www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Astept Profesionisti Sa Imi Raspunda


Guest yoRaul92
 Share

Recommended Posts

Guest yoRaul92

vreau sa imi cumpar un combo pt chitara electrica....intrebarea mea e: care sunt mai bune( pe tranzistori, pe lampi, digitale sau hibride) ? si care sunt diferentele intre ele? (eventualele avantaje/dezavantaje) ......VA MULTUMESC ANTICIPAT pt lamurir!!!! cheers!

Link to comment
Share on other sites

Va trebui mai întâi sã definești criteriile dupã care se poate stabili care sunt mai "bune". Și apoi probabil vei constata cã aceste criterii nu sunt intrinseci tipului de element activ sau modului de procesare a semnalului.

 

Dezavantaje obiective la lãmpi:

  • Preț.
  • Volum și masã (e.g. sunt mai greu de transportat).
  • Cãldurã degajatã (pentru cã sunt ineficiente ca amplificatoare).

 

Avantaje obiective la digitale:

  • Flexibilitate:
    • Procesoarele oferã între 8 și 55 simulãri de amplificatoare. Cele incluse în combo-uri sunt comparabile.
    • Efecte incluse.
    • Preset-uri.
    • Cabsim-urile oferã opțiuni tonale, de înregistrare și de conectare suplimentare.

    [*]Posibilitatea de update/expansiuni la unele modele.

 

And remember: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150195210987262&set=a.199743752261.128904.644097261&type=3&theater

Vezi http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori și http://www.gmarts.org/index.php?go=210

Și încearcã sã intitulezi descriptiv thread-urile.

Link to comment
Share on other sites

Dezavantaje obiective la lãmpi:

  • Preț.
  • Volum și masã (e.g. sunt mai greu de transportat).
  • Cãldurã degajatã (pentru cã sunt ineficiente ca amplificatoare).

 

 

Nici unul din argumentele de mai sus nu are vreo legatura cu sunetul .

Amplificatorul poate sa fie cat casa , sa consume toata energia de la Cernavoda si sa tina de cald toata iarna....daca sunetul satisface si exista placerea de a canta , numai are niciun fel de importanta.

 

Amplificatoarele cu tuburi sunt cele mai "eficiente" din punct de vedere al amplificarii unui instrument sau reproducerea altor surse de sunet.Pot reproduce pana la armonici de ordin peste 20.Dar au un randament energetic scazut.Probabil ca la acest aspect te referi.Consumi 500 W ca sa asculti la 100 . Dar asta este alta problema care conteaza numai daca nu intereseaza calitatea sunetului.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Nici unul din argumentele de mai sus nu are vreo legatura cu sunetul.

Așa e, evident. Dar unii nu trăiesc în La-La Land, mai au și alte criterii. În plus "sunetul de lampă" în sine nu e universal dorit.

 

Probabil ca la acest aspect te referi.Consumi 500 W ca sa asculti la 100 . Dar asta este alta problema

Da, e o problemă doar pentru cei care plătesc energia electrică.

Cei care au reactor nuclear privat și cărăuși sunt liberi să se gândească doar la "calitatea sunetului".

Edited by FiveseveN
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Va trebui mai întâi sã definești criteriile dupã care se poate stabili care sunt mai "bune". Și apoi probabil vei constata cã aceste criterii nu sunt intrinseci tipului de element activ sau modului de procesare a semnalului.

 

Dezavantaje obiective la lãmpi:

  • Preț.
  • Volum și masã (e.g. sunt mai greu de transportat).
  • Cãldurã degajatã (pentru cã sunt ineficiente ca amplificatoare).

 

Avantaje obiective la digitale:

  • Flexibilitate:
    • Procesoarele oferã între 8 și 55 simulãri de amplificatoare. Cele incluse în combo-uri sunt comparabile.
    • Efecte incluse.
    • Preset-uri.
    • Cabsim-urile oferã opțiuni tonale, de înregistrare și de conectare suplimentare.

    [*]Posibilitatea de update/expansiuni la unele modele.

 

And remember: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150195210987262&set=a.199743752261.128904.644097261&type=3&theater

Vezi http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori și http://www.gmarts.org/index.php?go=210

Și încearcã sã intitulezi descriptiv thread-urile.

 

E bine ca arati dezavantajele (juste), dar refuzi sa vezi (simti) si avantajele sculelor analogice, care in mix de trupa isi arata pe deplin valoarea; si nu cred ca vorbesc singur cand zic asta

 

Sarbatori fericite la toata lumea :)

Link to comment
Share on other sites

Sugestia era pentru ggg si 57

Noi deja suntem, vorba aia, "an old married couple". Probabil și divorțat deja. Nu ne e rușine în public.

 

E bine ca arati dezavantajele (juste), dar refuzi sa vezi (simti) si avantajele sculelor analogice, care in mix de trupa isi arata pe deplin valoarea; si nu cred ca vorbesc singur cand zic asta

Eu am ținut sã subliniez lucruri obiective. Ceea ce "simt" eu nu e ceea ce simți tu. Faptul cã ești singur sau nu în valorile și pãrerile tale nu le face universale.

Link to comment
Share on other sites

Sugestia era pentru ggg si 57 :P

 

ok, totusi nu.i parca cea mai buna urare de sfarsit de an,

eu va doresc sa le cantati asa cum or fi...analog sau digital sau intre ele :)

 

Noi deja suntem, vorba aia, "an old married couple". Probabil și divorțat deja. Nu ne e rușine în public.

 

 

Eu am ținut sã subliniez lucruri obiective. Ceea ce "simt" eu nu e ceea ce simți tu. Faptul cã ești singur sau nu în valorile și pãrerile tale nu le face universale.

 

uite ca ne putem intelege cateodata :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi cumpar un combo pt chitara electrica....intrebarea mea e: care sunt mai bune( pe tranzistori, pe lampi, digitale sau hibride) ? si care sunt diferentele intre ele? (eventualele avantaje/dezavantaje) ......VA MULTUMESC ANTICIPAT pt lamurir!!!! cheers!

 

Cel mai bun e ala pe care ti-l permiti si care iti satisface nevoile.

 

Nu vad de ce ti-ai cumpara un amp de 5w pe lampa, cu difuzor de 8 inchi cand ai putea sa-ti cumperi unul de 50w pe tranzistori, cu difuzor de 12 inchi, tinand cont ca dorinta ta e sa canti pe o scena.

 

Mi se pare destul de amuzant sa vad oameni care n-au cantat niciodata pe o scena cum dau o gramada de bani pe ceea ce spun altii ca-i "cel mai bun" si sa ma uit la BB King cum spunea ca se ducea la concerte, isi infigea chitara in ce amp gasea la fata locului si era multumit.

Link to comment
Share on other sites

Pt ca Ramurel se tine de tot felul de "prostii" si propune audierea a tot felul de piese de mare sensibilitate, propun si eu mai departe pt ca nu pot sa imi imaginez cum o astfel de piesa ar putea fi interpretata "digital" .

 

Profit de aceste armonii pt a ura tuturor :

 

La multi ani!!! si sa aveti numai impliniri.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi cumpar un combo pt chitara electrica....intrebarea mea e: care sunt mai bune( pe tranzistori, pe lampi, digitale sau hibride) ? si care sunt diferentele intre ele? (eventualele avantaje/dezavantaje) ......VA MULTUMESC ANTICIPAT pt lamurir!!!! cheers!

La ce PRET ?

 

Nu conteaza tub sau solid state ...

 

DIFUL conteaza cel mai mult .

 

Pe tuburi este statia grea si nu merita acele "calitati" trambitate sa cari fiarele ..

 

La aceiasi masa poti obtine putere dubla cu solid state .( amandoua trafuri"contopite " vor deveni traf de retea deci putere aprox dubla.

 

Dar exista solid state si cu sursa in comutatie si etaj final in comutatie .. cu difuzoare de randament mare

.putere mare gabarit mic !!

 

Cineva trebuie sa transporte statia la locul unde canti !

 

Nu are rost sa duci o statie ce nu are randament dar este grea si zice-se ca are TON bun ...

 

Daca nu ai putere mare pe scena degeaba ai cel mai super ton in lampa /tub ..( in pauza ) acesta va fi "distrus" de conditiile acustice de pe scena .

 

Ar trebui sa existe si statii pe tuburi cu sursa in comutatie ar fi mult mai usoare ..transportabile.Probabil exista .

 

Tuburi trebuie sa cumperi finali cam odata pe an daca vrei sa ai putere ( daca nu folosesti statia tin tuburile mai mult ).Cu tuburi uzate cari statia degeaba ...nu mai ai putere ( ai doar "ton" care nu se aude.

 

Nici unul din argumentele de mai sus nu are vreo legatura cu sunetul .

Amplificatorul poate sa fie cat casa , sa consume toata energia de la Cernavoda si sa tina de cald toata iarna....daca sunetul satisface si exista placerea de a canta , numai are niciun fel de importanta.

 

Amplificatoarele cu tuburi sunt cele mai "eficiente" din punct de vedere al amplificarii unui instrument sau reproducerea altor surse de sunet

 

.Pot reproduce pana la armonici de ordin peste 20.

-mai sa fie !!! asa ceva !! ...din acesta cauza ai colturile rotunjote la semnalul distorsionat ( nu ?_)

 

Dar au un randament energetic scazut.Probabil ca la acest aspect te referi.Consumi 500 W ca sa asculti la 100 . Dar asta este alta problema care conteaza numai daca nu intereseaza calitatea sunetului.

Dezavantaje obiective la lămpi:

 

* Preț.

* Volum și masă (e.g. sunt mai greu de transportat).

* Căldură degajată (pentru că sunt ineficiente ca amplificatoare).

 

Nici unul din argumentele de mai sus nu are vreo legatura cu sunetul .

 

-daca nu am bani nu am "sunet "

-daca are 1000Kg nu o sa duc statia la club sa cant moca la jamsession ...deci nu am "sunet" ..

-daca transforma sunetul in caldura la fel nu am "sunet "...am caldura .

 

deci toate argumentele au legatura cu sunetul .

 

 

Cine va bagat in cap prostiile acestea cu

 

tub ..ideal ptr instrument

 

cand ai numai si numai dezavantaje .

 

In afara de faptul ca nu distorsioneaza "brusc" ci are o plaje mai lina de trecere intre clean si distors ...alte avantaje nu exista .

 

Acel fenomen de "tub" se poate simula perfect la ora actuala cu scule digitale .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am avut 2-3 amplificatoare pe lampa(Concert,Doina15w,30w,Elephant100w,am cantat pe Dynacord si Marshall)dar nu o sa mai dau banii pe snobism.....iarna crapa de frig tuburile(schimbare brusca de temperatura),vara de caldura ,greutate enorma,exact cand nu te-astepti se duc lampiile.daca ajungi sa canti pe scena "mare"face parte obligatoriu din dotare un amp bun pe lampi(nu pe banii tai)degeaba ai un "ton" bun,daca in PA aude rahat publicul.cu un proc bun,direct in PA,ce auzi tu in monitor aude si publicul,in orice situatie,orice putere,PA Bluetech sau Qube,line array sau 2 boxe diy.tonul vine din experienta 99%,1% scule...am un coleg" batran",si pe un Squier cu Digitech RP50 scoate un "ton" de 5000 euro.in tinerete canta pe Marshall+4x12",Fender Telecaster,8-10 pedalute .....

 

am avut si Peavey pe tuburi

Link to comment
Share on other sites

Deci AZe FX Ultra + VHT + 2 cab 4x12 cu Black Back = Love . Sau asa credeam pana la proba live . Cand a trebuit cantat I can't dance sau Hendrixuri sau in general chestii de crunch , unde fortezi finalu , Axe Fx a murit langa un Peavey Classic 30 . Scurt . Fara drept de apel . Am scos chitara si am cantat piesele respective pe Peavey .

 

Lasati prostiile astea ca se emuleaza perfect digital lampa . Poate , pt un sound de inregistrat sau pus piese pe iutub . Intr-adevar daca as avea bani as lua iar unu pt comoditate . Suna bine la gigiuri , are tot felu de misticisme , e compact , usor de carat si de folosit . DAR NU SUNA CA UN AMP PE LAMPA , nici daca il pui pe un amp pe lampa .

 

La multi ani !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important, este cat de bine stii sa canti la chitara, si ce buget ai la dispozitie.

 

Daca esti la inceput, sfatul meu ar fi sa nu-ti iei deloc amplificator, si sa inveti sa canti cu un soft cum e Guitar Rig sau Amplitube ( bagi chitara in intrarea placii de sunet, eventual si cu un preamplificator acolo care sa aduca semnalul chitarii la nivel de linie - asa ar fi ideal - si apoi te joci prin programul de procesare ) Pe masura ce o sa asculti diverse efecte, filtre si alte nebunii simulate pe calculator, vei stii cam ce iti doresti/ce iti place ca sunet si vei sti mai bine ce sa-ti iei.

 

La inceput nu conteaza asa mult pe ce canti, conteaza doar sa exersezi cat mai mult si sa inveti cat mai multe lucruri, atat ca tehnica/digitatie cat si pe partea de efecte.

 

Eu unul prefer lampile, dar nu am suficienta experienta cu procesoare, mai ales cu cele bune de studio, cat sa pot spune fara nici o indoiala ca "procesoarele sunt proaste"; ah si, nu sunt nici pe departe "profesionist" :)) ( apropo de titlul topicului deschis de tine )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Un amp pe lampi bun iti scoate in evidenta toate greselile insa si toate chestile mici pe care le faci cu pana ..tot.  Pe procesor nu e asa .

 

Un amp pe lampi e mult mai dinamic decat unul pe tranzistori . Poti sa ai sute de watti daca suna ca ca**tu .

 

 Oricum acum nu se mai canta in aceleasi conditii de putere . 

 

@Karpi  :  Leslie West , pe care ni l-ai tot prezentat in posturile tale  canta pe un amp Budda de 30 W . si o pedala de delay . Atat . dar e foarte usor sa ii recunosti tonul acela puternic  si gras care a influentat multe generatii de viitori chitaristi. 

 

Chiar el spune intr-un interviu ca e o prostie sa iti iei amplificatoare de sute de w si ca nu e deloc practic .

 

 

 

 

Pana la urma poti sa faci comparatie intre orice si sa alegi orice . Conteaza fiecare ce aude .

 

Tot timpul poate cineva sa spuna ca e mai bun ceva ce daca ar fi sa luam obiectiv ar fi incomparabil calitativ .

 

poti spune ca si obiectivitatea e subiectiva din perspectiva fiecaruia . :respect:

 

Trebuie sa ne spui ce buget ai ca sa stim pe unde te-ai putea orienta .

 

Ps : nu toate amplificatoarele pe lampi sunt grele ! :lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

- Nu sint "profesionist"

 

Sint adeptul guitar amp-ului SS (pt. citeva motive BUNE) iar cu o pedala dist. in fata, esti rezolvat.

 

-Exemple ? - Yamaha, LabSeries, JC 120...etc - lista-i LUNGA !

 

 

 

-Cinti BINE ? - ai cintari pe undeva ? - Nu intreb CE cinti - NU te va ridiculiza NIMENI daca-i RACORESTI cum cinti iar in spate ai Behringer.

 

S-a scris p'aici suficient PRO si CONTRA nelamuririlor tale.

NU sint mirat ca vad la vinzare amp-uri ce pentru cei modesti sint vise de o viata : Mesa, Marshall, Ceriatone

(copii Dumb...) - iti spune ceva ? (retoric, fireste)

 

-Vrei sa fii in trend ? - ia-ti Tube Combo - cit il vei "aprecia" ? - nu stiu, urmarim mica publicitate...

 

 

 

Mai in trend sunt procesoarele in ziua de azi . ;)

 

Nu trebuie sa iti iei amp de 2000 de E . Sunt amplificatoare foarte reusite si pentru bugete mai mici .

 

 

Link to comment
Share on other sites

aoooleoo... am niste jaghine vechi...vai de capul meu :(nopityA.gif

 

 

100_4070.JPG

100_5434.JPG

 

MUST....BE...IN..TREND! ...next...year...ph34r.gif

must...have...processor ph34r.gif

 

 

 

 

 

btw: trebuie sa devin profesionist..neaparat

cum reusesc acest lucru? ma simt neimplinit...adica, nefiind profesionist, nu pot sa raspund la intrebare rcain.gif

 

LE: mai ales...profesionist, de camera :D

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un amp pe lampi bun iti scoate in evidenta toate greselile insa si toate chestile mici pe care le faci cu pana ..tot. Pe procesor nu e asa.

De ce?

Un amp pe lampi e mult mai dinamic decat unul pe tranzistori .

Poți explica ca la proști ce înseamnã "dinamic"?

Am un cadou pentru toți lãmparii semidocți, așa, de început de an:

post-2954-0-19293700-1325434423_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca trebuie impartite lucrurile in doua;esti intr-0 trupa care canta cover-uri,merge la diverse evenimente de mai mica anvergura[party, etc]deci ai deplasari multe,un amp ss chiar este indicat ,mai ales ca ascultatorii nici nu prea inteleg ei ce se intampla acolo.nu cred ca o sa plateasca mai bine ca vii tu cu un amp de 3000$ sau cu unul de 300.este mai usor,are si ceva efecte,deci iti faci treba cu el.cand insa se pune problema unei trupe consacrate,care da concerte mari,care are deja publicul ei se schimba treaba radical.se presupune ca acela este deja un instrumentist profesionist,deci trebuie sa poata induce o anumita stare publicului,ori aici intervine tubul.eu chiar nu stiu chitaristi mari care sa foloseasca ss in concerte.nu intru acum in polemici ca ala este mai dinamic sau nu.important este rezultatul,si faptul ca poti transmite ceva ascultatorilor.nu are rost sa dicutam acum de armonici pare si impare,de dinamica si de functii besel de speta a 2-a cu care se pot calcula armonicele in semnalul dreptunghiular.repet,important este rezultatul.este de ajuns sa-l asculti si mai ales sa-l privesti pe regretatul gary moore si o sa intelegi de ce canta de o viata cum spune el "cu batranul meu soldano".putin stiu ca sunetul dela pink floyd este scos cu un batran echoplex cu banda,sau ca brian may foloseste un vox ac30 model vechi si 2 echoplexuri!pe scurt,fiecare cu treaba lui.un profesionist va cauta sunetul care sa-l reprezinte si cu care sa simta bine.care amplificator este mai bun?cel care iti poate induce o stare de bine si care te ajuta sa dai tot ce este mai bun din tine.nu spun ca nu poti fi autodidact,dar un profesor te va invata lucrurile corect si mai ales cu rigoare.ca sa poti face cu adevarat diferenta intre ss si tub trebuie sa ajungi la un anumit nivel,ori asta se face din pacate cu extrem de multa munca.va doresc un an plin de bucurii si sanatate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Urarea e valabila pentru lamparii de apartament sau pentru aia de scena?

Adjectivul e cuvântul-cheie aici, poți fi idiot și fără să folosești tehnologie moartă de 50 de ani. Dar aparent e un simptom consistent.

 

Eu nu știu a cânta o gamă, d'apoi mai multe. Cred totuși că întrebările pe care le-am pus sunt importante și ar trebui măcar încercat un răspuns, nu ironii ce maschează lipsa de înțelegere a fenomenologiei.

 

ca sa poti face cu adevarat diferenta intre ss si tub trebuie sa ajungi la un anumit nivel

Ah, deci e un club elitist. Inițierea implică cumva renegarea gândirii critice?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.