www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau sa fac o chestie


vektor
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de de un amplificator de casti extrem de simplu. Etajul de amplificare il am deja, problema e ca trebuie sa il fac pentru 5 iesiri. (de ex - cd-player -> chestia asta->5x casca)

 

Solutia idela pentru mine ar fi un montaj cu repetor pe emitor pe fiecare canal.

 

Problema acuma : cum as putea sa pun potentiometrii de volum pentru fiecare casca ? (nu as vrea sa pun cate unu pe fiecare canal ... )

 

amp1.gif

 

Vreau sa pun chestia nr. 2 pe fiecare canal (asta vine de 10 x ). Are cineva vreo ideee cu potentiometrii ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

pai la repezeala vad asa: ori pui un potentiometru care sa controleze volumul tuturor castilor, ori pui cate unu pe fiecare casca.. (desi ai zis k asa nu vrei)

Link to comment
Share on other sites

pai la repezeala vad asa: ori pui un potentiometru care sa controleze volumul tuturor castilor, ori pui cate unu pe fiecare casca.. (desi ai zis k asa nu vrei)

 

pai nu iese ... asta vreau cate unul pe fiecare casca. Montajul ala vine pe fiecare canal (adica de 2 ori pe fiecare casca, si ar trebui 10 poturi ... :) chestie care nu prea vreau sa o fac ... (nici nu incap in cutie ...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

ca sa inteleg mai bine.. vrei sa pui doar 5 potentiometre, cate unu pe fiecare casca, dar fiecare sa iti controleze ambele canale ale castii respective?

daca asta era de fapt, cred ca se poate rezolva.. o sa ma gandesc si io (sunt curios cum o iesi :))

 

ps: acu am vazut ca ai o solutie simpla si eficienta deasupra..

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Pui potentiometre duble(stereo) :)

subsriu la treaba cu poturile duble si desi e cam offtopic dc nu folosesti un lm386. eu numai cu el fac ampuri de casti ,......e ideal ca isi modifica puterea dupa inpedanta castilor asa ca daca vrei sa pui 5 casti in paralel nu ai nici o problema ...idea e ca totusi inpedanta sa fie mai mare decat 8 ohm ...desigur nui ideal daca vrei sa controlezi volumul inividual pt fiecare casca

Link to comment
Share on other sites

Etajul de amplificare il am deja

 

Solutia idela pentru mine ar fi un montaj cu repetor pe emitor pe fiecare canal.

potentiometrii de volum pentru fiecare casca ? (nu as vrea sa pun cate unu pe fiecare canal ... )

 

Vreau sa pun chestia nr. 2 pe fiecare canal (asta vine de 10 x ). Are cineva vreo ideee cu potentiometrii ?

 

A si inca ceva ... cine ar putea sa imi dea si mie valorile pentru cele 3 rezistente ?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

daca vrei ti le calculez eu da trebuie sa-mi spui ce tranzistor folosesti si la ce putere alimentezi chestia

te anunt ca ce ai tu acolo nui corect

ce ai tu e un etaj de amplificare in emitor comun dar nu ai cuplaj la el ...adica adauga la iesirea lui un condensator electrolitic de 450uf si o rezistenta de colector ca sa formezi un cuplaj RC

aa da si vezi cum e cu impedantele la iesirea etajului .....iti recomand un montaj cu lm386 ca scapi mai usor

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

....stiu ca sunt cam multe componente pe cablaj dar LM 386 este mult mai bun in situatia asta decat un BC.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

uite cumparati-va casti la fel si foloseste ampul pe lm386

karpi pls da mai multe detalii in legatura cu al doilea desen

 

aa gata m-am prins

Link to comment
Share on other sites

Solutia idela pentru mine ar fi un montaj cu repetor pe emitor pe fiecare canal.

 

Problema acuma : cum as putea sa pun potentiometrii de volum pentru fiecare casca ? (nu as vrea sa pun cate unu pe fiecare canal ... )

 

Vreau sa pun chestia nr. 2 pe fiecare canal (asta vine de 10 x ). Are cineva vreo ideee cu potentiometrii ?

da...pai trebuie sa pui inainte fiecarui difuzor cate un potentiometru

nu ma intreba valori k nu stiu

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

nu are rost pune in fata etajului de amplificare ca daca pui in fata difului iti trebuieunul de 10 ohm si de putere extrem de mare...si nush daca exista

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.