www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mica Intrebare


St. Anger
 Share

Recommended Posts

Era vorba ca ma certam cu chitaristul celalalt ca nu putem canta o compozitie cu metronom ca are schimbari de ritm. Eh, si eu i-am dat exemplu ca la Fade to black, pe final, cand vine partea cu "No one but me, can save myself..." tempoul creste si din cate stiu ei canta cu metronom. Oricum, presupun ca iti trebuie ceva mai inteligent decat un metronom banal.

Link to comment
Share on other sites

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1393

 

Loop Play function for calling up memory settings and playing the rhythm patterns for any number of times

 

Asta vad ca are asa ceva. In orice caz, nu cred ca sunt foarte multe trupe care canta live cu metronom. Asta e cel mai util cand inregistrezi. Live, chiar daca ai o bataie cu 10 ms mai in urma, nu-i asa mare dezastru.

Link to comment
Share on other sites

Cu rhythm machine programabil , cu Loop Machine ....ai si "tap buton" ca sa schimbi tempoul cum vrei tu din mers .

 

Loop machine ..tragi toate partile ...INTRO....Verse ...Chorus...Solo /improv....bridge ....Vers 2..Chorus1..Chorus2 ...Outro .

 

Fiecare parte cu tempoul dorit ...exersezi si vei putea face schimbarea de tempou in sincron cu loop-urile.

 

Ce as vrea aeu sa am o pedala cu potmetru ( de volum) ca sa pot regla tempoul fin si cursiv din mers...presupun ca ar trebui sa existe asemenea masinarie .

Odata ce pot regla "tempoul" ecoului cursiv din pedale de "expresie" ...de ce nu ar avea unele efecte ritmul reglabul cursiv ..

 

Cu "tap tempo" nu faci din mers trebuie sa te opresti din cantat la instrument /voce si sa te ocupi de schimbarea tempoului si sa continui dupa stabilizarea noului tempo .

 

Daca ai avea o pedala ce are limitele de reglaj presetate in prealabil intre de ex la ..90 BPM la minim si 100BPM la maxim , poti trece de la una la alte cu viteza de schimbare al tempoului dorit ...o poti face de la o patrime la o masura foarte usor ....etc

 

In DAW-uri sequencer-e este usor de presetat schimbarea tempoul ...atat cursiv cat si cel "brusc".

Cu acestea poti face LOOP-uri .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si eu am o intrebare.. As avea nevoie de un metronom portabil programabil.. Cateodata colegul de la tobe se cam agita pe scena si ne da ritmul prea rapid.

Mi-ar trebui un metronom unde sa pot programa BPM urile melodiilor pe care le cantam(in jur de 16melodii/concert) sa nu mai fie probleme de astea.

Nu am nevoie sa-mi mearga metronomul toata melodia doar sa-i dea ritmul tobarului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.