www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsitul Chitarii


suigeneris
 Share

Recommended Posts

mi-am luat chitara aceasta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622 este lacuita,toate cele. Acum mi s-a pus pata si vreau sa o vopsesc in albastru. Voi ce ziceti? ce consecinte pot fi? ma gandesc sa nu o stric.

 

Daca da,la ce anume trb sa apelez? ce tip de vopsea? multam anticipat

 

 

Link to comment
Share on other sites

Saraca chitara...de ce ai face asta unei acustice? La electrica mai inteleg...dar la o acustica

Mai ales la o acustica noua, gata finisata.

 

Trebuie si mai mare atentie deoarece cutia de rezonanta contribuie mult in cazul asta, nu merge orice vopsea/lac si nici orice vopsit

 

Se poate face ceva in genul burst pentru un impact mai mic asupra sunetului,

Da totusi , mai bine o lasi asa cum e

 

Ibanez%20Acoustic%20Guitar-1228171604671363512.jpg

 

yamaha-fg720s-obb-oriental-blue-burst-acoustic-guitar-2491-p.jpg

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa nu se strice sunetul ar trebui indepartat tot lacul original si apoi vopsita/lacuita.

Este o operatie foarte dificila din cauza lacului poliuretanic si in plus, pentru un rezultat bun, ar trebui dezlipit bridge-ul si neck-ul si apoi montate la loc.

Pretul pentru o astfel de lucrare ar depasi cu mult valoarea chitarei, cu banii respectivi iti cumperi alta chitara finisata albastru direct de fabrica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa nu se strice sunetul ar trebui indepartat tot lacul original si apoi vopsita/lacuita.

Este o operatie foarte dificila din cauza lacului poliuretanic si in plus, pentru un rezultat bun, ar trebui dezlipit bridge-ul si neck-ul si apoi montate la loc.

Pretul pentru o astfel de lucrare ar depasi cu mult valoarea chitarei, cu banii respectivi iti cumperi alta chitara finisata albastru direct de fabrica.

tocmai mi-ai spulberat visul:))) mersi pentru informatii.STIMA!

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

tocmai mi-ai spulberat visul:))) mersi pentru informatii.STIMA!

 

 

Daca tii cu tot dinadinsul sa ai chitara albastra nu te opreste nimeni sa cumperi un spray cu vopsea albastra si sa o vopsesti.

Colegii ti-au spus de ce nu ar fi bine sa faci asa ceva iar eu ti-am explicat cum ar trebui sa se faca corect operatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.