www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Amp Hi Fi Cu Lãmpi Model Valderama


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

How's the weather there in Tubeland ? :)

 

weather-picture-photo-lightning-storm-Damgaard.jpg

 

 

Poza din stânga seamănă foarte mult cu harta cartierului meu. Eu locuiesc pe lângă condensatoru' ăla... De pe Bvl. Valderama, la dreapta, pe lângă rezi aia de 470 şi la prima intersecţie faci stânga... :P

 

Glumesc ! Eşti prins fără scăpare văd ...

 

Io sunt curios să ştiu ce e cu mufele alea două RCA ... Unde ? Ce ? Cu cine ?

 

Câţi W scoţi din el ??

 

.

Link to comment
Share on other sites

 

Io sunt curios să ştiu ce e cu mufele alea două RCA ... Unde ? Ce ? Cu cine ?

 

Câţi W scoţi din el ??

.

 

N-auzi ca e Hi-Fi, Ramurele ? :) nu e de chitara, RCA-urile sunt canalele Left si Right, scoate omu' muzica din pisi si asculta in boxe (cu SPL mare, evident ...)

Probabil 2x3-4W, cam asa, ca sa nu aiba distorsiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Hai salut. Mi-a plăcut gluma cu schema electronică văzută ca o hartă. :yay: îmi plac oamenii care ştiu să şi glumească. Înţeleg că ţi se aprinde cam des lampa

 

Mulţumesc pentru încurajări.

 

Eu nu sunt electronist şi nu am pretenţia unor realizări de mare artă. Fac pentru că îmi place să construiesc, să repar, să îmi bat capu cu tot felu de chestii fără a avea pretenţia perfecţiunii. Mă încarcă pozitiv aceste activităţi în vederea singurului obiectiv cu adevărat serios pentru mine... chitara şi muzica în general. Dacă pe lângă mine se mai bucură şi alţi oameni de aceste modeste jucării... este perfect. :rock:

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Montajul suna de exceptie daca traful este facut cum trebuie.Cautati pe net 3-5 w mullard.O configuratie in aceeasi idee este si un 20W tot proiectat de firmele amintite mai sus este cea cu EF86,ECC83 si 2xEL34 in push-pull clasa AB2,care iarasi are un sunet exceptional.

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Felicitari! Se poate folosi si ca amplificator pentru niste monitoare pasive de studio?

 

eu exacat pentru asta îl folosesc... nu ştiu ce e aia liniaritate , priză mediană pe trafu de ieşire...etc... sună bine în orice caz, şi am să îi pun cândva şi nişte trafuri de ieşire bune şi mă gândesc că în momentul respectiv va fi foarte mişto

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Configuratia este veche de cind se tragea cu arcul.Firma Philips impreuna cu Mullard au facut un amplificator cu cuplaj direct intre preamp si final inca din anii 50,cu diferenta ca la intrare este folosit un EF86.Montajul suna de exceptie daca traful este facut cum trebuie.Cautati pe net 3-5 w mullard.O configuratie in aceeasi idee este si un 20W tot proiectat de firmele amintite mai sus este cea cu EF86,ECC83 si 2xEL34 in push-pull clasa AB2,care iarasi are un sunet exceptional.

 

 

desigur, este loc de mai bine oricând... sunt 3-4 w dar nu pot da nici la jumătate volumul. Până şi Platon şi Aristotel sunt tot de pe vremea când se trăgea cu arcul dar... ce e bun e bun ..asta e (aşa cum ai subliniat şi tu )

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Felicitari!!! :respect: si la mai multe.

Acum, ca a intrat "febra" in tine, numai ai scapare :lol:

 

da....deja mă gândesc la următorul... cred că încep să am o problemă :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Incearca mullardul de 20w.O sa ramii traznit.In sensul bun... :yay:

 

de ce mă instigi? şi aşa ultimii bani mi-i bag în chestiile astea... vrei să mă vezi falimentar? :lol:

 

 

 

În altă ordine, mă întreba cineva pe privat de ce cei doi condensatori din catodul pentodei vin în bucla de reacţie negativă şi nu la masă cum se face în general ? M-am grăbit să îi răspund foarte doct "habar n-am ..sunt pasta la electronică"

 

aşadar ..dacă cineva ştie care e schepsisul să ne spună şi nouă vă rog.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

felicitari !!

sigur urmeaza un PP ,NU??

 

da ..vreau să încerc mullardul de 20 de w dar am văzut că e cu el 34 şi tare mă sperie lampa asta (e tensiunea prea mare pe acolo...poate o adaptare la el 84? ) Sunt nesimţit dacă te rog să mă ajuţi cu o schemă? Şi punem trafurile tale alea faine!

Link to comment
Share on other sites

N-auzi ca e Hi-Fi, Ramurele ? :) nu e de chitara...

 

Ah ! My bad ! N-am observat ! N-am fost atent la titlu... Aşa e ! Hi-Fi ...

 

Ba, am văzut, dar oricum tot aia aş fi întrebat, că nu ştiam asta cu Hi-Fi. Acuma ştiu !... :)

 

[ Paranteză :

Trei fete la bârfă .

-Prietenul meu o are de 7 cm.

-Hi,hi !

-Proastelor ! Nu "Hi" !... "Fi" !... ]

 

.

 

... îmi plac oamenii care ştiu să şi glumească. Înţeleg că ţi se aprinde cam des lampa

 

 

 

N-am fost cu lampa la verificat deci nu ştiu dacă se-aprinde, însă de filat, sigur filează, din ce mi s-a mai spus... :P

 

Mă bucur pentru tine că-ţi face plăcere şi văd că te descurci destul de bine...

 

Baftă-n continuare !

.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ampli-ficatul participă la metabolismul lucidelor şi pro-tainelor, descompune emoglobina în cazul muzicanţilor emo şi autoreglează cumulul de vitamine C, D, E , F, G, A şi chiar B...AŞADAR ÎL RECOMAND!

Link to comment
Share on other sites

Ah ! My bad ! N-am observat ! N-am fost atent la titlu... Aºa e ! Hi-Fi ...

 

Ba, am vãzut, dar oricum tot aia aº fi întrebat, cã nu ºtiam asta cu Hi-Fi. Acuma ºtiu !... :)

 

[ Parantezã :

Trei fete la bârfã .

-Prietenul meu o are de 7 cm.

-Hi,hi !

-Proastelor ! Nu "Hi" !... "Fi" !... ]

 

.

 

 

 

 

N-am fost cu lampa la verificat deci nu ºtiu dacã se-aprinde, însã de filat, sigur fileazã, din ce mi s-a mai spus... :P

 

Mã bucur pentru tine cã-ți face plãcere ºi vãd cã te descurci destul de bine...

 

Baftã-n continuare !

.

 

in amp se poate introduce semnal din pedala sau procesor,este un etaj final de iesire ,clasa A /SE

el amplifica ce primeste in fata,se poate folosi si ca amp de chitara DAR sa introducem in el un semnal mai mare

 

uite schema

post-7787-0-35719600-1326478597_thumb.jpge simpla

si mataraia

post-7787-0-17723500-1326478632_thumb.jpgschema a fost conceputa de Willi Studer ,adica seful de la Revox

acest amp se folosea ca monitor de studio,prin anii 60

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.