www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Eyes Have It, Alt-Rock/metal, Bucuresti, Cauta Vocal


Recommended Posts

Salutare!

 

Formatia de Alternative Rock/Metal (cu influente de Post-Hardcore si Metalcore), The Eyes Have It, cauta vocalist in Bucuresti. Avem un an si jumatate de cantat si trei concerte in spate, piese compuse, formula completa (bass, 2 chitare, tobe) si ne pregatim sa inregistram si primul demo, dar, din pacate, ne-a plecat vocalul. Ce cautam la un vocalist?

 

* Seriozitate si dedicatie - nu cerem sa-si lase casa si nevasta, dar sa vina la repetitii (doua pe saptamana) si sa puna suflet (precum si osul la treaba ;) )

* Voce clean puternica si cu multa melodicitate - cum am spus mai devreme, avem doua chitari, si asta duce la un "heavy undertow" ca sa zic asa, peste care "zboara" multe linii melodice, asa ca e foarte important ca vocalul sa se auda tare, si sa se plimbe prin gama ca Voda prin loboda

* BIG BONUS: Screamuri/Growluri - Piesele noastre au de multe ori breakuri mai dure ce pur si simplu cer o abordare vocala mai agresiva, asa ca daca vocalistul in question poate sa cante si intr-un astfel de stil ar fi ideal (nota: nu cautam growler old-school sau de death metal, ci ceva mai din zona metalului modern, metalcore, etc.)

 

Noi am vrea sa "testam" noul vocalist cu un cover propus de noi: Three Days Grace - Animal I Have Become, precum si un cover propus de el, si o piesa proprie, peste care potentialul vocalist sa-si compuna partile (pentru a vedea daca mergem in aceeasi directie).

 

Daca ai citit pana acum si esti interesat, ne poti contacta at: ddevil440041 (at) yahoo (dot) com - Alex, tobosarul, shivermesideways (at) yahoo (dot) com - eu sunt Dan, unul dintre chitaristi. Putem vorbi si pe messenger, doar sa ne spui cine esti ("x de pe rgc") cand imi dai add :) . Pe mess sau pe mail putem discuta mai multe, si, iti putem trimite negativele ca sa intelegi despre ce vorbim.

 

Multumim anticipat!

Edited by ShiverMeSideways
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut din nou, cautarea continua! Si lucrul la demo, instrumental momentan, continua, asa ca postez cele doua piese inregistrate pana acum. Tin sa mentionez ca NU SUNT GATA! Mai trebuie sa reinregistram si sa mixam, dar macar ca sa va faceti o idee, fiindca o melodie face mai mult decat o 1000 de cuvinte. :)

 

http://soundcloud.com/theeyeshaveit/sets/1st-demo-wip/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.