www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-Am Curentat


no name
 Share

Recommended Posts

Mda, intre masa amplificatorului (sau in ce iti bagi tu chitara) si calorifer e tensiune suficient de mare ca sa te curentezi. Impedanta "sursei" care te curenteaza este mare si nu vei muri ;)

 

Solutia: Nu mai pune mana pe alte obiecte metalice (care se baga in priza sau sunt legate la pamant) in timp ce atingi corzile sau alte parti metalice ale chitarei. Ia mana de pe chitara, fa ce ai de facut si revino la cantat. Sau fa-ti impamantare la scula pe care canti.

 

LE: Ca idee, ia un multimetru si masoara acea tensiune. Vei ramane uimit.

Edited by mc.chiken
Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club. Recordul personal e 450 V CC deocamdată.

 

Ți s-a întâmplat pentru că "masa" circuitului care include corzile, amplificatorul și ce mai ai conectat e la alt potențial decât pământul, la care e conectat caloriferul. Când îl atingi completezi circuitul prin corpul tău și rezultă... disconfort.

Soluția e să egalizezi pe altă rută acest potențial, cu ajutorul unei prize cu împământare și cabluri de alimentare adecvate (cu 3 conductori).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Mana stanga pe corzi + mana dreapta pe calorifer = BZZZZ

 

Specificatii: Am un Hollow Body, un calorifer de fonta. Cand mi-am pus mana s-o incalzesc, m-o scuturat la ambele maini. Am mai incercat o data sa fiu sigur - la fel.

 

Explicatii ?

 

Ciudata chitara ai daca produce atat curent ca sa te curenteze .

 

O NOUA sursa de ENERGIE ALTERNATIVA !!!

 

Trebuie studiate teoriile lui TESLA !!

 

Legi de corzi un cablu cu diametru de 1mm pe care-l legi la o priza de pamantare .

Daca ai chitara atat de puternica trebuie sa ai rezistenta impamantarii sub 4 ohm !

 

Ce se intampla daca conectezi chitar ala un ampli ?Probabil arde tot ampliful ?

 

Welcome to the club. Recordul personal e 450 V CC deocamdată.

 

Ți s-a întâmplat pentru că "masa" circuitului care include corzile, amplificatorul și ce mai ai conectat e la alt potențial decât pământul, la care e conectat caloriferul. Când îl atingi completezi circuitul prin corpul tău și rezultă... disconfort.

Soluția e să egalizezi pe altă rută acest potențial, cu ajutorul unei prize cu împământare și cabluri de alimentare adecvate (cu 3 conductori).

 

O fi potential electrostatic alternativ ....hehe

 

Unde vezi tu mentionat vre-un dispozitiv electronic in intrebarea pusa de @no name ?

 

Zice ca are o mana pe corzi si una pe calorifer ( radiator din fonta ) , poate trebuie schimbat radiatorul intr-unul din aluminiu ..sau otel ?

 

Normal trebuia ca chitara sa produca potential daca avea corzi din plastic (nylon) plus lacul frecat sareau ceva scantei .

 

Poate era imbracat in poliesterii sau haine din blana de pisica ...? si sa electrizat .

 

Si eu am mai patit cate o descarcare catre potentiale mai scazute ..dar era doar o piscatura o mini electrocutare .

 

Da ..impamantare , egalizarea diferentelor de potential ,etc face bine la sanatate.este OBLIGATORIE !!!

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai priza cu impamantare...? cat de vechi e circuitu casei si cat de binefacut e? atinge si alte obiecte spre exemplu daca ai 2 obiecte metalice alimentate la priza, fa punte intre ele (o mana pe unu, una pe altu).... nu-ti fie teama ca te pisca, sunt curenti reziduali... ma indoiesc sa fie de la chitara... Vezi sa nu ai pierderi de curent (eventual stinge tv becuri si alte chestii dar nu din tablou si du-te pe urma se te uiti la discu contoarului sa vezi daca si cat de repede se invarte....). Macar sa elimini cel mai nasol potential lucru... ah si ca sa-ti dai seama cel mai usor, tine mana inca odata pe calorifer cum ai facut sa vezi daca e continuu senzatia de corentare... adica daca doar te pisca odata si gata sau te scutura intr-una...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Eu nu recomand astfel de experimente prin casa. Problema se rezolva cu impamantare "solida", cum au spus si ceilalti, dar poate fi si evitata cum am zis mai sus.

 

Fenomenul a fost explicat mai sus. Senzatia de curentare e cu atat mai puternica cu cat rezistenta echivalenta a corpului este mai mica si este simtita in mod continuu...

 

Sfatul meu e sa-ti fie teama de curent! Nu te baga sa faci ce nu stii.

Link to comment
Share on other sites

ai auzit de curent rezidual desteptule?... mai da-ti un facepalm... sfatu meu e sa nu ignori chestia asta ... si daca nu ai curajul sa atingi obiecte, scoatele din priza, stinge luminile si analizeaza contoru... nu de alta da sa nu te trezesti cu facturi interesante de platit...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Propun un concurs care se curenteaza la mai multi volti si scapa.

 

Obligatoriu cu mana stanga pe chitara si dreapta pe calorifer si poza cu multimetru, altfel nu are valoare.

 

Dupa asta alt concurs, care aprinde mai tare becul, nu se iau in considerare cele economice, doar cele clasice cu incandescenta , sa zicem 40W, ca sa fie toata lumea ok.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cred ca va referiti la faptul ca noi simtim curentul, nu tensiunea.

 

Oricum, mersi de ajutor, astia cu raspunsuri relevante :yay:

 

Propun un concurs care se curenteaza la mai multi volti si scapa.

 

Obligatoriu cu mana stanga pe chitara si dreapta pe calorifer si poza cu multimetru, altfel nu are valoare.

 

Dupa asta alt concurs, care aprinde mai tare becul, nu se iau in considerare cele economice, doar cele clasice cu incandescenta , sa zicem 40W, ca sa fie toata lumea ok.

 

Buna asta :lol:

 

ai priza cu impamantare...? cat de vechi e circuitu casei si cat de binefacut e? atinge si alte obiecte spre exemplu daca ai 2 obiecte metalice alimentate la priza, fa punte intre ele (o mana pe unu, una pe altu).... nu-ti fie teama ca te pisca, sunt curenti reziduali... ma indoiesc sa fie de la chitara... Vezi sa nu ai pierderi de curent (eventual stinge tv becuri si alte chestii dar nu din tablou si du-te pe urma se te uiti la discu contoarului sa vezi daca si cat de repede se invarte....). Macar sa elimini cel mai nasol potential lucru... ah si ca sa-ti dai seama cel mai usor, tine mana inca odata pe calorifer cum ai facut sa vezi daca e continuu senzatia de corentare... adica daca doar te pisca odata si gata sau te scutura intr-una...

 

Pai, e de la chitara, fiindca incercand cu o banana, nu am fost curentat.

Link to comment
Share on other sites

Am mai incercat o data sa fiu sigur - la fel.

 

Sa fii sigur ca ce?

 

ai priza cu impamantare...? cat de vechi e circuitu casei si cat de binefacut e? atinge si alte obiecte spre exemplu daca ai 2 obiecte metalice alimentate la priza, fa punte intre ele (o mana pe unu, una pe altu).... nu-ti fie teama ca te pisca, sunt curenti reziduali... ma indoiesc sa fie de la chitara... Vezi sa nu ai pierderi de curent (eventual stinge tv becuri si alte chestii dar nu din tablou si du-te pe urma se te uiti la discu contoarului sa vezi daca si cat de repede se invarte....). Macar sa elimini cel mai nasol potential lucru... ah si ca sa-ti dai seama cel mai usor, tine mana inca odata pe calorifer cum ai facut sa vezi daca e continuu senzatia de corentare... adica daca doar te pisca odata si gata sau te scutura intr-una...

 

Ia uitati si la asta... :)) Cica "cit de vechi e circuitul casei si cit de bine facut e?"... WTF? Cit de bine facut e? "Aaa, e facut perfect!". Ce intrebari... Dupa care urmeaza experimentul minune. Cogniak, tu chiar iti imaginezi ca cineva ar face asemenea cretinisme la recomandarea unui destept de pe forum? =))

 

Stinge frate, lumina, baga destu-n priza si vezi daca simti curent continuu.

Link to comment
Share on other sites

chestia e ca si eu am avut o experienta similara la casa de la tara (care e destul de veche si circuitu cam antic)... cand puneam mana pe aragaz care d-ala destept (electric) ma corentam, la fel si la cuptoru cu microunde si cam tot ceea ce era metalic si avea contact cu peretii sau era sub tensiune... nici prin cap nu-mi trecea ca aveam pierderi de curent din cauza circuitului care se degradase in timp pana cand am intrerupt toti consumatorii si vedeam ca discu te la contoar se invartea precum elicea de la elicopter. Apoi cand a venit factura, am ras cu pofta... Deci nu vorbesc tampenii, iar curentu rezidual nu are cum sa iti dauneze decat daca stai ore intregi cu mana pe ceva prin care circula... Gencuristule... la modu tau de gandire pana si bricheta antivant poate avea 220 asa ca ai grija... (ma rog amperaju conteaza)...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Bateria de la masina poate da destui amperi si nu te omoara...

 

Nu te supara, dar un curent ca sa te omoare, trebuie intai sa treaca prin tine. Un curent va trece prin tine daca gaseste un drum (prin tine) catre un punct aflat (instantaneu vorbind) la alt potential. Cu cat aceasta diferenta de potential este mai mare, cu atat mai rau. Corpul uman are o rezistenta echivalenta depinzand de multi factori. Cu cat ea este mai mare, cu atat e mai bine pentru subiect. Orice sursa de tensiune reala are o rezistenta de iesire. Daca este mare, mult mai mare decat rezistenta echivalenta a corpului, e bine pentru subiect, se va inseria cu rezistenta acestuia, va rezulta un curent mic si e posibil sa scape.

 

Nu conteaza cat curent trece printr-un conductor pentru a-ti face rau (adica nu asta e cel mai important lucru)... Discutia e mai lunga...

 

Alt lucru pe care nu il cred este ca mori curentat intr-o ora sau alta perioada indelungata... Ori te duci atunci, ori in cateva secunde, ori nu patesti nimic (in afara de senzatia neplacuta).

 

E in regula daca spui ce ti s-a intamplat, dar nu indemna colegi de forum sa se joace cu electricitatea.

Link to comment
Share on other sites

la calorifer nu poate trece decat curent rezidual inofensiv iar expunerea la astfel de curent pe durata indelungata poate avea efect negativ asupra activitatii circulatiei (inimii)... adevarat ca e mult de vorbit da in general se creeaza niste campuri electrice in pereti... podea, depinde unde e buba in cazul in care e circuitu electric de vina. Totusi e probabil (cazuri rare da s-au intamplat) ca la socuri de valori relativ mici fata de rezistenta corpului omenesc, persoane sa faca stop cardiac... aici probabil ca gresesc ca indemn pe omu sa mai incerce.

 

Sfatu meu rectificat si final e sa opresti consumatorii (da nu de la sigurante) si sa te uiti la contoar sa vezi daca se invarte...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Cred ca va referiti la faptul ca noi simtim curentul, nu tensiunea.

 

Oricum, mersi de ajutor, astia cu raspunsuri relevante :yay:

 

 

 

Buna asta :lol:

 

 

 

Pai, e de la chitara, fiindca incercand cu o banana, nu am fost curentat.

 

 

 

Da' ce-ai cautat cu banana langa calorifer ? de curiozitate intreb...

 

Ce dreaq....

Link to comment
Share on other sites

Ok, fac si discutia. Incerc pe scurt. Uite, ia o sursa de tensiune de 9 V (in imaginatie) cu 2 borne. Intre acestea pui un fir cu rezistenta de 0.5 ohmi. Curentul ce va trece prin fir il poti calcula. Ai curaj sa pui mana pe fir? Eu am.

 

Prin calorifer nu trece nimic, este un circuit deschis, are o borna, sa zicem.

 

la mine trecea si prin calorifer... fara misto

Link to comment
Share on other sites

o incercare de on topic

 

daca nu ai posibilitatea unei prize cu inpamintare o solutie e sa legi un cablu intre masa amplificatorului si robinetul caloriferului de exemplu,ca sa faca contact,astfel nu te vei mai curenta si vei constata si disparitia zgomotului de fond

 

eu de exemplu nu am fir de masa catre bridge la nici una din chitari,daca ai impamantare nu ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.