www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Elixir


Guest Blue Spirit
 Share

Recommended Posts

Mai fa un threat in care ne intrebi daca sa platesti cash sau cu cardul . Corzile isi pierd din sunet dupa nici 1-2 saptamani , doar nu crezi ca stai cu alea 1 an? in loc de 75 de lei mai bine as cumpara 3 seturi de Rotosound la 20 lei si un dunlop string cleaner sau un ghs fast freet , caz in care esti mai castigat , si la fiecare 2-3 luni schimbi corzile.

 

La corzi nu se prea aplica metoda ce-i mai scump ii si mai bun , elixirurile is bune ca de alea am si eu pe electrica ( alea de acustica is mult prea scumpe fata de cele de electrica ,deci pretul nu stiu daca e justificat)

Link to comment
Share on other sites

In urma raspunsurilor voastre m-am hotarat la elixir deci acum, ce imi puteti spune despre corzile acestea http://www.mcmusic.r...dProductID=2261 sunt o alegere buna ?

 

DA! Sunt o alegere buna.

 

Nu de alta, dar eu n-am vazut corzi "proaste". Asa ca, mergand pe ideea asta, tu iti primesti raspunsul pe care vad ca il tot astepti, eu nu te mint si toata lumea e fericita. De curiozitate insa, setul asta de corzi e primul pe care il incerci dupa corzile pe care le-a avut chitara din fabrica, sau ai trecut deja prin vreo 6 marci mai rezonabile la pret si ai ajuns la concluzia ca nu se mai poate fara corzi scumpe?

Link to comment
Share on other sites

Guest Blue Spirit

Pai sincer am mai avut doar un set in afara de cele din fabrica si anume ceva de la GHS dar nu am fost incantat si de asta am zis sa fac un sacrificiu dar daca-i mai bine pot lua dunlop sau Rotosound.

Link to comment
Share on other sites

depinzand de cat canti e un lucru normal sa se duca invelisul ala ... la unii 2 la alti nici dupa 9 :D ! mai depinde si de taste si da, si de corzi dar tot e normal ! sincer am cantat cu D'addario, Fender, GHS, Dunlop ... am ramas la dunlop acum si ghs nu mi-au placut deloc ! elixir am cantat pe o chitara lag noua in magazin ( o chitara de 1100 ron ) si avea un sound superb, mai misto decat la chitari de 2000 pararea mea dar asta tine si de chitara ! dar da mi-au lasat o impresie buna corzile elixir ! prea scumpe totusi ... Dunlop sunt super ok, 25 ron setul ! poti sa iei 2 si un fast fret sa le ingrijesti cum au zis baietii mai sus :) !

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc exclusiv Elixir. Si pentru chitarele electrice... si pentru acustice. In mod normal corzile uncoated le arunc dupa cca 3 saptamani (fie ele GHS, D'addario, Rotosound, Ernie Ball...). Elixir isi pastreaza tonul foaaaarte mult timp. La electice le schimb odata la 5-7 luni. SI cant... mult. Partea buna e ca nu rup corzi, desi cant agresiv. Pe o chitara acustica am acelasi set din Septembrie 2008! 3 ani si jumatate! Am tras cu chitara aia doua albume, am imprumutat-o, si au mai folosit-o pentru inregistrari inca doua trupe din Timisoara. Corzile au "mustati" unde lovesc cu pana dar inca suna super bine! (ma) jur!!! :))

Link to comment
Share on other sites

Am citit parerile celor dinainte si pana la urma cred ca tine de gusturi. Am avut un timp Elixir, ma gandeam ca is scumpe tre sa fie bune (nu stiam eu multe la vremea aia), apoi am incercat Dunlop. Pentru mine sunt foarte bune astea, suna exact cum vreau eu.

 

Cumpara Elixir si peste vreo 3-4 luni ne spui ce parere ai despre ele si in ce stare sunt ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blue Spirit

Cred ca o sa imi cumpar Dunlop, adevarat elixir sunt mult prea scumpe si imi mai raman bani si pentru un capac anti-feedback.

Link to comment
Share on other sites

Hai, nu mai fi ironic, nu este cazul.

Tinand cont ca este deja un topic dedicat subiectului la sectiunea potrivita, tu ai simtit nevoia sa faci aiurea doua topicuri la "Recenzii".

In alea 19 pagini s-a discutat o gramada, inclusiv despre Elixir. Dar na, preferam sa facem topicuri si sa asteptam ore pana raspunde cineva, decat sa cautam si sa rezolvam problema in cateva minute...

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte bune elixir. si iti spun nu din auzite ci din experienta. acum depinde ce sunet urmaresti, daca vrei sa sune mai metalic, mai deschis sau "bright" daca vrei cumpara nanoweb bronze 80/20. phosphor bronze suna un pica mai calm, mai atenuat. si iti recomand sa folosesti de 0.12 ca sa exploatezi tonul chitarii si pt un volum mai bun. sa stii ca nu deranjeaza la degete daca esti obisnuit ce cele de 0.11

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.