www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Skynet

Am si eu o intrebare...

exista un program cu care pot sa scot instrumentalul din piese?...adica eu sa cant la chitara si calculatorul sa cante piesa originala dar FARA CHITARA(doar cu voce, tobe etc)

am vazut unele filmulete pe net cu unii care cantau la chitara si in acelasi timp se auzea si voce din piesa originala...

exista asa ceva? daca da suneti-mi si mie cum se numeste

 

ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Kappa

am si eu o "problema".... vad ca toata lumea pare relativ multumita de softurile pt efecte... eu orice soft as folosi (cel mai recent incercat Guitar Rig) am delay... nu extrem de mare... dar destul de mare ca sa ma incurce de tot... stiti vreun program pt efecte fara delay?...

Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

stie cineva daca pot sa exportez sunetele midi din guitar pro sub forma de mp3/wav etc etc etc? multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

hail to you :)

 

um...dar cum fac sa obtin la export numai o parte din tabulatura adica numai tobele ...

Edited by Gold
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Eu am vazut ca poti sa elimini din tabulatura instrumentele care nu te intereseaza (de exemplu, io, ca incepator, as vrea sa raman doar cu linia de rhythm guitar, sau cu vocea); daca dai export dupa ce-ai facut asta, io spun c-ar merge.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Fii atent: in mix table (adica acolo unde scrie rhythm guitar, drums, voce, didgeridoo, maica ma-sii, ce-o mai fi p-acolo) ai, deasupra campului cu numele, scris Name, si mai in dreapta lui Name scrie S, pe urma M, pe urma Port, Ch, Ch2, yadda, yadda...ideea e ca tu sa mutezi trackurile pe care nu le vrei dand clic pe patratelul de sub M care corespunde trackurilor pe care vrei sa le scoti. Dup-aia export...si restu' ti l-am spus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Skynet
um...dar cum fac sa obtin la export numai o parte din tabulatura adica numai tobele ...

 

 

Iti zic eu o metoda mult mai usoara decat cea spusa de Chiperion... :)

Instrumentele pe care nu le mai vrei, pur si simplu le dai pe mute( acolo jos fiecare instrument are volumul lui)...apoi dai FILE-->EXPORT-->MIDI

si gata se aud doar tobele (sau doar instrumentele carora nu l-ai dat volumul mic) :)

:)

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revalverul mi se parea o porcarie, dar uite ca Revalver MKII e absolut excelent. Nu neaparat pe tonuri mai clean, ci pe alea nervoase, se recomanda calduros.

Waves GTR suna bisinor de asemenea, atat efectele Stomp, cat si simulatoarele de amplifuri. Bravos. Dealtfel Waves sunt grei grei la efecte....

Pt un sunet placut, nu strica Steinberg Warp, mic si eficient.

Ca reguli pt cei care sunt nemultumiti de sunetul chitarii procesate pe calc:

- placa de sunet cu Asio musai. ASIO4ALL e ok, dar nu suporta comparatie. Eu am trecut de la Creative la M-Audio Audiophile 2496, e cu totul alta lume. Fara latenta, sunete brici. Ca raport calitate/pret nu gasesti nimic mai bun.

- niciodata chitara direct in LineIn. Deja sunt o droaie de preampuri. Behringer e ieftin ca braga, dar eu nu recomand, sunt patit. ArtTube e foarte placut, pe lampa, foarte ieftin. Eu il folosesc cu succes pe chitari, basi, microfoane

- nu puneti un efect VST si gata. de obicei ar trebui pe un canal de chitara sa fie si precompresie, egalizare, efecte, simulatoare aplifuri, postegalizare, postcompresie. ordinea asta cred ca e cea mai ok. eu personal folosesc TrackPlug de la WaveArts, are EQ pre si post, are Gate, Compresie. mare schimbare la sunet, mai ales daca vrei un ton nervos curat si punchy.

- un Intel Core2Duo si neste RAM fac minuni :)

 

Revalverul mi se parea o porcarie, dar uite ca Revalver MKII e absolut excelent. Nu neaparat pe tonuri mai clean, ci pe alea nervoase, se recomanda calduros.

Waves GTR suna bisinor de asemenea, atat efectele Stomp, cat si simulatoarele de amplifuri. Bravos. Dealtfel Waves sunt grei grei la efecte....

Pt un sunet placut, nu strica Steinberg Warp, mic si eficient.

Ca reguli pt cei care sunt nemultumiti de sunetul chitarii procesate pe calc:

- placa de sunet cu Asio musai. ASIO4ALL e ok, dar nu suporta comparatie. Eu am trecut de la Creative la M-Audio Audiophile 2496, e cu totul alta lume. Fara latenta, sunete brici. Ca raport calitate/pret nu gasesti nimic mai bun.

- niciodata chitara direct in LineIn. Deja sunt o droaie de preampuri. Behringer e ieftin ca braga, dar eu nu recomand, sunt patit. ArtTube e foarte placut, pe lampa, foarte ieftin. Eu il folosesc cu succes pe chitari, basi, microfoane

- nu puneti un efect VST si gata. de obicei ar trebui pe un canal de chitara sa fie si precompresie, egalizare, efecte, simulatoare aplifuri, postegalizare, postcompresie. ordinea asta cred ca e cea mai ok. eu personal folosesc TrackPlug de la WaveArts, are EQ pre si post, are Gate, Compresie. mare schimbare la sunet, mai ales daca vrei un ton nervos curat si punchy.

- un Intel Core2Duo si neste RAM fac minuni :)

 

Despre tobe....

DFH si BFD sunt softuri de tobe geniale, pt cine vrea sa instaleze softuri a cate 9 DVDuri....

Pt restul, exista EZDrummer (fratele mai mic a lu DFH) si AddictiveDrums.

EZDrummer are si niste Expansion Packs foarte placute (vezi Drums from hell - metale, Vintage Rock, Nashville), are si o gramada uriasa de beaturi sub forma de midi, mapate spre kiturile de tobe existente. Midiurile respective sunt trase de adevarati...Cum ar fi Morgan Agren, de o cantat cu Vai, Zappa Hughes, etc.. no comment despre acest adevarat

XLN Addictive Drums are ceva mai putin beaturi, dar este mai customizabil. Te lasa sa pui pe fiecare toba efecte, sa modifici pitchul, etc. Poti pune si efecte master. Tare simpatic.

EZDrummer demos: http://www.toontrack.com/product_demos.asp

XLN Addictive Drums: http://www.xlnaudio.com/index.php?page=pro...mp;p_page=audio

Link to comment
Share on other sites

un soft genial mie mi se pare amplitube 2

 

acasa folosesc doar o pedaluta de distors FAB metal si amplitube 2... si e tot ce`mi trebuie...

pot sa inregistrez live cu efectele de pe amplitube 2 fiindca folosesc 2 placi de sunet.. pe Creative Audigy SE bag chitara si setez amplitube sa o foloseasca.. iar outputul il bag intr`un realtek ac97 si inregistrez.

 

aruncati o ureche...

 

chitara din disotrs direct fara_amplitube.mp3

 

acelasi pasaj cu amplitube (aici am tras mai multe :) ) dist_cu_solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest emetal
cauta un buton in forma de diapazon. Ala e acordorul.

 

 

Da, p-ala l-am gasit, dar nu stiu sa-l folosesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Da, p-ala l-am gasit, dar nu stiu sa-l folosesc :)

Il apesi (se face alb, gri deschis, ma rog) si sub fereastra Input va mai aparea o fereastra pe care scrie Tuner, cu acelasi font ca la Input, sub tuner dai combo-box-ul ala si selectezi Chromatic, de acolo presupun ca te descurci, dai pe cate o coarda si tunerul iti arata cat de departe esti de nota de referinta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Am si eu o intrebare...

exista un program cu care pot sa scot instrumentalul din piese?...adica eu sa cant la chitara si calculatorul sa cante piesa originala dar FARA CHITARA(doar cu voce, tobe etc)

am vazut unele filmulete pe net cu unii care cantau la chitara si in acelasi timp se auzea si voce din piesa originala...

exista asa ceva? daca da suneti-mi si mie cum se numeste

 

ms anticipat

 

Defapt, daca ai noroc, poti

 

Folosesc cubase. La cateva melodii van halen, eddie isi pune chitara...ceva gen stereo, adica pe un alt canal. Folosesti cubase, deschizi pool, si cand dai import, selectezi split channel... Vezi care are sunetul fara chitara si ii dai export.

Link to comment
Share on other sites

Defapt, daca ai noroc, poti

 

Folosesc cubase. La cateva melodii van halen, eddie isi pune chitara...ceva gen stereo, adica pe un alt canal. Folosesti cubase, deschizi pool, si cand dai import, selectezi split channel... Vezi care are sunetul fara chitara si ii dai export.

 

Ai vreun link spre un filmulet de genul asta? Ma uit si poate ma prind cum au facut. Vezi ca sunt o gramada de Backing Tracks pe net. Pe emule am gasit mai multe. Is piesele aferente, fara chitara. O alta varianta e sa faci din fisierul midi al piesei un fisier audio, de preferat folosind VSTuri, pt tonuri mai serioase. Dar atunci nu o sa fie voci..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Invarte butonul de volum al chitarei spre stanga. :)

Nu, am rezolvat, era la maxim volumul la line-in, am dat mai incet. Ms oricum.

 

 

Edit: ba nu, tot tziuie X(

Edited by emetal
Link to comment
Share on other sites

Nu, am rezolvat, era la maxim volumul la line-in, am dat mai incet. Ms oricum.

Edit: ba nu, tot tziuie X(

Daca tiuie independent de ce faci tu la chitara, cel mai probabil nu ai selectat la Recording device sa fie line in. La mixerul de Windows - recording sa fie bifat line in. Acum ceva vreme un soft, nu pot sa-mi dau seama care, imi deselecta dupa restart line-in-ul.

Link to comment
Share on other sites

Daca tiuie independent de ce faci tu la chitara, cel mai probabil nu ai selectat la Recording device sa fie line in. La mixerul de Windows - recording sa fie bifat line in. Acum ceva vreme un soft, nu pot sa-mi dau seama care, imi deselecta dupa restart line-in-ul.

Asta era ok, am setat noise reduction la Guitar Rig si acum nu mai am niciun zgomot de fundal :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest paul-pantera

oameni buni de unde imi iau amplitube ? ca amd at pe odc si nu am gasit. As vrea ceva free sa pot sa cant fara limita de zile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.