www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai rapid solo ever


Guest cdaugustin
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Salut,

 

Iaca am avut si eu o curiozitate cu mult timp in urma si am facut un research pe tema asta destul de serios. E vorba desigur despre cel mai rapid solo facut vreodata de cineva. Nu stiu daca chiar o sa putem afla cu precizie lucrul asta insa... iaca ce am gasit eu:

 

"The fastest single \"run\" during a guitar solo ever recorded, is by Allan Holdsworth. The \"run\" lasts only about a second, but it is almost beyond belief, as it is certainly close to 64th notes! The song is called \"Fred\" and it is on the Tony Williams Lifetime album from @1975. This was a jazz fusion album. The song is rather notorious in the top guitar circles. Joe Satrianni has been quoted as saying that it is \"un-touchable\". Put it this way, nothing that Ingwie, Eddie V., Steve Vai, on their best day that they ever had comes even close. It was a monster run, that happened during an improv and probably will never happen again. If you want to look it up, you need to start listening carefully around 4:20 seconds. The exact run happens between 4:32 and 4:34. Like I said it\'s barely a second in length. But it sets the all-time record. Period. "

 

Am gasit paragraful asta pe un site tot despre chitara. Insa a fost tare demult si nu mai stiu link-ul. Din nefericire nu am reusit sa gasesc melodia inca (daca o are cineva va rog sa imi trimite-ti un mesaj).

 

Ce parere aveti?

The :) rulez!

Holdsworth e cel mai tare mah!!!

Mai ales ca el foloseste legato, ceea ce e si mai greu.

Si ca sa mai vedeti ceva monstruos de la el watch this http://www.youtube.com/watch?v=K1Z2kdBjuIs

de la min 4:41 pana la 4:43 doar 2 secunde de nebunie curata si folosind legato!! :)

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

Deci...da Tiago Della Vega a facut cel mai rapid solo...si la ceva de genu ma asteptam...e prea rapid ca sa sune cat de cat frumos...dar e rapid !! Respect pt. el respect.gif

Tiago a facut cu MUTE AIA CONSTANT...fara se PIERDE..Da ok, era un record, that does not mean he is the fastest....Listen to Freight Train (de la NITRO), varianta Demo nu cea de studio, si ai sa t lamuresti.

 

Cel mai rapid corect, tehnic , etc AMEN! e Batio...back in 87 a fost, EXTREM de rapid,legato-ul a fost lightning fast p BC Rich-u double in filmu Shock Em Dead, poate chiar mai ca acum, dar s-a axat p tehnica ft curata deci he slowed down a little bit...si tonu e mai nashpa acum.

Am urmarit enorm de multi... Daca e sa o luam si asa, Bill Pecks il ia p Rusty na, la fel de fast dar mult mai melodic

 

Canta la 3 25(in 1991)

 

,,doar" legato makes u faster, pune-l sa faca aia cu alternate...tiago face cu alternate much faster...

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Tiago a facut cu MUTE AIA CONSTANT...fara se PIERDE..Da ok, era un record, that does not mean he is the fastest....Listen to Freight Train (de la NITRO), varianta Demo nu cea de studio, si ai sa t lamuresti.

 

Cel mai rapid corect, tehnic , etc AMEN! e Batio...back in 87 a fost, EXTREM de rapid,legato-ul a fost lightning fast p BC Rich-u double in filmu Shock Em Dead, poate chiar mai ca acum, dar s-a axat p tehnica ft curata deci he slowed down a little bit...si tonu e mai nashpa acum.

Am urmarit enorm de multi... Daca e sa o luam si asa, Bill Pecks il ia p Rusty na, la fel de fast dar mult mai melodic

 

Canta la 3 25(in 1991)

 

,,doar" legato makes u faster, pune-l sa faca aia cu alternate...tiago face cu alternate much faster...

si a ajuns primu la birt a comandat bere celorlalti care au cantat mai lent si au ramas sa termine piesa , haha.

 

Maturizeaza-te muzica nu-i circ nici sport.

Link to comment
Share on other sites

OK....dar tremolo picking , cel putin.....face la viteza respectiva , deci detine recordul . Asta e cum Mike Mangini detine (sau detinea )la tobe 3 recorduri . Si sa dai cu pana poti pana la o anumita viteza , mai repede nu te poate invata nimeni , asta mi se pare grozav mie la video-ul respectiv .

De restu' nu stiu ce sa zic , legato clar se poate face f. repede , dar io zic ca tapping se poate si mai repede , teoretic mai castigi cel putin o nota , sweep picking iar e super fast .

Personal mi se pare greu de contorizat asa ceva.....si cred ca is doar publicity stunts......mai ales ca e f. greu sa compari o tehnica cu alta......E plin pe siteuri pe net de topuri de astea si pareri , am citit undeva ca chitaristul de la ten years after ar fi the fastest si dapa ce am ascultat cateva piese chiar nu am inteles ideea .

 

Edit : Intr-adevar nici mie nu-mi place faptul ca multi chitaristi sunt priviti ca niste acrobati .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Recordul mondial de viteza este de 320 bpm. :)

 

Nu cred ca l-ai auzit pe Gram interpretind Zboru Carabusului. Astia de fac concursuri ar trebui sa vina si pe le noi. Avem si noi valorile noastre.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu cred ca l-ai auzit pe Gram interpretind Zboru Carabusului. Astia de fac concursuri ar trebui sa vina si pe le noi. Avem si noi valorile noastre.

 

Hahaha :)Dude, Cristi Gram este intr-adevar un chitarist bun, dar in ceea ce priveste tehnica, este la ani lumina in urma adevaratilor shredderi ca : Michael Angelo Batio, Rusty Cooley, Petrucci, Impeliteri, etc,etc, etc...Uita-te si la un coleg de breasla al lui (endorser Boss), ca e unul dintre preferatii mei : http://www.youtube.com/watch?v=Ywo0Mc8ELEg ....Ce zici , mai are rost sa treaca "juriul" si prin Romania ? :) I don't think so...

 

Ah..da..ca sa fiu on-topic ascultati piesa lui Guthrie Govan- Waves...are acolo la un moment dat un pasaj de vreo 5 sau 6 secunde extrem, extrem de rapid...

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pe mine nu m-a facut sa pling niciodata un solo rapid :| ... nu prea imi starneste nici o emotie. Rare alea care mai imi dau un boost de adrenalina :)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-a facut sa pling niciodata un solo rapid :| ... nu prea imi starneste nici o emotie. Rare alea care mai imi dau un boost de adrenalina :)

Corect ! majoritatea este doar "aerobic" nu are nimic comun cu arta .

 

De fapt este o "rezolvare" mecanica a lipsei de inspiratie ca sa impresionezi publicul macar cu ceva daca cu muzica n-ai de unde .

Link to comment
Share on other sites

Corect ! majoritatea este doar "aerobic" nu are nimic comun cu arta .

 

De fapt este o "rezolvare" mecanica a lipsei de inspiratie ca sa impresionezi publicul macar cu ceva daca cu muzica n-ai de unde .

unu din ,,zhef festast" a spus clar: ,, i rather have it and not need it, than to need it and NOT HAVE IT!" :) So poti sa ai de toate, si slow, si muzica, si feel si tot, doar sa preferi sa canti fast d cele mai multe ori, just like that :)

 

@GiFenRich:

 

Uite , aici e clar cine e the fastest, Tiago isi bate propriul record. 370 BPM Dar deja e prea de tot :), apreciez enorm tehnica lui, si faptul cum tine degetele foarte aproape, sa fie putin movement, dar e too much

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

na acum ce vreti sa va si traduc, ce-s eu aici, Gilbert sau Marty? :) :)

 

Care e cel mai rapid solo de aici: http://guitar.about.com/library/bl100greatest.htm ?

 

 

Ritchie Blackmore: De cate chitari este nevoie ca sa cante un solo? Continuarea aici in interviu (spre final):

:) It's like having sex in 2 seconds. :D

pai fiindca nu e Batio sau Tiago pe akol (logic), Malmy atunci :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.