www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sb Audigy Se


Recommended Posts

Salut,

Am o nedumerire legata de placa de sunet, mai exact daca merita achizitia. O iau in primul rand pentru jocuri si filme, chitara vine pe locul doi.

Acum am in calculator un Sound Blaster Live 5.1 Digital, care din pacate merge doar cu driverele kx mixer. Nu am latenta in softuri de gen guitar rig, iar driverul are suport nativ ASIO. Totusi ma cam vad nevoit sa schimb placa de sunet, ca are niste probleme. Intrebarea mea e daca merita sa iau aceasta placa. Nu am asteptari mari de la ea in ceea ce priveste calitatea, eu vreau sa fie cat si cea dinainte care nu m-a dezamagit, urechea mea muzicala nefiind foarte educata.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu dar Audigi si SBLive 24bit nu aveau asio third party

 

Eu am incercat de cutriozitate cu tot felu de placi Creative si functiona mai slab cu KX si cu Asio4all .

A trebuit sa dezinstalez totul si sa reinstalez placa Creative din nou ca sa scap de ...asioul pus ulterior .

 

Acum cu Win7 nu gasesc ASIO ...ptr AC97 HD .

 

Cautand vad ca au aparut mai nou de cand nu am cautat ceva asio ptr placi Creative ..dar nu are nici un sens pana ce cu asio al placii de sunet am latenta cea mai mica .(asta pe un alt PC cu XP )

 

In orice caz mie nu mi-a ajutat la nici o placa asio4all sau alt asio ...mai ales cu Creative...

 

acumj totusi o sa incerc cu placi mai vechi Creative sa cvad daca pot ajunge la latenza maimica decat cu AC97 HD la care nu am asio.

Cu asio4all ..Win7 +AC97HD rezultatul a fost => Blue Screen ..CRASHHHHHhh ....

 

ce nu am mai vazut de 15 vre-o ani !!! de la 386 .. ..ce sa-i faci avanseaza tehnica si programarea ...

 

Iar in cazul PC-urilor dual core si mai "performante" ar trebui si soft dedicat altfel nu sunt utilizate chiar 100% posobilitatile CPU ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns. Tin sa precizez, ca sub windows 7, placa respectiva functiona cum trebuia cu KX, care avea si support ASIO. Cel putin urechea mea foarte neantrenata era multumita de rezultate.

Acum folosesc Windows Developer Preview( o versiune pre-beta la windows 8 - motivul pentru care nici driverul kx nu mai merge)

Ca sa inchei situatia, si sa pun o rezolvare, am ales solutia mai mult potrivita pentru gaming/multimedia decat instrument, si am achizitionat un Asus XONAR DG, modelul cel mai ieftin de la ei. Am luat de la ei de pe site driverul pentru win 7 x64, si cu ajutorul unui post localizat aici:

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20110326091740351&board_id=21&model=Xonar+DG&page=1&SLanguage=en-us

Am urmat pasii si i-am inregistrat si componentele pentru ASIO.

Guitar RIG 5, nu zice nimic de rau, imi vede XONAR DG ASIO, dar nu pot sa umblu la setari sunt blocate pe 16bit si 10ms. Totusi, urechea mea barbara nu sesizeaza delay, poate e doar vina mea.

Sunt multumit de alegerea facuta, vad un MARE salt in calitatea audio de la Creative-ul vechi pe care il aveam la placa asta. Ma asteptam la schimbare dar nici chiar asa :).

Link to comment
Share on other sites

Daca nu auzi sunetul cu "ecou" ,nu vine mai tarziu cand lovesti coarda este OK .

Iar ptr Jocuri nu cred ca conteaza 10-60 ms .

 

La MIDI pana la 40 ms esete OK o latenta la tobe sau sintetizator ptr mici interventii acasa ce pot sa corectez dupa in Cubase daca nu-i 100% .

 

Vad ca si la mine cu ASIO E_MU la MIDI am Latenta minima 10ms...

 

La Zoom si ALESIS in audio am latentza Zero ...

 

Dar cu XP .

Nu are Cubase ASIO ptr Win7 ...cu AC97HD ..

 

I-mi place aceasta prosteala .....sunet HD .hahahaha .

 

Sunet HiFI HD ...haha

Link to comment
Share on other sites

Nu aud "ecou" dar am sesizat niste paraituri, doar la unele efecte. Cred ca e de la mine, sau de la efectele cu distors, la cele care au mult "clean". In jocuri nu am incercat-o inca.

Toate placile sunt acum super 5/7.1, HD, Hi-Fi, si cu alte titluri de zici ca ai aur in calculator :D.

 

Placile Audigi 5.1 7.1 ....>18.1 hehe toat esunt de toata jena IMD nasol deranjant ..nu sunt ptr inregistrari doar ptr zgomote la jocuri ..

 

SBLive24bit este deja altceva ...

 

Dar la E-Mu 0404 incep placile la Creative

 

Ce spui tu pe aciolo cu "zgomote paraituri " ...probabil sunt jitter si overload AD -ul.Cu toate ca Creative au limitator de semnal maxim admis pe intrare .

 

La AC97 pacane la overload de te sperii zici ca arde focul cu vreascuri si te simti ca intr-o cabana iarna...e bestial ..efecte ambientale...hehe

 

Deci reduci semnalul ...limitezi semnalul cu un limitator sau cu un compresor .

 

Plus viteza dfe prelucrare CPU ...latenza ..combinatia ..daca fortezi latenta mica si nu ai putere de procesare la fel arde focul cu vreascuri in soba si pocneste de numa...

Link to comment
Share on other sites

Da, dar nu mai folosesc nici creative acum, am un ASUS Xonar DG. Cel mai ieftin model. Ce e nasol la ASUS, sau ma deranjeaza pe mine ca sa zic asa, e faptul ca nu isi fac ei chipseturile, cum face Creative spre exemplu. PLaca mea are un Chipset Oxygen HD 8786, care din ce am citit nu e cine stie ce. Incercasem eu, softuri de sim si pe placa on-board cand era dar ori - vorba ta, vreascuri in soba -, ori cantam in canon, eu cu mine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.