www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi De Metal Sau Nylon Pentru Chitara Clasica?


Guest sanesan
 Share

Recommended Posts

Guest sanesan

Ma poate ajuta cineva va rog frumos. Am o chitara clasica Aria. De care corzi e mai bine sai pun de metal sau nylon? Va rog frumos plusuri si minusuri :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Raspunsul pe care il cauti este simplu: NYLON.

NU se pun corzi metalice pe chitara clasica din mai multe motive.In primul rand tensiunea in corzile de metal este mai mare decat suporta grifful chitarii clasice si ori vei avea o harpa (se distanteaza corzile foarte mult de griff) ori te vei trezi cu cordarul zburand.

In al doilea rand vei avea un ton cam de cacao (cel putin dupa parerea mea, unora poate le place).

In al treilea rand Iti va fi mai incomod sa canti.

 

Daca te gadila mai tare la urechi tonul corzilor de metal iti recomand calduros sa te orientezi spre o chitara acustica (western) si nu clasica.

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

NYLOOON!!!! Sub nicio forma sa nu pui corzi de metal pe chitara clasica.

 

Cum au zis si baieti mai sus, chitara se va strica. Tensiunea corzilor de metal este mult mai mare decat a celor de nylon. Se va indoi griful, in fata, iar dupa asta, poti sa o arunci linistit ca nu vei mai putea canta la ea.

 

Intr-adevar, si sunetul va fi unul destul de neplacut si de nepotrivit cu restul ansamblului.

 

Sa nu faci chestia asta never ever. E pacat de instrumentul ala. A, si, by the way, la chitara western, nu se pun corzi de nylon ci doar de metal... asa, ca un ultim sfat.

 

Spro la cantat!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest viewstar

la o masina cu motor pe benzina e logic ca bagi numai benzina, nu si motorina !

corzi la o clasica numai nylon !

corzi la o acustica numai metal !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Spiri16

Nylon cum s-a spus si mai sus pentru clasica corzi de metal la acustica dar acum depinde eu am chitara classica cu corzi de metal si pot canta folk la ea foarte bine dar nu mai pot canta muzica clasica..

 

POTI sa canti orice gen de muzica pe orice tip de corzi,doar ca nu o sa sune cum ar trebui...corzile de metal fac rau chitarei clasice,dar acum depinde si de caz..eu de exemplu am gasit la casa bunicilor mei o chitara clasica hora veche de vreo 30 de ani cu corzi de metal super ultra mega ruginite si intarite pe ea iar gatul era decat putin dezlipit de cutie,nici vorba de indoitura si s'a rezolvat cu un heat gun...

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

....... iar gatul era decat putin dezlipit de cutie.....

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH :trosc:

 

 

Revenind, cred ca s-au dat suficiente raspunsuri. Nylon pe clasica, metal pe acustica. Daca ai clasica hora de 2 lei, fa un experiment si pune ceva de otel de 12 :rcain:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.