www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Despre Chitara Fender Squier Vintage Modified Strat 70`s


 Share

Recommended Posts

Salut! Caut sa achizitionez in curand un strat si am dat peste un model care mi-a atras atentia asa ca rog userii mai experimentati sa isi dea cu parearea despre aceasta chitara, se merita nu se merita, sunt curios ce ganduri aveti cu privire la ea.

 

Voi lasa un link cu un video pe care l-am gasit pe youtube si unul de pe thomann cu pretul.

 

 

http://www.thomann.d...70_strat_bk.htm

 

LE: Am mai gasit un clip:

 

 

Daca gasiti si alte clipuri/review-uri lasati linkul aici.

 

Multumesc anticipat!

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites


acest model este nou pe 2012...exista foarte multe sanse ca nimeni (sau foarte putini) sa fi pus mana pe asa ceva
Ca un sidenote, mi se pare genial ca au bagat si ei in sfarsit surf green-ul ca si culoare la chitare mai ieftine ...au si doze lipstick


App vezi ca la guitarshop e mai ieftin decat pe thomann.. Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca sunt cu corp din basswood. Toate chitarile Squier din seria Vintage Modified pe care le-am probat erau bine lucrate si cu electronica decenta, dar dupa parerea mea clar inferioare seriei Classic Vibe. Daca iti permiti diferenta de pret eu zic sa mergi pe CV, sunt facute din alder, sunt lucrate exceptional pentru aceasta gama de pret si vin cu electronica foarte buna. Eu le am pe ambele si 50-ul si 60-ul si nu stiu care imi place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca sunt cu corp din basswood. Toate chitarile Squier din seria Vintage Modified pe care le-am probat erau bine lucrate si cu electronica decenta, dar dupa parerea mea clar inferioare seriei Classic Vibe. Daca iti permiti diferenta de pret eu zic sa mergi pe CV, sunt facute din alder, sunt lucrate exceptional pentru aceasta gama de pret si vin cu electronica foarte buna. Eu le am pe ambele si 50-ul si 60-ul si nu stiu care imi place mai mult.

 

Ai dreptate, chiar vorbeam cu un prieten aseara despre aspectul asta, si cred ca as merge pe Classic Vibe 50`s.

Ai putea sa imi spui despre CV 50`s cate ceva daca tot il detii, aspecte positive, aspecte negative, actiunea cum e?

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, chiar vorbeam cu un prieten aseara despre aspectul asta, si cred ca as merge pe Classic Vibe 50`s.

Ai putea sa imi spui despre CV 50`s cate ceva daca tot il detii, aspecte positive, aspecte negative, actiunea cum e?

 

As[ecte negative nu as putea sa iti spun, eu am vandut un Fender Standard Stratocaster MIM ca sa iau CV50. Nu mai tin minte cum era actiunea la ea, a mea e din 2009, dar eu la toate chitarile pe care le-am luat, fie noi, fie SH, prima grija a fost sa le fac un setup dupa gustul meu. Ce pot sa iti spun ca griful din constructie te lasa sa ii setezi o actiune foarte joasa fara fretbuzz. Daca nu te pticepi mai bine rogi pe cineva priceput sa te ajute la setup, vei vedea ca de cele mai multe ori dupa o aceasta operatie ti se va parea ca ai alta chitara.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca sunt cu corp din basswood. Toate chitarile Squier din seria Vintage Modified pe care le-am probat erau bine lucrate si cu electronica decenta, dar dupa parerea mea clar inferioare seriei Classic Vibe. Daca iti permiti diferenta de pret eu zic sa mergi pe CV, sunt facute din alder, sunt lucrate exceptional pentru aceasta gama de pret si vin cu electronica foarte buna. Eu le am pe ambele si 50-ul si 60-ul si nu stiu care imi place mai mult.

 

Vintage Modified sint cu Basswood, iar Affinity cu Alder. Daca Alder e superior Basswoodului, inseamna ca Affinity suna mai bine decit Vintage Modified. O fi asa? Daca iei un Affinity si-i pui piesele unui Vintage Modified, care ar suna mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in dispute de acest gen care nu isi au rostul, cine-i ma tare Brusli sau Vandam.

 

Nu stiu daca Affinity va suna mai bine decat VM cu aceeasi electronica, mai ales ca seria Affinity are corpul mai mic (subtire) putin, dar pot sa iti spun ca seria CV suna intr-adevar foarte ok, mai ales prin prisma pretului, raportul calitate-ton-pret este unul foarte bun, cred ca este un best buy, cel putin la noi pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in dispute de acest gen care nu isi au rostul, cine-i ma tare Brusli sau Vandam.

 

Nu stiu daca Affinity va suna mai bine decat VM cu aceeasi electronica, mai ales ca seria Affinity are corpul mai mic (subtire) putin, dar pot sa iti spun ca seria CV suna intr-adevar foarte ok, mai ales prin prisma pretului, raportul calitate-ton-pret este unul foarte bun, cred ca este un best buy, cel putin la noi pe piata.

 

basswood sucks!fara ton..fara nimic, vai de capul lui de lemn

 

ascultati ce zice expertul ghimpenegru ca stie el bine ce stie

 

Edited by Razvan S.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc, sincer, ca ar exista vreo diferenta de calitate intre basswood si alder. ca e o diferenta de sunet, care ori iti place, ori nu, aia e clar...

 

apropos...Surf Stratu' ala e absolut delicios :D

 

Ei...ce am zis eu? ;) Cu toate ca stand si gandindu-ne...strat din tei cu doze lipstick nu prea mai e strat dar ma rog...tot arata si suna demential in review

Link to comment
Share on other sites

Nu mai deschid un topic nou deoarece intrebarea e pe-aproape. Asadar, daca ar fi sa alegeti intre un Squier Classic Vibe 50`s (nou) si un Fender Standard Strat Made in Mexico 2009 care il gasesc la mica publicitate la acelasi pret cu Squieru (nu cred ca am voie sa pun linkul aici) ce ati alege?

Link to comment
Share on other sites

Desi multi ar inclina spre cv...eu sincer as merge pe fender...e fender in primul rand :w00t:, si are hardware-ul mai de calitate (sustain block mare, pot-uri si switch calumea)...am mai precizat cumva ca e fender? :rcain:

Avantajele cv-ului ar fi dozele alnico si tunerele vintage. Tu decizi..eu doar mi-am dat cu parerea

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

ia fenderu dup-aia ii pui tu ce doze vrei,si chiar poti sa-i schimbi cheitele daca nu-ti plac alea stock.

squier e sictir fata de fender-chiar mexican,coreean [doamne fereste american sau japonez]!

pretul de revanzare va fi mai avantajos.

da regula-INTAI PROBEAZA-L!!!

Link to comment
Share on other sites

Du-te si probeaza un Classic Vibe, dupa care probeaza si Fenderul SH. Iei chitara care iti convine mai mult. Eu am vandut Fender Standard Stratocaster si ep banii luati am cumparat Classiv Vibe si nu am regretat nici un moment alegerea. Pur si simplu cu Classic Vibe m-am simtit mai bine din toate punctele de vedere decat cu Fender. Singurul lucru care mi-a placut mai mult la Fender a fost sigla de pe headstock.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am sa ma repet de cate ori va fi necesar pe forumul asta si nu numai, NU VA MAI LUATI DE CE ZICE LUMEA DE CHEITELE cu care vine fenderu , am fender mexican, daca stiti pune corzile si sa fie setat va demonstrez ca oricat ai trage de tremolo nu se dezacordeaza deloc ,repet DACA STITI PUNE CORZI ( asta nu doar se baga in gaura si se invarte,si aia e ) Las aici 2 video-uri ,daca faceti asa nu o sa vi se dezacordeze chitara .

 

 

1.

2.

 

 

Cat despre chitari ia o chitara pe care o poti proba, vezi daca esti multumit si aia e. Eu am ales Fender Mexican 2010 , i-am pus o pereche de fender hot noiseless (doze stacked , deci fara zgomot ) am scallopato si am obtinut ce cautam. Nu contest ca Squier-ul nu o fi bun , insa cumpara numai cu proba , pentru ca avem exemple multe in care o comanda online nu ajunge tocmai in stare perfecta la client).

 

 

Tot timpul parerile sunt impartite, si ce-ti place tie nu-i place altuia, probeaza, cumpara, seteaza si pe urma te asteptam cu un review ! Succes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am luat asadar un Squier Strat Classic Vibe 50`s si sunt destul de multumit de chitara. Finishul m-a dat pe spate, arata mai bine in realitate decat pe net. Caut sa schimb totusi macar doza din bridge cu un humbucker in forma de single coil, si as face si o ecranare chitarii.

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat asadar un Squier Strat Classic Vibe 50`s si sunt destul de multumit de chitara. Finishul m-a dat pe spate, arata mai bine in realitate decat pe net. Caut sa schimb totusi macar doza din bridge cu un humbucker in forma de single coil, si as face si o ecranare chitarii.

 

Felicitari de achizitie, ecranatul nu strica la nici o chitara, mai ales daca folosesti gain mai mult. Ai grija ce humbucker pui in bridge, iti recomand sa cumperi si un potentiometru push-pull pentru split sau un alt switch pentru a putea folosi corect toate cele 5 combinatii de doze. De obicei nu suna pozitia bridge middle cand folosesti humbucker nesplitat in bridge si switch clasic cu 5 pozitii. Eu iti recomand Little 59 sau Li'l Screamin Demon de la Seymour Duncan sau Chpper de la DiMarzio. Chopper se balanseaza foarte bine cu dozele prezente pe chitara, 59 este o doza de tip PAF cu nivel de iesire ceva mai mic, dar foarte curata, Screamin Demon este ceva mai hot, dar foarte balansata ca sound.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari de achizitie, ecranatul nu strica la nici o chitara, mai ales daca folosesti gain mai mult. Ai grija ce humbucker pui in bridge, iti recomand sa cumperi si un potentiometru push-pull pentru split sau un alt switch pentru a putea folosi corect toate cele 5 combinatii de doze. De obicei nu suna pozitia bridge middle cand folosesti humbucker nesplitat in bridge si switch clasic cu 5 pozitii. Eu iti recomand Little 59 sau Li'l Screamin Demon de la Seymour Duncan sau Chpper de la DiMarzio. Chopper se balanseaza foarte bine cu dozele prezente pe chitara, 59 este o doza de tip PAF cu nivel de iesire ceva mai mic, dar foarte curata, Screamin Demon este ceva mai hot, dar foarte balansata ca sound.

Pfai Blackthorn fara sa te intreb ai raspuns la o tona de intrebari. Merci mult pentru toate informatiile oferite. O parte dintre dozele respective erau luate in considerare si de catre mine (s-ar putea sa aleg Chopper Dimarzio). De faza cu potentiometrul respectiv (problema in sine: ca nu ar merge fara, asa cum ar trebui) nu stiam si cred ca m-ai scutit de multe probleme.

Merci inca o data! ^_^

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.