www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cd 60 Defect ?!


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am urmatoarea problema si sper ca cineva care s-a confruntat cu ceva similar sa ma poata ajuta. Am cumparat de curand un Fender CD-60CE. Deoarece nu l-am gasit pe stoc in Ploiesti l-am comandat online. Nu are importanta furnizorul deoarece nu vreau sa-i fac contra-reclama (deocamdata). In prima faza a venit cu tunerul onboard defect. Mai exact nu-mi statea pe 'verde' desi chitara era acordata perfect conform altor 2 tunere externe precum si urechii. Am trimis-o inapoi (700km dus intors) si intr-un final am primit alta. Tunerul e ok de data asta insa am a alta problema, ceva mai deranjanta.

 

Pe coarda D, in special pe freturile 3 si 4 intra intr-o rezonanta care ma scoate din sarite. Acelasi lucru se intampla si pe freturile 1,2 respectiv 5,6, dar mult fin. Practic punctul de intensitate maxima este pe fretul 4, unde toata cutia de rezonanta incepe sa huruie/baraie. Nu e ceva subtil, chiar face urat. Nu e nici o problema de utilizator, stiu cum sa apas corzile si clar nu se datoreaza unei apsari superficiale pe coarda. Mai mult, rezonanta/vibratia e usor sesizabila si in acorduri care implica coarda D fretul 4, cu si fara CAPO. Nu e prima mea chitara, mai am o acustica si o electrica si nu sunt incepator, in sensul ca am idee de cum ar trebui sa se comporte un instrument. Am asteptat vreo 2 saptamani sa se 'aseze' corzile insa problema persista.

 

Intrebarea e simpla. E vorba de un defect al instrumentului sau nu? In mod normal m-as fi dus cu ea la magazin, insa data fiind distanta, acest lucru iese din discutie. O trimit inapoi la garantie (inca 700km) sau are cineva vreo idee despre cauza?

 

Multumesc anticipat

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul prompt. Nu am mai facut asta dar am sa ma documentez. Pana atunci, daca mi-ai putea daca ceva detalii ti-as ramane recunoscator. E o treaba de facut pe genunchi sau trebuie sa ma duc cu ea la cineva care stie despre ce e vorba? In afara de imbus-ul care a venit cu chitara, nu am alte 'tool-uri' pentru asta (ma refer la instrumente de masurat dedicate samd)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul prompt. Nu am mai facut asta dar am sa ma documentez. Pana atunci, daca mi-ai putea daca ceva detalii ti-as ramane recunoscator. E o treaba de facut pe genunchi sau trebuie sa ma duc cu ea la cineva care stie despre ce e vorba? In afara de imbus-ul care a venit cu chitara, nu am alte 'tool-uri' pentru asta (ma refer la instrumente de masurat dedicate samd)

 

Daca este asa cum ai spus tu , inseamna ca ai backbow la gat.

 

Iei acel inbus si destrangi, adica INVERS acelor de ceasornic, sa SLABESTI din tensiunea cu care gatul trage de corzi, astfel se va indoi si va creste distanta la primele freturi, neavand buzz.

 

Se fac intoarceri de 1/4 (maxim) din acel surub cu cap hexagonal, masurand constant distanta(vizual cel putin) intre coarda apasata la tasta 1 si tasta unde se imbina la corp, trebuie sa ai o distanta in genul ca intra o carte de joc intre bara de fier si coarda.

 

http://www.igdb.co.u...p/truss_rod.htm

 

daca, consideri ca iti este frica, desi nu ai ce sa strici daca destrangi cate putin pana distanta e ok, apeleaza la cineva

 

bafta

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Bazaie corzile care ating taste? adica ai fret-buzz?

 

Ca daca nu este asta problema umbli degeaba la truss rod, eventual o sa-l dereglezi.

 

Dupa descrierea ta, pare mai degraba sa fie o componenta interna dezlipita (bracing-ul chitarei). Este o treaba relativ simplu de rezolvat dar este bine sa o faca un mester care stie cu ce se mananca asta.

Incearca sa depistezi sursa vibratiei si sa localizezi componenta dezlipita, dupa care ar trebui sa o trimiti la garantie. Nu te sfii sa ne spui numele firmei care-si permite sa profite de faptul ca esti la distanta ca sa-ti trimita instrumentele defecte pe care ar trebui sa le returneze furnizorului in garantie. Si cu atat mai rau sa procedeze asa cu o firma serioasa cum este Fender.

Spune-ne si noua ca sa ne ferim.

Link to comment
Share on other sites

Bazaie corzile care ating taste? adica ai fret-buzz?

 

Ca daca nu este asta problema umbli degeaba la truss rod, eventual o sa-l dereglezi.

 

Dupa descrierea ta, pare mai degraba sa fie o componenta interna dezlipita (bracing-ul chitarei). Este o treaba relativ simplu de rezolvat dar este bine sa o faca un mester care stie cu ce se mananca asta.

Incearca sa depistezi sursa vibratiei si sa localizezi componenta dezlipita, dupa care ar trebui sa o trimiti la garantie. Nu te sfii sa ne spui numele firmei care-si permite sa profite de faptul ca esti la distanta ca sa-ti trimita instrumentele defecte pe care ar trebui sa le returneze furnizorului in garantie. Si cu atat mai rau sa procedeze asa cu o firma serioasa cum este Fender.

Spune-ne si noua ca sa ne ferim.

 

Cum ii spuneam si lui Razvan, ma voi documenta putin maine si voi reveni cu detalii. Asa cum m-ai sfatuit si tu, nu as umbla la truss rod pana nu ma conving ca asta e cauza. Apropo de asta, in mod normal, din fabrica nu trebuie sa vina cu truss rod-ul reglat? Sau exista si exceptii?

Exclus sa ma duc la vreun mester care sa o lipeasca, pentru ca are aprox. o luna, deci este inca in garantie. E prima data cand ma confrunt cu probleme de genul asta. Pana acum mai mult de schimbat corzi, n-am prestat. Nu este vorba de bazaitul scos de corzile care ating tastele. Daca fret-buzz-ul este ce cred eu, anume similar cu bazaitul corzilor cu care se confrunta incepatorii cand nu prind bine acordurile, atunci clar nu e vorba de asta. E un fel de rezonanta a corpului, ceva mai grav si mai pe joase, nu acel zgomot metalic scos de corzi si taste, vibreaza cumva toata chitara, nu doar coarda respectiva.

 

Firma de la care am luat-o este Fly Music si Suceava, dar repet, nu vreau sa le fac contra-reclama sau sa le creez deservicii pentru ca baietii au fost OK inlocuindu-mi chitara la prima problema. Iar pana acum nici nu am discutat cu ei despre asta pentru ca nu stiu daca tine sau nu de garantie. Am sa-i sun luni sa vad ce parere au si ei. Greseala oricum imi apartine ca mi-am luat chitara online de la 350 de km, dar confuzia a fost cu site-ul magazinul de muzica . ro care era al unei firme din Ploiesti (unde si locuiesc) si care mai nou a fost cumparat de Fly Music. Initial am crezut ca firma din Ploiesti are depozitul in Suceava sau ceva de genul, iar pana m-am dezmeticit si mi-am dat seama ca nu cumpar de unde credeam, comanda era deja facuta. Asta este... Sper totusi sa o rezolv cumva fara complicatii.

 

Revin maine cu mai multe detalii in urma unei documentari mai ample. Daca mai are cineva pareri/sugestii sunt binevenite.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Si da, presupunerea se pare ca a fost corecta, NU este fret-buzz:

La o prima cautare, conform wikipedia:

 

Fret buzz

Fret buzz is one of the many undesirable phenomena that can occur on a guitar or similar stringed instrument. Fret buzz occurs when the vibrating part of one or more strings physically strikes the frets that are higher than the fretted note (or open note). This causes a "buzzing" sound on the guitar that can range from a small annoyance, to severe enough to dampen the note and greatly reduce sustain. Sometimes, fret buzz can be so minute that there is only a small change in the tone (timbre) of the note, without any noticeable buzzing. Fret buzz can be caused by different things:[1]

 

La mine este altceva

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.