www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp 5W Electromagnetica


viobio
 Share

Recommended Posts

De maine,18 aprilie,amplificatorul este disponibil pentru vinzare la pretul de 1240 RON,

la sediul Electromagnetica din Bucuresti,str.Cl.Rahovei nr.266-268,sector 5.

Detalii privind contactul cu serviciul desfaceri pe site-ul www.electromagnetica.ro .

Pentru doritori,cu programare,amplificatorul va putea fi testat la acelasi sediu,

sala de repetitie"Studio 37"(o gasiti la mica publicitate la"Sali de repetitii".

 

Am uitat sa precizez ca pretul afisat include T.V.A.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Felicit initiativa si realizarea tehnica a acestui amplificator. Sunt adeptul lucrurilor de fabricatie autohtona, si imi doresc mai mult ca orice sa pot intra in magazin si sa gasesc scule Romanesti de calitate, sa nu mai fim nevoiti sa umplem buzunarele sau conturile bancare unor firme ca Fender, Ibanez, Marshall, etc. Insa, din pacate, cu asemenea pret, un client potential va cumpara un head Marshall de 100w la mana a doua, si nu un amplif de 5W, chiar daca e construit ca o mica bijuterie. E pacat. Credeam ca voi putea cumpara unul cum iese pe piata. Insa in conditiile astea sunt nevoit sa raman la cele construite de mine cu 2N3055-uri si TDA-uri 7293 in punte. Of !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Felicit initiativa si realizarea tehnica a acestui amplificator. Sunt adeptul lucrurilor de fabricatie autohtona, si imi doresc mai mult ca orice sa pot intra in magazin si sa gasesc scule Romanesti de calitate, sa nu mai fim nevoiti sa umplem buzunarele sau conturile bancare unor firme ca Fender, Ibanez, Marshall, etc. Insa, din pacate, cu asemenea pret, un client potential va cumpara un head Marshall de 100w la mana a doua, si nu un amplif de 5W, chiar daca e construit ca o mica bijuterie. E pacat. Credeam ca voi putea cumpara unul cum iese pe piata. Insa in conditiile astea sunt nevoit sa raman la cele construite de mine cu 2N3055-uri si TDA-uri 7293 in punte. Of !!!

 

Nu am vrut sa intervin in discutii . Dar simt ca merg lucrurile pe aratura . Acesta este un amplificator de 5 Watt pe lampi de calitate . Nu un Marshall pe tranzistori facut in China , cele din gama de pret mentionate de dvs .

 

 

Nu vreau sa le bag de vina celor de la Electromagnetica, ei isi stiu socotelile, dar ca produs de serie cred ca a fi putut avea si un pret de serie. Customurile lui Vio parca sunt mai accesibile. Parerea mea.

 

Este excelent daca luam in considerare pret/calitate . Cei care construiesc amplificatoare/pedale/chitari/fac reparatii stiu acest lucru . Va indemn sa incercati sa faceti un calcul daca ar fi sa cumparati componentele noi ( nu din televizoare vechi :) )sasiul , lampile , restul componentelor + munca depusa , timpul investit etc. In general ar depasi aceasta suma . Sau se poate orienta cineva chiar si la aceeasi gama de pe Thomann sa compare preturile .

 

Eu nu vreau sa ma bag in certuri . Nu am problema cu nimeni , sun doar observatiile mele . Mi-ar placea sa ii respectam mai bine pe cei care fac munca de calitate in comunitatea noastra .

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Personal nu mi se pare un preţ exagerat 1000 lei + TVA pentru un produs de felul în care se prezintă acesta... Chiar dacă e de serie...

 

Chiar am intrat zilele trecute pe motoarele de căutare de la magazinele noastre online, am selectat "Full tube", să văd ce variante se oferă până-n 1000 de lei...

 

Fun faza cu head Marshall full-tube second-hand până-n 1000 de lei....

 

.

 

raman la cele construite de mine cu 2N3055-uri si TDA-uri 7293 in punte.

 

Chiar te încurajăm să construieşti ! De ce nu... Ce specs-uri ai avea la unul ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Este excelent daca luam in considerare pret/calitate . Cei care construiesc amplificatoare/pedale/chitari/fac reparatii stiu acest lucru . Va indemn sa incercati sa faceti un calcul daca ar fi sa cumparati componentele noi ( nu din televizoare vechi :) )sasiul , lampile , restul componentelor + munca depusa , timpul investit etc. In general ar depasi aceasta suma . Sau se poate orienta cineva chiar si la aceeasi gama de pe Thomann sa compare preturile .

 

Ai punctat foarte bine, dar trebuie sa iei in considerare si mentalitatea clientilor. Cati ar fi dispus sa ia un produs de serie, cu exterior "rusesc", de la un producator obscur din aria headurilor pe lampi, chiar daca e proiectat de o persoana care are multa experienta in constructia lor, in loc sa ia un amplificator mai aratos, realizat de aceeasi persoana, la poate mai putini bani.

 

Acum, si chestia asta, cu "proiectat de vio", as putea face o analogie cam stangace, cu dozele EMG si cele licentiate de EMG, doar ca in cazul nostru, cele licentiate is mai scumpe ca cele originale.

 

Apropo de piese recuperate, fata de cele noi. Pana la urma, si ele au fost "noi" la un moment dat, chiar daca nu in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Stimate domn, nu este nicidecum vorba de cearta, ce v-a facut sa spuneti asta ? Sunt pareri, critici - constructive, sper. Am practicat electronica, a fost un hobby pe care ulterior l-am transformat in profesie, stiu bine ce costuri presupun piesele, transformatoarele, cuprul costa, tuburile bune costa, e perfect adevarat. Dar un amplif pe tuburi necesita o schema mult mai putin complexa ca a unuia pe tranzistoare. In regim de uzina, deci productie in serie, care automat reduce costurile, se putea minimiza marja de profit in favoarea unui pret care sa stimuleze vanzarea, mai ales ca vine si frumosul tva (pe care, daca legea ar fi conceputa pentru cetateni si nu cam invers, ar trebui sa-l putem recupera daca facem dovada legalitatii achizitiei). Preturile de pe piata din alte tari sunt calculate in functie de puterea de cumparare de acolo. De asta si spun. In Romania trebuie facute lucruri de catre Romani, pentru Romani, la preturi corecte. Altfel, vor profita tot cei din exterior, direct sau indirect. Ca obiect tehnic, nu am decat cuvinte frumoase pentru acest amplificator si creatorul sau. Si ii doresc mult succes si in viitor !

Edited by project
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stimate domn, nu este nicidecum vorba de cearta, ce v-a facut sa spuneti asta ?

 

Esti nou . Nu ai grija o sa iti dai seama de ce am punctat asta pe rgc :) ( nu din cauza celor scrise de dumneavoastra am punctat acest lucru )

 

Toate cele bune,

 

Apropo de piese recuperate, fata de cele noi. Pana la urma, si ele au fost "noi" la un moment dat, chiar daca nu in acelasi timp.

 

Aici vorbim de un produs Nou de la fabrica . Nu poti sa bagi piese vechi ( chiar daca sunt multi care fac asa ceva , de exemplu un vintage freak la maxim ca mine :) ) .

 

 

Ai punctat foarte bine, dar trebuie sa iei in considerare si mentalitatea clientilor. Cati ar fi dispus sa ia un produs de serie, cu exterior "rusesc", de la un producator obscur din aria headurilor pe lampi, chiar daca e proiectat de o persoana care are multa experienta in constructia lor, in loc sa ia un amplificator mai aratos, realizat de aceeasi persoana, la poate mai putini bani.

 

 

Desigur , ai dreptate . Dar eu am vorbit strict despre amp si pretul lui , nu despre clienti si mentalitatea lor , ei sunt alta branza .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Preturile de pe piata din alte tari sunt calculate in functie de puterea de cumparare de acolo. De asta si spun. In Romania trebuie facute lucruri de catre Romani, pentru Romani, la preturi corecte.

 

Da, nu puşcă asta cu puterea de cumpărare, pentru că ar trebui ca toată componenţa amplificatorului să fie produsă integral în România.

Ori, presupunând că doreşti preţuri "pentru români" de la repere aduse de dincolo ( cum ar fi acele amplifuri din magazine, de care menţionam mai sus* ) ar însemna că accepţi un posibil rabat de calitate, ca să poţi avea acces la preţ mic...

 

 

* Deci acolo vei găsi un număr de modele de amplifuri full-tube până-n 1.000 de lei. Probabil cu piese low-cost, Made in China.

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum este mai scump decat varianta custom realizata de Viorel in vara.

O astfel de jucarie costa 1000 lei,varianta custom ,construita de mine ,point to point,exact ca cea din fotografie

.

Deci produsul de serie este mai scump decat cel custom (cu peste 24%) ?

Poate este mult mai bun ?

Astept cu nerabdare parerile primilor cumparatori.

Link to comment
Share on other sites

Pentru pretul ridicat putem da vina pe TVA si pe alte dari catre stat. Vio totusi a dat la 1000 lei 10 Watti in loc de 5, daca bine imi amintesc. Deci, in ceea ce ma priveste, eu as opta pt custom. La o adica n-am niciun interes sa pompez bani la bugetul statului.

Edited by transilvanpop
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu nesimtit si ii cer scuze lui Vio in avans.

Este afacerea lui, nu e treaba mea ce face.

Pretul este foarte bun, un blackstar costa 1800 ron, iar orice amp pe tub cu facilitatile oferite de electromagnetica, costa mai mult de 1200 ron.

Eu cred ca la fabrica pretul e mai mare deoarece ei mai platesc la stat impozit pe profit si multi salariati, care la randul lor platesc taxe etc.

poate Vio nu plateste acel impozit si de acolo diferenta (nici macar nu presupun asta, inca o data, nu e treaba mea si de aceea mi-am cerut scuze).

Eu cam asa vad situatia.

 

Edit: si pentru cei ce cred ca se plateste per watt, nu este asa, un amp de 15w poate sa coste dubu fata de unul de 100w.

De exemplu e un hiwat de 8w in jur de 5000 ron, cam cat un fender de 40w combo.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

Revin cu o mica precizare, datorita unei confuzii de interpretare: exemplul cu head-ul Marshall de 100W a fost exact asta: un exemplu si atat. Nu am spus "unul cu circuite integral pe tuburi". Ideea e ca un amplif de 5W este util in doua situatii : 1) pentru studiu, si 2) pentru cantari unde exista preluare cu microfon, deci presupune existenta unui PA sau a unui studio. Pentru repetitii cu trupa, la 5W, chiar cu un cabinet mare, nu prea mai auzi mare lucru stand langa un rig de bas, unul de claviaturi, tobe, plus vocea (chiar daca amplif-ul pe tub permite folosirea la maxim a acestor 5W, nu ca in cazul tranzistoarelor, unde apar distorsiuni la 70-80% din puterea maxima). Iar pentru cantari de club, unde de obicei mergi doar cu amplif-ul personal (nu intotdeauna exista PA si preluare cu microfon), din nou, puterea de 5W e insuficienta. Sa nu uitam ca pentru dinamica sunetului de trupa live (fara preluare si PA), e necesara o anumita cursa a membranei difuzoarelor, iar cu 5W aceasta nu prea se obtine multumitor. Pentru anumite genuri muzicale e nevoie de forta si "grasime", nu doar de puritate tonala. Luand in consideratie toti acesti factori, am estimat, dupa o experienta de 25 de ani ca muzician si electronist, ca unui chitarist (la modul general, nu ma refer la mine), i se poate parea mai avantajoasa varianta cu un amplif SH, dar de putere mai mare. Nu am spus ca este si o buna alegere, din toate punctele de vedere.

Asa cum stiu cei de specialitate, circuitele cu tranzistoare finale 2N3055 (117W) au fost singura optiune viabila in Romania in realizarea de amplificatoare de instrument de putere mare in regim artizanal, pentru foarte multi ani; erau fabricate de IPRS, si erau mandria nationala in domeniu (am asteptat cu totii in zadar si varianta pnp, ca sa putem face etaje complementare fara alte artificii). Iar circuitele TDA7293/4 sunt construite cu tehnologie mosfet, care este cea mai apropiata ca sunet de amplificatoarele cu lampi - deci specificatiile lor tehnice sunt chiar foarte bune. Referitor la constructia in Romania a amplificatoarelor pe tuburi (si nu numai), cu exceptia tuburilor in sine, care necesita productie de masa pentru a fi rentabile (si de aceea se mai fabrica in doar cateva locuri, in China si Rusia - chiar cele de marci binecunoscute), se poate face cu succes, si la o calitate ridicata. Dl. Vio ne arata ca este posibil, si inca de mult timp. Am intrat pe acest forum de la infiintare, chiar daca timp sa imi fac un cont si sa scriu aici am avut rareori sau deloc.

Revenind la subiect, imi permit o sugestie: cresterea puterii amplificatorului la o valoare mai apropiata de necesitatile unui uz general, si o calitate cat mai buna posibil, dar care sa mentina productia la un pret cat mai accesibil.

In privinta politicii de pret a fabricantilor din alte tari, unii chiar foarte cunoscuti, aceasta este de multe ori voit prohibitiva si disproportionata fata de costurile de fabricatie reale. Si este ceva imoral, care nu trebuie luat ca o realitate imuabila, ci ca o anomalie umana si sociala care trebuie remediata - depinde de fiecare daca accepta sa cedeze sau nu pretentiilor pecuniare ale unei firme sau alteia. Trecand peste necesitatile de baza ale unui om, pentru care exista cerinta unui profit din munca sa, castigul suplimentar la ce este bun - la obtinerea unei satisfactii ; mult timp, aceasta a fost obtinuta indirect, prin intermediul banilor - insa viitorul este cel al multumirii date de implicarea fata de semeni - am intrat deja intr-o lume a comunicarii globale, care, asa cum se vede, elimina treptat-treptat aviditatea pentru uz personal. Oamenii vor internet, telefonie, download-uri gratuite. Exista comunicare, si cerinta unor lucruri de calitate, pentru care sa platesti din constiinta, nu din obligatie. Nimeni nu mai e dispus sa plateasca pentru dorintele exagerate de profit ale unor concerne - nici artistii, nici consumatorii de arta. In ziua de azi e practic imposibil sa mai fie impuse artificial circumstante favorizante pentru grupuri elitiste (citeste profitoare). De-asta apar produse ieftine (ca o reactie la produsele "de firma"), care, datorita cerintelor mari cantitativ, nu mai exista timp sa fie facute la nivel maxim de calitate. Uneori, nici nu exista dorinta calitatii, lucru din nou reprobabil - daca tot faci un lucru, macar sa fie ceva bun, nu gunoi.

In privinta comentariilor, eu sunt de parere ca acestea sunt mai utile daca exprima o idee coerenta, care sa reflecte cat mai fidel si cat mai complet punctul de vedere (preferabil cat mai pertinent) al acelui om. Citatele cu tenta mai mult sau mai putin peiorativa din postarile colegilor de forum nu sunt cel mai indicat mod in care cineva isi poate da masura a ceea ce gandeste. E preferabil un dialog cat mai civilizat si la obiect, ca acest forum sa aiba o cat mai mare densitate de materiale interesante si valoroase.

In acest topic, eu nu as mai avea ce adauga, si nu voi mai reveni. Multumesc celor care au citit ce am scris (am profitat de ziua libera de maine - e vineri).

Ceea ce pot spune este ca intr-una din zile am sa merg sa incerc acest amplificator. Ce face fabrica e problema sa.

Felicitari inca odata dlui Vio pentru amplificator, si sa auzim de cat mai multe realizari de acest fel !

Edited by project
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu, e clar ! Aprilie e luna demolărilor pe RGC !

 

E ca-n legile fizicii, pe bază de acţiune şi reacţiune ! Apare unu' care face o treabă, automat apare altu' şi zice că :

1.N-am bani să mi-l iau... aşa ca mai bine-mi fac singur unu' ... [ good luck ! ]

2. Românii n-au bani să-l ia ...

3. Nu-are puterea/dinamica care trebe' ! ... [ urmată de un studiu zăpăcitor, cu trimiteri spre dinamică, PA-uri, "grăsimi" şi membrane ]

4. Na, totuşi felicitări !

 

Cred c-ar trebui ca Vio să-ncerce să rezolve şi criza mondială !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucura faptul ca mai multi colegi de forum au gasit timp sa-si spuna parerea despre acest amp.

Citeva lucruri despre pret.Dupa terminarea proiectarii tehnologice Electromagnetica a gindit producerea unei miniserii de

10 bucati pentru un test al pietii.Pentru aceasta a procedat la o aprovizionare de cantitati mici de componente de la

"integratori"(cei care aduna pachete de componente de la mai multi producatori).Nu s-a putut face aprovizionare de la producatori din cauza cantitatilor mici.Din aceasta miniserie Electromagnetica nu-si propune profit ci doar sondarea pietii.

De fapt eventualii cumparatori vor plati doar valoarea tuturor componentelor si materialelor care chiar atit costa in cantitati mici si calitate rezonabila.

Cite ceva despre amplificator.El a fost gindit pentru uzul unor utilizatori pretentiosi in spatii mici si studiouri.Puterea "mica"

de iesire permite utilizarea "la blana" a etajului final,obtinindu-se acel ton cu distorsiunile introduse de tubul final saturat si

traful de iesire in pragul saturatiei.Pe viitor in cazul in care se constata ca piata poate "digera" cantitati rezonabile d.p.d.v.

industrial, vom proceda la realizarea intregii game de puteri pina la 100w.Am mentionat mai sus "utilizatori pretentiosi"

Amplificatorul are toate facilitatile din gama celor mai performante amplificatoare.Pe linga cele obisnuite mentionez regimurile finalului liniar-ultraliniar,trioda-pentoda,bucla serie-paralel,reverb,iesiri pe 4,8,16 ohmi,boost,etc.

Ce pot spune mai mult? Incercati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari si lui Vio si Electromagnetica pentru proiect!!!

 

In privinta politicii de pret a fabricantilor din alte tari, unii chiar foarte cunoscuti, aceasta este de multe ori voit prohibitiva si disproportionata fata de costurile de fabricatie reale. Si este ceva imoral, care nu trebuie luat ca o realitate imuabila, ci ca o anomalie umana si sociala care trebuie remediata - depinde de fiecare daca accepta sa cedeze sau nu pretentiilor pecuniare ale unei firme sau alteia. Trecand peste necesitatile de baza ale unui om, pentru care exista cerinta unui profit din munca sa, castigul suplimentar la ce este bun - la obtinerea unei satisfactii ; mult timp, aceasta a fost obtinuta indirect, prin intermediul banilor - insa viitorul este cel al multumirii date de implicarea fata de semeni - am intrat deja intr-o lume a comunicarii globale, care, asa cum se vede, elimina treptat-treptat aviditatea pentru uz personal. Oamenii vor internet, telefonie, download-uri gratuite. Exista comunicare, si cerinta unor lucruri de calitate, pentru care sa platesti din constiinta, nu din obligatie. Nimeni nu mai e dispus sa plateasca pentru dorintele exagerate de profit ale unor concerne - nici artistii, nici consumatorii de arta. In ziua de azi e practic imposibil sa mai fie impuse artificial circumstante favorizante pentru grupuri elitiste (citeste profitoare).

 

Cineva n-a inteles nici cum functioneaza piata, nici cum functioneaza oamenii. De fapt e un pic scary de-a dreptul inspaimantator ce-am citat, dar na...

 

Desi cred ca cele 10 bucati se vor vinde extrem de greu, eu va doresc succes!

 

Teama mi-e ca ai dreptate, insa orice intrare pe piata nu e musai usoara. Bafta la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

leopold , din pacate dnul din spatele userului "project" a punctat cateva aspecte esentiale si a exprimat o viziune la nivel macro...adica trecem la paradigma nu judecam limitat doar la particular.

un discurs argumentat si logic are nevoie sa faca referire la paradigma , dar din pacate pe forum coerenta si claritatea discursului lasa de mutle ori de dorit... :)

 

on topic: mult succes la vanzare celor de la electromagnetica!

ca posesor de blackstar ht 5 si amator care cocheteaza cu chitara doar de hobby mi-am pus intrebarea daca as da banii pe un astfel de amp si sa renunt la ht 5

nu ma pricep deloc la partea de electronica, sa pot aprecia calitatea lucrarii, pieselor etc...de obicei merg pe review-uri ale unor reviste de "specialitate" plus forumuri mai "serioase" din afara, cand iau o scula

ei, pt moment cred ca nu as renunta la ht 5 in favoarea acestui amp (asta in conditiile in care nu am posibilitatea de a-l testa), punand in balanta pretul, aspectul, optiunile (repet nu ma pot pronunta legat de calitate lucrare, piese)

 

numai bine! :)

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Nu mai cobiti cu luna demolarilor si cu certuri, ca vorbele de pana acum sunt chiar decente.

Se pare ca amplificatorul e bun si ca doar pretul ar fi cam mare, doar asta a adus pareri diferite, dar si ele sustinute corect(singurele exceptii fiind la Criptosy, care a "transformat" Marshall-ul de 100W al lui Project in Marshall full lampa si la Project, care a dat multe detalii tehnice in regula, dar pe urma a trecut la o filozofie grea pentru mine).

Cand vor fi produse 1000 de bucati/an, pretul va apropia parerile despre pret, doar ca, in Romania e greu cu orice tine de muzica buna. Nu mai zic de 1000buc./luna, desi cam pe aici o fi concurenta, ca ma trimiteti la 9.

Eu am ascultat amplificatorul asta si zic si eu ca e o bijuterie, dar sunt in partea aia care zice ca e o bijuterie scumpa, chiar daca pretul ei de acum e corect.

Ma asteptat la reactii mai dure privind acest aspect, cum prevedeau ramurel si airhead, si ma bucur ca n-au nimerit-o!

Si ma bucur sa aflu aici oameni care inteleg de ce e bine sa poti cumpara bunuri de calitate ridicata produse in Romania.

Succes ELECTROMAGNETICA S.A.!

Link to comment
Share on other sites

Subiectul a stirnit mai mult interes decit ma asteptam.Le multumesc tuturor celor care

ne-au apreciat si incurajat iar criticilor le promit eforturi pe viitor pentru ca

motivele acestor critici sa se diminueze.De la cei care vor incerca acest amp,orice

parere,recomandare,observatie,va fi foarte serios luata in consideratie si satisfacuta

in limita posibilitatilor tehnice.

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep deloc la partea de electronica, sa pot aprecia calitatea lucrarii, pieselor etc...

 

de obicei merg pe review-uri ale unor reviste de "specialitate" plus forumuri mai "serioase" din afara...

 

 

(asta in conditiile in care nu am posibilitatea de a-l testa)

 

 

Asta cu testatu' cam aşa o fi, însă dacă nici Vio n-o tras pe toată lumea de mânecă, cu workshopurile şi cu prezentările ( de concursuri nu mai zic... ), nu ştiu cine-a mai făcut-o...

 

Iar prototipul începuse chiar să circule prin ţară, la testat, la un moment-dat ( într-adevăr nu atât cât şi-ar fi dorit, probabil dar, na...)...

 

 

 

PS : în legătură cu ghilimele din citatul tău : vrei să subliniezi că n-ar fi serioase sau de specialitate revistele şi forumurile de care ziceai sau de ce le-ai pus ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.