www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig 5 Vs Pod Farm 2.5


Recommended Posts

Depinde spre ce sound setezi ! Mie, personal, mi se par destul de bune simulările de amplificatoare din Pod Farm ( în special head-ul de Soldano ) însă, la capitolul efecte, Guitar Rig mi se pare că stă mai bine la simulări de pedale şi tot soiul de unelte, loop-uri,microfoane...

 

Menţionez că m-am oprit la Guitar Rig 4, am încercat trial-ul pe 5, dar nu m-a dat pe spate ca să bag banii în el. Bine, nici nu îmi umplu rack-ul de efecte că nu mă interesează. Dar, repet, mie, la capitolul amplificatoare ( şi cabinete ), îmi place mai mult Pod Farm.

 

Un plus la partea de recording la Guitar Rig, pentru că e stand-alone... Nu ştiu cât mai contează asta cu atâtea DAW-uri gratuite...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

merci de parere :)

ma intereseaza partea de sound metal/rock distortion(amp-uri + cab-uri) si aici imi pare mai ok pod farm sincer daca vrei un ton gen metallica, pantera, dream theater,etc

nu am inteles partea cu stand alone al guitar rig, ambele pot fi folosite si ca stand alone si ca plug in daca vrei sa inregistrezi intr-un daw ...ma insel!? :)

 

Depinde spre ce sound setezi ! Mie, personal, mi se par destul de bune simulările de amplificatoare din Pod Farm ( în special head-ul de Soldano ) însă, la capitolul efecte, Guitar Rig mi se pare că stă mai bine la simulări de pedale şi tot soiul de unelte, loop-uri,microfoane...

 

Menţionez că m-am oprit la Guitar Rig 4, am încercat trial-ul pe 5, dar nu m-a dat pe spate ca să bag banii în el. Bine, nici nu îmi umplu rack-ul de efecte că nu mă interesează. Dar, repet, mie, la capitolul amplificatoare ( şi cabinete ), îmi place mai mult Pod Farm.

 

Un plus la partea de recording la Guitar Rig, pentru că e stand-alone... Nu ştiu cât mai contează asta cu atâtea DAW-uri gratuite...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate nu observasem, personal nu ma prea intereseaza optiunea asta, ci cum suna overall si nu pot decat sa raman laparerea ca pod famr dupa urechile mele la metale ii mutl peste.

am incercat si simplu fiecare si cu recabient 3 si aceeasi treaba

desi cu recabinet suna bine si guitar rig

alte pareri ? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.