www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock The City 2012 = Gnr, Ugly Kid Joe, Black Label Society Etc.


barbarossa
 Share

Recommended Posts

http://www.metalhead.ro/machine-head/stiri-machine-head/rock-the-city-2012-machine-head-guns-n-roses-si-multi-altii-aid-111437-l-1

 

 

ROCK THE CITY 2012 a fost anuntat astazi, 7 martie, oficial in cadrul unei conferinte de presa.

 

Rock The City 2012 va avea loc in perioada 29 iunie - 1 iulie 2012 la Complexul Romexpo din Bucuresti. Evenimentul este organizat de Marcel Avram si D&D East Entertainment.

 

Primele nume confirmate pe afisul Rock The City sunt:

Guns N Roses

Machine Head

The Cult

Godsmack

Black Label Society

Ugly Kid Joe

Within Temptation

Saxon

Pentagram

Sweet Savage

Lost Prophets

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

care ati fost ce parere aveti?

 

eu am fost in ultima zi si concluziile mele sunt urmatoarele:

 

bataie de joc in ce priveste programul si locatia. pe jos a fost ceva praf care la agitatia publicului s-a ridicat, aerul devenind irespirabil. combinat cu caldura mare, a fost foarte neplacut. programul stabilit pt ziua de duminica a fost foarte neinspirat din punctul meu de vedere. nu stiu cine e tampitul responsabil pt programarea la ora 13.45 a trupei UKJ, pt un recital de 30 de minute, in conditiile in care restul trupelor au avut la dispozitie cel putin o ora...mare pacat. mare trupa, mare solist, mare show, mic publicul datorita orei si caldurii (35 grade C). nu meritau americanii de la UKJ asa ceva, au fost vizibil deranjati, dar au prestat totusi la cel mai inalt nivel, fara sa isi piarda umorul..."yes, you are few...but you are strong!" a concluzionat w.crane. apoi a sarit in mijlocul publicului, a dat mana cu toti, a alergat pana la cei de la normal circle sa dea mana si cu ei...mie personal imi place f. mult trupa asta, si imi pare genul de trupa neinteleasa/under-rated (gen Extreme), despre care majoritatea nu stiu mai mult decat everything about you si cats in the cradle (care e cover)...pacat, pt ca au f multe piese misto, si ca muzica, si ca text. iar crane e un tip exceptional, foarte "humble", fara fitze, cu atitudine, umor si voce de invidiat.

nu inteleg de ce restul trupelor, cu exceptia gnr si eventual the cult au avut "prioritate" fata de ukj...laba trista si within temptation, de care n-am auzit pana acum, si evanescence. de prestat au prestat ok, dar sincer cred ca mai de valoare sunt ukj. am constatat insa ca in public multi venisera defapt pt aceste formatii, care nu au nicio legatura cu trupele de legenda din program (ukj, cult, gnr). in fine, pacat.

pe site-ul ukj era programat concertul la ora 19, adica asa cum era normal, bullshit-ul inainte si ukj sau eventual the cult, chiar inainte de guns, cu cel putin o ora de prestat la dispozitie. dar joi, cu doar 3 zile inainte, organizatorul a anuntat programul. profesionalism la cel mai inalt nivel, ce sa zic...

seara s-a incheiat cu gnr. a fost cel mai lung concert la care am asistat pana acum (a durat 3 ore efectiv, cu foarte putina pauza). au cantat cam tot ce iti puteai dori. playlistul a inclus "the usual" plus raritati (le canta doar cateodata, cand au chef) gen don't cry, estranged, civil war (astea 2 au fost incluse recent in setlist), dead flowers, used to love her, patience, riff raff etc. plus jam-uri foarte misto la another brick in the wall, madagascar, paradise city si un knocking on heavens door modificat, mai misto decat varianta traditionala. cred ca a fost cel mai complex setlist pe care l-au avut pana acum, cel putin in turneul asta. si -au simtit foarte bine, axl a revenit de cateva ori la final sa multumeasca publicului si se ne spuna "u are fuckin' amazing, thank you so much!", cuvinte pe care nu prea le-a mai spus pe la alte concerte.

mie mi s-a confirmat inca o data ca richard fortus e un monstru de chitarist, e preferatul meu din componenta actuala...axl a avut ceva probleme cu vocea, din punctul asta de vedere concertul a fost putin mai slab decat cel din 2010 (cateva aparitii ale efectului mickey mouse), dar din alte puncte de vedere prestatia a fost cel putin la nivelul, daca nu peste cea din 2010.

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine în ceea ce priveşte UKJ. Mă bucur că am dat mâna cu Whit!!! :yay:

Praf? Haha, păi să vezi cum am plecat sâmbătă după Machine Head - zici că eram zugravi.

La GNR, prin comparaţie a fost o nimica toată...

Oricum, trupele de la începutul programului au fost dezavantajate de lipsa publicului şi sâmbăta (Sweet Savage, Saxon).

Păcat, că mulţi au venit numai pt. headlineri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce sa zic, eu am fost numai la ziua a doua, pentru Saxon si Black Label Society. O alta trupa de calibru care m-ar fi interesat era Pentagram, dar nah, nu-i cum vrea omul, ci cum vrea organizatorul...publicul mi s-a parut cam de cacao, sincer. organizarea trupelor, iar, defectuoasa.

De cand are dreptul ORICARE din formatiile din ziua 2 sa cante dupa Saxon?! Astia sunt niste somitati ale metalului, din aceeasi tagma cu Maiden, Judas si Motorhead, si au avut un recital de 45 de minute? bataie de joc, zic eu.

O scurta trecere in revista a interactiunii cu publicul si a sonorizarii:

Sweet Savage s-au auzit cel mai bine, chiar daca basistul a cantat o melodie fara instrument. Toate chitarile se auzeau clar, tobele si vocea cristal. Interactiunea cu publicul a fost fantastica, ei chiar incercau sa atraga interesul multimii evident venite ptr Lacuna Coil si Machine Head...meh.

La Saxon, vocea s-a auzit putin cam incet (posibil ptr ca stateam fix in primele randuri), in rest nimic de comentat. Interactiunea cu publicul a fost ca lumea, exceptand momentul jenant in care Byford a intrebat daca Golden Circle e zona VIP (posibil se intreba de ce sunt atat de putini oameni). Nu i-a zis nimeni ca majoritatea nu e interesata de ei, dar cred ca s-a prins si singur. Pacat, ca show-ul a fost exceptional (desi scurt, f***-i ma-sa!!!)

Lacuna Coil nu m-au interesat, dar n-am putut sa observ ca solistii nu prea se auzeau pe alocuri; interactiunea cu publicul, iarasi, fructuoasa, se vede ca stiu sa faca atmosfera, tot respectul pentru asta!

Soulfly s-a auzit decent, mai putin vocea (din nou, posibil din cauza locatiei mele); executarea a fost impecabila, mai putin partea de chitara a lui Cavalera (canta doar partile de traforaj simple); nu sunt mega-fan Soulfly sau Cavalera, dar faza asta a fost curioasa. Oare nu mai duce? A imbatranit chiar atat incat sa nu cante melodia cap-coada pe chitara? In rest, din "romanian motherfuckas" nu ne-a scos, ceea ce e de bine! de notat tehnicianul de chitara al lui cavalera, care a primit cel putin la fel de multe ovatii ca si formatia... "heey SANTAAA!" (cine a fost la concert stie despre ce e vorba :)) )

Si asa ajungem la Black Label Society, atractia principala a serii, cel putin ptr mine. VOCEA bai baieti, vocea!!! cred ca sunetistul a fost surd sau ceva, ca nu s-a auzit mai nimic! Cine stia melodiile (adica un procent mult prea mic din multime) stia despre ce era vorba, dar restul, nu prea. Mai tare se auzeau vocalizele din backstage decat cantatul propriu-zis pe scena...frustrant, frustrant tare, dat fiind ca e primul (si speram, nu si ultimul) concert de pe plaiurile noastre mioritice. N-au avut cine stie ce primire, dar speram ca se vor intoarce. Momentul cel mai interesant: in timpul melodiei Fire it Up au aruncat in public baloane maaari cu logo-ul BLS. Norocosii care le-au prins au avut ce arata acasa..ah. Interactiunea cu publicul, si imi pare rau sa recunosc, a fost slaba. Posibil si pentru ca vroiau sa inghesuie cat mai multe piese intr-o ora si un sfert (rusine D&D!!!!). Setlistul a fost scurtat de 3 piese, In This River, The Blessed Hellride si un intro. Per total ,pentru fanii inraiti, a fost un show decent, plin de satisfactii pana la urma.

In final Machine Head. Moshpit, wall of death, pogo, tot tacamul. Am observat ca volumul a fost mai tare decat la celelalte formatii, ceea ce nu a fost neaparat de bine..sunetul mi se parea buhait si nedefinit. Asta poate si ptr ca am schimbat pozitia, catre capatul zonei Golden Circle. Nu am stat pana la sfarsit, dar din cate am vazut, multimea era in extaz, si comunicarea cu publicul a fost excelenta (bravo Flynn!).

Cam astea sunt impresiile. Ah, jetonul 6 lei? da-o dracu, prea mult!

Recapitulam: pe o scara de la 1 la 10:

public: 7 ( in general, adunatura de incompetenti, scuze pentru cine se simte!) pustani scosi din discoteca, care n-aveau nici un habar de nici o formatie de pe scena, trageau cu dintii sa stea in primul rand langa balustrada (da, tu pokemon cu tricou gri care ai borat cu juma de ora inainte sa inceapa concertul, sper sa-ti ajungal!) Respect insa pentru fanii adevarati, care chiar fredonau melodiile lor preferate, si n-au venit acolo sa se linga sau sa caste gura aiurea!

 

interactiune cu publicul per total: 8 (plusuri ptr Machine head, Lacuna Coil si Sweet Savage)

 

sonorizare: 6 (vocea a jucat feste cel mai mult)

 

organizare: 7 (preturi cam mari, in rest varietate mare de mancare si bautura!)

 

ordinea formatiilor: 2! rusine D&D, ca i-ati facut pe Saxon sa se simta ca niste repetenti!

 

mdea. that's all folks

Edited by fixxxer_metalhead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aa, faza tare: pe la Saxon ori Lacuna Coil, daca nu ma insel, prin backstage se plimba unu barbos tare....ma tot intrebam: "bai, sa fie Rob Flynn sau DeServio de la BLS?" tot nu mi-am dat seama, ca il vedeam numa de la umeri in sus (altfel vedeam vesta BLS de pe el, eventual). curios e ca aparea prin stanga scenei, apoi in coltul opus din dreapta, dupa 10 secunde! -presupun ca amandoi se fataiau p-acolo, altfel nu imi explic!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.