www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp. Alberto Bolocan Signature


viobio
 Share

Recommended Posts

Ultima realizare

un amp mai compex ,realizat dupa cerintele lui Alberto

,chitaristul formatiei Talisman

 

multumiri lui Dan Parachivescu :respect: ,userul overdrive pe RGC,pentru partea electronica de comutare a canalelor

 

 

caracteristici amplificator

 

putere 50w/30w/15w/5w ,pentru 5w se utilizeaza un atenuator intern

impedanta de iesire 4/8ohmi

trei canale comutabile cu footswitch sau de pe panoul frontal al amplificatorului

 

canal clean cu

drive(gain)

eq cu trei tonuri

bright

volum

 

canal rithm cu

drive(gain)

eq cu trei tonuri

crunch/drive -se modifica amplificarea

vintage/modern-se schimba tonul de la un sunet gen AC/DC la un ton de riff gen Metallica

volum

 

canal lead -este highgain

drive(gain)

eq cu trei tonuri

vintage/modern-se schimba textura amplificarii

filtru/normal

volum

 

loop paralel

reglaj de nivel

reglaj mix

loop-ul este comutabil

 

master volume

presence

 

redresarea se poate alege in trei variante

pe tub ,pentru un sound cu mai multa compresie

solid state

mix,cind ambele feluri de redresare sunt cuplate in paralel

 

tuburi folosite

8XECC83 nos,TUNGSRAM/TELEFUNKEN/PHILIPS

2XEL34 -EH ELECTROHARMONIX

1XEM800,ochiul magic (doar de frumusete)

1X5T3C

am folosit multe tuburi in preuri pentru ca amplificatorul este conceput cu trei preuri complet separate,nici un tub de la un anumit canal nu se foloseste si la alt canal

 

 

ampul este gata,urmeaza carcasa exterioara

tot proiectul estetic este realizat de Alberto,amplificatorul va arata exact cum a dorit Alberto

cind va fi gata carcasa si cabinetul dedicat acestui head ,vom face un workshop la sala de repetitii STUDIO37 ,din incinta Electromagnetica,oricine este bine venit

post-7787-0-92920400-1323018349_thumb.jpgpost-7787-0-89087000-1323018448_thumb.jpg

post-7787-0-69654700-1323018461_thumb.jpgpost-7787-0-37123600-1323018481_thumb.jpgpost-7787-0-80284700-1323018518_thumb.jpg

post-7787-0-56438700-1323018392_thumb.jpgpost-7787-0-45905000-1323018408_thumb.jpgpost-7787-0-79829500-1323018429_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest ALB3RTO

Hello!

 

George Pătrănoiu este vinovatul prin care l-am cunoscut pe "Arhitecul sunetului" Viorel Fîrtat.

 

Totul a început de la un "gând". O simpla idee... apoi s-a dezvoltat cu ajutorul lui Vio.

Am stat la o bere şi am discutat ce se poate realiza din punct de vedere fizic, producţie, electronic, etc.

Am conceput Design-ul in Photoshop... după care iar am analizat împreună cu Vio ce ar trebui schimbat şi simplificat pentru realizarea Head-ului.

 

Aş vrea să adaug un amănunt vis-a-vis de switch-ul Filter de la canalul de Lead.

Este conceput pentru a fi folosit cu chitări care au doze simple (single-coil), in cazul meu un Strat.

Acest filtru umflă tonul de solo... astfel încât chiar şi o doză sigle-coil sună cărnos şi plin... asemănător unei doze duble (Humbucker).

Acest Filtru l-am descoperit pe una din staţiile mai vechi construite de Vio, şi am fost atras de idee de la început.

 

Atenuatorul este un lucru indispensabil în cazul în care vrei să studiezi in casă fără să deranjezi vecinii, soţia, iubita sau pisica. =)))

 

Rhythm-ul sună spre un Marshall,

Lead-ul sună a Mesa.

 

Alberto

Edited by ALB3RTO
Link to comment
Share on other sites

Desi mi-au placut cum suna majoritatea amplificatoarelor construite de Viorel, asta este primul care imi place cum arata, sper ca in viitor imaginea de marca Vio Tube Amp sa se pastreze, designul este elegant si pune intr-o lumina foarte buna amplificatoarele construite de Viorel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Prin bunavointa lui Vio, caruia ii multumesc pentru disponibilitate si bunavointa, am ajuns in ateliere lui de lucru si am reusit sa vad lucrarile sale.

 

Impresia mea a fost clara: profesionalism, calitate si pasiune.

 

Fiecare produs care l-am incercat mi-a starnit zambete de satisfactie.

 

Apoi, printr-un mare noroc si coincidenta, avut deosebita placere sa-l cunosc si pe Alberto, care impreuna cu Vio au realizat acest MONSTER TONE care-i spune "Amp. Alberto Bolocan Signature".

 

Timp de aprox. 1h, am stat impreuna cu cei doi si ne-am jucat cu acest amplificator.

 

Este o lucrare pentru care atat Vio cat si Alberto merita toate aprecierile noastre. Un produs ffffff versatil, cu un ton sanatos si definit, care arata bestial :rulez: .

 

Si in plus Alberto este un chitarist care chiar merita o astfel de "jucarie" :respect: .

 

 

FELICITARI VIO si ALBERTO pentru ceea ce ati realizat impreuna!!

 

Si FELICITARI VIO pentru tot ceea ce faci !!!!

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Prin bunavointa lui Vio, caruia ii multumesc pentru disponibilitate si bunavointa, am ajuns in ateliere lui de lucru si am reusit sa vad lucrarile sale.

 

Impresia mea a fost clara: profesionalism, calitate si pasiune.

 

Fiecare produs care l-am incercat mi-a starnit zambete de satisfactie.

 

Apoi, printr-un mare noroc si coincidenta, avut deosebita placere sa-l cunosc si pe Alberto, care impreuna cu Vio au realizat acest MONSTER TONE care-i spune "Amp. Alberto Bolocan Signature".

 

Timp de aprox. 1h, am stat impreuna cu cei doi si ne-am jucat cu acest amplificator.

 

Este o lucrare pentru care atat Vio cat si Alberto merita toate aprecierile noastre. Un produs ffffff versatil, cu un ton sanatos si definit, care arata bestial :rulez: .

 

Si in plus Alberto este un chitarist care chiar merita o astfel de "jucarie" :respect: .

 

 

FELICITARI VIO si ALBERTO pentru ceea ce ati realizat impreuna!!

 

Si FELICITARI VIO pentru tot ceea ce faci !!!!

 

Toate cele bune !

 

multumim pentru aprecieri

 

cind mai treci prin Bucuresti te asteptam cu drag

 

ai observat ca nu luam pe nimeni cu bita :death: ,in plus asigur si transportul in conditii VIP :yay:

:respect::rulez:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ALB3RTO

Final Stage of Production...

 

(din pacate se vede foarte prost datorita fotografiei cu expunere lunga facuta cu un mobil)

post-1604-0-55619900-1325272697_thumb.jpg

Edited by ALB3RTO
Link to comment
Share on other sites

Alberto iti recomand sa te apuci de design de amplificatoare si pedale, ai idei interesante si gust. Si unde mai pui ca vine excelent in completarea muncii lui Viorel.

 

este de departe cel mai frumos head construit de mine,eu am facut doar partea electronica

tot ce tine de aspect este realizarea lui Alberto,el a muncit la realizarea carcasei,el a facut proiectul de design

pe viito vom lucra in echipa,adica

Albeto Bolocan ,design & sound

George Patranoiu,sound

Dan Sandulescu,sound

Decebal Robescu,design&sound

Eu,sclavu cu munca

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este de departe cel mai frumos head construit de mine

 

... echipa,adica

Albeto Bolocan ,design & sound

George Patranoiu,sound

Dan Sandulescu,sound

Decebal Robescu,design&sound

Eu,sclavu cu munca

 

Toate amplifurile tale au fost frumos şi atent lucrate. Ăsta e un original ! Şi arată grozav. Alberto e bun la creaţie... Dar am mai zis asta.

 

Ce vroiam să zic e că ţi-ai tras echipă de şoc, bade !

 

Şi c-am zis de echipa de şoc, era un serial, "A Team"/ "Echipa de şoc" ... Tu eşti Mr.T, huh ? :) Ăla era sclavu' cu munca...Ducea greu' la "demolări" ( în cazul vostru la construcţie )

 

LA MULŢI ANI şi cât mai multe "demolări" de-astea în 2012 !

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

advertising prototype

Da..

Ar trebui alta formulare ...ceva mai modesta ca sa nu creezi sentimente de neincredere in cei vizati ..in potentialii doritorii,,,

ceva in genul ...cel mai bun proiect ..unicat ..prototip...al constructorului de amplifuri pe lampi cu ...experienta atat in proiectare constructie cat si utilizare ( chitarist) .

 

Nu poate fi cel mai bun .....ar trebui sa castige un concurs si sa ai o diploma "de cea mai buna" ....la prezentarea de la din data de uin confrumntarea cu firmele /marcile/brandurile /..in categoria XYZ ....cu diploma atribuita de juriul format din .....VIP-uri in ale treburilor.......bla bla ...

 

Asta ca sa nu se creze ironii .

 

Statia poate fi cea mai buna din lume ...daca nu are o larga recunoastere oameni tind sa treaca la ironii.

 

Arata bestial ampliful ..putin cam mare ca si gabarit ptr 50W dar ca sa aratae bine pe o boxa 4x12" este OK.

 

Succes!

 

La Multi Ani ..

Link to comment
Share on other sites

Păi poți demonstra că nu e așa? :D

 

Ziceam de citatul ala, pe care l-am citit si l-am auzit de nenumarate ori in reclamele de la absolut orice produs si de care m-am saturat pina in git. Si nu cred ca vorbesc doar pentru mine.

 

Si normal ca nu pot demonstra ca nu-i asa, dar nici ei nu pot demonstra ca-i asa. :lol: Deci lozinca aia nu doar ca e inutila, dar te mai si enerveaza.

 

- Unde se fac, frate, cele mai bune amplificatoare pe lampi?

- In Anglia, sau in America!

- Nu, ba, ce prost esti! In Romania!

 

Hai sa vedem o situatie similara. Vine Grosmann si-ti spune ca el face cele mai bune chitare din lemn (din afirmatie intelegem ca mai bune decit Gibson, Fender, Jackson, Ibanez etc., chiar daca nu a specificat). Tu l-ai crede? Eu sincer, nu, chiar daca ar face intr-adevar cele mai bune chitare.

Edited by Ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi unde-i amplificatorul? Nu ar trebui sa figureze si el in poza, mai degraba decat Stratocasterul ala. Eu n-as intelege din imagine ca afisul se refera la productia de amplificatoare, noroc ca stiu sa citesc...cred ca ar fi bine sa fie si el in poza, mai ales ca pana acuma tot ce tine de designul amplificatorului arata mega-rock! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.