www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock You Like A Hurricane ( Pentru 21 De Taste )


Guest GabrielM
 Share

Recommended Posts

Guest GabrielM

Salut, vreau sa invat celebra piesa de la Scorpions ( primul solo in special ) insa chitara mea are doar 21 de taste iar pentru tabulaturile pe care le-am gasit am nevoie de 22. Banuiesc ca se poate canta si pe chitara mea. :rock:

Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa invat celebra piesa de la Scorpions ( primul solo in special ) insa chitara mea are doar 21 de taste iar pentru tabulaturile pe care le-am gasit am nevoie de 22. Banuiesc ca se poate canta si pe chitara mea. :rock:

 

Dacă piesa nu foloseşte corzi libere (adică tasta zero), sau cel puţin nu pe coarda mi gros, poţi încerca să urci acordajul chitarei cu un semiton, adică din EADGBe să mergi în F A# D# G# C F. Şi atunci tasta 21 de pe chitara ta va însemna 22-ul din tab-ul standard. Dar trebuie să fii atent dup-aia ca tot ce vezi în tab-ul standard pe care îl ai tu să îl cînţi cu o poziţie mai jos, că acum tasta X de pe chitara ta va însemna X-1 din tab-ul din acordajul standard.

 

Sau există varianta simplă teoretic, mai fină practic, să faci bend de un semiton. Nota de pe tasta 22 de care ai nevoie o poţi obţine făcînd un bend de un semiton pe tasta 21 de la tine. Dacă oricum în melodie apare 22 cu bend de semiton sau ton, atunci încordezi muşchii şi faci şi tu bend de cît e acolo + un semiton.

 

Sper că e clar.

 

Astea două idei mi-au venit, poţi aplica pe oricare. Sau mai poţi aştepta păreri.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.