www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Bazait


Guest Rick27
 Share

Recommended Posts

Am cumparat un set de chitara electrica si am o problema.

Cand conectez chitara la amplificator se aude un bazait care dispare daca dau volumul la 0 sau cand pun mana pe cablu dintre chitara si amplificator sau pe corzi.

Unde este problema si cum se poate rezolva?

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat un set de chitara electrica si am o problema.

Cand conectez chitara la amplificator se aude un bazait care dispare daca dau volumul la 0 sau cand pun mana pe cablu dintre chitara si amplificator sau pe corzi.

Unde este problema si cum se poate rezolva?

 

Problema nu este nicaieri si nu trebuie rezolvata.

Link to comment
Share on other sites

dar nu se poate face ceva sa scap de bazait?

incepe sa devina enervant

 

Obisnuieste-te !

 

Calea chitarii are caile si incercarile sale,

 

De bazait nu scapi decat cu un noise-gate bun (si scump,mai scump decat chitara si ampul tau la un loc).

 

Iar cu impamantarea nu scapi decat de vreo 50% din bazait.

 

Repet : Obisnuieste-te. Nu-ti convine, fa mia de euro si iti zic cum se face, sau apuca-te de cantat la banjo.

 

Offtopic @

 

Oh, HELL no!

 

You're right. blink.gifdar nimeni nu s-a nascut invatat.

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am o intrebare legata de subiect si ca sa nu deschid alt topic postez tot aici:

Un chitarist profesionist cand urca pe scena ce foloseste sa scape de bazait?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare legata de subiect si ca sa nu deschid alt topic postez tot aici:

Un chitarist profesionist cand urca pe scena ce foloseste sa scape de bazait?

 

Depinde de situatie. Se pot folosi mai multe care sa reduca nivelul zgomotelor nedorite.

1) Componente de calitate si un setup bine facut. Pot-uri doze, cabluri, etc., cat mai bune, chitara cu impamantarea facuta.

2) Doze noiseless sau humbuckere. Sunt o gramada de doze pe piata, in momentul asta care nu produc atat de mult zgomot de fundal precum single coil-urile clasice. De fapt asta a fost rolul humbuckere-lor, sa atenueze "hum-ul".

3) Noise gate-uri.

4) Pur si simplu folosesc pot-ul de pe volum.

 

Lista poate continua. Oricum, dupa cum vezi, deoarece exista atatea echipamente facute special pentru acest lucru, nu esti singurul care are aceasta problema.

 

Conteaza si stilul pe care chitaristii il abordeaza. De obicei, noise gate-urile si humbuckerele se folosesc la metale sau alte genuri care necesita foarte mult gain. Multi dintre cei care canta blues, de exemplu, s-au obisnuit sa foloseasca pot-ul de volum cu care orice chitara este dotata. Dau incet chitara cand fac pauze.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat un set de chitara electrica si am o problema.

Cand conectez chitara la amplificator se aude un bazait care dispare daca dau volumul la 0 sau cand pun mana pe cablu dintre chitara si amplificator sau pe corzi.

Unde este problema si cum se poate rezolva?

Deci in consecinta ....tii mana pe corzi incontinu cand volumul nu este Zero.In pauze volumul se trage la Zero.

Asa fac si cmarii chitaristi in caz de capteaza zgomot ( doza de la chitara capteaza zgomotul + si curenti prin linia de ecranaj/pamant) teroria explicatii .

 

Guitar shielding , wiring , amplifier and guitar earthing ...si d' astea cu GOOGLE ...

 

Dar si pe rgc,ro gasesti descrieri probleme rezolvari sau safaturi .

 

Noise Gate este ultima solutie ...nedorita dar utila cateodata.

 

Ia vezi la Leslie West cum tot inchide volumul la Zero ...apoi cand canta da volum si iarasi inchide cum se opreste din cantat ( in studio !!! unde trage piesele )

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare probabil la fel de prosteasca pentru voi.

E normal ca atunci cand apas butonul de distortion acest sunet sa creasca?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Si pe mine ma enerveaza zgomotul de fond in ultimul hal. Din pacate solutii minune nu cred sa fie, in cazul in care totul functioneaza corect tehnic si ai si impamantare la priza. Daca vrei sa canti cu distors vei avea si ceva zgomot, inca si mai mult daca nu ai scule de calitate.

 

Ce scule ai (chitara+amp+pedale)? Ai chitara de tip Stratocaster? Foloseste pozitiile 2 si 4 pe switchul de doze, va curata sunetul pentru ca va functiona sistemul ca un humbucker.

 

Mai departe trebuie sa experimentezi cu fiecare setare pana gasesti un ton satisfacator cu minim de zgomot, dar cu cat ai mai mult drive/distors cu atat vei avea mai mult zgomot, e inevitabil.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.