www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lead/rhythm Fara Pana (Fingerstyle)


Draykor
 Share

Recommended Posts

Ma tot chinui de ceva vreme sa abordez cum trebuie tehnica asta (nu stiu decat 3 insi deocamdata care sa fi stapanit extraordinar modalitatea asta de a canta: Jeff Beck, Freddie King si Andy de la proguitarshop :w00t: )

 

 

Tot incerc sa dau de tutoriale, lectii etc dar toti demonstreaza doar pentru acustic treaba asta (fingerstyle). Vreau sa aprofundez treaba asta pt ca se potriveste cu ce as vrea eu sa cant. Daca stiti de lectii/materiale care se discuta despre fingerstyle blues/rock la electrica va rog nu va sfiiti. Multumiri anticipate

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/user/Iggypres Dupa parerea mea , cel mai bun chitarist care canta pe baza fingerstyle...

 

P.S.: Eu nu m-am uitat la lectii pt fingerstyle , doar m-am uitat pe tab si am vazut pe altii cum fac si am incercat sa le reproduc... Cel putin eu asa am facut si merge destul de bine :D Despre lectii , scrie pă iutub : FingerStyle Lesson ;D

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord, Presnyakov e tare...dar eu vreau sa cant chestii bluz si rock'n'roll...Fingerstyle acustic (dust in the wind, under the bridge, shape of my heart etc) stapanesc decent...pt ca am facut niste chitara clasica pe la inceputuri... dar cu bluesul/rock-ul e altceva...urmareste clipul ala de la proguitarshop pe care l-am postat random...nu foloseste pana si suna beheheton

Link to comment
Share on other sites

Mai era un tip pe youtube, nu reusesc sa dau de el. Baga ala viteza de incremeneai... facea cover MAB, fingerstyle.

Intreb si eu, ca ma omoara curiozitatea: de ce vrei sa faci cu degetele in loc de pana?

 

EDIT: Mark Knopfler... cum de nu m-am gindit??? Vezi ca Justin Sandercoe are pe site un video in care explica solo-u' de la Sultans of Swing si cum sa faci cu destu'.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Eu cant doar finger-style acustic (adica ma straduiesc sa cant :D).

Odata ce poti canta ceva in felul asta - poti canta orice, nu conteaza ce stil de muzica este.

Dar trebuie exercitiu..... mult.

Marea greutate la acest tip de cantat este sa obtii independenta degetului mare de la mana cu care ciupesti corzile. La mine inca se lupta sa fie independent.....

Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg ce ati vrut sa spuneti dar...a urmarit careva tot filmuletul pus de mine? Intreb pentru ca in mare parte mi s-a raspuns mai pe langa subiect...pe mine ma intereseaza exact stilul abordat de tipul respectiv!!! Nu flamenco, nu clasic, nu folk western whatever...exact ce canta el acolo doar cu dejtele! Si ca sa raspund la intrebarea lui Ironside: doresc sa cant asa pt ca ma pot "exprima" mult mai subiectiv cu chitara atunci cand cant cu degetele...cu pana suna mai "artificial". In plus de asta am inceput sa cant cu pana abia dupa vreo jumatate de an de cand ma apucasem de chitara...si dupa 4 ani tot imi displace!

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg ce ati vrut sa spuneti dar...a urmarit careva tot filmuletul pus de mine? Intreb pentru ca in mare parte mi s-a raspuns mai pe langa subiect...pe mine ma intereseaza exact stilul abordat de

tipul respectiv!!! Nu flamenco, nu clasic, nu folk western whatever...exact ce canta el acolo doar cu dejtele! Si ca sa raspund la intrebarea lui Ironside: doresc sa cant asa pt ca ma pot "exprima" mult mai subiectiv cu chitara atunci cand cant cu degetele...cu pana suna mai "artificial". In plus de asta am inceput sa cant cu pana abia dupa vreo jumatate de an de cand ma apucasem de chitara...si dupa 4 ani tot imi displace!

Tommy Emmanuel .....ia vezi p'asta se exprima foarte obiectiv..

 

Deci cu pana suna mai artificial decat neartificuial ...problema o fi ca probabil nu stii sa canti inca nici cu pana nnici cu degetele si esti in faza de faurit teorii ce sa-ti justifice lipsurile in tehnica ..etc .. dar o sa inveti incet incet .

 

La ciupit cu degetele ai probleme serioase la estompat .. pe corzile groase sunt probleme serioase in cazul unui ritm sustinut executat pe corzi libere ,dar depinde de .....

Cu chit electrica +distors trebuie alta tehnica decat in cazul unei chitare acustice ,, de fapt ca si in cazul cantatului cu pana .

 

Vezi Tommy Emmanuel de ce canta la o chitara electroacustica ...

 

Si multe multe altele

Link to comment
Share on other sites

Exemplele voastre nu mi se par atat de relevanta.

Tehnica ptr clasica (sau acustica) de ciupit e altceva decat isi doreste Draykor.

 

Si eu, la electrica, folosesc altfel ciupitul decat la clasica.

Nu cred ca exista o tehnica bine definita, dar in general fac asa (aproximativ cum foloseste tipul in videoul tau):

 

1. La acorduri/arpegii - pentru notele de bas (p), pentru celelalte (i,m,a)

2. Linii melodice/game - cu (p) si (i) pe urmatoarea coarda. Adica, daca stai cu dejtu (p) pe coarda 4, cu (i) stai pe 3. Si te muti cu degetele astea unde doresti sa-ti faci melodia.

3. Pentru acorduri si riff-uri in forta, folosesc mana ca un pick - simulez ca tin un pick in mana, dar lovesc coarda cu (i) - de mentionat ca am unghii.

 

Na, poate te ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

daca ai ceva vechime si stii cat de cat tehnicile de chitara, nu cred ca e nevoie sa iti spuna cineva "degetul ala acolo, degetul ala dincolo, cu ala dai in sus cu celalat in jos....."

 

Nu e chiar asa cum zici.

 

In primul rand, un chitarist electric care canta tot timpul cu pana, nu prea stie sa-si foloseasca mana dreapta.

 

In al doilea rand, sa inveti o tehnica - cam asta inseamna - cum sa-ti folosesti degetele. Deci nu stiu ce alt raspuns se poate da la a "invata o tehnica".

 

Asta e punctul meu de vedere - al unui chitarist de clasica.

Deci, din experienta zic ca, daca exersezi corect degetele, si nu cum crezi, o sa ai rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Incepem sa ne apropiem, multumesc no name pt idei...nu m-am gandit la treaba asta cu degetul mare pe o coarda si aratatorul imediat pe urmatoarea...o sa incerc sa vad ce iese. De asemenea multumesc liviusnop, clipul postat de tn este exact tipul de finger-picking la care ma gandeam!

@ Karpi: consider ca "panand" cu degetele am un control mai mare al estomparii! In plus, exista foarte multe tehnici care nu pot fi stapanite cum trebuie cu o pana (exemplu clar melodii gen extreme-more than words)...iar majoritatea tehnicilor care pot fi stapanite relativ usor cu o pana pot fi stapanite si cu degetele (cere timp si exercitiu...dar merge).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nimeni nu mai are idei? Bine...stiu ca majoritatea canta cu o pana, dar pe mine nu m-a atras acest "accesoriu" inca de la inceput...hai sa fiu mai exact: sa zicem ca vreau sa cant o gama (oricare ar fi ea), si vreau sa o cant doar cu degetele si cu alternate picking...ce degete credeti ca ar fi indicat sa folosesc si cum? De exemplu eu tin degetul mare si aratatorul ca si cum as avea o pana intre ele, si ciupesc cu varful aratatorului...treaba care imi place la nebunie la tehnica asta e ca atunci cand fac down-pick dau cu unghia, si se creaza un sunet twangy , iar cand fac up-pick, obtin un efect apropiat de chicken picking..idei, idei, veniti cu idei :D

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu mai are idei? Bine...stiu ca majoritatea canta cu o pana, dar pe mine nu m-a atras acest "accesoriu" inca de la inceput...hai sa fiu mai exact: sa zicem ca vreau sa cant o gama (oricare ar fi ea), si vreau sa o cant doar cu degetele si cu alternate picking...ce degete credeti ca ar fi indicat sa folosesc si cum? De exemplu eu tin degetul mare si aratatorul ca si cum as avea o pana intre ele, si ciupesc cu varful aratatorului...treaba care imi place la nebunie la tehnica asta e ca atunci cand fac down-pick dau cu unghia, si se creaza un sunet twangy , iar cand fac up-pick, obtin un efect apropiat de chicken picking..idei, idei, veniti cu idei :D

 

Folosesti ce vrei tu numa sa canti !!!!

 

Degeaba dau eu sfaturi daca tu ai mana jumatate cat a mea si chitara altfel sau altele .

 

Cu finger... poti sa executi anumite pasaje si pe o chitara cu actiune mare. Poti face salturile intre corzi "indepartate " mai precis decat cu pana mai ales daca nu ai inca tehnica de panatie dezvoltata.

 

Dar se folsoeste tehnica hibrida si pana si degete ....ca sa ai mai multe degete poti folosi " tumb pick" ca si Tommy Emmanuel si multi altii dar ....nu ai aceiasi tuch ca si cu pana ...avantaje/dezavantaje .

 

Tehnica "pozitiile si ordinea degetelor " le adaptezi pasajului de executat plus tii cont si de stil/gen ...

 

In rest pune-te si invata solourile vesite ..asa-ti vei dezvolta degetatia proprie ...te mai inspiri si de pe videouri ca sa nu mergi pe o cale prea gresita.

 

Un chitarist ..John Hiland ....ia de la baiatu ...

 

 

vezi ca are multe videouri de la country la metal ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In afara de momentele cand vreau sa mai "shreduiesc" sau sa "rockuiesc" cant destul de mult si fara pana . Am facut si chitara clasica mai multi ani si pot spune ca difera tehnicile . La chitara clasica exista niste reguli stricte in ciupire deci tine de tehnica . Aici e mai mult de feeling . De ciupirea fiecarei note .

Il iau ca referinta pe Jeff Beck . Incearca sa ciupesti notele cu acelasi deget . Eu folosesc degetul mare si degetul aratator astfel am acces si la whammy bar deci vei putea scoate efectul acela specific care il intalneti la Jeff Beck . E bine sa stii sa si alternezi degetele aratator si mijlociu .Eu cel putin cele doua le alternez in momentul in care maresc viteza sau schimb corzile .

Nu prea este o logica anume deci tine de cat de comfortabil te simti in momentul cand canti . Nu trebuie sa te gandesti concret ce degete folosesti deci trebuie sa exersezi ca oricare alta tehnica doar ca aici nu ai niste reguli stricte .

A si ceva ce ma ajutat foarte mult pe mine au fost unghile . Poti incerca sa iti lasi unghile putin mai mari in special la degetele aratator si mijlociu .

Sigur te va ajuta .

Adevarul e ca suna diferit cand ciupesti cu degetele ..cum zicea Guthrie Govan : mai pur ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.