www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aspecte pozitive ale manelelor si manelistilor


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Daca psihic nu ati depasit pragul de 5 ani, va rog sa va abtineti...

Am vazut multa, multa, extrem de mare intoleranta pe aici pe forum.

Asa ca va propun un exercitiu.

Toata lumea stie (sper) ca nu exista numai lucruri rele sau negative, ca orice chestie are si parti bune, indiferent cat de subiectiva poata parea aceasta afirmatie.

Toti suntem subiectivi si va intreb pe voi fiindca vreau subiectivism, altfel apelam la Dumnezeu...

Asadar, macar ipotetic, puteti oare realiza un efort pentru a gasi anumite aspecte pozitive in ceea ce priveste manelele si manelistii? Prin manelisti nu ma refer la cei care asculta ocazional, ci la cei indoctrinati la sange, ca si roacherii penibili care-s vai de mama lor... (da, aia cu 1 ban pt o tigara si nu numai)

 

Atentie, a nu se lua din start in sens peiorativ "manea" si "manelist". Personal nu am nimic cu nici unul dintre termeni ( :) ), atat timp cat nu sunt obligat sa ii privesc/ascult. Daca isi asculta maneaua in pace in apartament, foarte bine, insa sa nu fie la maxim, ca deja e taran, ca oricine altul care vrea sa ascult si eu ce asculta el, indiferent de genul de muzica... Banuiesc ca ati prins ideea. Daca-i vad la TV, asta e altceva, ca implica obligatie (chestie de cultura si educatie la nivel national), dar nu despre asta e vorba...

 

Deci, sunteti in stare sa veniti cu chestiuni pozitive, sau nu? Eu nu ma bag deocamdata, ca sa nu dau idei. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

inafara de faptul ca textele lor tind spre primitivism nu putem nega ca sunt niste instrumentisti buni.desi nu suport maneaua,tre sa recunosc ca am vazut printre ei instrumentisti de mare clasa care sunt capabili sa cante si jazz daca e cazul.nu cred ca ar trebui sa avem ura asa de mare pe ei cat pe playback-isti.

Link to comment
Share on other sites

Guest DaBigBadWolf

Hmmm...Parti pozitive la manele...Nu prea gasesc...Vorba lu teckus as fi in stare sa zic da nu gasesc...Poate feelingu pe care il pune omu cand striga din adancul sufletului un "oofff viata mea"...Si nu o zic la caterinca cred ca genu asta de feeling il are si Japonezu ala care canta Canonu adaptat la alt gen de muzica (iertati comparatia,nu aruncati cu pietre :) )

 

Instrumentistii aia...nu cred ca sunt neaparat manelisti.Aia canta si muzica populara si alte chestii de genu asta si da,probabil ca pot sa cante si jazz,dar mai mult de 99% il canta dupa ureche,so what's the point in that?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Din cujetarile unui june metalhead cu o gramada de tovarasi manelisti...

 

Lucruri pozitive in legatura cu unele manele:

 

- Ce se poate face pe ritmul lor. Dans, pileala, umor de tractorist - lucruri binevenite la un moment dat in viata oricarui om. Fara sa fim ipocriti...

 

- Versurile. ,,Manelele e ca sa te razi de ele'', zicea un barman brailean. Asta e adevarat; ascultati A-Tentat sau Romeo Fantastik, de curiozitate. Macar de tonul lor, de cum le suna vocea, de rimele puerile...si tot radem. Oricum, o parodie manelizata a unui cantecel pop ar putea fi mai buna decat originalul.

 

- Au mesaj social. Nu de calitate, dar social...

 

Lucruri pozitive in legatura cu unii manelisti:

 

- sunt cu frica de Dumnezeu, ca 'Nea Jiji

 

- sunt muncitori, macar de dragul imbogatirii (chiar daca ,,munca'' lor e furtul, sau mai stiu io ce)

 

- sunt joviali, cu mici exceptii; optimismul da viata lunga

 

- sunt puiosi. Asta nu stiu daca e de bine sau de rau. Pentru ei, e de bine.

 

- le au cu instrumentele lor, daca sunt acordeonisti/tambalagii/,,guristi'', fara sa fi facut cine stie ce cursuri.

 

- sunt solidari. Poate pentru ca manelele nu au 'j de mii de genuri. Noi, dupa ce ca suntem putini, ne mai si mancam intre noi; elitism, ce sa-i faci...

 

Parti proaste? O gramada. Manelele sunt ,,strigatul dezacordat'' (multumesc, michel) al maselor de la noi din tara. Mase care, inainte-vreme, cascau gura la lautari; tot respectul pentru lautari. Sa fim seriosi, in fond; pe Barbu Lautarul l-a cantat Vasile Alecsandri in poeziile lui...ce naiba, ala n-o fi fost chiar asa candriu. De la lautari la manelisti este, insa, cale lunga. Si de ce: pentru ca avem o gramada de tarani implantati in orase sau transformati in oraseni de tovarasul Ceausescu, oameni carora li s-au rupt radacinile. Vlastarele lor nu cred ca il simpatizeaza pe Chopin...Pe urma, avem populatia rroma care s-a amestecat cu romanii...ceea ce iar nu-i bine, pentru ca progeniturile lor nu sunt nici de-aia, nici de-ai'lalta. Iar chestia cu radacinile. Amestecati lipsa de cultura, necesitatea absoluta de a-i imita pe ,,aia de le merge bine'' - indiferent ca ,,aia'' sunt Europa de Vest, America de Nord sau P... Franaru' care s-a imbogatit, ca nu degeaba exista ,,generatia McDonald's'', apropierea noastra de Levant si o doza sanatoasa de spirit de turma si o sa cam gasiti ce au adus pe capul nostru manelele.

 

Ce sa zic? ,,Roacher satanist'', ,,roacher pletos'', ,,roacher jegos'' si asa mai departe sunt niste etichete puse de acelasi sistem comunist ca sa denigreze o celula de rezistenta de mare efect. Cu toate etichetele si stereotipiile, noi ar trebui sa fim aia destepti, aia care gandesc serios si, preferabil, la rece. Da-i naibii, vorba 'ceea. Cat o sa fie incultura, or sa fie si manele. Se duc manelele? Ramane rap-ul. Se duce rap-ul? Ramane haus-ul. Si tot asa...

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

aspecte pozitive la manelisti.....hmmmm.......cam greu

-nustiu.cum dar fac bani....care totusi is destul de importanti

-is organizati in stoluri,carduri,haite ...si tot felul 'organizatii' de veri, nepoti, vecini...etc ca sa poata sa supravietuiasca

-numarul mare :) (din pacate)

-se distreaza usor si mai tot timpu (muzica +bautura +sluts=happy manelar)

-risca mult ...si de multe ori castiga :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o parca,selectia naturala functioneaza excelent la manelisti,cei fara valoare raman cantareti de nunta la tara sau in orase mici,doar cei cu adevarat dotati ajung in top,in muzica pop e cam invers,cei fara valoare sunt impinsi tare in fata,trai-le-ar playbackul sa le traiasca.

Si nu inteleg de ce e o problema daca cineva canta jazz dupa ureche,jazzul nu se canta din carti,este in primul rand o arta a improvizatiei.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

hai sa fim seriosi . Cine asculta manele din tara asta ? nu dau raspuns , fiindca este o intrebare care spune totul.

Dar partea pozitiva , e ca satisface oamenii care se incadreaza in aceasta categorie , si ii tine departe de viata publica de sambata dupamasa , sau noaptea in oras , unde ar face numai si numai tampenii , fiind influentati de IQ-ul lor .

Link to comment
Share on other sites

Sa nu jignim! Se poate? Sa ne limitam la astia de aici care se considera "superiori".. Am spus: nu sunt aspecte pozitive.. asa se vede de la mine de aici de la etajul 3. Asta nu inseamna ca tre' sa fac pe nebunul si sa scot chestii cu "aspecte pozitive" si "IQ". Am ramas fara subiecte de discutie? :)

Noi nu avem treaba cu ei, ei nu au treaba cu noi.. cel putin pe acest forum care ar putea reprezenta o oaza in desertul in care ne aflam.

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

hai sa fim seriosi . Cine asculta manele din tara asta ? nu dau raspuns , fiindca este o intrebare care spune totul.

Dar partea pozitiva , e ca satisface oamenii care se incadreaza in aceasta categorie , si ii tine departe de viata publica de sambata dupamasa , sau noaptea in oras , unde ar face numai si numai tampenii , fiind influentati de IQ-ul lor .

 

Partea pozitiva pentru cine , in slujba cui sau a carui ideal , si negativa la fel . aiureli ?

 

Ca si fenomen social .?..preocupa o mare parte a societati si le satisface nevoiele culturale intru totul .

Pentru uni este pozitiv treaba pentru alti nu .

Ramane de vazut unde duce?

Despre calitati nu are rost sa vorbim , totul este relativ .Ca este Kitch asta este clar , dar kitchul se vinde , asta-i nivelul,Moromete intelectual.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

parti bune

- un excelent energizant (pe mine m-apuca niste nervi cand se canta manele .... asa ma umplu de energie de-mi vine sa bat pe cineva :) )

- un foarte bun vomitiv

parti rele

- faptul ca exista; si nu atat manelele cat producatorii si ascultatorii lor, fapt care ma face sa-l regret si pe Adolf, si pe Antonescu

 

@cridegnosis: n-am depasit 5 ani, da' stiu deja sa scriu :):(:)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Pai poate,suntem nimic fara ei...ne ofera acel contrast de care avem nevoie pentru a fii cineva(trebuie sa avem un termen la care sa ne raportam..cand spune ca suntem buni-rai culti-inculti, prosti fara gusturi si alte prostii, asa ca daca nu am avea termen de raportare....am fii nimic) ...ca cineva sa fie "mare"(aici vb in general) trebuie sa existe acel individ mai "mic" fara de care celalalt individ nu este "mare", e nimic,e banal,comun, trebuie cineva sacrificat ca altul sa se inalte..dar fara acel sacrificiu celalalt nu e nimic...parerea mea...nu aruncati cu rosii...va rog... :):)

 

 

 

P.S.Ii consideati ca pe un sacrificiu, un rau necesar si gata... :)

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

atata timp cat are melodie si ritm "sub acoperisul generos" al unei armonii,e muzica.

se spune ca un instrumentist are capacitatea de a reproduce orice melodie pe instrumentul studiat.

eu am incercat sa scot ceva teme din manele cantate de virtuosi ale manelelor si mi-am dat seama ca mai bine fac turul romaniei cu trabantul din dotare.dar ramane o provocare uriasa(turul romaniei)

propun sa adaptati la chitara teme manelice de vioara sau clape,ca tot degete le fac si pe alea sa sune.

dar sa fie cu toate "infloriturile" caracteristice.si apoi postati-le in forum.eu nu ma bag.am incercat si sunt departe.daca se vor putea interpreta la chitara teme instrumentale de la virtuosi ale manelelor,atunci trebuie sa ii atribuim rezonanta pozitiva.daca nu ,nu.

vocea e ca in sloganul de la gibson:"lyrics:wasted time beetween solos"(e cam rau sloganul,dar eu l-am citat doar.

 

p.s. departe de mine gandul de a ma apuca de cantat manele,nici nu le apar.am analizat d.p.d.v. muzical

Link to comment
Share on other sites

Mai, nu trebuie sa sruncam cu pietre in nimeni, nu trebuie sa se trezeasca nimeni sa spuna ca este superior. Ieri eram prin Pantelimon, prin zona XXL si am asteptat pe cineva la ora pranzului. Acolo se auzeau manele, era cald, omul intarzia de o ora, si s-a mai gainatat si un gugustiuc pe mine. Inevitabil, am inceput sa ma amuz, pentru ca mi se parea ca sunt in alta lume, intr-una comica :) Ce sens avea sa ma enervez? Aveam toate motivele.. Hai sa nu ne mai expunem rasismul pe forum :) . Avem si noi suferinzii nostri.. punkeri.. Discutia nu are sens, dar pt ca cineva aducea aminte de maiestria lautarilor(nu a manelistilor) va directionez spre ceva care mi-a luat vreo 3 ore sa pun la punct.. este infernal sa faci ceva ceva de genul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=8209 Incercam sa scot ceva cu delay si reverb, dar a iesit altceva..

Realizez ca aveti f mult timp liber daca stati sa vi-l pierdeti discutand despre ceva ce nu merita atentie :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

aici e spinoasa problema..

din punct de vedere muzical, cum s'a si observat mai sus, maneaua e destul de greu de reprodus de cineva din afara. are trilurile specifice care, trebuie sa recunosc, ar putea fi singurul motiv de a asculta asa ceva.

tehnica ar fi deci punctul pozitiv asupra caruia am atras eu atentia.

 

pe de alta parte, a spune ca manelistii is prostii/dobitocii/nesimtitii/scarbosii lumii e o prostie in sine. exista prosti de toate tipurile, care asculta toate genurile de muzica. repartitia e egala. la fel cum sunt sigur ca exista si oameni de treaba care asculta manele. atata timp cat e cu moderatie, nu e nici o problema.

 

si daca tot veni vorba de prostie (sau "ignoranta crasa" pt a da o nuanta mai dulce), cati oameni se chinuie sa vorbeasca si sa scrie corect macar? si iau drept exemplu o gramada de posturi de pe forum :). una e sa te grabesti si sa mananci o litera pe ici pe colo si alta e sa persisti in unele absurditati gramaticale, logice etc. uneori stai si te chinui sa intelegi ce vrea cineva sa iti spuna/transmita in scris si te indoiesti serios de capacitatea lui de a face un rationament decent. dar nu inseamna ca e neaparat manelist. la fel de bine poate fi rocker, houser sau mai stiu io ce.

 

:) poate n'ar fi trebuit sa introduc si ultimul paragraf.. sper totusi sa fiu inteles.

 

p.s. dupa mintea mea un fenomen care a luat o asemenea amploare chiar merita atentie.. asta chiar ar fi de discutat, nu sa se dea nunta lu x cu y pe la televizor sau mai stiu io ce emisiuni care nu fac decat sa incurajeze starea de prosteala in masa a unei intregi natiuni.

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

MANELE RULLZ :)

Fata de muzica techno de rahat,promovata de toti idiotii care habar nu au o nota muzicala. care nu are altceva decat basi, fata de roacele vomate, sincer MANELELE RULLZ.

Eu personal prefer sa merg la un chef cu manelisti decat sa stau cu punkeri sau cu alti dezaxati de genu asta . Cel putin manelistu nu se da interesant si destept. Majoritatea manelistilor care ii cunosc , stiind ca sunt instrumentist si ca am o cultura muzicala destul de bine pusa la punct nu zic niciodata nimic de muzica , pentru ca stiu ca sunt la un nivel inferior. E normal sa fie asa deoarece nimeni nu s-a ocupat de cultura lor muzicala,iar o manea e foarte usor de inteles, are un refren usor de memorat, e ritmata , totu e ok.

Cum sa inteleaga saracu Pink Floyd , Genesis , Dream Theater daca el nu are urechea formata. Pai ganditi-va o chestie:

 

Luam din piata de la obor un oarecare care vinde capsuni si un elev de la liceul de arte de clasa a 4-a. Ii punem pe amandoi intr-o sala sa asculte, pe rand , diferite instrumente muzicale. E normal ca pustiu sa recunoasca ce e aia oboi , clarinet , pian , vioara etc. Da saracu om din piata , de unde sa stie daca el nu are urechea antrenata.Pe de o parte asa e si cu manelistii.

Eu sincer nu am intalnit nici un manelist care sa imi spuna ca gusturile nu se discuta, pentru ca e constient ca mie imi este inferior.Pe cand un obosit care asculta tot felu de porcarii face chestia asta. Mie mi se pare oarecum aiurea.

Da , poti sa spui ca gusturile nu se discuta in momentu in care , sa zicem lui X ii place muzica clasica iar lui Y hard rock.Sau lui M ii place Deep Purple cu Steve Morse iar lui N cu Blackmore. Dar nu e o chestie de gust cand zice A ca ii place King Crimson si B zice Sex Pistols.

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

, sa zicem lui X ii place muzica clasica iar lui Y hard rock

e exact acelasi lucru cu King Crimson si Sex Pistols;

 

btw, muzica este un lucru care te relaxeaza, printre altele

iar la fel cum unii se relaxeaza jucand fotbal, iar altii se relaxeaza jucand sah, la fel unii prefera muzica minimalista iar altii o muzica complexa ce trebuie si un pic gandita :)

Link to comment
Share on other sites

Observ ca exercitiul functioneaza, ceea ce ma bucura, cred (asta pentru ca s-ar putea sa banuiesc ceva ce de fapt nu este real). In orice caz, multumesc celor care au binevoit a se implica si cugeta putin. :) Apropos, este dreptul vostru a decide daca topicul merita sau nu a ramane deschis. Oricine, oricand poate cere inchiderea lui, si aici vorbesc in general. :)

Ce rost are discutia? Pai ce rost are sa cauti partea buna in cea aparent rea? :)

Link to comment
Share on other sites

e exact acelasi lucru cu King Crimson si Sex Pistols;

 

Ai confirmat exact ceea ce spuneam eu !! :)

Tocmai asta e chestia , ca nu e ABSOLUT deloc acelasi lucru . Ca sa reusesti sa intelegi o trupa ca King Crimson,ELP etc. din punct de vedere muzical (eu nu reusesc sa-i inteleg in totalitate,sunt multe chestii care ma depasesc si nici nu vreau sa ma chinui prea tare), iti trebuie pe langa ceva creier si ceva cunsostinte de muzica.Pe cand la ........

A SE TINE CONT .... nu sunt obsedat de muzica progresiva dar consider ca este intr-un fel cel mai elevat gen.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.