www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Stiu ca se gasesc o gramada de acordori pe net, dar uitati unul realizat de mine in Delphi pt atestatul de informatica la scoala. Design banal, dar functioneaza. Cand numarul langa nota ajunge la 0 atunci e acordata bine chitara. Are si oscilloscope. Sper sa va fie de folos.

Astept comentarii, sugestii, pana miercuri ca atunci va fi prezentarea si mai am timp sa fac unele modificari la el.

Numai bine,

Mark

Lime_Tuner.rar

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca se gasesc o gramada de acordori pe net, dar uitati unul realizat de mine in Delphi pt atestatul de informatica la scoala. Design banal, dar functioneaza. Cand numarul langa nota ajunge la 0 atunci e acordata bine chitara. Are si oscilloscope. Sper sa va fie de folos.

Astept comentarii, sugestii, pana miercuri ca atunci va fi prezentarea si mai am timp sa fac unele modificari la el.

Numai bine,

Mark

mnush ce sa zic... nota "buna".. nu e chiar cea de langa 0... cel putin nu asa zice tuneru meu si urechea mea... :si ma enerveaza ca tre sa dau drumu la un preamp sa "auda chitara".... nu-i poti face un "preamp incorporat"... care sa se dezactiveze dupa ce-l scoti? :)... sa nu mai stau sa ma duc pana la placa de sunet sa-i dau drumu la mic booster...sau sa ma aplec sa dau drumu la pedala (adica sa-i bag bacteria)...

in rest... e ok i guess... n-am inteles pt ce-s liniile alea care vibreaza...

ai putea sa-i faci un "bec".. care sa s-aprinda cand e ok acordata... asa sa ma uit la numarul ala... ma confuza... mai ales m-a confuzat liniile alea care tot vibrau... si stiam ca tele-u meu e acordat ... ma speriasem...

 

LE : la G... imi arata exact 0

dar la restu... e 0.9... penduleaza in jurul asteia... si nu-i prea stabila valoarea aia...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Auziti baieti, am si eu o nelamurire: am o chitara acustica si m-am gandit daca as putea folosi un soft pentru distorsie, efecte, etc. Planuiesc sa montez un microfon in chitara, apoi sa il conectez la calculator in mufa respectiva. Am folosit Guitar Rig, dar cred ca am placa audio prea slaba, avand latenta de peste 1 secunda. Am incercat si alte softuri mai "obscure" , dar, unde am scapat de latente nesimtite, am dat peste zgomote de fundal enervante, microfonie etc.

Voi ce programe imi puteti recomanda? Repet, folosesc MICROFON normal, de casti (deh, ce nu face romanul sa iasa mai ieftin! :) )

 

aaa, precizez ca sunetul, inregistrat normal cu microfonul, are calitate destul de buna, nu cred sa fie asta problema :) ..

..Sunt deschis la opinii si sugestii

Link to comment
Share on other sites

Ma tot chinui sa invat un pic de Actionscript in Flash si ieri am reusit sa fac un metronom pe design-ul unei pedale Boss...by RGC :) (are buton on/off, buton volum, slider de ajustare tempo)

Il atasez in format swf (necesita flash player), poate unii o sa il gaseasca util

metronomergc.zip

Edited by Falling_into_infinity
Link to comment
Share on other sites

Ma tot chinui sa invat un pic de Actionscript in Flash si ieri am reusit sa fac un metronom pe design-ul unei pedale Boss...by RGC :) (are buton on/off, buton volum, slider de ajustare tempo)

Il atasez in format swf (necesita flash player), poate unii o sa il gaseasca util

 

Excelent! Keep on the good work!

Link to comment
Share on other sites

Latenta e latenta, indiferent de softurile folosite. Poti pune un driver ASIO4ALL, care face orice placa sa aiba latenta mai rezonabila cu efectele VST. Dar iti zic de pe acuma, e o solutie slabuta spre foarte slaba. Ia-ti o placa de sunet care stie ASIO, eu iti recomand M-AUdio Audiophile 2496, e cea mai buna ca raport calitate/pret, dupa parerea mea. O sa iti schimbe radical lucrurile. Eu am respectiva placa, latency e vreo 3-4 ms, nu simti sub nici o forma nimic.

 

Auziti baieti, am si eu o nelamurire: am o chitara acustica si m-am gandit daca as putea folosi un soft pentru distorsie, efecte, etc. Planuiesc sa montez un microfon in chitara, apoi sa il conectez la calculator in mufa respectiva. Am folosit Guitar Rig, dar cred ca am placa audio prea slaba, avand latenta de peste 1 secunda. Am incercat si alte softuri mai "obscure" , dar, unde am scapat de latente nesimtite, am dat peste zgomote de fundal enervante, microfonie etc.

Voi ce programe imi puteti recomanda? Repet, folosesc MICROFON normal, de casti (deh, ce nu face romanul sa iasa mai ieftin! :) )

 

aaa, precizez ca sunetul, inregistrat normal cu microfonul, are calitate destul de buna, nu cred sa fie asta problema :) ..

..Sunt deschis la opinii si sugestii

Link to comment
Share on other sites

Da, DFH is tobe bunicele. Vezi si EzDrummer si Addictive Drums. Superbe.

pai drumkit from hell este add on pt ezdrummer :) le incerci pe toate si ramai la unul,pana la urma sunt virtuale,te invata niste chestii si te ajuta,dar cam atat.bafta.

ah si eu am exdrummer pe latpop.ce e drept am 2 giga ram,dar placa e incorporata.merge si pe mai putin doar ca tre sa fii rabdator

Link to comment
Share on other sites

Ce sa fac cu Guitar Rig -ul, ca tziuie atunci cand folosesc un efect cu distors si las chitara asa fara sa cant ?!

 

Nu prea ai ce sa faci, eu de cand ma joc cu toate versiunile de Guitar Rig nu am reusit sa fac un ton calumea cu distorsiune fara sa aiba zgomot ca naiba in spate, si m-am jucat mult de tot cu el. Iar modulele de noise reduction din el sunt cam degeaba daca ai mult zgomot in spate, iti scoate si sunetul chitarii sau in cel mai bun caz pierzi din dinamica. Ia-ti un procesor sau o pedala, si foloseste Guitar Rig pe post de amp-sim only, or better yet, fa rost de Revalver sau Amplitube.

 

Iar DFH nu este numai un expansion de EzDrummer, doar DFH 1 a fost transformat intr-un expansion (prima oara era standalone), iar DFH2 (care suna putin mai bine dar tot meh) este standalone.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

pai drumkit from hell este add on pt ezdrummer :) le incerci pe toate si ramai la unul,pana la urma sunt virtuale,te invata niste chestii si te ajuta,dar cam atat.bafta.

ah si eu am exdrummer pe latpop.ce e drept am 2 giga ram,dar placa e incorporata.merge si pe mai putin doar ca tre sa fii rabdator

Hmm, partial de acord. Este o add-on de ii zice Drumkit from hell pt EZDrummer, e cel orientat spre metale. Dar DFH Superior e un produs standalone de la Toontrack, mult mai mare si mai tare decat EzDrummer, acuma l-au inlocuit cu Superior 2.

Si nu as zice ca scopul lor e sa te invete niste chestii, nu prea imi dau seama ce poti invata exact. Scopul lor e sa faci niste piese fara a avea un drum room, un set de tobe serios, un tobar cool de asemenea. Poti face rapid piese folosind loopurile incluse, poti sa le extinzi, poti sa iti bati tu cu un controller midi (sau un mouse, cei buni la partituri) ritmul. Rezultatul poate fi extraordinar, dar desigur, depinde de cel care il foloseste... Sunt o droaie de artisti care recurg la BFD, la Addictive Drums sau la Superior-EzDrummer, cu rezultate magice.

 

Nu prea ai ce sa faci, eu de cand ma joc cu toate versiunile de Guitar Rig nu am reusit sa fac un ton calumea cu distorsiune fara sa aiba zgomot ca naiba in spate, si m-am jucat mult de tot cu el. Iar modulele de noise reduction din el sunt cam degeaba daca ai mult zgomot in spate, iti scoate si sunetul chitarii sau in cel mai bun caz pierzi din dinamica. Ia-ti un procesor sau o pedala, si foloseste Guitar Rig pe post de amp-sim only, or better yet, fa rost de Revalver sau Amplitube.

 

Iar DFH nu este numai un expansion de EzDrummer, doar DFH 1 a fost transformat intr-un expansion (prima oara era standalone), iar DFH2 (care suna putin mai bine dar tot meh) este standalone.

 

Ai zgomot mare din chitara? Si eu am maricel, dar am reusit sa scot o droaie de tonuri serioase cu noise minim. Amplitube e ceva mai bunicel zic eu in privinta zgomotului.

Link to comment
Share on other sites

Ai zgomot mare din chitara? Si eu am maricel, dar am reusit sa scot o droaie de tonuri serioase cu noise minim. Amplitube e ceva mai bunicel zic eu in privinta zgomotului.

 

Depinde ce intelegi prin serios :). Eu cand aud zgomot in spate sau ton lipsit de dinamica sau care suna "plat" mi se face rau. Eu am si procesor digital, si un amp real si pedale si am folosit si guitar rig. Folosind acelas semnal clean, pe procesor, amp si pedala nu am pic de zgomot, dar in guitar rig apare o gramada de zgomot. Problema poate sa apara si din placa de sunet sau din contacte sau din whatever, dar mie nu-mi place nici sunetul digital in general, de la VST-uri, decat daca sunt folosite ca amp sim, sau cabinet sim pure and simple.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ultimatemetal.com/forum/rate-my...ne-threads-413/

http://www.guitarampmodeling.com/viewforum...59c5d7a10821919

http://www.alienconnections.com/phpbb/viewforum.php?f=10

 

Aici veti gasi cu siguranta niste mostre convingatoare facute cu ampsims soft si tobe DFH, DFHS, AD etc. Multora nu le iese un astfel de sunet, dar conteaza si chitara/dozele, placa de sunet etc.

 

O alta unealta foarte interesanta de care am aflat pe acele forumuri este CONSOLE VST ( http://console.jp/ ) unde poti combina si ruta cam in orice maniera dorita efectele vst. Se poate face fie in modulul plugin vst / dx sau in cel standalone. Poti canta printr-un ampsim freeware ( de ex. wagnersharp sau aradaz )+ cabsim ( de ex boogex de la voxengo, tot freeware ) in care incarci imps ( iarasi se gasesc gratis si unele sunt foarte reusite ) si chiar suna interesant.

Edited by gARRETT
Link to comment
Share on other sites

O colectie de pluginuri impresionanta si freeware, se copiaza fisierele in folderul unde aveti instalate vst plugins. Faceti si o copie backup :), nu se stie cat vor rezista pe net avand in vedere ca sunt niste copiute dupa niste scule celebre si pagina lor oficiala a fost deja redirectata la pagina SSL. Insa, desi ei poate au ignorat niste copyrights cand in denumiri si grafica ( asta e problema lor ) pluginurile sunt tot freeware si nu ma indoiesc ca le poate folosi oricine cu incredere, mai ales ca nu suna rau deloc.

 

http://www.gersic.com/plugins/hosted/antress/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest 3xsamp
Daca tot veni vorba de Cubase.. mai exact.. la ce foloseste el ? Am inteles ca se pot face tobe pe el, si chiar suna foarte bine.

daca ar putea sa-mi explice cineva ce si cum .. :)

Incearca sa folosesti Fruitty loops , mie personal m-i se pare mai simplu decat Cubase, dar da rezultate putin mai slabutze !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou

O sa incerc sa prezint cat mai pe larg ce softuri si echipament folosesc, cum functioneaza acestea, cum se regleaza incat zgomotul sa fie minim. O sa incep cu intrumentul in sine. am citit mai devreme un post in care cineva dadea vina pe zgomotul din doze pentru functionarea zgomotoasa a unor programe de simulare amplificare. vreau sa va asigur ca acel zgomot este ultimul care va ingrijoreaza daca folositi o placa de sunet mediocra precum Audigy SB. Daca folositi un amplificator.. deja vorbim de altceva, insa pentru o chitara conectata la calculator 80% din zgomot vine de la convertoarele analog-digital de proasta calitate. Cu o placa Audigy SB chitara clean o sa sune impecabil, insa cand intervine si distors-ul este de asteptat ca si cel mai mic hiss de fundal sa capete proportii uriase. Pentru a incheia discutia despre zgomotul de doze, eu am un jackson js20 cablat infect.. ieftin, jegos si vreau sa va spun ca pana nu mi-am cumparat o placa externa de sunet (pe care o si recomand E-MU 0404 USB ) pot sa spun ca nu mi-am auzit hum-ul din dozele simple. Printre primele mele remarci dupa ce am bagat chitara in E-MU: "Trebuie sa o ecranez"

 

O sa trecem peste instrument si ajungem la placa de sunet. Presupunem ca avem un SB Live si vrem sa il facem sa sune cat mai bine. ce avem de facut? nu multe. In primul rand niciodata nu folositi acel +20dB boost pe care il ofera unele drivere audio. O sa distorsioneze sigur. (daca nu mutati sliderul mai jos. Nevermind) In schimb trebuie sa aveti in vedereca indiferent de volumul de input al chitarii, zgomotul de fond este acelasi astfel incat se doreste ca volumul de intrare sa fie cat mai mare posibil insa sub limita distorsiunii. Pe windows asta inseama mai intotdeauna la maximum (daca nu ati activat +20dB boost). Pe linux pe undeva pe la 80%.

 

In acest moment, daca deselectati optiunea "mute" din volume control de la line in (sper ca v-am spus mai devreme ca nu e bine sa bagati in mic) iar ca recording device aveti selectat "line in" ar trebui sa auziti sunetul curat al chitarii. Mai departe insa vom folosi aplicatii speciale pentru procesarea sunetului si ne intereseaza sa se auda numai sunetul generat de program. nu vrem sa se auda si sunetul clean asa ca recomand selectarea optiunii "mute" din dreptul "line in".

 

Am observat ca mai toti chitaristii au prejudecati cand este vorba de aplicatii de procesare a sunetului. Inteleg perfect. Un amplificator bun model 1980 este intotdeauna de preferat oricarui program pe calculator care va aparea in urmatorii 5 ani. insa consider ca majoritatea acestor pareri sunt exagerate si nu tin cont de noile versiuni care au aparut in ultimul an chiar, sau se datoreaza de multe ori si unei configurari mai in graba a softului. Si ma refer in special la guitar rig. Guitar rig 2 a fost pentru vremea lui ok. Nu trebuie data vina pe program pentru sunetul de proasta calitate. Va asigur ca mai intotdeauna de vina este placa de sunet. Guitar rig 2 avea posibilitati limitate, insa era de 5 ori mai bun decat guitar fx box si de vreo 2 ori mai bun decat reValver sau Amplitube. Guitar rig 2 a fost primul software dupoa parerea mea care facea chitara sa-ti sune mai bine decat sunetele din jocurile de pe consolele alea nintendo "Terminator" :).

De cateva luni insa a aparut Guitar rig 3 si vine cu imbunatatiri enorme ale calitatii sunetului. Daca in guitar rig 2, vreo 3 tonuri de distors mi se pareau acceptabile, in guitar rig 3 am vreo 20 care ma inspira chiar. Insa a trebuit sa umblu putin prin matele lui.

 

Cel mai important lucru este sa aveti instalate driverele ASIO pe care le gasiti gratis ca ASIO4All. Acestea se comporta ca un layer intre driver si aplicatii. Nu stiu prea multe detalii tehnice.. important este ca nu o sa mai aveti un delay de 1-2 secunde. O sa fie de ordinul milisecundelor sau zecilor de ms.

 

Unda sonora este descrisa de calculator sub forma unei linii frante careia i se stie la intervale regulate de timp amplitudinea. Cu cat aceasta linie este descrisa la rezolutie mai mare (sample rate mai mare) cu atat aceasta se apropie mai mult de sunetul real. Puteti alege sample rate-ul din setarile guitar rig, insa tineti minte ca majoritatea placilor creative au deasemenea o aplicatie care controleaza samplerate-ul in celelalte programe pe care le folositi. uitati-va dupa setari ale placii de sunet in meniul de start. Daca nu cumva intampinati vreo problema este bine sa setati samplerate-ul la cea mai mare valoare posibila. O sa observati ca odata cu aceasta scade si cantitatea de zgomot, scade si delay-ul sunetului insa creste "cpu-usage".

 

O a 2-a setare importanta este buffer length care trebuie sa fie controlata din setarile asio. Aici nu exista un reper clar care sa va ajute sa setati. Daca setati bufferul prea jos, sunetul o sa se auda cu intreruperi si pocnituri. Daca setati prea sus pocniturile o sa inceteze insa o sa creasca delay-ul. incercati sa setati bufferul cat mai mic posibil insa incat sa nu se auda intreruperi.

 

Foarte important. Daca aveti un calculator mai slab (procesor slab si memorie putina) aveti in vedere ca cele mai mari consumatoare de putere de procesare din guitar rig sunt efectele de reverb: studio reverb, spring reverb si alte cateva, si tot acestea au poate cel mai nesemnificativ impact. Daca observati ca dupa ce setati bufferul la limita claritatii sunetului inca aveti delay prea mare, dezactivarea efectelor de reverb o sa va permita sa coborati si mai mult bufferul pana la un nivel decent.

 

Pana in acest moment ar trebui deja sa fi reusit sa setat delay-ul cat mai mic posibil asa ca sa ne concentram putin asupra claritatii. Mai devreme spuneam despre cum volumul la intrarea intr-o componenta trebuie sa fie cat mai mare insa nu trebuie sa depaseasca pragul de distorsiune. Guitar rig 3 are interfata constand in mai multe componente montate intr-un rig (:) poate de aia s-o numi asa) multe dintre aceste componente avand potentiometre de reglarea volumului la intrare si la iesire. Din fericire, la guitar rig componentele au si niste butonase de reglare automata de 2 tipuri: noise reductors sunt acele butoane pe care cand le apasati este obligatoriu sa tineti mana pe corzi incat chitara sa nu produca nici un sunet. Guitar rig va regla automat filtrul de zgomot (mai degraba compressorul) incat chitara sa nu scoata nici un zgomot cand nu este folosita. Pe de alta parte mai sunt niste butoane de gain sau "input level" care se regleaza in timp ce cantati cat mai tare. Acelea maresc volumul cat mai mult sub limita distorsiunii (nedorite).

 

O reglare corecta a guitar rig incepe cu chitara. Potentiometrele de volum tebuie sa fie date la maximum chiar daca nu le folositi la acest nivel. dupa care luati fiecare componenta din rig de sus in jos si dupa caz mutati corzile sau cantati cat mai tare pana cand terminati. Mentionez ca va trebui sa refaceti procedura de fiecare data cand schimbati presetul (mai ales la guitar rig 2) deoarece acestea nu sunt intotdeauna reglate optim pentru chitarele voastre (sau nu sunt reglate in nici un fel).

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou

Despre alte softuri de sunet...

 

FL Studio

 

Am auzit multa lume cu parere foarte proasta despre FL studio si va inteleg problema din moment ce sigla FL este un ardei gras, versiunea demo se numea "Fruity Loops" si dupa ce il instalati, programul va baga pe gat tot felul de melodii tehno, trance, house ca demo-uri. Desaemenea mai sunt aceia care critica instrumentele care vin in pachetul FL studio, sample-urile lui.... efectele si tin sa le dau dreptate cel putin la aceste categorii. Insa trebuie sa avem in vedere ca daca dam la o parte toate gunoaiele tehno, sample-urile si instrumentele pe care fratilor... nimeni nu va obliga sa le folositi ramanem cu o platforma VST bug-free care nu consuma multe resurse, un asa zis "step sequencer" un fel de portativ pentru lautari :)) cum ii zic eu, insa cea mai importanta unealta este piano roll. Cu ajutorul piano roll va garantez ca o sa puteti sa scrieti absolut orice. puteti controla pe langa durata si inaltimei unei note, velocitatea, paning-ul, atacul, release-ul fiecarei note individuale. Puteti automatiza absolut totul. Orice buton vedeti pe imagine poate fi controlat pe parcursul melodiei: de exemplu la minutul x vreau sa scada volumul canalului de tobe cu 5%, sa creasca difuzia reverberatiei cu 50% si sa scada tempo-ul de la 120 bpm la 90bpm. Nimic mai simplu. In acelasi timp FL Studio ca orice gazda vst va fi folosita in mod sigur nu cu instrumentele cu care vine in pachet ci probabil ca veti face rost de la zana maseluta de un Hypersonic2 de la Steinberg sau Amplitube.

Mie FL studio mi se pare foarte util in special pentru acei ce isi fac negative. Puteti lua o mleodie in format GP3, o exportati ca midi, o importati in FL, Deschideti o instanta Hypersonic, asignati fiecarui canal midi cate un instrument din hypersonic si exportati ca mp3 sau wav (pentru pretentiosi).

Pot spune in concluzie ca singurul lucru care ma deranjeaza la FL Studio este ca nu contine vreun sistem de scris portative (unii utilizatori nu sunt lautari ca mine, au scoala :) ) si faptul ca masurile complexe nu pot fi reprezentate prea usor. nu este imposibil, insa pentru a avea o masura de 4/4 intr-o melodie predominant 7/4 este nevoie sa reglati in mod automat foarte precis tempo-ul dupa niste calcule facute imprealabil pe foaia de hartie i sa impartiti apoi notele pe piano roll tot dupa niste calcule, sau cel mai simplu: scrieti masura de 7/4 pe spatiul a 2 masuri dupa care restul de 1/4 masura il parcurgeti cu tempo 500 (ca si cum nu ar fi acolo). Veti munci putin, insa nu se va auzi nici o diferenta.

Ah, si un ultim avantaj al FL studio: Are humanize real :) Da, real. daca dezactivati snaping-ul din piano roll va garantez ca atunci cand o sa scrieti o linie de tobe o sa cam dati pe langa un pic intr-un mod placut.

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou

Alte softuri de sunet: VST-uri

 

Este inutil sa incerc sa va conving de ceva aici. pur si simplu incercati neaparat Hypersonic 2 de la steinberg. Are de toate, de la tobe, instrumente de orchestra pana la caterinca (stiti voi... flasneta.. cutie muzicala). Bineintele, ca la orice s-a inventat pana acum.. sunetul de chitara distorsionata este jalnic, insa pur si simplu nu-l folositi. Sunteti chitaristi.. inregistrati-va mai bine.

 

Edirol Orchestral HQ - Este cel mai realist vst pe care l-am auzit vreodata. Pun pariu ca mai mult de jumatate dintre forumistii de aici nu vor simti diferenta dintre o sectiune de viori reala si una din Orchestral HQ. Cand vine vorba de instrumente de suflat lucrurile stau si mai bine. As risca chiar sa spun ca 90% dintre voi vor confunda clarinetul edirol cu unul real.

 

Cellofan - cel mai realist sunet de violoncel pe care l-am gasit la un vst. Este FREEWARE, cautati-l!

Edited by Leaveyou
Link to comment
Share on other sites

Pai ce DAW serios n-are piano roll, automatizare pt. fiecare parametru, posibilitatea de a schimba masura, grid-ul si snapping-ul s.a.m.d.? Reaper e 225$ varianta comerciala, iar echivalentul FL Studio 200—300(?)

"wav pt. pretentiosi", "humanize real"?! :)

Deci... de ce ar folosi cineva FL Studio si nu GP sau Ardour daca vrea sa faca doar un backing track/compozitie rapida, pt. el acasa? Si de ce ar folosi cineva FL Studio intr-un context profesional si nu Sonar, Cubase, Pro Tools s.a.m.d.?

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou
Pai ce DAW serios n-are piano roll, automatizare pt. fiecare parametru, posibilitatea de a schimba masura, grid-ul si snapping-ul s.a.m.d.? Reaper e 225$ varianta comerciala, iar echivalentul FL Studio 200—300(?)

"wav pt. pretentiosi", "humanize real"?! :)

Deci... de ce ar folosi cineva FL Studio si nu GP sau Ardour daca vrea sa faca doar un backing track/compozitie rapida, pt. el acasa? Si de ce ar folosi cineva FL Studio intr-un context profesional si nu Sonar, Cubase, Pro Tools s.a.m.d.?

 

Uite fl n-are posibilitatea de a schimba masura. O sa incerc si softurile de care mi-ai spus ca nu sunt berbec. insa sa ai in minte ca nu am ridicat in slavi fl. am zis doar ca nu este atat de rau. si daca sustii ca este rau, da-mi un exemplu de problema la fl in afara de pret (ti-am zis ca mie mi le aduce zana maseluta gratis)

 

"wav pentru pretentiosi" intradevar, o fraza cheie din mesajul meu, o greseala catastrofala. multumesc de atentionare (wav e lossless)

"humanize real" nu e real thing, bineinteles. Dupa ce scrii niste mesaje de cateva mii de cuvinte, intotdeauna nu-i plac cuiva sintagmele folosite

 

GP = Guitar pro? asta e un must have pentru orice muzician, nu numai chitaristinsa RSE, cel putin la versiunea la care l-am testat ultima oara, nu era bun de nimic. Poate s-a schimbat ceva intre timp.insa pt midi e ok.

 

Cubase= the real shit!!! Ceva cu adevarat profesional. Asta pentru cei ce stiu sa-l foloseasca. Eu m-am uitat prin el si nu am chef sa ma apuc sa apas butoane ca sa vad ce fac. Este complicat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.