www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupe De Rock Si Influentele Lor Asupra Oamenilor


Guest alexgeo008
 Share

Recommended Posts

Guest alexgeo008

Am de facut o prezentare pentru scoala despre influenta rok-ului si nu reusesc sa gasesc influentele sociale pe care le-a avut trupa Pink Floyd. Am gasit ca ar fi influentat anumiti artisti dar nu oamenii simpli cum au facut The Beatles cu promovarea purtarii culorilor, a frizurii aceea de tip mop-top si altele. Va rog ajutati-ma daca puteti :)

 

 

 

Scuze daca am gresit categoria dar am nevoie cat mai urgent de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Cauta si tu pe la disperatzii aia de spun ca muzica rock i-a impins la crime ,violuri,acte satanice si etc

 

Ai avea mare succes! :D E plin net-ul si site-urile romanesti de paranormal :))))))))

 

 

Daca trupa mea ar canta numai despre sinucigashi...te sinucizi? Promitzi?! :lol: Manelistii nu se drogheaza? Eu cred ca ei o fac ca au si banii necesari. House-rii nu? Ce noroc au distribuitorii de droguri ca a existat o trupa ca Pink Floyd :lol: Ce mai vindeau ei acum?!

 

 

P.S.De ce nu il intrebi pe tatal tau, sau mama ta...ce au simtzit cand ascultau aceasta trupa? (daca ascultau, daca nu...intreaba pe altcineva de aceeashi varsta cu ei)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Una e să fi "împins la X" și alta e să fie inclusă sau asociată cu o subcultură care include deja X (ca element central uneori).

E ridicol să spui că toți sau majoritatea care ascultă Hendrix sau Pink Floyd consumă droguri. În primul rând pentru că se tot ascultă de juma' de secol și s-au mai schimbat vremurile între timp. E la fel de ridicol să ignori contextul socio-cultural în care au apărut și au devenit celebri astfel de artiști.

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_rock

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Piper_at_the_Gates_of_Dawn

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Well, nu stiu exact care a fost influenta "sociala" (asta este un termen foarte larg), dar PF au scos multe albume de prog rock in mijlocul revolutiei Punk (Animals, WYWH, The Wall, si toate de dupa asta), reusind sa pastreze o parte foarte mare din audienta. Asta ar putea fi interesant de mentionat. In rest nu cred ca au avut un impact social. Un impact muzical gigantic, dar nu cred ca a reusit sa schimbe ceva concret in societate. Pink Floyd va ramane intotdeauna in umbra Beatles la capitolul "world changing", chiar daca au un numar relativ apropiat de fani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.