www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tutorial De Ton Meserias Cu Ampsim-Uri Free


Recommended Posts

Salut,

 

Asa cum am promis, va atasez un tutorial despre Teh_tone. Adica, un ton de-ti cad dintii (la figurat) cu cat mai putini bani. Filmuletul spune totul, asa ca nu va retin decat cu urmatoarele aspecte:

 

La realizare s-au folosit urmatoarele:

- una bucata chitara washburn g-junior (entry-mid level)

- una bucata cablu mono 3m - noname

- una bucata adaptor jack mare-jack mic

- placa de sunet integrata cu modul asio4all (free) instalat

 

Specs pc:

 

i3, 4gb ram... acelasi ton il obtineam si cu un singlecore de 1.4ghz cu 2gb ram, asa ca nu va speriati :)

 

 

enjoy!

 

chitara_low_od.mp3

chitara_crunch_fortat.mp3

chitara_high_gain.mp3

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sunetul nu este prea consistent la ce ai postat .Poate trebuie reglat altfel .Intodeauna si eu reglez prea larga banda de trecere cand de fapt ea trebuie sa fie mult mai ingusta.

 

Am vazuut o noapte intreaga demonstrati Home Recording ..un chitarist folosea Guitar Rig apoi a trecut la alt soft ca zice este muult mai bun ,,,suna foarte bine facea demonstratii cu tot felul de chitare si in diferite stiluri imitand Hendrix si pe altii ...,,suna forte bine .nu stiu cata latentza avea si ce PC folosea probabil mai spunea el dar eu saream la demourile cu chitara .

 

.

 

 

Overloud TH2 este acel simulator /formator de ton ...

 

are mai multe clipuri asta-i cu Guitar Rig 5 zice pe undeva de ce nu-i place ..si in alte clipuri trece la TH2

 

Un alt chitarist cy TG2 suna foarte fain...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Latenta este insesizabila, cu un buffer setat in asio foarte mic. Foarte mic la limita click-urilor. Eu spre exemplu i-am gasit un sweetspot pe la 348 si bifez always resample 44-48 khz, si 0 la latency compensation (si in si out).

 

@karpi: eu doar am postat un ton facut in 8 minute, ca un exemplu de comparatie intre plug-n-play-ul cu un guitar rig / aplitube / revalver si putin tweaking intr-un DAW. Esti si tu constient ca se pot obtine rezultate mult mai bune cu putina rabdare. Se pot scoate tonuri cu care nu mi-e rusine sa ma duc in concert, mai ales ca se curata cand dai volumul din chitara mai jos.

 

Plus ca e mai mult spre ajutorul celor care se plang ca n-au scule si nu pot obtine tonuri mai de doamne-ajuta. Consider ca solutia Lepou e superioara oricarui procesor gama entry zoom, korg, boss cosm.. etc.

 

@Horil, laptop cu placa integrata, are line in (n-are mic in) si headphone out.

 

p.s. Iar overloud ala e omg ! .. nu stiam de el... danke :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.