www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gaura Strap


Zippy
 Share

Recommended Posts

Salut baieti.M-am gandit sa imi dau o gaura in chitara sa ii pun strap,dar nu stiu cum si nici unde sa fac gaura.Un chitarist mi-a zis ca daca vreau sa dau gaura sa dau in partea aia unde se uneste grifful cu cutia de rezonanta.Dar nu stiu daca e bine sa dau acolo sau nu,cum sa dau gaura sa nu stric lemnul,eventual un filmulet si mai ales ce fel de cui(straplock parca ii zice) sa cumpar(as vrea si link) si sa stiu daca exista diferente intre strapuri(daca au sistemele de prindere diferite etc).Multumesc pt ajutor si chiar nu am chef de caterinca unora care vor pur si simplu sa faca posturi aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am al doilea surub pentru strap si am rezolvat in felul asta:

 

Planet_Waves_Acoustic_Quick-Release.11230823_std.jpg

 

Este deranjant la mina si cu prima ocazie vreau sa-i pun un strap pin. Nu stiu sa lucrez in lemn insa si nu vreau sa experimentez pe chitara, asa ca astept pina gasesc pe cineva priceput.

 

P.S. Aici ai un link de la stewmac cu niste explicatii.

 

 

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

La acustice, de cele mai multe ori, se opteaza pentru genul asta de prindere, de headstock. Motivul e simplu, corpul chitarei nu este asa de greu ca la electrice, iar griff-ul este mai greu decat corpul, motiv pentru care chitara va sta cu gatul in jos. Eu cand am montat suruburi pentru strap pe o electrica am dat gaura direct cu surubul, diametrul fiind mic, totul a decurs cum trebuie. In orice caz, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta.

Ia-ti asa ceva si, daca nu tii prea mult la chitara, incearca, vezi unde ti s-ar potrivi cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

La acustice, de cele mai multe ori, se opteaza pentru genul asta de prindere, de headstock. Motivul e simplu, corpul chitarei nu este asa de greu ca la electrice, iar griff-ul este mai greu decat corpul, motiv pentru care chitara va sta cu gatul in jos. Eu cand am montat suruburi pentru strap pe o electrica am dat gaura direct cu surubul, diametrul fiind mic, totul a decurs cum trebuie. In orice caz, nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta.

Ia-ti asa ceva si, daca nu tii prea mult la chitara, incearca, vezi unde ti s-ar potrivi cel mai bine.

 

Un cui similar am in fundul chitarei si nu stiu daca la fel trebuie sa fie si cel din fata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.