www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp 5W Electromagnetica


viobio
 Share

Recommended Posts

hai sa lamurim un pic situatia,si o spune cineva care este in piata asta de mult timp;acesta nu este un produs de serie ci mai de graba asa numita serie"zero" adica cu care se testeaza piata.se pleaca cu politica pasilor marunti pt ca altfel poti sa o dai rau de tot in bara.ca sa fabrici 10 buc cumperi piese cu pret de magazin,adica.. foarte scumpe.ciruitul acela imprimat este plantat si lipit manual si nu de un robot,deci costuri de manopera crescute.toate astea la un loc[si nu am enumerat totul] duc la un pret de cost de inceput destul de mare.sant convins ca in aceasta etapa fabrica nu a pus nici un fel de adaos comercial.atat a iesit din calculul rece al contabilului.totul nu depinde decat de raspunsul pietii,adica de cerere si oferta.desigur ca aici ne putem trezi intr-un cerc vicios,dar cred ca producatorii stiu ce au de facut.ia sa vanda 500buc/luna si sa vedeti cum scade pretul la jumatate.ar trebui sa tineti cont si de faptul ca fiind produs in tara se beneficiaza si de o garantie extinsa,si asta este foarte important.mai de mult a venit la mine un tip cu un messa in garantie pe care l-a bagat la 220[el fiind la 120]numai transportul dus/intors sua era 600$,asa ca ...eu nu discut aici de calitatile tehnice pt ca eu nu l-am probat,ci numai aspecte strict economice.chestiunea cea mai grea va fi promovarea produsului,si nu fabricarea lui.trebuie dus pe la expozitii,oferit unor endorsmeni buni etc etc.asta necesita timp si foarte multi bani,deci nu este usor de loc.cred ca cei dela electromagnetica stiu in ce s-au bagat si sant convins ca stiu ce au de facut.oricum initiativa este laudabila si personal nu doresc decat succes maxim acestui inceput.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

o sugestie pt electromagnetica ar fi ca 1 exemplar din cele 10 sa circule prin tara sa il poata proba/testa oamenii :)

 

Nu cred ca e o idee buna. Sunt persoane care l-ar folosi pe un cabinet cu Celestion, si altii posibil pe o pereche de boxe calculator (in acest caz nu ar rezista mult traful de iesire). In orice caz, singurul lucru care ar fi constant in recenzii, ar fi cat de lejer se misca reglajele de pe panou.

Link to comment
Share on other sites

o sugestie pt electromagnetica ar fi ca 1 exemplar din cele 10 sa circule prin tara sa il poata proba/testa oamenii :)

 

Cine este intereat de o proba este bine venit si bine primit :yay:

Contact 0724156363 Vio

Nu e nimeni obligat sa cumpere ,doar sa faca o proba atit...

 

 

Am spus deja ,o spun la cam tot ce fac ,ca nu e coada la probe e treaba celor care prefera sa scrie verzi si uscate decit sa faca o proba ,la sala sunt 6 cabinete diferite ,deci au pe ce sa probeze

 

Nu cred ca e o idee buna. Sunt persoane care l-ar folosi pe un cabinet cu Celestion, si altii posibil pe o pereche de boxe calculator (in acest caz nu ar rezista mult traful de iesire). In orice caz, singurul lucru care ar fi constant in recenzii, ar fi cat de lejer se misca reglajele de pe panou.

 

ce treaba are traful de iesire cu boxele de calculator??????

 

?" In orice caz, singurul lucru care ar fi constant in recenzii, ar fi cat de lejer se misca reglajele de pe panou."

 

eu nu inteleg ce ai vrut sa spui

 

"

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce treaba are traful de iesire cu boxele de calculator??????

 

?" In orice caz, singurul lucru care ar fi constant in recenzii, ar fi cat de lejer se misca reglajele de pe panou."

 

eu nu inteleg ce ai vrut sa spui

 

"

 

Ma refer la propunerea colegului Vladympv, sa trimiti un amplificator in tara sa fie testat de rgc-isti la rand, cum s-a facut cu chitara Framus. Unii l-ar folosi pe caburi de marca si difuzoare celestion etc si e posibil sa sune cum trebuie si la altii pe difuzoare ieftine nu ar face amplificatorul sa straluceasca. Adica mai pe inteles, la unii o sa sune fain, si la altii nu, in functie de configuratia liniei de ton. Era o mica ironie la adresa propunerii.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Ma refer la propunerea colegului Vladympv, sa trimiti un amplificator in tara sa fie testat de rgc-isti la rand, cum s-a facut cu chitara Framus. Unii l-ar folosi pe caburi de marca si difuzoare celestion etc si e posibil sa sune cum trebuie si la altii pe difuzoare ieftine nu ar face amplificatorul sa straluceasca. Adica mai pe inteles, la unii o sa sune fain, si la altii nu, in functie de configuratia liniei de ton. Era o mica ironie la adresa propunerii.

 

Cine are chef sa probeze sa vina la sala de repetitii Studio37,are pe ce face probe.

 

Poate producatorul o sa trimita si un amp pt probe,asta nu o stiu

post-7787-0-52547600-1366913991_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pe data de 12.05.2013 se pot face probe cu ampul de 5w,incepind cu ora 10

Probele se fac in sala de repetitii Studio37 din incinta Electromagnetica http://forums.rgc.ro/topic/65064-servicii-sala-de-repetitii-bucuresti-electromagnetica-bussines-park/

Pentru a nu provoca haos ,am o rugaminte,doritorii sa se inscrie pe o lista aici,probele se vor face in ordinea inscrierii.

Cine doreste detalii sa ma contacteze la 0724156363

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pe data de 12.05.2013 se pot face probe cu ampul de 5w,incepind cu ora 10

Probele se fac in sala de repetitii Studio37 din incinta Electromagnetica http://forums.rgc.ro...-bussines-park/

Pentru a nu provoca haos ,am o rugaminte,doritorii sa se inscrie pe o lista aici,probele se vor face in ordinea inscrierii.

Cine doreste detalii sa ma contacteze la 0724156363

Sunt extrem de curios cine o sa vina de pe RGC

Am mai pus odata sala de repetitii la dispozitie si nu a venit nimeni ,e vorba de acest topic http://forums.rgc.ro/topic/82856-de-ce-unele-efecte-sunt-mai-scumpe-decat-altele/page__pid__765842__st__150#entry765842 ,foarte curios ,acel topic a murit subit ,oare de ce????

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

mda, ce ai zis mai jos cred ca descrie bine situatia curenta din pacate

 

 

Cine este intereat de o proba este bine venit si bine primit :yay:

Contact 0724156363 Vio

Nu e nimeni obligat sa cumpere ,doar sa faca o proba atit...

 

 

Am spus deja ,o spun la cam tot ce fac ,ca nu e coada la probe e treaba celor care prefera sa scrie verzi si uscate decit sa faca o proba ,la sala sunt 6 cabinete diferite ,deci au pe ce sa probeze

 

 

 

ce treaba are traful de iesire cu boxele de calculator??????

 

?" In orice caz, singurul lucru care ar fi constant in recenzii, ar fi cat de lejer se misca reglajele de pe panou."

 

eu nu inteleg ce ai vrut sa spui

 

"

Link to comment
Share on other sites

Pe data de 12.05.2013 se pot face probe cu ampul de 5w,incepind cu ora 10

Probele se fac in sala de repetitii Studio37 din incinta Electromagnetica http://forums.rgc.ro...-bussines-park/

Pentru a nu provoca haos ,am o rugaminte,doritorii sa se inscrie pe o lista aici,probele se vor face in ordinea inscrierii.

Cine doreste detalii sa ma contacteze la 0724156363

 

Din pacate trebuie sa modificc data pentru probe

 

probele se fac pe data de 19.05.2013 !!!!! incepind cu ora 10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

menționez că-mi dau cu părerea. deși, dacă aș fi în București, aș fi interesat, măcar de dragul de-a vedea pe viu și sala de repetiții.

 

când am citit prima oară 5W, am zis ”bine mă.. atât? ce să faci cu atât?”. apoi am citit parametrii și-am fost interesat. dup-aia am văzut pozele și-am ajuns la concluzia de mai sus, dacă aș fi în București, mi-ar plăcea să-l încerc.

 

@viobio, sunt nou pe forum, nu mă certa, vechiul thread nu l-am văzut :)

 

 

iar părerea: că poate mai mulți au gândit la fel, că nu-s impresionați de ”W”

Edited by mikeru
Link to comment
Share on other sites

menționez că-mi dau cu părerea. deși, dacă aș fi în București, aș fi interesat, măcar de dragul de-a vedea pe viu și sala de repetiții.

 

când am citit prima oară 5W, am zis ”bine mă.. atât? ce să faci cu atât?”. apoi am citit parametrii și-am fost interesat. dup-aia am văzut pozele și-am ajuns la concluzia de mai sus, dacă aș fi în București, mi-ar plăcea să-l încerc.

 

@viobio, sunt nou pe forum, nu mă certa, vechiul thread nu l-am văzut :)

 

 

iar părerea: că poate mai mulți au gândit la fel, că nu-s impresionați de ”W”

Probabil, amplificatorul a fost conceput pentru a satisface nevoile oamenilor care stau la bloc, au vecini si foarte probabil, nu au cine stie ce concerte. Este pentru studiu, nu pentru turnee.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil, amplificatorul a fost conceput pentru a satisface nevoile oamenilor care stau la bloc, au vecini si foarte probabil, nu au cine stie ce concerte. Este pentru studiu, nu pentru turnee.

 

Sunt de acord cu tine , dar as vrea sa mentionez ca am un amp ( adica mai multe dar il mentionez pe asta) clasa A de 5 watti , Ecc83 in pream si EL84 in power si ii FOARTE zgomotos , nu e pentru apartament deloc . Iar l-am folosit live cu plexi glass si cu microfon ( la cantari mai mici ) si m-am documentat dupa artisti care folosesc ampuri mici la concerte mari in cabinete de izolare si o sa incerc si eu sa folosesc mai multe mici in iso-boxuri . Mi se pare depasita chestia cu ampuri de super putere bune sa devii surd alea erau bune in vremea in care nu prea exista sistem de PA , si oricum pot sa dau la max ampurile astea mici pentru "acel sunet" la volume mult mai rezonabile . Ehh, e doar parerea mea toata lumea cu ale lui , nu stiu de ce mi-am impartasit aceasta idee , poate exista cineva cine simte la fel :)

 

Scuze de off-topic Vio

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine , dar as vrea sa mentionez ca am un amp ( adica mai multe dar il mentionez pe asta) clasa A de 5 watti , Ecc83 in pream si EL84 in power si ii FOARTE zgomotos , nu e pentru apartament deloc . Iar l-am folosit live cu plexi glass si cu microfon ( la cantari mai mici ) si m-am documentat dupa artisti care folosesc ampuri mici la concerte mari in cabinete de izolare si o sa incerc si eu sa folosesc mai multe mici in iso-boxuri . Mi se pare depasita chestia cu ampuri de super putere bune sa devii surd alea erau bune in vremea in care nu prea exista sistem de PA , si oricum pot sa dau la max ampurile astea mici pentru "acel sunet" la volume mult mai rezonabile . Ehh, e doar parerea mea toata lumea cu ale lui , nu stiu de ce mi-am impartasit aceasta idee , poate exista cineva cine simte la fel :)

 

Scuze de off-topic Vio

M-am plans eu ca nu este destul de puternic? :w00t:

Este foarte corect ce spui. Se poate canta si pe ampuri de putere mica in locatii mai mari, daca exista sistem de PA (de preferat unul bun, cum nu se intampla, de obicei). Daca PA-ul este varza..., poti sa canti pe orice, nu o sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

menționez că-mi dau cu părerea. deși, dacă aș fi în București, aș fi interesat, măcar de dragul de-a vedea pe viu și sala de repetiții.

 

când am citit prima oară 5W, am zis ”bine mă.. atât? ce să faci cu atât?”. apoi am citit parametrii și-am fost interesat. dup-aia am văzut pozele și-am ajuns la concluzia de mai sus, dacă aș fi în București, mi-ar plăcea să-l încerc.

 

@viobio, sunt nou pe forum, nu mă certa, vechiul thread nu l-am văzut :)

 

 

iar părerea: că poate mai mulți au gândit la fel, că nu-s impresionați de ”W”

 

eugens a scris urmatoarele

"Ma bucura faptul ca mai multi colegi de forum au gasit timp sa-si spuna parerea despre acest amp.

Citeva lucruri despre pret.Dupa terminarea proiectarii tehnologice Electromagnetica a gindit producerea unei miniserii de

10 bucati pentru un test al pietii.Pentru aceasta a procedat la o aprovizionare de cantitati mici de componente de la

"integratori"(cei care aduna pachete de componente de la mai multi producatori).Nu s-a putut face aprovizionare de la producatori din cauza cantitatilor mici.Din aceasta miniserie Electromagnetica nu-si propune profit ci doar sondarea pietii.

De fapt eventualii cumparatori vor plati doar valoarea tuturor componentelor si materialelor care chiar atit costa in cantitati mici si calitate rezonabila.

Cite ceva despre amplificator.El a fost gindit pentru uzul unor utilizatori pretentiosi in spatii mici si studiouri.Puterea "mica"

de iesire permite utilizarea "la blana" a etajului final,obtinindu-se acel ton cu distorsiunile introduse de tubul final saturat si

traful de iesire in pragul saturatiei.Pe viitor in cazul in care se constata ca piata poate "digera" cantitati rezonabile d.p.d.v.

industrial, vom proceda la realizarea intregii game de puteri pina la 100w.Am mentionat mai sus "utilizatori pretentiosi"

Amplificatorul are toate facilitatile din gama celor mai performante amplificatoare.Pe linga cele obisnuite mentionez regimurile finalului liniar-ultraliniar,trioda-pentoda,bucla serie-paralel,reverb,iesiri pe 4,8,16 ohmi,boost,etc.

Ce pot spune mai mult? Incercati. "

 

cam asta a fost cererea

 

eugens a scris urmatoarele

"Ma bucura faptul ca mai multi colegi de forum au gasit timp sa-si spuna parerea despre acest amp.

Citeva lucruri despre pret.Dupa terminarea proiectarii tehnologice Electromagnetica a gindit producerea unei miniserii de

10 bucati pentru un test al pietii.Pentru aceasta a procedat la o aprovizionare de cantitati mici de componente de la

"integratori"(cei care aduna pachete de componente de la mai multi producatori).Nu s-a putut face aprovizionare de la producatori din cauza cantitatilor mici.Din aceasta miniserie Electromagnetica nu-si propune profit ci doar sondarea pietii.

De fapt eventualii cumparatori vor plati doar valoarea tuturor componentelor si materialelor care chiar atit costa in cantitati mici si calitate rezonabila.

Cite ceva despre amplificator.El a fost gindit pentru uzul unor utilizatori pretentiosi in spatii mici si studiouri.Puterea "mica"

de iesire permite utilizarea "la blana" a etajului final,obtinindu-se acel ton cu distorsiunile introduse de tubul final saturat si

traful de iesire in pragul saturatiei.Pe viitor in cazul in care se constata ca piata poate "digera" cantitati rezonabile d.p.d.v.

industrial, vom proceda la realizarea intregii game de puteri pina la 100w.Am mentionat mai sus "utilizatori pretentiosi"

Amplificatorul are toate facilitatile din gama celor mai performante amplificatoare.Pe linga cele obisnuite mentionez regimurile finalului liniar-ultraliniar,trioda-pentoda,bucla serie-paralel,reverb,iesiri pe 4,8,16 ohmi,boost,etc.

Ce pot spune mai mult? Incercati. "

 

cam asta a fost cererea

 

 

 

Din pacate trebuie sa modificc data pentru probe

 

probele se fac pe data de 19.05.2013 !!!!! incepind cu ora 10

Link to comment
Share on other sites

0

 

Atunci, cred ca urmatoarea etapa pe care ar trebui s-o tratati, este aspectul comercial al produsului. Pe langa faptul ca destinatia lui principala se afla in studio, nu neglijati ideea ca chitaristi cumpara si asculta cu ochii. Ar trebui sa fie un semn mare de intrebare pentru voi faptul ca nu a fost nimeni interesat sa vina sa testeze echipamentul, in conditiile in care ei citesc forumul, vad ca cei cu experienta in electrotehnica il lauda, si totusi balesc dupa Marshall, fiindca in spatele lui YM se afla un perete intreg.

Mult spor! :respect:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Atunci, cred ca urmatoarea etapa pe care ar trebui s-o tratati, este aspectul comercial al produsului. Pe langa faptul ca destinatia lui principala se afla in studio, nu neglijati ideea ca chitaristi cumpara si asculta cu ochii. Ar trebui sa fie un semn mare de intrebare pentru voi faptul ca nu a fost nimeni interesat sa vina sa testeze echipamentul, in conditiile in care ei citesc forumul, vad ca cei cu experienta in electrotehnica il lauda, si totusi balesc dupa Marshall, fiindca in spatele lui YM se afla un perete intreg.

Mult spor! :respect:

+1

 

Eu am fost putin dezamagit cand am vazut cum arata in varianta prototip ...dar cand am vazut cum arata in varianta finala am fost si mai dezamagit. Initial am crezut ca vine si el frumos in head-case din lemn imbracat in tolex.

 

Sunt perfect de acord cu George M , un chitarist tanar din ziua de azi cumpara mai mult cu ochiul decat cu urechea. Toti incepem sa cantam la chitara luandu-ne dupa idolii nostri, iar ei canta pe Marshall, Mesa Boogie, Orange, etc...

 

Vio, fa un demo calumea pe youtube cu un flying V si powerchorduri de la metallica, ac/dc, guns n roses si incearca sa il lansezi pe retelele de socializare.

Link to comment
Share on other sites

Aspect mai bun inseamna mai multi bani, iar romanii sunt NECUNOSCATORI! Ar da de 2 ori mai multi bani pe un c...t pe care scrie "X", dar care are cele mai proaste component inauntru, in loc sa ia un amp care arata mai modest/prosta, dar este mai durabil si suna mai bine. Oamenii din Romania nu apreciaza lucrurile calitative, ci cele cantitative. In conditiile astea, credeti ca un aspect putin mai bun, dar cu un pret mai mare o sa ajute cu ceva? Deja se anunta putini cuparatori, un pret mai mare ii va incuraja? Nu cred ca aspectul va schimba prea multe, cel putin nu in bine, pentru ca oricum nu scrie "Marshall" pe el. Este o initiativa bune, dar neapreciata. Oricum, la noi "nu nu e bani". Multi intreaba, dar putini cumpara. Toti suntem experti, nu ne scapa nimic, dar cand trebuie sa dam 3 acorduri ni se rupe o coarda. Mai usor scriem la tastatura decat sa punem mana pe chitara. Adevarul este ca satisfactia este mai mare cand il faci pe unu prost pe forum decat cand canti o melodie cap coada, bine.

Aici nu ma adresez nimanui in particular, doar imi exprim parerea asupra atmosferei de pe forum. Stiu ca sunt unii pe aici care chiar stiu sa cante, dar sunt mult prea multi care se baga in sema fara motiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari lui Vio si staff pentru produse. Toate amp testate suna întrun mare fel, mai multe modele in stock, cam toată plaja de sunete de unde chitarist poate sa alegă care este mai potrivită pentru el (de la clean vintaj la distors soldano).de la 5 w la100 de la 1 la 4 canale etc...

Am testat cu Florin de la publika cel de 5 w mai mult, suna foarte bine pentru studio sau pentru cine a înțeles ca overdrive natural obtinut prin saturatie nu are comparație (îți da sensatie acea de sbarlire a parului) . Ampurile au fost testate si la volumu camerei si 'blana' pastrand mereu armonice si ton. La discuția de mai deasupra cu firma sau look care vinde produsu, cred ca toți am dat mult bani degeaba la diferite firme, este normal, face parte de formare artistului, experiența, important la un moment este sa închidem ochi si începem sa ascultam muzica cu urechea...numai bine si felicitări încă o data.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

subscriu. Si eu sunt interesat de amplificator, dar nu am posibilitatea sa-mi fac drum pana in bucuresti sa-l testez.

 

Totodata as vrea sa stiu daca in eventualitatea sa ii schimb cutia din lemn cu una mai pretentiosa, fara sa umblu in sasiu, pierd garantia?

 

Nu am studio si pentru mine conteaza mult si aspectul estetic.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Adriano pentru aprecieri.

 

Cryptopsy cutia nu este din lemn ci din metal,extrem de robusta

si nu cred ca vei putea face cu mijloace de amator una mai buna.

S-a vrut o scula profesionala,blindata electromagnetic in genul celor de rack.

Daca totusi doresti sa-l imbraci in lemn cu tolex poti sa o faci peste cutia

de metal cu grilaj de aerisire.Daca ai drum in Bucuresti putem sta de vorba.

 

Multumiri celor care ne-au vizitat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.