www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Ar Fi Mai Buna Pentru Incepatori?


Guest Denis Boghean
 Share

Recommended Posts

Cum naiba ai gasit comparatia asta? :D

N-au nici o legatura.

 

Stratul e entry-level-ul pe piata superstrat. E vreo 5 milioane si ceva. Nu e o dracie rea pentru incepatori, insa parca stratul suna mai bine cu single coil in bridge. Fireste, depinde si ce vrei sa canti pe ea. Lemn usurel, parca gat artar. E facuta la buget, insa as zice ca suporta multe. Plus, are tremoloul care adauga (sau scade, depinde cum te uiti) la ansamblu.

 

Pe de alta parte, SG-ul e varianta Epi a SG-ului standard. E vreo 13 mils - de doua ori si jumatate cealalta chitara. Mahon. N-are trem. Lumea spune ca c-o schimbare de doze suna tocmai ca Gibsonul de o mie si ceva de euro.

 

So, urechea mea zice asa: pentru chestii mai bluesy, strat obisnuit. Superstratul (cu humbucker in bridge) e ceva mai agresiv, insa pierde din sunetul clasic. SG-ul suna mai plin. Il ajuta si dozele, si lemnul.

 

Parere finala: stratul e chitara mai de incepatori, SG-ul e treaba mai serioasa. Lucru care se vede si-n pret. Daca vrei strat, ti-as recomanda mica publicitate. Il iei mai ieftin, cand vine momentul upgrade-ului il vinzi cam cu cat l-ai luat.

 

Disclaimer: poti sa canti sa rupi cu ce chitara vrei tu :)

Link to comment
Share on other sites

superstrat e ibanez sau jackson. asta e fat strat, si dupa parerea mea este alegerea ideala pt un incepator, daca vrea strat, pt ca e cea mai versatila combinatia HSS. ai si humbucker pt riffaraie, chestii mai "groase" :)

chitarile suna diferit. la lemn nu ma pronunt, ca ambele sunt in categoria low end, dumnezeu stie ce lemn e in ele. oricum cam tot ce e transparent e veneer la banii astia, adica "poza". teoretic sg-ul e mai ok, ca e mai scump, o clasa peste squier. cum suna poti lua ca referinta ac-dc pt sg si ceva gen malmsteen-bon jovi-hendrix pt squier. aproximativ. mergi si incearca-le pe amandoua la MCmusic sau Guitarshop, si ia de acolo. nu lua de pe net sau de la alti intermediari decat daca nu poti altfel. sau vezi de una second, dar sa fie vanzatorul de incredere, sa o vezi si sa o incerci in prealabil. asa iesi tot acolo, dar mult mai ieftin

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

stiti deja urmatoarea intrebare, nu?

 

"dar intre X si Y care e mai bun? dar intre Z si W?"

 

si de n-ar fi fost discutat si rasdiscutat topicul.... rog un moderator sa faca Search-ul mai evident.

Si apropo de evident, EVIDENT ca nu o sa asculte de nici unul de aici si o sa-si ia tot un gunoi d-ala de HB.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"dar de ce e gunoi? mi-am comandat deja....."

:glare:

DOUBLE-FACEPALM-2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Denis Boghean

am o intrebare.....daca imi cumpar o chitara din america sau o comand de pe amazon.com merge cu un amplificator din romania?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.