www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-Am Curentat


no name
 Share

Recommended Posts

asa este,mie mi a servit solutia asta la bloc,am descoperit o acidental,cantam pe un cub cu tranzistori si m am atins accidental cu cotul de calorifer.m-am curentat usor

 

dupa aia m am gandit sa leg un cablu de la masa ampului la calorifer,cand am facut legatura s au produs si niste scantei

 

am scapat de zgomotul de fond chiar si pe single coil

 

n am avut curiozitatea sa masor tensiunea

Link to comment
Share on other sites

NU SE PUNE MANA PE NICI UN APARAT ELECTRIC CONECTAT LA PRIZA SI CARE NU ARE IMPAMANTARE !!!

 

Cel mai periculos sa pui o mana pe partile metalice ale unui aparat si cealalta mana pe alt aparat sub tensiune !!!

 

( deci si pe scena intre corzile chitaristilor legati (?) la "pamantare" fiecarea prin cablu la statia proprie , alte "pamantari " pot fi stativele de microfoane ce pot avea contact cu masa PA-ului ...si alte parti metalice ale unei scene !!!).

 

Este bine ca firul de pamantare /masa de la instalatia electrica la "bridge " ( la corzi ) sa fie printr-un rezistor si un condensator ce limiteaza curentul in caz de probleme ..scjeme sfaturi explicatii se gasesc pe net ...am pus parca link in topicul TONUL ...

 

La fel este periculos sa tii mana pe partile metalice neizolate ale unui aparat sub tensiune si cealalta pe o teava sau calorifer ,dar si pe partile metalice neizolate ale unui aparat electric ( chiar deconectat de la priza ) dar care este in legatura cu pamantul prin cablu separat de impamantare .

 

Caloriferul ,tevile pot sa fie "izolate " de pamant prin vopseaua de protectie . Din aceasta cauza se mentioneaza sa se lege un cablu de impamantare "la robinet" ,, care sa fie neizolat /nevopsit !! Totusi ptr a fi siguri trebuie verificat ca nu cumva ca prin minune robinetul sa fie izolat de teava prin adaugarea a prea multa canepa de fuior si miniu de plumb ptr etansare.

 

Asa ca tevile din casa nu intotdeauna prezinta 100% potentialul ZERO ! etc etc .............

 

 

CELE MAI PERICULOASE CAI DE CURENTARE :

 

mana ---> inima--->mana

 

mana stanga ----> inima ----> piciorul drept

 

mana dreapta --->inima-----> piciorul stang

 

Daca trece 20-25 mA curent " prin inima " aceasta se poate opri !!!

 

20mA are nevoie sa lumineze un LED bright din acela de 5mm care se gasesc si in anumite brichete ,

 

ETC ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@ no name , nu cred ca esti singurul. Daca vrei sa scapi de problema cred ca cel mai bine este chemi o echipa de electricieni , ii platesti dar ofera garantie, si gata. Iti poti da seama de vastitatea acestei probleme numai din numarul uimitor de pareri in timp atat de scurt. La bloc nu poti sa te apuci tu faci instalatii in afara locuintei tale , si legal nici la tine in locuinta nu ai voie fara aviz. Plus ca in cazul nefericit al unui eveniment... probabil nu trebuie sa povestesc atat ca intelegi ce vreau sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Propun un concurs care se curenteaza la mai multi volti si scapa.

 

Obligatoriu cu mana stanga pe chitara si dreapta pe calorifer si poza cu multimetru, altfel nu are valoare.

 

Dupa asta alt concurs, care aprinde mai tare becul, nu se iau in considerare cele economice, doar cele clasice cu incandescenta , sa zicem 40W, ca sa fie toata lumea ok.

 

Multimetru' in serie cu circuitul minune? Sau poate in paralel? si ce masuram amperi sau volti?

Link to comment
Share on other sites

Ia citeste matale protectia munci ...in lungime daca se poate ..

in link este o versiune scurta mai generala ,... ca sa nu saracesti .

http://electricshot.over-blog.com/article-masuri-de-protectie-a-muncii-in-instalatiile-electrice-37425280.html

 

mai completezi din urmatorul link

 

 

http://www.scritube.com/tehnica-mecanica/Masuri-de-protectia-muncii-la-1841724511.php

 

 

http://www.scritube.com/tehnica-mecanica/NORME-DE-PROTECTIE-A-MUNCII-EL74181.php

 

 

si mai cauti ...Normele de protectie si securitatea muncii in electricitate , in exploatarea echipamentelor electrice , a disopozitivelor aparatelor electrice etc etc.

 

 

Normal ar trebui sa ducem statiile periodic la un control din punct de vedere al nor,elor de protectie munci si siguranta in exploatare la un electricean /electronist specializat si autorizat in protectia muncii !!!.

 

Nu este normal sa urce pe scena si sa puna oamenii in pericol oricine cu o statie ce nimeni nu stie daca corespunde normelor respective .Nu ar fi voie sa se foloseasca numai aparataj garantat /autorizat de catre personal calificat si autorizat .Si sa ai verificarea la zi plus ar trebui sa ai si instructajul de protectia muncii facut fara care nu ai avea voie sa urci pe scena "sub tensiune" .

 

Ce se intampla pe la noi este foarte periculos si raspunde orgamizatorul cu electricianul de scena ...daca cineva se electrocuteaza sunt buni de condamnat .

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Postez inca odata ca intre timp este blocata editarea ...

 

 

Ia citeste matale protectia muncii ...in lungime daca se poate ..

in link este o versiune scurta mai generala ,... ca sa nu saracesti .

http://electricshot....e-37425280.html

 

mai completezi din urmatorul link

 

 

http://www.scritube....-1841724511.php

 

 

http://www.scritube....CII-EL74181.php

 

 

si mai cauti ...Normele de protectie si securitatea muncii in electricitate , in exploatarea echipamentelor electrice , a disopozitivelor aparatelor electrice etc etc.

 

 

Normal ar trebui sa ducem statiile periodic la un control din punct de vedere al nor,elor de protectie munci si siguranta in exploatare la un electricean /electronist specializat si autorizat in protectia muncii !!!.

 

Nu este normal sa urce pe scena si sa puna oamenii in pericol oricine cu o statie ce nimeni nu stie daca corespunde normelor respective .Nu ar fi voie sa se foloseasca numai aparataj garantat /autorizat de catre personal calificat si autorizat .Si sa ai verificarea la zi plus ar trebui sa ai si instructajul de protectia muncii facut fara care nu ai avea voie sa urci pe scena "sub tensiune" .

 

Ce se intampla pe la noi este foarte periculos si raspunde organizatorul cu electricianul de scena ...daca cineva se electrocuteaza sunt buni de condamnat .

.Problema este foarte serioasa si ar trebui luata ca atare .Pacat ca tineri talentati sa patesca o tragedie doar din comoditate sau lipsa de rabdare .Trebuie citite si intelese indicatiile din normel;e de protectia muncii mai ales parte ce ne intereseaza cu electricitataea in general insitstand la exploatarea aparatajului electric ..

Pe de alta parte sa te ingrijesti ca instrumentele , aparatele electrice utilizate de tine sa fie in perfecta stare si sa corespunde Normelor de PM .Obligatoriu oriunde utilizezi aparatajul sa ai pamantare corespunzatoare !

S se verifice si de ceilalti din trupa starea echipamentului sa se verifice deca nu exista diferente de potenmtial intre masele instrumentelor ..etc etc ...

Se cauta un site cu protectia munci pe o scena cu instalatie electrica si se studiaza problemele .

Link to comment
Share on other sites

Inconstienta si lipsa de seriozitate si de responsabilitate , lucruri ce duc ( cum vedem zilnic la TV ) la accidente regretabile !

 

Iata un manual Electrical Safety ...http://www.scribd.com/doc/6655207/Electrical-Safety-O-M

obosesti sa citesti doar titlurile capitolelor ...

Sa caut daca gasesc ceva de-a nostru ..nu stiu unde este cartea de PM a mea cineva a subtilizat-o ...dai in balbaiala ce de prevederi si probleme sunt reglementate .

 

Nu am gasit momentan numai referate facute de elevi dar trebuie sa fie o carte asemanatoare cu cea americana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.