www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

procesor vs pedale


Guest Ildest
 Share

Recommended Posts

Guest Ildest

Am nevoie de ceva care sa imi ofere atat claritatea si sustainul unui solo(inclusiv shreding .. a la malmsteen) cat si coiul ptr death metal.

La incepu m-am gandit la mai multe

zoom g2

korg ax1500g

vox bulldog

 

dar acum am inceput sa ma uit si la boss MT-2 si line6 ubermetal

 

Care ar fi cea mai buna ptr ceea ce vreu eu ... si in cazul in care se recomanda o pedala ce pedale de sustain si gate ar fi mai bune : boss cs-3 , line6 constrictor ...... boss ns-2

Link to comment
Share on other sites

cam 8-9 mil max

 

Hmm, cam in situatia asta e si frate-meu, cauta ceva sa sune bine pe clean, distoarse ( aici nu neaparat metal ) si solo. S-a lasat pagubas de pedale, pentru ca trebuia sa adune vreo 5-6, sa le cableze, sa le adune grupat pe un switcher multiplu, sa caute sursa de alimentare buna, nu avea nici statie...

A trecut acu la capitolul SansAmp-uri sau procesoare. La SansAmp e naspa ca pedalele respective nu vin si cu boost si alte adaugiri de solo. Pacat ca au sunet foarte bun in rest. Si nu stiu daca e posibil sa le cuplezi cu vreo alta pedala pt partea de solo, incat sa obtii sunetul combinat de solo la o apasare. Si apoi sa revii la celelalte sunete tot cu o apasare... Poate stie cineva sa aflu si eu.

La procesoare umbla vorba ca Ax1500g e mai slab decat Ax3000g, de ce nu te orientezi la asta din urma ? Sau un Boss GT ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

3000-ul e 10 mil .. si teoretic e cam aceeasi mancare cu inca o maslina in plus. partea napsa la procesoare e ca dai banii pe un produs din care eu cel putin , o sa folosesc cam 30-40% din functii .. nu vreau sa imi sune chitara ca o camera plina de robotei

Cleanul nu ma intereseaza foarte mult .. si nici efecte in plus .. ma bazam pe inceput doar pe partea de distors .. deci mi-ar trebui cam o pedala de dist,una de noise gate si un compresor

La ce boss gt te referi .. si partea naspa e ca nu prea am cum sa testez unul d-asta, si in plus nici macar nu stiu cat costa in ro.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

 

Cleanul nu ma intereseaza foarte mult .. si nici efecte in plus .. ma bazam pe inceput doar pe partea de distors .. deci mi-ar trebui cam o pedala de dist,una de noise gate si un compresor

La ce boss gt te referi .. si partea naspa e ca nu prea am cum sa testez unul d-asta, si in plus nici macar nu stiu cat costa in ro.

 

Pai daca iti trebuie in principal doar distors cred ca te scoti frumos cu un SansAmp, au sunet excelent.

Este la sectiunea vanzari pe rgc un topicul cu Boss GT3, s-a postat si o excelenta demonstratie cu el :)

Daca asculti demo-ul actual, zi-mi si mie pls cum ti se pare sunetul.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

sunetul e ok .. pacat totusi ca a pus mult peste chitara(tobe puternice si ceva orga parca) .. cand vrei sa auzi doar procu cum suna ar fi bine ca el sa tina prima pagina :) da suna bine in rest .. mi-ar placea cu ceva mai mult coi .. dar asa sunt eu.

Link to comment
Share on other sites

 

 

dar acum am inceput sa ma uit si la boss MT-2

 

 

 

nu vreau sa te influentez cu nimic, de aia nu o sa comentez scula, dar daca ramai in zona boss-ului am de vanzare un "metal zone" (MT-2) in stare excelenta. 2.000.000 nediscutabil. daca vrei amanunte despre distors, sustain etc., intreaba!

 

in rest, bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

LA 8 9 MILIOANE

 

singura solutie e un multi effect...

 

 

:) de ce spui asta .. am nevoie decat de distors .. un ubermetal e 4.5 mil, un mt-2 e 3-4 mil .. si mai pun si un boss cs-3 si se fac pana in 9 .... :) repet nu am nevoie de cine stie ce efecte deocamdata .. pe mine sincer m-a atras mult vox bulldogul deoarece poti sa ai 2 canale de dist ... si e util sa poti schimba sunetul ptr un solo(de exemplu).

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

vezi ca poti sa-ti cumperi si pedale sh ...si ai o chitara si un amp mediu asa cxa osa sune bine...procesorul nu mi se pare bun decat in momentl in care ai chitara , ampul ..sau amandoua in ruine ......inrest pedale all the way

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pei un minim de pedale ar fi asa...

 

booster sau distors ( in cazul in care drive-ul de pe amp nu te satisface)

wah ( optional)

noise gate

delay- la solo fara un delay nu faci nimic

chorus ( optional)

reverb

si cam atat ar fi de baza

 

si ca sa sune mai bine decat ar suna un multieffect. tre sa eviti behringer sau kkturi rusesti..

 

numai noise gate-ul e 4 milioane

delay-ul tot cam asa...

 

ce trebuie sa realizezi tu este urmatorul lucru...

 

un pedalier daca nu e facut cum trebuie si daca nu contine numai pedale bune... are toate sansele sa sune mai prost decat un procesor de 3 4 milioane..:)

deci daca nu-ti permiti tot ce trebuie... mai bine iti iei un multieffect....

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

In timp o sa imi vina bani si o sa mai pot adauga la ce exista deja, tocmai din acest motiv nu vreau sa imi iau procesor. presupun ca boss face pedale destul de bune la fel si line 6(cel putin uber metalul).

Cat despre drive-ul de pe amp .. clar nu ma satisface, si chiar daca as avea head pe lampi ar fi problema portabilitatii .. nu pot sa ma car la repetitii cu headul+cabul dupa mine, plus ca stau la bloc.

Link to comment
Share on other sites

La banii astia nu vei face rost de un procesor ca lumea.Nu sunt nici pe departe adeptul pedalelor, deci eu ti-as sugera sa mergi frumos sa cauti pe ebay legendarul ADA-MP1.Eventual dupa ce mai strangi niste bani poti lua si un procesor pt delay, reverb si altele (recomand TC Electronics G-Sharp pe la 140-150euro).

Link to comment
Share on other sites

Line 6 Uber Metal, pe care il am chiar acum linga mine, este, in opinia mea, o scula exceptionala, dar mai cred ca numai pe setarea Metal se poate obtine un ton bunicel de solo, pe celelalte (Pulverize si Insane) merge numai sa faci ritm, riff-uri foarte dure. BTW, eu folosesc un bariton acordat in B-B, si Uber MEtal se pastreaza clar si distinct in distors chiar si jos de tot, ceea ce il face f bun si pt acordajele dtuned. Deci, riffuri dure pe Line 6 UM, dar in ce priveste shredding-ul, se poate face un ton bunicel numai pe setarea Metal.

So, problema este ca tu iti poti face un ton superb de riff pe setarea Pulv sau Ins, dar tonul de solo il ai pe Metal... Nu vad cum ai putea in mijlocul piesei sa treci de la unul la altul numai cu un Uber Metal. Pe cind la un procesor ai putea sa faci asta lejer. Plus ca la proc ai si un simulator de cabinet, ca sa intri direct in consola de mixaj.

Un procesor interesant va fi urmatorul pe care il va scoate Line 6 - Floor POD. Cred ca va fi in bugetul tau, dar va aparea prin toamna, iarna.

 

Altfel, eu as merge pe o combinatie de 2 pedale - un Uber MEtal si o pedala buna si pentru solo, la care sa pui in fata un A/B switch (este un model eftin si bun de la Nobels). Cam in 9-10 milioane te incadrezi si

vei avea un setup cu versatilitatea tonala in domeniul agresiv a unui Uber Metal, completata cu un eventual MT-2, pe care ti-l recomand. Ai avea astfel o varietate de distoarse mult mai buna calitativ pentru genul abordat de tine decit iti poate oferi un proc in banii astia, acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Adik tu vrei sa spui ca Ubul e bun ptr riffuri iar mt-ul imi poate oferi un sunet ptr solo mult mai bun?

Link to comment
Share on other sites

Nu fac solistica niciodata, deci, desi am pus mina si pe MT-2, nu stiu din proprie experienta cum se comporta la asa ceva. La altii, insa, am observat ca este mai bun (nu MULT mai bun) de solistica decit un Uber MEtal. UM este high gain chiar si la gain mediu, la ora 11.00, cu o tenta de supracompresie care merge la riffuri, dar face solourile neclare, insuficient articulate, ceea ce nu este cazul la gain mediu la MT-2. LA gain mai mic, de la ora 9 in jos, compresia la UM este nesemnificativa, dar nici distorsiunea nu mai este prea grozava. UM este de folosit cu gainul intre intre ora 10.00 si ora 14.00. MT-2 -ul este mai dinamic, compresia la high gain nu este chiar asa de marcata ca la UM, iar reglajele de ton ale MT-2 sint foarte eficace ca sa "fabrici" un ton de solistica. Repet, eu le-as folosi pe amindoua.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Stie cineva programul de lucru de la magazinul guitarissimo , sau macar un nr de telefon sau o adresa de mail.

Am dat si peste MXR M-151 Doubleshot Distortion .. de asta stie cineva ceva?

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Asta e in mare asemanator cu un MT2 dar suna nitel mai bine. Are avantaju de a avea doua canale de distortion ceea ce il face destul de versatil si in destule cazuri poti scoate un ton de riff si unu de solo pe care sa le poti schimba foarte comod. Da cel mai bine te duci si pui mana pe scula si o incerci...

Link to comment
Share on other sites

ai incercat bulldogul ala?ca de Boss te sfatuiesc sa te tii cat mai departe,ca mananca 30% din sunetul chitarii,chiar si cu efectul scos.Line 6 e o simulare oricum,chiar daca au imbracat-o in pedala,tot procesor digital se cheama ca e.Cel mai bun sfat ti l-a dat Elethan,un ADA MP-1 e o alegere excelenta,ca alternativa ar fi JMP-1 de la Marshall,dar asta numai daca ai acces la ebaY.vezi ca vinde cineva un Rocktron Gainiac la pret bun,care e un preamp cu lampa cu sunet bun,si iti mai raman bani de un booster pentru solo.MXR e o bazaitoare,la fel ca Big Mufful pe care cu onoare il reprezint :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

L-am incercat ... suna destul de bine dar e destul de zgomotos .. si ii trebuie si un sustainer. O sa mai trec pe acolo peste 2 sapt cand o sa mai incerc mai multe .. si de la alte magazine .. guitarissimo , aavaudiosys si mcmusic .. si evident mai multe produse .. sper ca atunci sa aiba pe stoc ax1500g.

Cu preampuri nu prea am avut de-a face .. si nu stiu ce sa cred despre ele .. daca puteti da mai multe informatii ar fi perfect.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Stie cineva unde pot sa gasesc niste demouri cu gainiac 2 .. si nu ala de pe site ca nu ma convinge deloc .. vreau ceva cu mai mult coi .. nu de alta dar multi il lauda tocmai ptr asta ...

Ma gandisem si la un digitech DF-7 .. dar am testat mai demult un death metal si un metal master si mi s-a parut ca astia au dat coiul si basul la minim si au uitat sa mai adauge butoanele care sa il mareasca :) .. deci nu cred ca e o alternativa chiar asa de buna ... si mai mult nu cred ca e analogic .. ca prea are multe emulari in el ..

Chiar .. ce pedale/rackuri sunt analogice din ce s-a enumerat pana acuma si care sunt digitale? .. chiar as vrea sa stiu raspunsul la intrebarea asta .. deoarece din electronica am aflat ca transformarea sunetului din analogic in digital duce la pierderi.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde pot sa gasesc niste demouri cu gainiac 2 .. si nu ala de pe site ca nu ma convinge deloc .. vreau ceva cu mai mult coi .. nu de alta dar multi il lauda tocmai ptr asta ...

Ma gandisem si la un digitech DF-7 .. dar am testat mai demult un death metal si un metal master si mi s-a parut ca astia au dat coiul si basul la minim si au uitat sa mai adauge butoanele care sa il mareasca :) .. deci nu cred ca e o alternativa chiar asa de buna ... si mai mult nu cred ca e analogic .. ca prea are multe emulari in el ..

Chiar .. ce pedale/rackuri sunt analogice din ce s-a enumerat pana acuma si care sunt digitale? .. chiar as vrea sa stiu raspunsul la intrebarea asta .. deoarece din electronica am aflat ca transformarea sunetului din analogic in digital duce la pierderi.

 

Nu cumpara nimica din auzite , incerci cu chitara ta si daca se poate si cu statia ta la volum de cel putin 80% din puterea statiei.

 

Nu crede in povesti semi -mitologice.

 

Cei aia buton la pozitia ora 11:00 , ca-n filmele cu avioane ...hehe

Depinde de ce corzi ai , ce doze , cat de aproape pui dozele de corzi SI de MANA 99%

 

Si multe altele , efecte facute ptr Strat nu suna cu Humbucker si invers,este vorba de impedanta de intrare a sculelor.

Cel mai sensibil este Strat si Tlele la impedanta necoreespunzatoare.

Statiile tip Marshall si cel tip Fender ( pe aceste doua tipuri sunt concentrati cam yoti) difera in cea ce priveste , transferul global de frecventa precum si reglajul de ton ( timbru) diferenta enorma.

Deci cionteaza ce doza , ce corzi ,ce statie cu ce reglaje ce difuzor si mai sunt si altele.

 

Cumperi numai ce poti sa incerci si nu doar doua tonuri , ai rabdare altfel te umpli cu pedale care no o sa-ti trebuiasca si nici nu poti sa le vinzi.

 

Minim este OK un distors mic digital ,dar care are soundurile dorite de tine ( presetate)

Ca sa realizezi un sound complex cu scule analogice este foarte scump .Nu merita numai ptr studio ,pentru

profesionisti.

Urmareste si tu concertele ,si vei vedea ca nimeni nu are "tonul" din studio pe scena .( doar cativa din lume

ca Pink Floyd ,U2 si care o mai fi ).Cei mai multi se bazeaza pe muzica . pe cantat live , pe contactul cu publicul , si nu pe sunetul super perfect.

Problemele la sonorizare ( nu la noi , la noi problema este rezolvata toti sunt bata ,habar nu au ) sunt enorme si nu se poate atinge uniformitatea sunetului pe o arie mare asa ca nici nu se cauta sa se faca perfect, doar tare si clar daca se poate.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Offtopic:am fost la concert la Clapton,unde au cantat 4 chitaristi cu 4 tonuri dementiale,s-au auzit toti 4,si au avut o caruta de ampuri.

Ontopic:distoarsele digitale sunt doar niste simulari ale unor tonuri,la fel cum CD-ul este o simulare a unui suport muzical.Mi-am adus aminte de asta ascultand vinilul cu Dark Side of the moon,comparat,pe acelasi amp si boxe cu un CD editie limitata audiofil bla bla bla,si asemanarea era ca intre chitara pe care obisnuiesc s-o sparg in concert si Stratul meu din 72,adica...mai de loc.

In locul tau as incerca gainiacul si in fata lui bulldogul,ca daca nici asa n-ai distors destul,inseamna ca tu cauti tonul unui stup de albine care simte ursul apropiindu-se :)

Poate ar trebui sa incerci bulldogul cu un compresor,ca poate ceea ce cauti tu nu este mai mult distors,ci dinamica mai aplatizata.am un compresor MXR pe care pot sa ti-l imprumut ca sa vezi daca nu e asta tonul pe care il cauti.

:) Atentie,carcotasi profesionisti,NU sunt dealer MXR,nu am pedale MXR in cantitati industriale,si NU intentionez sa vand aceasta pedala,i-o imprumut pentru O zi

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Mai vb sapt viitoare .. ca preconizez ca undeva pe sambata viitoare ma voi duce :) .

Astia de la mcmusic au gainiac ... nu de alta dar vad ca la pagina lor de web sub departamentul rocktron bate vantu.

Ar fi ceva sa atac gainiacul cu bulldogu .. de fapt cred ca as putea sa il atac si cu o pedala normala(mt-2, ubermetal, metal master) .. dar la atata distors sigur ii trebuie un noise gate(care ar fi cel mai bun :) ?). Ptr moment ma gandisem sa fac o parte din lantul lui MMG adik sa imi iau o pedala si sa imi iau si un EQ pe 15 benzi .. dar am vazut ca daca ar fi sa iau toate piesele din lantul lui te duce destul de scump.

Link to comment
Share on other sites

Desi este in afara bugetului tau, sa stii ca ar fi de folos un egalizator parametric precum asta. Il au la Senia, cu vreo 600 RON. M-am uitat pe net dupa opinii asupra lui si pare chiar OK fatza de alte Beheheringeruri. Eu am inceput sa ma obisnuiesc cu egalizatoarele parametrice cam prea simple de la POD-urile si Tone Port-urile de la Line 6, dar acolo ai un singur etaj de egalizare post amp si largimea unei benzi este fixa, ceea ce nu ma incinta - insa EQ-ul parametric de la Behringargaritza este foarte flexibil si are reglaje de Q (rezonanta).

 

Cit despre inserierea unei pedale de distors sau overdrive cu un Gainiac, toate sint ok, dar trebuie sa tii cont de zgomot - este o solutie ce necesita un noise gate, in opinia mea. Un avantaj pe care inca nu l-am discutat, inca, al unui Line 6 Uber Metal este dotarea acestuia cu un noise gate foarte eficace.

Este adevarat ca noise gate-ul de pe L6 UM nu are reglaje complexe, ci este numai un comutator cu 3 pozitii (OFF - 1 - 2), dar, parerea mea este ca isi face treaba excelent - un reglaj este tight, taie repede zgomotul, bun pentru riff-uri, celalalt este mai lejer si lasa loc de lead si solistica, sau pentru tehnici mai expresive, de dinamica.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.