www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd rose sau tremolo simplu ?


Guest TimeRobber
 Share

Recommended Posts

Guest TimeRobber

eu is satul de floyd rose . next time voi cumpara chitara cu tremolo simplu , deoarece mi-e lene sa tot echilibrez floyd-ul cand schimb sau curat corzile .

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

eu is satul de floyd rose . next time voi cumpara chitara cu tremolo simplu , deoarece mi-e lene sa tot echilibrez floyd-ul cand schimb sau curat corzile .

inseamna ca nici nu prea ai un floyd stralucit...

floyd all the way...dar doar daca e original...altfel aleg fara ezitare un string tru body :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

inseamna ca nici nu prea ai un floyd stralucit...

floyd all the way...dar doar daca e original...altfel aleg fara ezitare un string tru body :)

 

pai nu stiu in ce masura floyd-ul era bun sau nu . fiindca era licensed. In orice caz mie imi lua o ora sa schimb un set de corzi . pana sa reglez floydul sa stea drept bla bla bla .....

Link to comment
Share on other sites

yes! :) dar numai pe stratocaster. in rest, fara!

Ptr Strat exista vibrator tip Floyd Rose , tot pe "butuci " si cu fine tuning ...

 

"System one" si sunt mai multe tipuri .Mai ales la chitarile Strat MIJ din '83-'84.

Vibratorul este furnizta de firma Khaler ...dar este fabricata de Schaller .

Al meu are 22 de ani si functioneaza perfect . cu manghina la headstock , si role mici la piesele "calus".

Pana nu se rupe o coarda poti sa acordezi numai din suruburile de pe vibrator.In rest este la fel cu vintage tremolo , are butucul de sustain la fel si doar in loc de 6 suruburi sunt cele foua "bolturi"si se poate regla inaltimea din ele.

Link to comment
Share on other sites

tremolo simplu :) ... dar daca ar fi si obtiunea fara tremolo pe aia as alege-o :)

oPtiunea aia exista si se numeste la stratocaster: hardtail :(

 

 

Si PRS are vibrator bunisor parca !!!

la PRS vibratorul este aproape la fel ca la vintage strat. deci corect, si la PRS!

 

 

Ptr Strat exista vibrator tip Floyd Rose , tot pe "butuci " si cu fine tuning ...

 

"System one" si sunt mai multe tipuri .Mai ales la chitarile Strat MIJ din '83-'84.

Vibratorul este furnizta de firma Khaler ...dar este fabricata de Schaller .

Al meu are 22 de ani si functioneaza perfect . cu manghina la headstock , si role mici la piesele "calus".

Pana nu se rupe o coarda poti sa acordezi numai din suruburile de pe vibrator.In rest este la fel cu vintage tremolo , are butucul de sustain la fel si doar in loc de 6 suruburi sunt cele foua "bolturi"si se poate regla inaltimea din ele.

stiu toate modelele (inclusic cel de la wilkinson), dar eu il vreau numai pe ala! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

pai nu stiu in ce masura floyd-ul era bun sau nu . fiindca era licensed. In orice caz mie imi lua o ora sa schimb un set de corzi . pana sa reglez floydul sa stea drept bla bla bla .....

nasol rau....mai sunt si floyduri licensed care sunt mai ok... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am pus inca mana pe un vintage bun. Stratman, poate ne spui un pic cum e cu dezacordatul etc.

 

in principiu, daca te dai tare la el, dezacordeaza. e adevarat, conteaza si cheile, dar oricum nu e facut pentru aceleasi lucruri ca floyd-ul.

o alta problema pe care am constatat-o io e ca daca-l folosesti intensiv (chiar daca nu pentru boambe), crapa corzile pe sa (la saddle)... bine, n-am avut sei GraphTec... :)

oricum sustain mai mult ca la floyd e fara discutie.

 

.... ia ca m-am trezit io vorbind :)

Stratule, ai legatura :(

 

 

PS "Floyd rose sau tremolo simplu ?" Mie mi-a trecut, deci FARA :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

asa cum s-a mai spus, vibratorul de tip vintage, in 6 suruburi, pastreaza sunetul chitarei nealterat dar, nu poate lasa sau ridica prea mult, fara sa dezacordeze deranjant. chiar si atunci cand este folosit in limite rezonabile, necesita un reglaj minutios, pentru a nu dezacorda. :)

 

in consecinta, cine are de cantat altceva decat ceea ce se poate canta decent in aceste conditii, n-are decat sa foloseasca floyd-ul, care are dezavantajele f. mari, care s-au enumerat mai sus si unicul avantaj ca poate lasa sau urca f. mult fara sa dezacordeze (dar si aici este nevoie de un reglaj minutios, cu inca un dezavantaj major ca toate piesele de strangere se uzeaza si trebuie shimbate) :)

 

eu sunt de principiul ca este de preferat un ton bun in detrimentul posibilitatii de a cobori sau urca spectaculos datorita vibratorului dar, foarte multi pasionati de exponenti, precum satriani sau vai, prefera invers. asta, poate, datorita faptului ca fac din acest vibrator de tip floyd rose modul de expresie principal. este si asta un punct de vedere care trebuie respectat! :)

 

oricum, cine stie sa aculte si sa inteleaga o piesa precum "always with me, always with you"/satriani, cred ca uita sa-si mai puna astfel de probleme. din pacate sunt prea putine astfel de piese. deci, pana la urma, muzica primeaza! :(

Link to comment
Share on other sites

Pai am vazut de pilda ca Steve Lukather nu are Floyd Rose ci vintage tremolo si trage de manivela la greu, cu toate astea nu se dezacordeaza. Conteaza mult ca are blocaj la chei?

Intreb pt. ca vreau sa imi iau o chitara cu tremolo Wilkinson Gotoh, pana acum am avut Floyd Rose si nu stiu la ce sa ma astept...si cam ating maneta destul de des.

Thanks.

steve lukather nu are vintage tremolo (6 suruburi) ci modern tremolo in 2 pivoti (suruburi) ceea ce este altceva dar si acest model incepe sa imprastie sunetul (mai putin ca floyd-ul). de fapt, unul dintre motivele pt. care sunetul nu mai este asa de "focusat" ca la prinderea in 6 suruburi, in afara cresterii cantitatii de metal care disperseaza sunetul, este si faptul ca contactul de transmitere a vibratiei de la corzi catre corp nu se realizeaza decat prin cei doi pivoti, nefacand contact pe toata suprafata muchiei talpii vibratorului. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.