www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebare Bridge Hora


Inubis
 Share

Recommended Posts

Am o Hora W12204 de aproximativ 2 ani. Pânã acum mi-am rupt degetele pe acțiunea îngrozitor de mare(~1 cm pe fretul 12). Gâtul nu e strâmb ci saddle-ul e cam sus. Acum, pe bridge sunt 2 "cãpãcele". Dacã le scot sunt 2 șuruburi. Șuruburile astea sunt pentru ajustarea saddle-ului sau pentru atunci când vreau sã scot bridge-ul?

 

Dacã e pt. ultima și trebuie sa micșorez eu saddle-ul, e sigur sã slãbesc toate corzile deodatã? Dacã era o chitarã mai bunã nu mã speriam dar din moment ce asta e Hora...

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Suruburile sunt pentru a ajuta adezivul care tine cordarul lipit pe fata chitarei.

Poti scoate toate corzile deodata fara probleme.

Poti ajusta singur saddle-ul (vezi http://forums.rgc.ro/topic/52126-tutorial-cum-se-face-un-saddle/ )

Dar, tinand cont de actiunea mare, 1cm, nu vei putea sa o reduci doar prin scaderea inaltimii saddle deoarece pentru a reduce actiunea cu x va trebui reduci inaltiumea saddle-ului cu 2x, in cazul tau minus 7mm la tasta 12 inseamna minus 14mm din saddle. Ma indoiesc ca ai saddle-ul atat de inalt.

Cel mai sigur chitara are nevoie de neck reset, adica dezlipirea neck-ului si ajustarea unghiului neck-body.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.