www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

Uitati ce spune omul asta.Eu acum le incerc pe toate.Revin cu un feed back mai tarziu.

 

 

A facut si un TOP 5.

E 2 noaptea, nu ma apuc sa traduc asa ca le postez asa cum sunt:

 

1. EZdrummer (Practice, Quick Recording)

I would recommend EZdrummer to anyone who needs something to sound great without spending lots of time with a learning curve. GREAT for beginners, yet still works GREAT for seasoned players.

 

2. DrumCore 2.5 (Practice, Nice Recording, Many Drum Samples)

I use DrumCore with the idea that I'm using famous drum sets! Sly Dunbar, Lonnie Wilson, Zoro, Jonathan Moffett, Alan White, Matt Sorum etc. I've got they're sound!

 

3. Addictive Drums (Live Use, Practice, Recording)

Addictive Drums sounds amazing, loads faster than any other titles I use, and is extremely playable. It has so many fantastic and sometimes funny presets! Great job from XLN Audio.

 

4. Superior Drummer 2.0 (Live Use, Practice, Advanced Recording)

Superior Drummer 2.0 takes the control you would find in mixing and mastering your acoustic kit, and gives it to you here, in this advanced software title. Great for just about anyone to use.

 

5. BFD2 (Live Use, Perfect Recording)

I recommend BFD2 to the player looking for ultimate control over his/her drum sound. You get raw sound here. You also get more brand name drum sets and cymbals to choose from than most VPT software packs out there.

 

Mie personal mi-a placut EZdrummer.

Sper ca v-am ajutat.Eu am cautat ca nebunul de 5 ore...si maine ma duc la servici. :)

 

See ya.

Edited by Aragoth
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

ANTRESS MODERN PLUGINS o serie de plugin-uri VST freeware pentru windows.

 

Modern Lost Angel

 

* Classic LA-2A® compressor clone.

* Power On/Off switch.

* Gain Reduction meter include.

* Peak control (Threshold, 0 to -48 dB).

* Gain control (0 to 48 dB).

* Attack time (Variable, 0.1 to 10 ms).

* Release time (Variable, 0.05 to 3 secs).

* Comp/Limit modes switch.

 

Modern Spacer MK-IV

 

* Power On/Off button.

* Stereo level meters include.

* Pre-Delay control (off to 2 secs).

* Time control (off to 10 secs).

* Room Depth control (15 to 3000 m).

* Room Width control (20 to 300 m).

* Mix control.

* LS, MF, HF, HS controls for Reverb EQ.

* Output control (-18 to +18 dB).

 

Modern Compressor

Modern Equalizer

Modern Spacer

Modern Exciter

Modern DeEsser

Modern Limiter

Modern LostAngel

Modern SeventhSign

Modern BlackDragon

Modern FireChainer

Modern Premier

Modern Amplifier

Modern DeepPurple

Modern Analoguer

Modern FlashVerb

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Classic Series de la Kjaerhus tot freeware si foarte bune ca sound cu rata de sampling de la 44,1 kHz in sus, consum de CPU foarte mic si disponibile pentru sisteme de operare Windows 2000/XP. Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

EasyBand pe care îl gãsiți AICI. Interfața puțin primitivã, dar hei, e gratuit. Mi s-a pãrut interesantã opțiunea de a cânta cu alții, folosindu-se de conexiunea de internet. Check it out.

 

LE: sã-mi spuneți cum vi se pare. Nup, nu am nicio legãturã cu progrãmelul.

Edited by Desen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un sequencer adica? Sau track-uri MIDI pentru percutie? Sau loop-uri si backing track-uri deja facute?

Ai putea de exemplu sa folosesti Guitar Pro (cu sintetizator GM sau RSE) si sa asculti doar tobele si basul sau ce te intereseaza. Gasesti o gramada de piese in format Guitar Pro. In plus poti exporta track-urile ca MIDI.

Sau daca ai nevoie de sampler de tobe pentru inregistrari, EZ Drummer de exemplu vine si cu o librarie de "beat-uri" si se gasesc si third-party. Sunt sigur ca si alte samplere au facilitati similare.

Sau si mai simplu e sa cauti "free drum loops", "free backing tracks" s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin-Horia
Un sequencer adica? Sau track-uri MIDI pentru percutie? Sau loop-uri si backing track-uri deja facute?

Ai putea de exemplu sa folosesti Guitar Pro (cu sintetizator GM sau RSE) si sa asculti doar tobele si basul sau ce te intereseaza. Gasesti o gramada de piese in format Guitar Pro. In plus poti exporta track-urile ca MIDI.

Sau daca ai nevoie de sampler de tobe pentru inregistrari, EZ Drummer de exemplu vine si cu o librarie de "beat-uri" si se gasesc si third-party. Sunt sigur ca si alte samplere au facilitati similare.

Sau si mai simplu e sa cauti "free drum loops", "free backing tracks" s.a.m.d.

 

 

multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ok...eu imprim ghitara in soundforge10...procesez in cubase 5...pt ghit folosesc amplitube...pt tobe...ma simt ok in battery3..de asemenea ma simt ok in xp64 bit...mi-e greoi in vista sau win7...am incercat solaris...pfff....in ceea ce priveste ardour...rosegarden...etc...pe ubuntu si pe intel quadro 2,5 GHz...8 GB ramm...m-audio firewire solo soundblaster...n-am fost incintat...in schimb...m-a spart propellerhead record...succes pt toti

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mie sincer Guitar Pro mi se pare AUR pentru chitaristi...in mod special pentru astia care nu au o foarte vasta cunostinta muzicala....sunt foarte folositoare programele astea , numai ca o problema majora ar fi insa tabulaturile in sine.... cele mai multe se gasesc pe www.ultimate-guitar.com , dar multe dintre ele is gresite.....majoritatea de fapt...... fie la note, riffuri , acordaj , ca la solouri nu mai zic.....ca pana una alta acolo e distractia.....putine taburi foarte bune as putea spune ca am gasit....ca perfecte....cam no way....oricum sunt multe chestii de invatat si o gramada de chestii de folosit....tot ce iti trebe este timp , nervi , chef si mai ales ambitie :lol: , si bineinteles , o chitara :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare,

ati folosit n-track pentru chitariseala ?

de maine as incepe si eu sa bag niste zgomote pe hard disc si ma uit prin diferite softulete, asta e destul de ieftin, doar 20 dolari, destul de atractiv..

thx!

Link to comment
Share on other sites

inteleg.. insa si 150 usd > 20 usd..

 

Reaper ii 60$. Asta daca nu esti organizatie care face mai mult de 20.000 $ pe an, desigur.

Si daca imi aduc aminte, varianta trial merge la infinit, doar ca iti afiseaza un mesaj de licentiere la inceput.

Reaper e departe departe de n-track, aproape ca ma convinge sa renunt la Cubase si Nuendo..

Pe de alta parte ai si Audacity care e gratis..

Link to comment
Share on other sites

Reaper ii 60$. Asta daca nu esti organizatie care face mai mult de 20.000 $ pe an, desigur.

Si daca imi aduc aminte, varianta trial merge la infinit, doar ca iti afiseaza un mesaj de licentiere la inceput.

Reaper e departe departe de n-track, aproape ca ma convinge sa renunt la Cubase si Nuendo..

Pe de alta parte ai si Audacity care e gratis..

 

mersic, o sa le incerc pe toate trei, audacity, n-track si reaper, in ordinea asta :>

Link to comment
Share on other sites

mersic, o sa le incerc pe toate trei, audacity, n-track si reaper, in ordinea asta :>

 

Daca vrei sa faci ceva profi, legal, Reaper is the thing. Si daca nu te deranjeaza povestea cu ecranul de la inceput cu licenta, poti sa il folosesti mult si bine. E din gama profesionala. Are pluginuri foarte bune (inclusiv unul pt convolution impulses, o chestiune importanta pt ton...). MIDI merge grozav (pt tobe iti trebe mai ales.. ).

Vezi tu ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci ceva profi, legal, Reaper is the thing. Si daca nu te deranjeaza povestea cu ecranul de la inceput cu licenta, poti sa il folosesti mult si bine. E din gama profesionala. Are pluginuri foarte bune (inclusiv unul pt convolution impulses, o chestiune importanta pt ton...). MIDI merge grozav (pt tobe iti trebe mai ales.. ).

Vezi tu ce si cum.

 

multumesc frumos pentru informatii, ramane sa gasesc o placa de sunet mai buna decat 24bit hd-ul de pe laptopul meu thinkpad x60..

ceva mai sus de audigy de la creative, din cate am citit pe alt thread, in zona 5-6-7 mil de lei vechi..

Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos pentru informatii, ramane sa gasesc o placa de sunet mai buna decat 24bit hd-ul de pe laptopul meu thinkpad x60..

ceva mai sus de audigy de la creative, din cate am citit pe alt thread, in zona 5-6-7 mil de lei vechi..

 

Pt recording nu te gandi la Creative, astea sunt scule pt gameri (nu ca nu ar putea fi folosite, dar...). Daca vrei preturi civilizate, M-audio sau E-mu. Pot sa iti recomand faimoasa M-audio Audiophile 2496, e PCI. Daca vrei ceva extern, probabil mai buna idee ar fi o placa externa pe USB de la Line6, ca tot e orientata spre chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

Hey... mi-am instalat azi eZdrummer...si nu gasesc nici un .exe ... adica nu stiu cum sa intru in el

I sa mai intamplat cuiva asta ?

 

Va rog nu va apucati cu commuri de genu...cauta in programfiles..blabla...am cautat peste tot si nu e nimic :)

 

Hm. Nici nu este vreun exe. ezDrummer e plugin VST (VSTi ca sa fiu atzos). Deci o sa gasesti un fisier ezdrummer.dll, cel mai probabil in Program Files/Steinberg/VST. Pe langa restul resurselor programului, desigur. Ca sa il poti folosi, ai nevoie de un DAW (Cubase, Nuendo, Ableton, Reaper, Audacity - asta e gratis, Cakewalk, Audition, etc.) sau de un VST Host cum ar fi miniHost. Sau Toontrack Solo, host-ul producatorului EzDrummer.

Link to comment
Share on other sites

hey....me again...am o problema cu audacity...defapt nu cred ca e de la audacity,mai repede de la pc

 

Cand dau record la audacity,imi inregistreaza chitara(line In-ul) dar si restul sunetelor ce sunt in pc adica daca ii o melodie in winamp de exemplu...

cum as putea face sa il fac sa inregistreze doar line inul?doar de azi am aceasta problema...pana acum inregistra doar chitara si totu era bn :lol:

 

Ms mult :)

(va rog nu va luati de mine pt felul in care m-am exprimat:D)

Link to comment
Share on other sites

hey....me again...am o problema cu audacity...defapt nu cred ca e de la audacity,mai repede de la pc

 

Cand dau record la audacity,imi inregistreaza chitara(line In-ul) dar si restul sunetelor ce sunt in pc adica daca ii o melodie in winamp de exemplu...

cum as putea face sa il fac sa inregistreze doar line inul?doar de azi am aceasta problema...pana acum inregistra doar chitara si totu era bn :lol:

 

Ms mult :)

(va rog nu va luati de mine pt felul in care m-am exprimat:D)

 

Clic dreapta pe volume (la taskbar, langa ceas), adjust audio properties, tab-ul audio, sectiunea sound recording, clic pe volume, si bifeaza mute stereo mix (WinXP).

Link to comment
Share on other sites

E rezolutia maxima acceptata de ecranul laptopului. Banuiesc ca singura metoda prin care reusesc ceva e sa-l conectez la un monitor extern.

 

 

 

ªi pe laptopul meu face la fel. Ridicã fereastra cât de sus poți ( pânã "sub tavan") ºi ai acces la tot. Lasã alte monitoare...

Baftã !

 

post-10823-1284047672_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Meh, nu merge chiar cum trebuie pe windows 7. Am pus bara pe autohide si l-am ridicat cat de sus am putut, merge acum destul de bine, mersi pt idee

 

EDIT: Monitorul nu ar fi fost o problema pentru ca pe biroul pe care sta laptopul de obicei sta si monitorul cu 2 intrari, care apartine desktop-ului.

Edited by koltzu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.