www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mica Mare Dilema!


Tildiu
 Share

Recommended Posts

Pana acum am canta la chitara blues,hard rock ...etc azi m-am gandit sa cant death metal.Problema e urmatoarea: am cautat un backing track pe net

si am vrut sa fac un fel de improvitatie numa ca nu mi-a placut cum suna.In ce gama se poate canta pe astfel de melodii?

Banuiesc ca in gama pentatonica nu merge,poate nu stiu eu cum trebe cantat.Am incercat si in alte moduri si game dar nu ma pricep, probabil e vreun stil anume in care trebuie sa canti.Daca stie cineva cum pot canta death metal si vrea sa imi spuna, vreau informatii despre game si moduri in care se poate canta acest stil de muzica astept sa imi raspundeti. Multumesc!

A da daca ceva din ce am scris nu e corect nu ma injurati!

Link to comment
Share on other sites

Pana acum am canta la chitara blues,hard rock ...etc azi m-am gandit sa cant death metal.Problema e urmatoarea: am cautat un backing track pe net

si am vrut sa fac un fel de improvitatie numa ca nu mi-a placut cum suna.In ce gama se poate canta pe astfel de melodii?

Banuiesc ca in gama pentatonica nu merge,poate nu stiu eu cum trebe cantat.Am incercat si in alte moduri si game dar nu ma pricep, probabil e vreun stil anume in care trebuie sa canti.Daca stie cineva cum pot canta death metal si vrea sa imi spuna, vreau informatii despre game si moduri in care se poate canta acest stil de muzica astept sa imi raspundeti. Multumesc!

A da daca ceva din ce am scris nu e corect nu ma injurati!

 

Tu ai observat ca la backingtrack-ul ala iti spune si pe ce game poti sa improvizezi?

 

Pentatonica merge foarte bine pentru inceput. Uite-acilea niste lick-uri http://www.youtube.com/watch?v=y_VB6cOHGQ0&feature=related, le inveti si dup-aia le aplici pe backing track-ul ala.

Si normal ca e "un stil anume" in care trebuie sa canti. Daca vrei death metal (ceea ce backing track-ul tau nu prea e), incepi si studiaza niste chitaristi consacrati : un Chuck Schuldiner, Karl Sanders/Dallas Toller-Wade, Vogg etc

Link to comment
Share on other sites

Mie cel putin nu imi suna a death metal (nu cred ca am destula experienta in genul asta ca sa pot sa categorisesc).

 

Documenteaza-te, asculta, si o sa poti sa iti dai seama singur cam ce ar fi si cam ce ramura din death metal te atrage.

 

Par egzample: http://www.youtube.c...h?v=8zJpPAhGheA

 

 

 

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Poate nu e acordata chitara conform cu BT-ul. rolleyes.gif

din cate stiu eu...chitara canta in sistemul egal temperat, la fel ca backing trackul o_O

si din moment ce e improvizatie, nu se pune problema asa.

ok! merci beaucup..si inca ceva la death metal merge si modul locrian nu?

de ce nu? :) go ahead

 

ps: iar death metal-ul, la fel ca orice gen muzical (modern), nu are particularitati la chitara. il canti cum iti suna (sau cum crezi ca ar fi corect dpdv armonic, daca stii si teorie suficienta). particularitatile la death metal stau in principiu la voce si la tobe. mai mult de atat, death metal-ul e un stil mai nou decat altele, prin urmare exclude regulile ,,fixiste" legate de armonia clasica modala.

totusi, personal cred ca ai putea folosi anumite intervale, cum ar fi cvarta marita sau cvinta micsorata, sau unele acorduri, in special micsorate :D si de obicei metal auzi in tonalitati minore :)

Edited by Octavian Dan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.