www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Deluxe Stratocaster


johnnygt
 Share

Recommended Posts

de mult timp stau si ma gandesc sa imi achizitionez si eu chitara asta, daca te referi la modelul cu doze single nu la cel cu hot rail, ala-i o greseala dupa parerea mea. numai ca in afara de dozele duncan design, (care oricum nu cred ca se compara cu cele fender originale) si forma headstock-lui eu nu vad mari diferente fata de modelul squier standard stratocaster, care-i cu vreo 400 ron mai ieftin. si daca stai sa te gandesti mai bine, poate ca dozele le vei schimba oricum... insa sunt chitare ok, poate chiar mai bune decat multe modele fender, ai ales cele mexicane.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

de mult timp stau si ma gandesc sa imi achizitionez si eu chitara asta, daca te referi la modelul cu doze single nu la cel cu hot rail, ala-i o greseala dupa parerea mea. numai ca in afara de dozele duncan design, (care oricum nu cred ca se compara cu cele fender originale) si forma headstock-lui eu nu vad mari diferente fata de modelul squier standard stratocaster, care-i cu vreo 400 ron mai ieftin. si daca stai sa te gandesti mai bine, poate ca dozele le vei schimba oricum... insa sunt chitare ok, poate chiar mai bune decat multe modele fender, ai ales cele mexicane.

 

Da m-am gindit si eu la modelul cu single coil.Eu anul trecut am cumparat un squier classic vibe 50's si sunt multumit ,dar am o problema.Nu stiu poate din cauza finisajului pe git dar nu imi aluneca mina pe griff (mai ales vara) altfel ar fi o chitara ok.Nu stiu ,sa trec pe Ibanez seria rg350dx sau sa aleg squier deluxe strat.Problema e ca nu am incercat nici unul iar la magazine de instrumente la mine in oras nu sunt numai doua feluri de chitari -ori foarte ieftine ori foarte scumpe-.Mersi pentru ajutor .-scuze pentru greselile gramaticale-.

Link to comment
Share on other sites

de mult timp stau si ma gandesc sa imi achizitionez si eu chitara asta, daca te referi la modelul cu doze single nu la cel cu hot rail, ala-i o greseala dupa parerea mea. numai ca in afara de dozele duncan design, (care oricum nu cred ca se compara cu cele fender originale) si forma headstock-lui eu nu vad mari diferente fata de modelul squier standard stratocaster, care-i cu vreo 400 ron mai ieftin. si daca stai sa te gandesti mai bine, poate ca dozele le vei schimba oricum... insa sunt chitare ok, poate chiar mai bune decat multe modele fender, ai ales cele mexicane.

 

cred ca glumesti cand, spui ca sunt mai bune decat cele mexicane

Link to comment
Share on other sites

si cu ce o fi asta ma rog mai bun ca un fender mexican/american? si dupa ce criteriu ziceti mai bun, culoare? butoane? sa fim realisti, Daca era mai bun nu crezi ca nu-si lua lumea japoneze/mexicane/americane si avea squier. Nu mai debitati tampenii pe forum. Aproape nici unu care posteaza aici nu face diferenta de sunet intre 1 american si un squier cu aceleasi doze.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca dupa crezurile tale, nimeni pe forumu asta nu se pricepe la chitari? e bine atunci ,de ce mai tinem forumu?

 

Colabratorul "O TV DDD" @Ironside a intrebat :

 

Este cineva care poate stie precis ..a invcercat el cu manutele si urechile sale ( bineinteles pretioase de cunoscator ) si a observat diferente ?

 

Deci nu era vorba de PRICEPERE ( asta ptr cei mai slabi cu intelesu ) ci de AUZIT PERSONAL ...Trairi personale ..experiente audiovizualo-chitaristice personale !!! in cauza .

 

Deci eu ma pricep DAR nu am avut ocazia sa incerc ce a intrebat @Ironside asa ca nu am ce sa zic in aceasta privinta ..

 

Am incercat diferite doze la diferite chitare ..rezonanta corpului da soundul specific ..doza conteaza dar nu exista diferente enorme intre doze de constructie identica/similara de la diferite firme.

 

Forumul este ptr indicatii si schimburi de experienta in problema transcontinentala : "cum se tine pana" !!!

 

Apropos ...de la ce-i DELUXE acesta chitara ?

 

Are piese aurite ? are un switch in plus ?de inversat sezonul cu fazonul ? ..deci ce ii confera intrarea in acesta categorie de DELUXE

 

S-ar putea ca lemnul sa nu mai fie din 18 bucati ci doar 2 sau 3 ..?????

 

Sau poate gatul este din artar si inca din parte buna a busteanului !!!.Sau macar daca e din paltin sa aiba fibrele orientate OK.

 

Sau numa faptul ca este din lemn uscat ca lumea deja o baga in categoria ...DeluxE...

Atat a stat in magazie necumparata de nimeni de sa uscat lemnul si automat a intrat in categoria DELUXE si Vintage ?

 

Sau e numa PROMO de ...CRACIUN ...si de criza far de capat ...i-au pus o funda si iaca ...super oferta..

 

Apropos nu merita mai mult de 50 Euro !!!! nici un Squier .

 

Daca este DELUXE ( asa de Craciun ,Paste ...1 Iunie ) hai ca merge 55 Euro.

 

Retzeta de Craciun ...

 

"Ca sa alunece gatul se unge cu untura de porc si se bea o tarie-bio "

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apropos nu merita mai mult de 50 Euro !!!! nici un Squier .

Daca este DELUXE ( asa de Craciun ,Paste ...1 Iunie ) hai ca merge 55 Euro.

 

 

 

Bine ca mi-ai spus. O sa-l sun pe Rares Totu si o sa-i ofer 49 de euro pe Squier-ul lui.

Sper numai sa n-aiba vreun Behringer pe-aproape, ca stiu ca are boala sa sparga scanduri pe scena: sa nu cumva sa mi-l faca guler cand ii propun oferta. :D

Link to comment
Share on other sites

deci squier deluxe e squier normal cu inbunatatiri mai mult privind aspectul. e mai bun decat fender mexican. fender mexican e facut la cativa km de ala american si s-au intalnit cazuri cand un mexican suna mai bine decat un american. apoi vin seriile mai deluxe americane, vintage, care bineinteles nu sunt decat aceleasi americane standard impopotonate. ba un bridge diferit ba un lac diferit, o cheie...mare smecherie nu e. deci tot acolo. si ajungem la custom shop, care defapt e un mit pt prosti, e marketing si autosugestie sau placebo, ba mai mult umfla pretul si ca le da de perete. adica ia modelul ala mai deluxe/vintage, ii pune o stampila, il da de perete, ba poate il si rugineste, si il vinde la prosti. ca oricum provenienta materialelor tu cumparatorul nu ai cum sa o verifici. si cum deluxe/vintage e cam acelasi lucru americanu standard, care e cam acelasi, sau sub mexican, iar squieru deluxe e peste mexican, dar e mai mult sau mai putin acelasi lucru cu ala de baza, standard...evrika! squier e miezu. restul pt prosti.

 

dar sa nu uitam reghinul, care foloseste lemn adevarat spre deosebire de squier.

 

 

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

deci squier deluxe e squier normal cu inbunatatiri mai mult privind aspectul. e mai bun decat fender mexican. fender mexican e facut la cativa km de ala american si s-au intalnit cazuri cand un mexican suna mai bine decat un american. apoi vin seriile mai deluxe americane, vintage, care bineinteles nu sunt decat aceleasi americane standard impopotonate. ba un bridge diferit ba un lac diferit, o cheie...mare smecherie nu e. deci tot acolo. si ajungem la custom shop, care defapt e un mit pt prosti, e marketing si autosugestie sau placebo, ba mai mult umfla pretul si ca le da de perete. adica ia modelul ala mai deluxe/vintage, ii pune o stampila, il da de perete, ba poate il si rugineste, si il vinde la prosti. ca oricum provenienta materialelor tu cumparatorul nu ai cum sa o verifici. si cum deluxe/vintage e cam acelasi lucru americanu standard, care e cam acelasi, sau sub mexican, iar squieru deluxe e peste mexican, dar e mai mult sau mai putin acelasi lucru cu ala de baza, standard...evrika! squier e miezu. restul pt prosti.

 

dar sa nu uitam reghinul, care foloseste lemn adevarat spre deosebire de squier.

 

 

 

Bine spus.

 

Propun sa nu se mai vanda decat Squier Bullet. E #1, cea mai tare chitara ever.

Link to comment
Share on other sites

Bun , deci de asta prefera lumea squier /reghin (acum am inteles ). Nu reuseam sa-mi explic de ce unii le vand cu 90 %, ba chiar cu 300% mai scumpe decat unele noi , (vezi unele anunturi in care se vinde squier la 700 E ) . Umatoarea mea chitara va fi cu siguranta un squier , de ala cu "rujina pa el" ,si dupa ce il cumpar , sunt sigur ca o sa-i decupez pickguardu si o sa-i bag 3 doze emg 81 si 4 doze emg-hz una peste alta , sa omor mustele cu megatonu meu .

Link to comment
Share on other sites

Desi imi e nashpa sa recunosc, squierul meu bullet din 2005 suna peste cel alder(3 piece) cu lemn de 11-12 ani care are si duncan pe el( splitat, nu se apropie deloc de twangul bulletului din basswood...habar nu am care e faza, poate stiu si eu..e chitara OK? :lol:) Ma refer strict la chestii de clean.

 

Postez si sample daca trebe, va fi foarte edificator. Trebuie doar sa lovesc E -ul pe open si sa dau un acord pe fiecare, si va fi clar

 

(chiar am bagat tremolo wilkinson cu big steel block...si e tot acelasi ton fain cum era si cu stock trem deci nu prea a ajutat haha)

 

Mai in gluma mai in serios la ce ati scris, eu spun ca bullet merita o sansa...m-a impresionat inca de prima oara cand am cantat in muzikia pe unul, si am vrut si ma bucur ca, acum am.

 

 

 

 

 

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Desi imi e nashpa sa recunosc, squierul meu bullet din 2005 suna peste cel alder(3 piece) cu lemn de 11-12 ani care are si duncan pe el( splitat, nu se apropie deloc de twangul bulletului din basswood...habar nu am care e faza, poate stiu si eu..e chitara OK? :lol:) Ma refer strict la chestii de clean.

 

Postez si sample daca trebe, va fi foarte edificator. Trebuie doar sa lovesc E -ul pe open si sa dau un acord pe fiecare, si va fi clar

 

(chiar am bagat tremolo wilkinson cu big steel block...si e tot acelasi ton fain cum era si cu stock trem deci nu prea a ajutat haha)

 

Mai in gluma mai in serios la ce ati scris, eu spun ca bullet merita o sansa...m-a impresionat inca de prima oara cand am cantat in muzikia pe unul, si am vrut si ma bucur ca, acum am.

 

Niciun Squier nu merita vreo sansa daca dai peste 50 de iepuroi pe el. ;)

Daca tu ai dat mai mult pe ale tale inseamna ca ai fost victima publicitatii agresive a companiei Fender.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Colabratorul "O TV DDD" @Ironside a intrebat :

 

Este cineva care poate stie precis ..a invcercat el cu manutele si urechile sale ( bineinteles pretioase de cunoscator ) si a observat diferente ?

 

Deci nu era vorba de PRICEPERE ( asta ptr cei mai slabi cu intelesu ) ci de AUZIT PERSONAL ...Trairi personale ..experiente audiovizualo-chitaristice personale !!! in cauza .

 

Deci eu ma pricep DAR nu am avut ocazia sa incerc ce a intrebat @Ironside asa ca nu am ce sa zic in aceasta privinta ..

 

Am incercat diferite doze la diferite chitare ..rezonanta corpului da soundul specific ..doza conteaza dar nu exista diferente enorme intre doze de constructie identica/similara de la diferite firme.

 

Forumul este ptr indicatii si schimburi de experienta in problema transcontinentala : "cum se tine pana" !!!

 

Apropos ...de la ce-i DELUXE acesta chitara ?

 

Are piese aurite ? are un switch in plus ?de inversat sezonul cu fazonul ? ..deci ce ii confera intrarea in acesta categorie de DELUXE

 

S-ar putea ca lemnul sa nu mai fie din 18 bucati ci doar 2 sau 3 ..?????

 

Sau poate gatul este din artar si inca din parte buna a busteanului !!!.Sau macar daca e din paltin sa aiba fibrele orientate OK.

 

Sau numa faptul ca este din lemn uscat ca lumea deja o baga in categoria ...DeluxE...

Atat a stat in magazie necumparata de nimeni de sa uscat lemnul si automat a intrat in categoria DELUXE si Vintage ?

 

Sau e numa PROMO de ...CRACIUN ...si de criza far de capat ...i-au pus o funda si iaca ...super oferta..

 

Apropos nu merita mai mult de 50 Euro !!!! nici un Squier .

 

Daca este DELUXE ( asa de Craciun ,Paste ...1 Iunie ) hai ca merge 55 Euro.

 

Retzeta de Craciun ...

 

"Ca sa alunece gatul se unge cu untura de porc si se bea o tarie-bio "

Parerea ta este ca acest squier deluxe nu valoreaza nimic si ma gindesc ca despre toate modelele squier ai aceasi parere.OK.Dupa parerea ta care e cea mai buna varianta pentru un stratocaster la 400-500euro ?Sau o chitara buna incepe de la 1200 in sus?Adica cei care nu au bani pentru o chitara buna mai bine sa se lase de cintat ?

Link to comment
Share on other sites

 

Parerea ta este ca acest squier deluxe nu valoreaza nimic si ma gindesc ca despre toate modelele squier ai aceasi parere.OK.Dupa parerea ta care e cea mai buna varianta pentru un stratocaster la 400-500euro ?Sau o chitara buna incepe de la 1200 in sus?Adica cei care nu au bani pentru o chitara buna mai bine sa se lase de cintat ?

 

Nu am spu sca nu valoreazza nimic ci am spus in jur de 50-55 Euro .

 

Nu are cantatul mai nimic cu pretul chitarei ,

Link to comment
Share on other sites

E un pret corect. Ii voi propune lui Rares sa-i cumpar Squier-ul japonez cu aceeasi suma sau poate chiar cu una semnificativ mai mica, avand in vedere ca e cam veche si obosita. respect.gif

 

Oppa !!!!!! MIJ!!!

 

Stie Rares ce chitara sa foloseasca .

 

Gasesti si printre Squier-e chitare bune dar trebuie sa scotocesti.

 

Deci daca o foloseste Gica din Bucovat chitara nu mai valoreaza mai mult de 30 Euro.

 

Daca o foloseste Rares probabil minim 300 Euro .

 

Daca a cantat la ea Clapton probabil 20000$

 

 

Unul din EX bateristi mei acum doi ani a adus din Germany trei chitare noi noutze foarte bune ce le-a cumparat cu 200Euro din magazin la o reducere.Un Power Strat , un Strat si un Tele .Toate minunate ,,gat din paltin "bun".

O copie de Tele mi-ar fi placut dar nu am luat-o din cazuza nevestii ...hahaha ..."..la ce drac ai nevoie de inca o chitara ..." ,acu sa-i fac un review argumentat tip rgc.ro ...mai bine am renuntat .Era cald ..canicula eram ocupat cum sa ma pozitionez fata de "clima" .Bineinteles acum i-mi pare rau ...dar ...suna exact cum trebuie .

 

Deci "shortcut" :

O chitara are o valoare ptr chitarist ,Chitaristul poate sa dea valoare unui instrument.

Altfel este o scandura uscata cu sarme pe ea.

Nu pretul da valoare unui instrument.

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.