www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Despre Marca Cort


Guest Alexx_guitarist
 Share

Recommended Posts

io am facut cateva ture cand am luat cortul meu ... initial am vrut un ibanez dar vanzatorii au zis ca nu merita mai ales sub 2000ron fiindca ibanezul s-a mutat fabricarea chitarelor (sub acest pret) in china , multi comercianti (fizic nu online) renunta la marca deja ... asa ca daca tot am fost intrun magazin am luat frumos in mana aproape tot ce au avut pe rafturi (ibanez,cort,setcher,squier,si multe altele), si am pierdut cateva ore , si am intors acasa fara chiatara! ... cu alta ocazie , alt magazin blablabla am ajuns la cort ... cort e tot ceva "ibanez" , la un pret mai prietenos ... dar, nu merita luat orice , cel putin daca vrei ceva cu tremolo , in acest caz de la x6 in sus (spun pricepatorii) ... cu bridge fix sunt o gramada de modele , dar daca asculti pe mine nu cumperi online ci mergi si-l probezi ... da o fuga pe cortguitars.com sa vezi ce scrie despre lemn (de obicei au lemn bun) si apoi la magazin .... am un VPR X6 n-am ce sa zic doar lucruri bune, are un sunet bestial , dar si eu am ajuns la ea pe probate :) ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Tu vad ca inclini spre Cort. Eu nu am auzit de ei, si singura tangenta cu ceva similar era cand mergeam la munte cu Cortul, dar nu cantam la el.

 

Lasand gluma la o parte eu o sa te sfatuiesc sa iei ceva second hand ca si prima chitara (sper ca nu vrei al doilea instrument de la oamenii galbeni). Daca este prima chitara oricum vei dori altceva mai incolo si mai bine iei un epiphone, ltd, ibanez, squier, fender, gibson, etc.... second decat un Cort nou.

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Eu mi-am luat un ibanez si un jackson de la colegi de aici de pe forum, second, chitari bune la 800-900 ron. Fata de magazin gasesti si cu 50% mai ieftin si cred ca merita pentru prima chitara.

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am vazut auzit pe Hiram Bullock la un festival cu o chitara Cort era foarte OK.

 

http://www.youtube.com/results?search_query=where+to+buy+hiram+bullock+cort+guitar&oq=HIRAM+BULLOCK++Cort+guitar&aq=1m&aqi=g1g-m1&aql=&gs_sm=c&gs_upl=4906l12265l0l18656l21l17l1l3l0l0l453l3749l0.3.4.5.1l13l0

 

daca era bun CORT ptr un artist ca si el cred ca nu mai incap comentarii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ok, cat costa chitara aia?

Pareri Despre Marca Cort ar fi tema topicului .

 

Pare-se ca in chitare, Cort este un brand recunoscut .

Cat costa este alta discutie .

 

 

Informatia este ptr turistii ce populeaza muntii patriei.

Tu vad ca inclini spre Cort. Eu nu am auzit de ei, si singura tangenta cu ceva similar era cand mergeam la munte cu Cortul, dar nu cantam la el.

 

Poate ca din cauza pretului nu ai auzit de aceasta chitara ..

 

Ai auzit de firma Audio Research "ARC" ? probabil ca nu ..

o statie stereo de 2x100W costa $9995 .asa ca nu o sa veziu prin cartierul tau la magazinul de muzicale .

La care statie mai trebuie un preamplif cam in aceiasi categorie de pret .

Audio Research Reference 3 line preamplifier .$9000-12000

Plus boxe Wilson Audio Specialties MAXX2 loudspeaker $45000

 

Adicalea vre-o 20 de bucati chitare la pretul de $3500

La pretul mediu din magazinele de la noi aprox 100 chitare bunicele poti sa cumperi din pretul unei statii ARC .

 

In terms of resolution, timbral generosity and accuracy, soundstaging, dynamics, and the holistic presentation of music as a whole thing, it is the best I have heard zise cel care a incercat sculele....

 

Deci pare normal sa nu fi auzit ..mai ales la munte.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Nu vreau sa intru in discutii de genul "a mea este mai tare ca a ta", dar din fericire imi permit cateva zeci de ampuri din alea. Cu toate astea nu consider ca eu (care sunt incepator) sau un al icepator, trebuie sa-si ia o chitara noua, fie ea si cea mai ieftina, ca prima chitara.

 

Omul a intrebat de pareri in ideea de a afla cum suna cea mai ieftina Cort. Daca chiar vrei sa faci ceva pentru incepatori poti sa mai citesto forumul si sa vezi ca eu azi m-am oferit sa cumpar pentru un baiat o metoda de chitara de 100-200 euro, ce vrea el. Ironia sortii face ca i-am si spus sa te cqute pe tine pentru ca am vazut ca esti din TM, el la fel si nu gasea pe cineva cubcare sa cante din cand in cand. Asa ca, fa un bine si ajuta-l si tu daca tot esti asa meserias. Cu fudulia nu rezolvam nimic.

 

Imi cer scuze daca te-am ofensat, dar daca stai si o gandeati la rece o sa vezi ca ai sarit calul. Orium, am tot respectul pentru ce faci, indiferent de firea ta de artist, jos palaria.

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Mai multe second. Poate macane la tine, eu mananc doar ficatul. Sunt rau si cu tine pentru ca meritati. Postati aiurea in loc sa-l ajutati pe om.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in discutii de genul "a mea este mai tare ca a ta", dar din fericire imi permit cateva zeci de ampuri din alea. Cu toate astea nu consider ca eu (care sunt incepator) sau un al icepator, trebuie sa-si ia o chitara noua, fie ea si cea mai ieftina, ca prima chitara.

 

Omul a intrebat de pareri in ideea de a afla cum suna cea mai ieftina Cort. Daca chiar vrei sa faci ceva pentru incepatori poti sa mai citesto forumul si sa vezi ca eu azi m-am oferit sa cumpar pentru un baiat o metoda de chitara de 100-200 euro, ce vrea el. Ironia sortii face ca i-am si spus sa te cqute pe tine pentru ca am vazut ca esti din TM, el la fel si nu gasea pe cineva cubcare sa cante din cand in cand. Asa ca, fa un bine si ajuta-l si tu daca tot esti asa meserias. Cu fudulia nu rezolvam nimic.

 

Imi cer scuze daca te-am ofensat, dar daca stai si o gandeati la rece o sa vezi ca ai sarit calul. Orium, am tot respectul pentru ce faci, indiferent de firea ta de artist, jos palaria.

 

Nu sunetul difere la o chitara ieftina fata de una scumpa !! Materialul si mai ales pretul .

 

Problema chitarelor ieftine ar fi fiabilitatea si stabilitatea ca si instrument .Sa poti canta in conditii diferite live ar fi una din conditii.

 

 

Iar cu ampurile, nu cred ca-ti permiti cateva zeci de instalatii ARC caci nu da nimeni 1M$ ptr HiFi homecinema si inca doar Stereo !!! daca vrei 7+1 se ingroase gluma. ...

Dupa cate vad ca cunosti despre treburi banuiesc ca nu tu faci banii in casa ci mama, tata, unchiul ...

 

.Ia intreaba-i ...de craciun 10 statii ARC complet echipate se poate numa $700000 ? ...daca nu macar un mizilic de chitara "Gibson LP Deluxe " la numai $5000 daca Moshul este mai sarac anul acesta de criza. Poate tine treba .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Din fericire am doi copii si poate lor o sa le iau daca o sa le placa, dar doar dupa ce ajung la un anumit nivel, deocamdata doar imi fura penele.

 

Cu tristete imi dau seama ca scopul vostru in viata este sa va certati in loc sa ajutati. Poate ati fost abuzati cu chitara cand erati mici, dar sper ca daca aveti copii, le veti arata ce inseamna bun simt.

 

Pana la urma sfatul vostru pentru cel care a deschis topic este ca mai important decat pasiunea pentru muzica este sa fie nesimtit?

Link to comment
Share on other sites

Din fericire am doi copii si poate lor o sa le iau daca o sa le placa, dar doar dupa ce ajung la un anumit nivel, deocamdata doar imi fura penele.

 

Cu tristete imi dau seama ca scopul vostru in viata este sa va certati in loc sa ajutati. Poate ati fost abuzati cu chitara cand erati mici, dar sper ca daca aveti copii, le veti arata ce inseamna bun simt.

 

Pana la urma sfatul vostru pentru cel care a deschis topic este ca mai important decat pasiunea pentru muzica este sa fie nesimtit?

 

Stai linistit, ca reactiile astea intervin dupa ce se pune aceeasi intreabare de 5, 10, 20 de ori. Ca si user nou pe forum nu prea iti dai seama, dar asta e. De aceea societatile au simtit nevoia sa isi insemneze istoria. Pentru ca au considerat-o importanta. Asa si pe forum, exista posturi vechi de cateva luni sau un an care trateaza acelasi subiect. E ca si cum as face eu un topic "Ce parere aveti despre chitarele Grosmann". Pai ala ar fi flame direct, cu toate ca userii mai noi pe forum nu si-ar da seama de ce.

E internetul plin de pareri, chiar pe topicul "Ce chitara sa-mi iau" s-a discutat despre si s-au recomandat chitare Cort, la Recenzii avem vreo 2 recenzii facute destul de bine despre acest brand. Adica nu stiu ce se doreste cu astfel de topicuri. In plus, atitudinea initiatorului topicului de a deschide cate un topic pentru fiecare scama pe care o gaseste pe covor, nu este o atitudine de laudat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Inteleg perfect, am vazut si partea cu "ce este ala setup". Totusi am plecat de la prezumtia de nevinovatie si cred ca o reactie matura a celor mai vechi era sa-l indrume spre acele topicuri cu reviewuri. Sau a moderatorilor.

 

Si Alexx se putea documenta, mai ales ca aici conteaza doar parerea lui si nu a altora. Noi vorbim aici despre sunete ca si bucatarii pe forumurile de gatit in care spun ce bune sunt nu stiu ce mancaruri.

 

Alexx, daca vrei chitara noua mergi si incearca, daca vrei second, la fel, e cel mai simplu si scapi de aburici ca noi. Karpi ti-a spus ca sunt chitari bune si pare sa stie ce vorbeste, asa ca spune-ne ce ti-ai luat.

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Nu stiu cine este, dar glumind un pic s-ar putea sa fie lautarul lui asterix si obelix.

 

Ce pot sa-ti spun insa sigur si sper sa nu fie cazul tau, este ca nu exista oameni mai tristi decat aia care nu au bani si nici bun simt.

 

Imi cer eu scuze pentu inca un post care ii ajuta pe chitaristi.

Link to comment
Share on other sites

Sunt ametit datorita multimii de oameni pe care i-am intalnit si mi-au spus lucruri f urate despre Cort cum ca sunt made in china, facute din agathis, au sunetul plastic si multe alte rautati in timp ce altii mi au a

spus lucruri f bune despre reputatia firmei si despre raportul calitate-pret. Pe youtube sunt clipuri cu review uri Cort cr 100 ( ce doresc eu) cu titluri in Chineza si coreana.Intru in dubii cand vad titluri asiatice. Va rog orice parere imi va fi de ff mare Ajutor.

 

Pana in 900 ron...din ce ai vrea sa fie facute?

Nu am facut un sondaj dar din ce am probat eu de la Cort(peste 10modele din seria G,seria X,seria EVL) si alte firme, sunt cele mai bune chitare de pe piatza privind raportul pret/calitate.

Restul sunt povesti...

Iar faza cu China,Corea...:lol: :lol: :lol: :lol: 99% din chitarele de pe piatza sunt facute in China,Indonezia,Corea,Japan, etc. Cu o rata in banca,poate gasesti si ceva USA.

Sper sa nu gresesc...dar Cort nici nu se fabrica in USA

Edited by Fictum
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Alex , eu am luat pana la urma din Ungaria in Bekescsaba ... am dat pe ea undeva intre 1200-1300 roni ... este un cort x6 vpr , e model x6 cu special design ... asta in forinti costa 80.000 de altfel un x6 normal numai vopsit si lacuit costa 70.000 dar la asta e altfel lemnul grifgului .... e cu doze produs cre ca tot de cort dar suna excelent ... tot la pretul vpr-ului mai gasesti X11 (cu HZ-uri deschise - nu mai tin minte modelul dozelor ) sau altele din gama x sau viva ... dar numai vpr e cu griful asta ... sau cu 10.000 FT (aprox 150 lei) mai scump sunt cele EVL tot cu HZ (inchise) ...

ma gandesc ca nu vrei sa bati un drum pana ungaria , nici nu trebe acum parca am vazut la cativa magazine in oferte si in tara , dar daca tot dai atata pe o chitara eu zic sa te duci si sa probezi indiferent daca iei nou sau second ...

din cate am vazut tu vrei cu bridge fix , sincer eu pe alea n-am incercat ca am vrut unul cu tremolo ... dar datorita lemnului si dozelor diferite fiecare suna a specific ... la magazin au zis ca dozele lor sunt destul de bune nu merita scimbate numai daca esti sigur ca o sa suna asa cum vrei tu (in caz daca nu-ti place soundul standard al chitarii) , dar nu prea ai sanse sa nimresti , Cort-urile suna cel mai bine cu dozele cu care sunt vandute, asa au fost facute , nu la gramada ....

 

 

cum a scris si karpi sunt multi artisti care folosesc Cort doar ca nu e atat de popular si nu primeste atata publicitate cat celelalte ...

Link to comment
Share on other sites

Guest labemol

Nu am venit si am sustinut asa ceva, a fost o reactie la remarci rautacioase. Eu pentru asta imi cer scuze, dar sunt convins ca restul nu vor face asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.