www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Metoda Chitara Avansati


Guest SergiuFruja
 Share

Recommended Posts

Guest SergiuFruja

Salutare,

 

Eu sunt un chitarist autodidact si tot invat asa incetutz dupa diferite metote si informatii de pe unde mai gasesc de vre-o 7 ani. de ceva vreme, insa, m-am cam blocat. Caut o metoda mai de avansati care sa ma ajute sa trec pragu asta dintre un solo amator si unu profi :)) problema e strict teoria, efectiv metoda de invatare. am tot incercat sa invat cantece mai grele dupa taburi dar am impresia ca o metoda buna ar scurta timpul de invatare considerabil si as elimina si sansele de a invata gresit. PLS daca ma poate indruma cineva as fi profund recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Daca ai cum, mergi la un profesor. El va putea sa-ti spuna ce sa corectezi si cum sa inveti mai eficient. Este extrem de greu sa te autoevaluezi si inca si mai greu sa fii obiectiv la autoevaluare (ori te crezi prea bun, ori zici ca nu esti in stare de nimic). Sau inconstient, ai tendinta sa repeti doar ce iti iese mai bine si amani lucrurile care ti se par mai grele.

 

Daca nu poti macar sa te duci mai rar sa te indrume doar, incearca sa canti cu cineva care canta mai bine decat tine. Probabil ca o sa zici ca ala care stie mai bine nu o sa vrea sa cante cu tine, dar chitaristii sunt altruisti si trebuie doar sa incerci.

 

Dupa 7 ani ar trebui sa canti cel putin ca Eddie Van Halen pe primul lor album, ca si el tot atati ani de chitara a avut, dar fii sigur ca a luat si lectii multe de la unii mai meseriasi.

Edited by labemol
Link to comment
Share on other sites

Guest SergiuFruja

Problema e ca nu prea am timp sa merg la un profesor si nici nu am gasit pe cineva care sa ma ajute asa mai rar . eu stau in timisoara si chiar daca pare greu de crezut in orasu asta e foarte greu sa gasesti oameni cu care sa canti. In 2 ani de cautari insistente am avut doar o tentativa de trupa care nu a tinut din alte motive. Nu cred ca mi-ar fi foarte greu sa cant piesele de pe primu album van halen :)) dar problema mea e lipsa taoriei muzicale si asta se simte la compozitie . Oricum eu mai caut , odata tot o sa gasesc eu calea :))

Link to comment
Share on other sites

Tu esti cel mai bun profesor. Cum ai invatat sa citesti tabulatura, la fel poti invata sa citesti si partitura. Ia-o usor, de pe net, notiuni de baza. Sa stii ca eu n-am gasit prea multe metode sau manuale de chitara in care sa fie explicata teoria prea bine. Mai mult in cele de pian sau alte instrumente.

Daca vrei chestii mai avansate, mai bine de atat nu cred ca gasesti: http://www.berkleepress.com/catalog/product?product_id=11250

Doar ca trebuie sa iti iei notiunile introductive din alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Eu cred in continuare cu tarie ca interactiunea cu un profesor sau cu alti chitaristi poate sa-ti aduca mai multe beneficii.

 

Dar iti respect parerea si daca nu ai cum si doresti doar o metoda pentru avansati, tot ce pot sa fac pentru tine este sa comand eu ce a scris Gojira mai sus si sa o pun la dispozitia ta sau a altui coleg chitarist de pe aici. Vreau sa-ti spun ca nu stiu daca este ceea ce iti doresi, iar daca tu consideri ca exista altceva mai bun, eu sunt dispus sa cumpar acel ceva in limita a 100-200 euro si sa iti dau o copie, etc...

Edited by labemol
Link to comment
Share on other sites

Ce stil te intereseazã? (nu sunt avansat, nu ºtiu dacã vreau sau pot sã fiu, dar am multe materiale... poate gãsesc ceva)

 

un punct de trecere interesant ar fi modern chord progressions de ted greene.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

1.iti recomand filmele Lick Library ( de ex : Harmony and Theory cu , beginer , intermediate si advanced + alte multe videori in functie de ce stil vrei sa abordezi )

 

2.Methal Method guitar lessons complete collection predata de Doug Marke o metoda foarte buna si elaborata, in 5 pasi . Cam tot ce ai nevoie vei invata din metoda asta de chitara care iti va da toate informatiile necesare

 

Tot ce vrei gasesti pe torrente . Succes

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SergiuFruja

eu as fi interesat in metal dar nu e batut in cuie, as studia oricand o metoda de blues de exemplu. doar sa mai evoluez.

 

Eu cred in continuare cu tarie ca interactiunea cu un profesor sau cu alti chitaristi poate sa-ti aduca mai multe beneficii.

 

Dar iti respect parerea si daca nu ai cum si doresti doar o metoda pentru avansati, tot ce pot sa fac pentru tine este sa comand eu ce a scris Gojira mai sus si sa o pun la dispozitia ta sau a altui coleg chitarist de pe aici. Vreau sa-ti spun ca nu stiu daca este ceea ce iti doresi, iar daca tu consideri ca exista altceva mai bun, eu sunt dispus sa cumpar acel ceva in limita a 100-200 euro si sa iti dau o copie, etc...

 

mersi labemol,dar nu trebuie sa cumperi tu daca nu ai nevoie. momentan ma mai gandesc si cred ca o sa apelez la metoda recomandata de gojira doar sa incep de undeva.

Link to comment
Share on other sites

eu as fi interesat in metal dar nu e batut in cuie, as studia oricand o metoda de blues de exemplu. doar sa mai evoluez.

 

 

 

vezi ca ce ti-am recomandat e foarte potrivit pentru ce vrei tu sa inveti

 

sunt o gramada de lectii de la lick library cu teorie sau cu lick-uri sau alte magarii + metal method :

 

care e foarte bun pt ca cuprinde o plaja mare de informatii si e de la nivelul 0 la nivelul 5 in functie de cat de bine stapanesti tehnica si teoria .

 

 

la lick library sunt chesti mai in detaliu , de ex : iti place E. V. Halen . iti scoti unul dintre filme ori cu solourile cantate de el ( nu prea e recomandat pt teorie ) ori cu stilul abordat de el , unde iti explica si gamele si acordoruile peste care canta bla bla..

 

sau de ex daca vrei sa inveti metal poti sa scoti filmele cu Andy James . El e expert in tehnica si de invata de la ritm ( metal ritm in 6 weeks ) la solo , sweepuri si asa mai departe .

 

Mai sunt altii care ''predau'' jazz ,blues ,country etc. in functie de ce stil vrei sa inveti .

 

Ideea e ca orice iti vei scoate si te vei straduii sa inveti din acel material automat vei evolua .Iar dupa ce o sa tot inveti tehnici si prostii o sa iti dai seama ca ai ajuns la alt nivel unde o sa ai nevoie de altceva si ca nu numai astea conteaza.

 

Poti sa inveti si de pe youtube . In special chestii mai usurele de blues , funk. jazz

 

Aici ai un canal de pe youtube cu tot felul de lickuri pe gen muzical http://www.youtube.com/user/rotren/videos

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca ai cum, mergi la un profesor. El va putea sa-ti spuna ce sa corectezi si cum sa inveti mai eficient. Este extrem de greu sa te autoevaluezi si inca si mai greu sa fii obiectiv la autoevaluare (ori te crezi prea bun, ori zici ca nu esti in stare de nimic). Sau inconstient, ai tendinta sa repeti doar ce iti iese mai bine si amani lucrurile care ti se par mai grele.

 

Daca nu poti macar sa te duci mai rar sa te indrume doar, incearca sa canti cu cineva care canta mai bine decat tine. Probabil ca o sa zici ca ala care stie mai bine nu o sa vrea sa cante cu tine, dar chitaristii sunt altruisti si trebuie doar sa incerci.

 

Dupa 7 ani ar trebui sa canti cel putin ca Eddie Van Halen pe primul lor album, ca si el tot atati ani de chitara a avut, dar fii sigur ca a luat si lectii multe de la unii mai meseriasi.

 

Subscriu.

 

1. Mergi la profesor si/sau canta cu cineva

2. Daca vrei sa devi cu adevarat avansat, trebuie sa separi noutiunile de chitara de cele de muzica.Ex: Daca sti o gama la chitara, nu inseamna ca o intelegi.

3. Incepe sa citesti partituri, pe mine m-a ajutat enorm. E ca si cum ai invata gramatica unei limbi, dupa ce 7 ani ai vorbit-o doar din auzite. Invata teoria generala, nu cauta teorii "ptr chitara". Fa singur legaturile in loc sa-ti dea cineva mura-n gura, si vei deveni cel mai bun profesor al tau. http://www.musictheory.net/lessons

 

Nu uita sa te distrezi intre timp :). Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Eu cant la electrica si acustica cu baieti dela conservator...cel mai bine e sa studiezi depe foi...eu studiez spre ex.paganini si cel mai bine merge cu partituri si taburi impreuna...vezi timpii etc. Ce fac cei dela Lick Library e interesant asa ca material vizual insa altfel se impregneaza-n minte pozitiile depe foi....

Eu sunt grafic designer si mi am facut un caiet care are desenat griful chitariii si sub el liniii pt tab...asa ca pasajele ce ma intereseaza le scriu si le si desenez pe grif pt a retine pozitiile.

Care vrea sa mi ceara pe mess si-i dau gratis....id: sweetheartofarose

Salutari din Iasi.

Link to comment
Share on other sites

Unde cauti ?

 

Este ...plin ..plin ...plin ...plin ...PLIN !!!!!!...internetul de demonstrati si "guitar lesons " in mai orice stil .

 

 

Demonstratii si explicatii cum am scris videouri pe net sunt cu miile .

 

7 anii ?trebuia deja sa canti intr-o trupa ...

 

Acum sau inveti mai lent sau esti mai timid .

 

Cauta pe internet

 

GOOGLE --> guitar lesson

 

youtube........>guitar lesson

 

Orice cale alegi ....dupa auditie , dupa TAB ..dupa note pe portativ , tu trebuie sa inveti .

 

Deci ranbdare si munca ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.