asa ceva cred ca prin 1985 ..

 

In tracker -ele mai vechi se scriau unele comenzi /valori in HEXA dar MIDI nu am prins sa se scrie ..

 

 

Am mai scris pe undeva ,,exista Drum Composer ce dintr-un click sau o selectare/bifarea unei preferinte iti aduce ritmul de baza ...apoi pui tot cu un click break-urile fillin si out unde vrei tu ,,mai poti sa modifici sa randomise-zi si programezi , alegi selectezi din meniu cat sa se repete etc etc orice ..

 

Dup care salvezi in MIDI si folosesti in orice sequencer in care cu un VST poti sa folosesti SF2 soundfont ...sau MIDI soundfont daca suna bine..

Eu nu am vazut inca sa se scrie MIDI in softurile de dupa '95. Da cine stie ...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vazut inca sa se scrie MIDI in softurile de dupa '95.

Și notele tot mesaje MIDI sunt :P , la asta ne referim când spunem "scrii MIDI". În rest poate un pitch bend, program change rãzleț etc. Restul într-adevãr nu prea se mai folosește pentru cã stdiourile nu mai au pereți de rack-uri cu sintetizatoare și efecte, iar DAW-urile au facilitãți interne de automatizare.

Link to comment
Share on other sites

Și notele tot mesaje MIDI sunt :P , la asta ne referim când spunem "scrii MIDI". În rest poate un pitch bend, program change rãzleț etc. Restul într-adevãr nu prea se mai folosește pentru cã stdiourile nu mai au pereți de rack-uri cu sintetizatoare și efecte, iar DAW-urile au facilitãți interne de automatizare.

 

Exact ,deci nu scrii MIDI ci "selectezi"/programezi ce nota cand si cat timp sa sune plus efecte MIDI daca colectia de sunete are asa ceva.

 

Cine stie sa cante la pian cu o clapa MIDI ( sau o clapa cu interfata MIDI)poate sa inregistreze direct .

Si cu chitara sau cu vocea sau chiar fluierand inregistrarea audio "wave" cu anumite soft-uri se transforma in MIDI(code).

Apoi poti sa alegi orice sound MIDI si cu un player le redai ...similar ca si la chitarele cu "doza MIDI " cu sintetizator .

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca sunt mai novice si..conservator(deh,taurul:) ),am scris sute de negative in band in a box,de ani de zile,mi am facut chiar un album cu chitara,muzicuta si band in a box.

Deasemenea tot band in a box,i am facut unui prieten folkist backsound ul,dupa care i ma inregistrat chitara si vocea,plus un album de colinde,toate cu softuri rudimentare si calitate indoielnica fata de standardele de studio actuale.

Intradevar,e impropriu spus scris midi,cit alegere de sunet,tempo,durata,etc,insa in band in a box chiar scrii armonia.Am ajuns la concluzia ca nu conteaza ce soft folosesti,beatcraft are citiva mega,cit cea ce rezulta din tot cea ce reusesti sa pui cap la cap per ansamblu,chiar daca folosesti softuri care le fac pe toate,sau suprapui in banalul cool edit citeva trakuri cu ce poti cinta,conteaza ce rezulta din asta,sunetul curat in care se disting bine instrumentele(lucru care nu il obtin intotdeauna),potrivirea instrumentelor intre ele(deasemenea nu intotdeauna suna bine per ansamblu),si partea de contributie directa ,compozitia si inspiratia proprie la instrumentul pentru care,in defintiv,le construiesti pe toate celelate.

Stiu ca fiecare are viziuni diferite pentru ca suntem diferiti,si tocmai asta inseamna originalitate.

la chitara sunt inca un amator desi cint de 20 de ani,parte pentru ca nu am studiat,parte pentru ca m-am considerat bun numai de armonie,cea ce este incomplet.Totusi,cei cu care mai cint ocazional imi spun ca la armonie ma descurc foarte bine,stiu tot timpul unde sunt si..mai las de la mine,mai fug dupa solist sau il astept la refren

Revenind la partea de soft si combinatii,atunci cind nu ai intotdeauna o trupa la indemina,desi acest lucru e ideal,o trupa de prieteni care se inteleg bine dispusi sa cinte in fiecare zi,tot cea ce poti face singur,indiferent de ce soft alegi,conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am reusit sa ma inregistrez in PC folosind softul Audacity. Problema apare atunci cand vreau sa salvez ce am inregistrat, pentru ca nu se salveaza decat o fractiune de secunda din tot ce am facut.

Va rog sa-mi raspundeti doar daca stiti in ce consta rezolvarea problemei. Trimiterile catre manuale, google, etc, imi sunt total inutile, deoarece nu stiu nici engleza, si nici cu calculatoarele nu le am (deloc). Ca sa va faceti o idee, mi-a luat cam un an de zile sa reusesc sa conectez chitara la pc si sa folosesc (partial) programul asta de inregistrat audacity,

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce inregistrezi, te duci la File>Exporta As... (aici poti sa alegi wav sau mp3). In .wav poti sa exporti imediat dupa ce ai instalat programul. Pentru mp3-uri, trebuie sa-ti instalezi un dll. Iti atasez programelul de pe site-ul Audacity pentru exportul in mp3 si iti traduc pasii.

Pasul 1 - Lansezi programul atasat aici si il instalezi (next,next,next)

Pasul 2 - Lansezi Audacity, incarci un proiect sau faci o inregistrare noua

Pasul 3 - Dai File>Export as mp3. Iti denumesti mp3-ul cum vrei tu>Save

Pasul 4 - Ei, aici iti spune ca nu a gasit un fisier .dll si te roaga sa-l gasesti tu manual. Te duci in C:\Program Files\Lame for Audacity (director format in urma lansarii programelului de la Pasul 1), intri in directori si veyi un .dll. Click pe el si gata, poti sa exporti .mp3

 

Pasii astia ii urmezi o singura data, nu de fiecare data cand vrei sa exporti un mp3. Dupa ce ii urmezi, nu te va mai intreba de .dll-ul respectiv.

 

Eu doar ce l-am luat de aici si am facut test, merge struna. Vezi sa nu fi luat o varianta de pe torrente sau alte nebunii, n-ai de ce sa te complici, e freeware.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

niste pluginuri foarte bune freeware d la ce-i care fac reaper: reaplugs. paote multzi stiu d ele pt ca folosesc reaper dar poate nus tiati ca puteti sa le aveti si separat d el si freeware in alt daw. foarte folositor e reafir pt mine pt ca face ce facea un program d 500 euro si o face si mai bine si anume noise removal. pui pe substract, nu cantzi nimic doar analizezi noiseul si apoi il scoate, nu e gate e noise removal, poate va ajuta si pe voi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.