www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator De Dormitor


Guest mark9
 Share

Recommended Posts

Guest mark9

Salut,

 

Caut si eu un amplificator pentru a exersa in liniste in dormitor. Ma orientez catre ceva de vreo 10W-15W intre €90-110.

Stil muzical: rock (cum se facea

- Six Feet Under/Human Target).

Evident... 15W din dormitor nu vor suna niciodata asa, insa ca idee cam ala este sunetul pe care il doresc.

 

Optiuni:

 

1) Fender Mustang I

 

pro: il pot conecta la calculator, are un set de vreo 24 (!) de efecte build in

contra: cred ca efectele alea sunt puse doar pentru a vinde un amplificator probabil sub-mediocru

 

2) Line6 Spider IV 15

 

pro: vine cu vreo 3-4 briz-brizuri build in si un set de 3x2 efecte (reverb, tape echo, sweep echo sau chorus something, tremelo, phaser)

contra: nu imi vine nimic in minte acum ( e cam greu? si inalt?)

 

3) Marshall MG 15R

 

pro: are *doar* reverb, cantareste cel mai putin dintre toate (7.4kg)

contra: are *doar* reverb, deci ar trebui sa mai investesc ceva in cel putin 1 pedala (fratele fara reverb - MG15 - costa fix cu €20 mai putin )

 

Cam astea sunt optiunile. In aceaiasi zona intra si Vox Pathfinder 15, insa nu imi place pentru ca are spatele desfacut si imi e frica ca o sa se bage pisica pe acolo :|

Cam la acelasi pret, am mai vazut un Fender Mustang I Mini cu aproape acelasi set de 24 de efecte doar ca e mai mic ca putere (7W), cantarind vreo 4 kile.

 

Din pacate nu am posibilitatea de a ma duce intr-un magazin si a proba cele trei variante de mai sus. Am incercat sa imi fac o idee de pe youtube si alte siteuri cu review-uri, insa este destul de greu (sunt pareri subiective - exemplu: bosanova suna belea pe Fender).

Astazi parca imi place Line6, dar ieri Marshall-ul ala imi facea cu ochiul.

 

A avut cineva ocazia sa incerce ceva din ce am zis eu mai sus?

 

Mentionez ca momentan nu am un amplificator acas' :| De fapt, asta o sa fie primul pe care o sa mi-l cumpar si am de gand sa-l tin vreo 5-10 ani pana invat sa cant.

 

Idei?

Link to comment
Share on other sites

Daca te gandesti sa ti-l iei strict pentru repetat acasa, nu merita, nici unul din ele.. mai utila mi se pare solutia oferita de ampsim-urile software(majoritatea free)..

Mai multe detalii:

http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

http://forums.rgc.ro/topic/67955-tutorial-de-ton-meserias-cu-ampsim-uri-free/

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Salut,

 

Multumesc pentru raspuns si pentru linkurile postate. Foarte informativ!

 

Am studiat putin problema unei amplificari software (prin calculator). Pentru mine orice device (software sau hardware: plug/jack/convertor) trebuie sa mearga pe un MacOS (nu am altceva la dispozitie :|). Pretul pentru variantele "oficiale" Apple costa aproape la fel de mult ca un amplificator real. De exemplu: Apogee JAM Guitar costa aproximativ €100 (+TVA?).

Am cumparat varianta mai ieftina: Amplitude iRig (la vreo €20) care se conecteaza direct la iPod, insa m-a dezamagit: are atat de mult zgomot de fundal incat cred ca mai bine aruncam banii aia pe geam. Din cauza asta nici nu imi vine sa-l mai pun la lucru si practic repet fara nici o apmlificare :|

Probabil ar trebui sa imi cumpar si un cablu la chitara mai bun. Apoi, aplicatia de iPod (am un touch) chiar daca este gratuita ma tot indeamna sa cumpar efecte extra si alte tipuri de personalizari. O sa incerc sa-l bag direct in MacOS cu GarageBand poate o sa scoata vreun sunet. Si in weekend o sa incerc sa gasesc un cablu de chitara (jack-jack) mai bun.

 

Am mai vazut acum si un cablu jack -> USB undeva la vreo €20, producatorul spune ca merge cu GarageBand, dar dupa ce am patit cu iRig, parca m-as simti mai bine daca as avea un amplificator real care sa sune atat de bine (pentru urechea mea) incat sa stau langa el toata noaptea sa repet.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Caut si eu un amplificator pentru a exersa in liniste in dormitor. Ma orientez catre ceva de vreo 10W-15W intre €90-110.

Stil muzical: rock (cum se facea

- Six Feet Under/Human Target).

Evident... 15W din dormitor nu vor suna niciodata asa, insa ca idee cam ala este sunetul pe care il doresc.

 

Optiuni:

 

1) Fender Mustang I

 

pro: il pot conecta la calculator, are un set de vreo 24 (!) de efecte build in

contra: cred ca efectele alea sunt puse doar pentru a vinde un amplificator probabil sub-mediocru

 

2) Line6 Spider IV 15

 

pro: vine cu vreo 3-4 briz-brizuri build in si un set de 3x2 efecte (reverb, tape echo, sweep echo sau chorus something, tremelo, phaser)

contra: nu imi vine nimic in minte acum ( e cam greu? si inalt?)

 

3) Marshall MG 15R

 

pro: are *doar* reverb, cantareste cel mai putin dintre toate (7.4kg)

contra: are *doar* reverb, deci ar trebui sa mai investesc ceva in cel putin 1 pedala (fratele fara reverb - MG15 - costa fix cu €20 mai putin )

 

Cam astea sunt optiunile. In aceaiasi zona intra si Vox Pathfinder 15, insa nu imi place pentru ca are spatele desfacut si imi e frica ca o sa se bage pisica pe acolo :|

Cam la acelasi pret, am mai vazut un Fender Mustang I Mini cu aproape acelasi set de 24 de efecte doar ca e mai mic ca putere (7W), cantarind vreo 4 kile.

 

Din pacate nu am posibilitatea de a ma duce intr-un magazin si a proba cele trei variante de mai sus. Am incercat sa imi fac o idee de pe youtube si alte siteuri cu review-uri, insa este destul de greu (sunt pareri subiective - exemplu: bosanova suna belea pe Fender).

Astazi parca imi place Line6, dar ieri Marshall-ul ala imi facea cu ochiul.

 

A avut cineva ocazia sa incerce ceva din ce am zis eu mai sus?

 

Mentionez ca momentan nu am un amplificator acas' :| De fapt, asta o sa fie primul pe care o sa mi-l cumpar si am de gand sa-l tin vreo 5-10 ani pana invat sa cant.

 

Idei?

2-3W este mult ptr exersat in camera de locuit .

Ai orice sound vrei cu 15W in locatii mai mici chiar poti sa canti in Cluburi mai mici .

Bineinteles daca este adevarata treaba cu 15W si are si difuzor ce scoate ceva.

,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Fender Mustang I din decembrie, si sunt multumit de el. E marfa ca are inclusiv mufa pt casti, deci daca vrei sa nu ai probleme cu vecinii, poti sa ai chiar zero zgomot.

 

In ce priveste preseturile alea cu care vine, unele nu sunt chiar cine stie ce (de fapt, cel mai mult imi plac unul sau doua de clean, restul... nu prea), DAR absolut toate astea se pot modifica dupa bunul tau plac conectandu-l la calculator prin softul FenderFUSE (ma rog, poti sa faci modificari si fara asta, dar in softul asta ai acces la absolut TOATE controlurile posibile ale ampului). Preseturile pe care le creezi aici le poti uploada direct in amplificator, ca sa n-ai nevoie sa-l legi la calculator de fiecare data cand canti. Sau daca nu vrei sa faci tu preseturi, poti sa-ti faci cont pe site-ul de la Fender Fuse si ai acces gratuit la jde mii de preseturi facute de altii. Unele sunt chiar marfa. Eu cant cam 90% cu ce am gasit pe net, plus ceva mici modificari facute de mine. Ce vine din fabrica nu e ceva care sa te lase cu gura cascata (in sens pozitiv). Dar, dupa cum am zis, e super tare ca preseturile se pot personaliza.

 

Apropo, s-ar putea sa te cam enerveze zgomotul de fundal, dar noroc ca s-a inventat noisegate-ul in FenderFUSE.

 

E marfa si Guitar Rig in lipsa de amp, am gasit niste preseturi care chiar mi-au placut mult, dar zgomotul de fond, cu tot noise gate-ul din dotare, m-a facut praf. Pacat.

 

Bafta in alegerea amplificatorului!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Un nou an, o nouă generație de oameni care se plâng de zgomot când folosesc ampsim-uri pe PC și alte gadget-uri!

!? Foarte simplu, căutați thread-urile trecute, eu știu sigur că am explicat situația (de ce e nevoie de preamplificare și împământare, de ce surse de interferență să ne ferim) de câteva ori și n-am fost singur.

Pe lângă ce a menționat nothing_ro, puteți pleca de aici: http://forums.rgc.ro/topic/3957-threadul-oficial-ce-amp-sa-imi-iau/page__view__findpost__p__648878

Baftă!

Link to comment
Share on other sites

Mustang sau Vox sunt cele mai bune pentru tine. Ai si amp si amp simulator si procesor digital in acelasi echipament. Nici nu suna prea rau.

Cand progresezi iti vei lua un amp pe valve de 5 W si vreo 8-900 Euro si niste pedale.

Dar pana atunci mai e.

Nu mai arunca banii pe prostii gen softuri si cabluri USB.

Link to comment
Share on other sites

Io urasc sa ma ascult la casti. Si am incercat si cu solutii software, si Amplug, si procesor. Bleah!

De cca. doua luni numai am amplificator in casa si am incercat ,pt studiu , software-ul Amplitube . Cu placa de sunet a PC-ului (un Dell cu Windows 7 - 64 bit ) nu am avut ce sa fac din cauza latentei cu care nu ma pot obisnui. Dupa care am incercat cu o alta placa de sunet externa M-Audio cu FireWire si s-a mai imbunatatit cate ceva dar este destul de dificil.

Ma gandesc la cei care invata acum sa cante, cum isi formeaza anumite reflexe ...spre exemplu , de panatie ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Salut,

 

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Pentru moment o sa mai astept cateva zile (sa vad cat mai pot rabda), eventual o sa incerc sa gasesc modele respective in magazin sa le vad in carne si oase :) Acum mi s-a pus pata pe Line 6, dar sa vedem (am vazut un anunt cu un sh la €50).

 

dgeekoo: Vox cade pentru ca are spatele desfacut si am o pisica curioasa care se baga peste tot (mai rontaie si cabluri din cand in cand) :| Multumesc pentru +1 pentru Mustang. Asa ma gandeam si eu: am dat deja €20 pe un cablu, as mai da inca vreo €30-40 pe altul si pana la urma as iesi tot acolo. In plus, la nivelul meu (incepator) simt ca as avea nevoie de o scula care sa ma ajute sa imi formez anumite reflexe si preferinte (asa cum zicea si ggg).

 

punkbass: nu exclud :) am vazut si o varianta de la Orange care suna binisor (pentru dimensiuni) + super portabil (vreo 2 kile?). ar fi cam la jumatate de pret.

 

mike KidLazy: inca un +1 pentru Mustang, cam asa l-am vazut si eu: foarte customizabil

 

Apoi, cand 4-5 utilizatori veterani ai forumului imi recomanda sa incerc solutii software (+cabluri) inseamna ca stiu ei ceva. O sa mai butonez poate ajung la vreo setare care sa ma multumeasca.

 

Offtopic: acum mi-am dat seama ca sunt membru aici din 2010, dar astea au fost primele mele posturi pe forum :)

In general gasesc indrumari in postarile mai vechi, doar ca mi se pare confuz de citesc un thread de 160 de pagini despre "ce chitara sa imi cumpar" (doar un exemplu).

Link to comment
Share on other sites

Legat de solutiile software pot sa spun urmatoarele.

 

Folosesc iRig in laptop cu MacOS (eu am intrare de sunet pe jack mic care are si microfon si casca - ii zice ca este de tip iPhone) si folosesc varianta gratuita de Amplitube care face destule pentru studiu. Am foarte mare grija sa pun efectul de Noise :) (nu cred ca il dau gratuit intamplator). Deci daca poti baga iRig in macul tau cred ca ai rezolvat o problema. in configuratia asta functioneaza si Garageband (mie imi place mai mult).

 

In acelasi laptop eu mai folosesc si un procesor Zoom G2nu (mult mai putin zgomot). Asta se conecteaza pe USB si aplicatiile il observa pur si simplu.

 

Avantajul mare pe care il ai cu mac-ul este ca nu vei avea nicio problema in afara de putin zgomot care se poate scoate cu efect de Noise. Nu vei avea probleme cu placa de sunet, drivere, latente etc.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

.... software-ul Amplitube... placa de sunet a PC-ului ....latentei ....placa de sunet externa M-Audio cu FireWire

 

Eu folosesc un Line6, cu intrare pe USB şi n-am latenţe sesizabile pe softuri. Acum, citind postul tău, mă gândesc dacă nu ai ceva problemă în Amplitube, mai ales că ai şi placa în firewire...

 

Amplitube nu prea am folosit... Dar presupun că n-ar trebui sa fie mai greoi decât Guitar Rig sau Pod Farm...

 

E adevărat şi faptul că am uşurat la maxim posibil laptopul de orice alte aplicaţii inutile, care se deschid default în Windows...

 

.

Link to comment
Share on other sites

In acelasi laptop eu mai folosesc si un procesor Zoom G2nu (mult mai putin zgomot). Asta se conecteaza pe USB si aplicatiile il observa pur si simplu.

Cu procesor ma gandesc ca ar trebui sa fie cu totul altceva. Am mai vazut la un prieten , o interfata USB prin care este conectat cablul de la chitara si nu avea niciun fel de probleme. Dar nu am vrut sa imi cumpar alte hardware pt ca solutia cu Amplitube este provizorie .

 

Acum, citind postul tău, mă gândesc dacă nu ai ceva problemă în Amplitube, mai ales că ai şi placa în firewire...

Badie! Nu am mai stat sa "sap" in Amplitube pt ca "ala micu' de respira greu ...dar bine" , de 2-6-18W este "viu" .Mai sunt de pus la punct , cateva detalii mecanice.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cant acasa cu un amp pe lampi de 18W, home made copie dupa Marshall JCM800. Cant cu el la volum foarte mic, in garsoniera :). De curand am capatat o pedala de O/D - Wampler Plexi Drive. O pun in fata "distorsului" din amp si mi-l face sa sune mai prezent si mai definit la volum foarte mic. Sunt foarte multumit. Nu are cum sa sune FIX ca SFU (pt asa ceva ceva ai nevoie de Mesa Boogie dat blana), dar din setarile de EQ, poti scoate un distors pt metale destul de decent. Chiar si asa dat la 0.1% din adevaratul potential suna mult mai bine decat Roland Micro Cube-ul meu (amplificator care scoate sunetul pe baza de procesare digitala).

Bonusul ampului de 18W e ca merge foarte bine si la concert in club :). In concluzie, iti recomand sa iti iei ceva pe lampi pana in 15W. Vezi de ex ca vinde cineva pe forum un Orange Tiny Terror Combo (selectabil 7W sau 15W) de ex. Ala e un amp excelent si suna muuuult mai bine decat orice jucarie digitala, software sau pe tranzistori.

 

Pe de alta parte am vazut la un prieten un Line6 Pod XT - se poate baga in calculator, mixer, casti, oriunde vrei tu - orice volum vrei tu. Reactiona destul de bine la variatile de volum din chitara, si facea sa sune bine si acordurile formate din mai mult de 3 corzi. Suna destul de convingator. Totusi, personal, nu as canta pe asa ceva ... Odata ce canti printr-un amp adevarat, real, nu o sa iti mai placa in veac simularile ...

Edited by Matei Negriu
Link to comment
Share on other sites

Apoi, cand 4-5 utilizatori veterani ai forumului imi recomanda sa incerc solutii software (+cabluri) inseamna ca stiu ei ceva.

 

Sfatul l-ai primit nu pentru că ar fi neapărat alegerea perfectă, ci mai degrabă pentru că e o cale foarte ieftină de a încerca şi a te învăţa cu sound-uri, efecte şi simulări de diverse pedale, care altfel, în realitate, pe lângă un amplificator bun, te-ar face să scoţi din buzunar sute şi sute de €.

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Câtă certitudine pe noi! :D Chiar văzui un

azi (dar la modul general). Și, ca întotdeauna, v. semnătura.

Baftă!

Generally speaking ,masurarea unui fenomen fizic universal , incepe de la un concept matematic foarte dubios : infinit . Asta denota ignoranta sau recunoasterea limitei a metodelor numerice de masura ???

Atata timp cat nimic nu este perfect, inseamna ca nimic nu este absolut iar o certitudine este rezultatul unei experiente . Asa ca, fiecare are certitudinile lui si este foarte bine asa .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

 

Apoi, cand 4-5 utilizatori veterani ai forumului imi recomanda sa incerc solutii software (+cabluri) inseamna ca stiu ei ceva. O sa mai butonez poate ajung la vreo setare care sa ma multumeasca.

 

 

 

Eu sint si mai veteran si mai sint si VIP si iti recomand sa iti iei un amp, chiar daca e cu simulari digitale. Important e sa aiba un difuzor de minim 10 inchi, preferabil 12. Nu se compara experienta de a cinta printr-un difuzor de chitara cu cea prin boxe de calculator, sau, si mai prost, prin casti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dragos, nu faci bine ce faci. Vezi ca acusica vine 57 sa te puna la punct, si cu logica, si cu sculele. :D

 

Hai ca m-am acrit de subiecte de-astea! De parca nu au umplut sute de pagini pe RGC.

Nu mai poti sa citesti nici macar un topic relaxat ca hop apar iar dilemele existentiale: fie "amp vs. soft vs. procesor", fie "lampi vs. solid state", fie "fizica vs. simturi", fie "dinozauri vs. lupi tineri".

 

Muzica se simte, baaaaa!!! :lol:

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Muzica se simte, baaaaa!!! :lol:

 

 

:D

 

Asta mi-a adus aminte de-un interviu cu Michael Schumacher, care povestea cã simțea comportamentul motorului maºinii [ Ferarri, pe-atunci ] prin scaunul maºinii, deci, ce mai tura-vura, prin cur...

 

Acuma, în aceeaºi ordine de idei, bãgãm ampliful în forjã, ne urcãm cãlare pe cabinetul de n x 12 ºi bãgãm mare !...

 

:)

 

 

.

 

..."ala micu' de respira greu ...dar bine" , de 2-6-18W este "viu" ...

 

Show me some magic ! :)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Asta mi-a adus aminte de-un interviu cu Michael Schumacher, care povestea că simţea comportamentul motorului maşinii [ Ferarri, pe-atunci ] prin scaunul maşinii, deci, ce mai tura-vura, prin cur...

 

Badie! Sa stii ca nu-i gluma. Comportamentul masinii se simte prin coloana vertebrala.Iar auzul intern este deosebit de important pt ca afecteaza echilibrul .Scaunul unei masini de curse este extraordinar de incomod (pana te obisnuiesti cu el, te doare kuru zdravan) si este facut special tocmai pt acest scop . Schumacher pe langa faptul ca a avut educat simtul pt comportamentul neutru al masinii (nici ca-i fuge fata si nici spatele) are si cunostinte ingineresti despre dinamica vehiculelor .Asta l-a ajutat extraordinar, pt ca inginerii de la Ferrari , care nu erau piloti versati ca el , intelegeau ce le explica Schumi si stiau cum trebuie setata masina.

 

Ca sa nu fiu total off topic , prin analogie , un chitarist cu experienta care are si cunostinte tehnice poate explica inginerilor , ce anume nu este in regula si poate genera idea pt a corecta si a avea tonul de care are atata nevoie.

 

Show me some magic ! :)

Mai ai un pic de rabdare .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Salut,

 

Eu am incercat sa ma documentez inainte de a posta, am venit cu o lista de 3 optiuni care cred eu ca ar suna bine. Am incercat sa explic putin si sunetul pe care as vrea sa-l obtin. In niciun caz nu mi-a trecut prin cap sa starnesc nu stiu ce conflict lampi/tranzistori, software/real-stuff, veterani/n00bs, MacOS/Windows sau mai stiu eu ce. Imi cer scuze daca am lasat impresia asta.

 

Valentinr: eu am un MacBook Pro din 2010 si din cate am observat jackul e doar intrare. Nevasta are un MacBook din 2006 si are sigur intrare/iesire pe jackul ala. Abia astept sa-l incerc :)

Link to comment
Share on other sites

Daca intr-adevar esti in Barcelona, iti recomand sa cauti un magazin mare de instrumente muzicale, sa te ingropi in el si sa testezi tot ce-ti pica in mana, inclusiv amplificatoarele pe care deja ai pus ochii. Eu as pierde o zi din viata asa, insa as castiga mai mult decat urmarind review-uri pe Youtube.

Parerea mea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fi atent la ce vorbe importante zice Doctoru aici, o fi el doctor da se pricepe la dat sfaturi si in ale chitarii , dute probeaza cat mai multe ca sunt sigur ca iti faci timp , sunetul de pe youtube poate sa difere de la user la user (asta fiinca pana ajunge la urechile tale ii prelucrat si interfereaza cu o tona de parametri , care difera de la setup la setup , cauta 3 video-uri cu un fender mustang si vezi daca suna la fel pe clean )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.