www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Softuri utile pentru chitaristi


Recommended Posts

On 08/12/2019 at 07:59, bubu19772001 said:

 


Salutare, de exemplu încarc o piesa (sa spunem knocking on heavens door) după care sa pot da tobele la minim și sa cant peste, sau chitara solo etc...


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Sunt softuri tip "Karaoke "  ce  reduc sau scot /reduc din zona " mid /centru "   soloul sau vocea .

Dar cu orice DAW ( de ex Cubase , Sonar , si FREE  Audacity .,..sau Cackewalk Bandlab .FREE ...etc )  introduci pe un canal in multimixer  fisierul piesei mp3 sau wav  cu EQ sau EQ compresor reduci ce nu-ti convine si canti peste ce doresti .

Bineinteles este nevoie sa inveti utilizarea acestor ( cel folosit )  " DAW" (Digital Audio Workstation).

Nu ai de ce sa reduci tobele si basul ci doar mediile unde este vocea si soloul original .

Dar se gasesc "backtrack" -uri ( "negative " cum le zice pe la noi  )  adica  numai acompaniamentul  fara solo si voce ..si pe youtube  si cam in multe locuri /site-uri 

introduci in GOOGLE " backtrack " for  rock sau blues sau titlul piesei dorite  ,  exista site-uri cu backtrack  ...in unele te inscrii si poti gasii sute de " negative " .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Exista vreun soft care sa ma ajute la crearea compozitiilor/improvizatiilor la chitara. Adica sa ma tina in gama etc. Pentru pian sunt cateva (cel mai cunoscut cred ca e Mixed In Key) dar pentru chitara e mai complicat de gasit. Sa fie pentru Windows 10.

Edited by simionnemes
typo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare!
Cant la chitara acustica si de curand m-am gandit ca n-ar fi rau daca mi-as acompania singur cantecele, adica sa-mi compun un negativ cu diverse instrumente, peste care sa vin eu cu chitara...ca si cum ar fi o formatie.
Daca stiti, va rog sa-mi recomandati ceva profi, care sa nu ma limiteze peste ceva timp. Pe net am gasit ceva gen Studio one si Cubase, insa nu stiu daca astea ar fi tocmai ce caut eu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.