www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Tip De Bass E Bun Pt Rock, Heavy Si Metal?


Guest yoRaul92
 Share

Recommended Posts

Guest yoRaul92

Salutare!

 

Cant de 1 an si cv la chitara si acum m-am decis sa imi vand electrica si electro-acustica si sa ma apuc de bass.

 

O sa dispun cam de 800-900 Ron pt bass.

 

Cam ce tip de bass ar trebui sa imi iau pt a canta rock, heavy, metal...cam in zona asta?

 

4,5 corzi?

 

Ce doze sa aiba?

 

Ce modele?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Cant de 1 an si cv la chitara si acum m-am decis sa imi vand electrica si electro-acustica si sa ma apuc de bass.

 

O sa dispun cam de 800-900 Ron pt bass.

 

Cam ce tip de bass ar trebui sa imi iau pt a canta rock, heavy, metal...cam in zona asta?

 

4,5 corzi?

 

Ce doze sa aiba?

 

Ce modele?

 

Multumesc anticipat!

 

Fender Precision dar si JazzBass , Rickenbaker Stereo .Gibson GS Bass ,,,ar fi cele mai utilizate.

.Jack Bruce canta mult pe GS bass .Pastorius la Fender ..

 

Dar vezi ce a avut John Entwistle .Ca si inovatror si deschizator de drumuri in rock a fost declarat basistul secolului de careva publicatie . Primul sound modern de bas electric !

http://www.youtube.com/results?search_query=john+entwistle+isolated+bass&oq=John+Entwistle&aq=1&aqi=g10&aql=&gs_sm=c&gs_upl=48734l48734l0l50578l1l1l0l0l0l0l109l109l0.1l1l0

Cu 5 corzi 7 corzi este OK dar implica o statie/dif ce sa redea joasele corect .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai vezi intai ce basuri au formatiile tale preferate de rock.

In principiu, dupa numarul vanzarilor, basurile se impart in doua categorii: basurile de tip Fender si celelalte.

In rock-ul clasic se folosea cel mai mult Fender Precision Bass si Fender Jazz Bass cu 4 corzi.

In banii pe care i-ai mentionat tu ai putea sa-ti iei un Squier P sau J Bass, Squier fiind linia de buget de la Fender.

La basii din metalul modern nu prea ma pricep, poate ai putea sa-ti iei ceva gen BC Rich sau alta drujba in 5 corzi, dar nu stiu ce poti gasi pana in 1000 de lei sa fie si bun.

Link to comment
Share on other sites

UP

Alte tipuri de chitare bas sun "LOZ IN PLIC" .

 

Mai sunt Alembic,Kramer,Schecter ... tipuri marci cunoscute ..

 

Acestea au sunetul specific ...in rest alte tipuri sdunt copii dupa acetea trebuie sa incerci personal caci nu se mai stie ce cum suna odata ce nu au fost folosite la sute de conmcerte si inregistrari .

 

Poti gasi chitare bas foarte bune si mai ieftin ..dar atentie la lemn la gat ..

 

Dozele .unele suna mai inchis altele mai deschis dar aceste lucru nu pune probleme in a face sa sune bine cu o statie cu minim de reglaje de ton.

 

Cel mai sanatos ton bun la mai orice il au chitarele bass Fender .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest yoRaul92

multumesc pana acum si UP UP....da nu ma convinge squierul...eu am vzt la 8-10 mil niste yamaha RBX foarte faine...sau Ibanez BTB....diferite modele...nu ar fi mai bn pt rock 2 doze duble????UPUP si mersi ink odata

Link to comment
Share on other sites

multumesc pana acum si UP UP....da nu ma convinge squierul...eu am vzt la 8-10 mil niste yamaha RBX foarte faine...sau Ibanez BTB....diferite modele...nu ar fi mai bn pt rock 2 doze duble????UPUP si mersi ink odata

 

Intelegi greu si uiti repede .

 

Ce e aia "te convinge" ? cand tu habar nu ai ?

 

Cunperi ce vrei .Daca tu esti convins este OK ptr tine fericirea este garantata .

 

Ca sa fii multumit sufleteste "noi suntem de acord cu tine " .

 

Nu te gandi la banii .Ca sa aflii unele lucruri costa bani .bani multi !

Deci trebuie sa-ti depui tributul pe altarul cunoasterii .

Altfel nu functioneaza.

 

Vezi ca sunt posturi pe rgc.ro cum se alege si cum se cumpara o chitara .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest yoRaul92

Intelegi greu si uiti repede .

 

Ce e aia "te convinge" ? cand tu habar nu ai ?

 

Cunperi ce vrei .Daca tu esti convins este OK ptr tine fericirea este garantata .

 

Ca sa fii multumit sufleteste "noi suntem de acord cu tine " .

 

Nu te gandi la banii .Ca sa aflii unele lucruri costa bani .bani multi !

Deci trebuie sa-ti depui tributul pe altarul cunoasterii .

Altfel nu functioneaza.

 

Vezi ca sunt posturi pe rgc.ro cum se alege si cum se cumpara o chitara .

 

 

ok man ms de ajutor...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Stefan Gordin

Se pare ca avem genuri comune. Eu am un bass Ibanez SR300. Sunt foarte multumit de el. Are doze active. Eu nam simtit nevoia unei a 5-cea corzi. Il recomand. Daca nu un Ibanez BTB200. Nu prea am incredere in Squier dar pana la urma alegerea este a ta!

Edited by Stefan Gordin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest ilv1

De-acord total cu Stefan Gordin. Am cantat metal cu Ibanez SR300, are doze active si merge super bine. A 5-a coarda nu e deloc necesara... Doar daca trupa ta canta pe chitari cu 7 corzi...

 

Am unul luat din Viena acum 4 ani, folosit doar 1 an si ceva si e in stare perfecta pe care il vand... Si se incadreaza in buget (iti dau si hardcase, corzi schimbate, mai bune decat originalele, si corzi de schimb). Contacteaza-ma daca te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.