www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Note "ascunse" In Gp


Recommended Posts

Salutare ºi la mulți ani pe 2012!

 

Am o întrebare despre GuitarPro. Am observat la mai multe partituri cã unele note îmi apar aproape invizibile (notele de ritm, în cele mai multe cazuri). De exemplu, ataºez acest fiºier în care, în afarã de linia de chitarã corespunzãtoare vocii, a melodiei principale, practic, restul notelor apar ascunse.

 

Cum se numeºte chestia asta (dupã ce cuvinte cheie o pot gãsi), cum se face ºi cum se des-face? Mai precis, cum fac sã îmi aparã acele note normal ºi cum aº putea eu sã fac o partiturã cu asemenea note ascunse?

 

Mulțumesc.

Adi

bill_withers_aint_no_sunshine 1 guitar.gp5

Link to comment
Share on other sites

 

Nu cred...Dacã te-ai fi uitat în tab, la mine apar aproape nevãzute notele despre care vorbesc. Pe cînd ceea ce ai indicat tu, ghost note, este o notã care apare între paranteze dacã o bagi în GP (cu scurtãtura de la tastaturã O :) ).

Link to comment
Share on other sites

Notele apar diferit deoarece este vorba despre doua voci puse pe un singur track.

Poti schimba vocea pe care vrei s-o editezi din meniul din partea de sus a aplicatiei, aflat imediat dedesubtul butoanelor de Play, Revenire...

 

Asta era! Mulțumesc!

 

Pentru @CiocanelBloodyCiocanel: acum cred cã e clar ce voiam. La mine apãrea cu gri foarte ºters acel Voice 2 [bass], ºi aveam apãsat "butonul" Gray Inactive Voice. De-aia vedeam doar notele de "solo". Deci erau douã piste într-una, Lead ºi Bass.

 

Încã o datã mulțumesc amîndurora (dar mai ales lui @Horil :) )!

 

Numai bine,

Adi

Link to comment
Share on other sites

Mai am o problemă :)

 

Cînd îi dau Play, în GP, sare peste notele din vocea inactivă. Adică le cîntă, dar nu pune cursorul acela verde pe fiecare notă cînd o parcurge. Cum pot să fac, deci, să transform din fişierul ăsta ciudat, cu Lead şi Bass separat, într-unul normal, în care să arate ambele voci în una şi să-l şi trateze ca atare, ca şi cum ar fi o chitară şi atît?

 

Mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dacă înţeleg corect, spui să fac un fişier nou GP şi să pun cele două "voci" pe 2 chitare diferite, adică să obţin o "melodie" pt 2 chitare. Or eu voiam să am o singură chitară care să cînte şi Lead, şi Bass. Iar pentru asta nu merge copy-paste, că unde are una pauză, cealaltă cîntă şi dacă dau să fie ambele voci active (vizibile, niciuna cu gri) şi dau copy-paste într-un fişier nou, tot pe "voci" pune...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.