www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
NiNjA

Intrebari despre CONCURSUL RGC

Recommended Posts

Guest DeathWarden

da mai felix ar merge o proba de genu asta sa improvizam pe un negativ ales din 10 puse la dispozitie de voi, ar fi chiar marfa, dar gandeste-te si tu k exista si oameni kre stiu sa faca solouri dar nu pe loc, adik le "vine" feelingu in timp, nu asa pe moment in timpu melodiei. si stau acasa si bibilesc melodia fac solou marfa de tot intr-o perioada de timp mai mare avand in vedere faptul k concursul e in noiembrie. a si by the way o sa particip si eu :) sper sami iau scule pana atunci k astea pe care le am acum sunt ... :)

Nu ne intereseaza neaparat cat de tehnic esti ci cat de bine canti in general... e o diferenta. Improvizatia pe loc ar fi o chestie draguta si nu se opune nimeni ca in finala ( cine ajunge ) sa isi modifice melodia si sa improvizeze un pic. Asta atata timp cat demonstreaza ca poate canta originalul, adica arata ca nu a fost inregistrata de altcineva melodia cu care a intrat in concurs. Poate ne mai gandim si includem si o proba speciala de impovizatie in finala. Deocamdata n-a intrat in discutie. Oricum, daca intra o sa o auntam din timp ( desi nu vad de ce ar conta cat de devreme o anuntam daca e improvizatie acolo pe loc ).

Guest DeathWarden

mai am o intrebare. exista limita minima a melodiei? sau pot sa fac oricat intre 0 si 4 minute? dak as fi in stare, ar pute fi solou de 2 secunde cu nujt cate lickuri sau tapping. etc?:) (off topic: mai e pana atunci :PP). sau exisat limita minima de note? :PP nu o luati ca pe o gluma!

Guest p_aciulea
mai am o intrebare. exista limita minima a melodiei?

11262[/snapback]

citeste cu atentie regulamentul (art. 6):

melodia trebuie sa aiba durata in jur de 3 minute ( sa nu depaseasca 4 minute)

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=669

Guest DeathWarden

bai benson, citeste tu mai bine ce am scris"

mai am o intrebare. exista limita MINIMA a melodiei? sau pot sa fac oricat intre 0 si 4 minute? dak as fi in stare, ar pute fi solou de 2 secunde cu nujt cate lickuri sau tapping. etc? (off topic: mai e pana atunci P). sau exisat limita MINIMA de note?
...

mai am o intrebare. exista limita minima a melodiei? sau pot sa fac oricat intre 0 si 4 minute? dak as fi in stare, ar pute fi solou de 2 secunde cu nujt cate lickuri sau tapping. etc?:) (off topic: mai e pana atunci :PP). sau exisat limita minima de note? :PP nu o luati ca pe o gluma!

11262[/snapback]

Chestia cu limita minima de note pot s-o iau doar ca o gluma. Sorry :)

Limia minima la melodie in momentul de fata nu este, dar se recomanda sa fie peste 2 minute pentru ca juriul sa-si faca o idee cat mai completa si concurentul sa aiba "spatiu de manevra". Am considerat ca "in jur de 3 minute" se auto-explica. Am pus limita superioara pentru ca am simtit ca acolo poate un chitarist sa exagereze, nu ne-a trecut prin cap ca cineva va dori sa faca o melodie cat mai scurta.

Guest Cristina

Am si eu o intrebare. Daca un chitarista are doar o chitara electro-acoustica, dar face un solo exceptional, nu ar putea participa la concurs? Ar trebuie sa faca rost de o chitara electrica?

din cate am inteles se poate ca la proba live piesa sa fie putin modificata daca chitaristul vrea sa faca altceva pe ea (binenteles, cu conditia sa poata demonstra ca inregistrarea trimisa e facuta de el);

si inca ceva, sa zicem ca cineva vrea sa faca o improvizatie pe negativul de la For the love of god(steve vai), piesa are tema aia care apare din cand in cand. e ok daca chitaristul pastraeza si face tema aia acolo unde apare si in rest improvizeaza de la el?

In principiu nu e ceva gresit, dar asta ar fi face participantul sa para lipsit de o oarecare originalitate. Ne asteptam ca o anumita tema de lead care apare sa fie conceputa de concurent, nu sa fie din melodia cu negativul. La For The Love Of God e destul de greu sa pui altceva acolo si sa sune la fel de bine, dar dat fiind ca sunteti liberi sa folositi orice negativ nu vad problema. Alegerea negativului este destul de importanta. Trebuie ca el sa va permita sa aratati tot ce puteti, iar originalitatea este importanta.

Guest paul_182

C sansa am dak fac o melodie punk si bag un solo d ala misto??? Toti din juriu sunt rockeri din anii 60... Eu fac o melodie p care nu o so inteleaga pt k is mai batrani decat chitara aia... Numa tipu d la trupa ii tanar si ii k lumea k da o chitara pt un tanar talentat... Dar am deja 2 chitari fender... Dar totusi voi participa...

C sansa am dak fac o melodie punk si bag un solo d ala misto??? Toti din juriu sunt rockeri din anii 60... Eu fac o melodie p care nu o so inteleaga pt k is mai batrani decat chitara aia... Numa tipu d la trupa ii tanar si ii k lumea k da o chitara pt un tanar talentat... Dar am deja 2 chitari fender... Dar totusi voi participa...

12238[/snapback]

:) Reformuleaza.

Guest spyked88

cred ca in regulament scrie clar faptul ca melodia poate fi din orice gen muzical :) .

12238[/snapback]

Mai intai te documentezi, citesti cu atentie regulamentul si numele membrilor juriului si vei vedea ca 50% dintre membri juriului au sub 30 de ani iar cei de peste 30 de ani sunt oameni cu orizonuri foarte largi, nu degeaba au ajuns unde sunt acum. Mult succes!

Ha, cineva mi-a sters postu'.

A dracu exprimare libera! :)

Probabil ca tentatia puterii e mare :) Si cine nu poate altfel, se manifesta asa.

Mai bine se transforma din forum intr-un site personal ... k vad ca sunt tendinte.

ma piesa mea..inainte s-o trimti ..intradevar..avea aproape 6 min...dar am facut modificari k s-o aduc la aproape 4...am scos unele faze mai lungi..kre nu aveau relevantza la concursu asta .....

so..piesa de concurs are aproape 4 ... n-am incalcat regulamentu:P

ok, am citit si regulamentul de concurs si (mai toate) posturile de aici si as avea cateva remarci (si pozitive dar si negative...cine se supara pierde...):

-ideea acestui concurs este extraordinara iar scopul este chiar nobil, totusi, limitarea de varsta (problema care a facut obiectul a peste 80% din discutii) raportata la premiul pus in joc mi se pare (vb. lu' Clinton) "nepotrivita", daca premiul era un combo Behringer (noi-noute si care ajung pana ~6mil.), era OK, dar in conditiile de fata, dai o bijuterie unui pustan, care oricat de superdotat ar fi tot mai are de invatat, si dai la o parte pe toti ceilalti mai mari ca varsta si care TOTI sunt din generatii "de scrificiu"....aici e o discutie mai ampla (dar serioasa si grava)...Romania de mai bine de 50 de ani NU este o tara normala, in care copii isi urmeaza cariera potrivit talentului cu care sunt dotati, ci toata lumea dansa dupa cum suna muzica infundata a chioraitului de matze...mai inainte au fost inginerii, apoi o duceau bine doctorii, apoi jurisitii, notarii, etc, au fost perioade cand nimeni nu o ducea bine si atuncii au fost avortonii...decretzeii.

Ia la intamplare un titrat de ~30 ani (+/- 5-10 ani) si o sa gasesti in el orice alt talent decat cel pt. care e licentiat...ee, de ce sa nu dai o sansa acelui talent regresat/refulat/ucis de o societate cretina?

Edit:

as mai fi avut cateva comentarii, dar cred ca e mai bine daca ma opresc aici...

...insa daca tot m-am apucat de scris, era pe aici un baiat care zicea ca are 2 Fender'uri...vino la mine sa-ti fac cateva piese (negative) pe care tu sa-ti pui doar chitara, iar daca castigi concursul imi dai mie una din cele doua Fender'uri (pe care vreau eu)

Eh, parerile sunt impartite... :)

Dar ce zici de urmatorarea faza... Scrie in regulament ca o data ce chitara este castigata fericitul nou apartinator nu are voie s-o instraineze vreodata... :)

Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta dar sunt curios care este procedeul de verificare si de ce s-a luat in calcul si acest aspect...

Multzam. :)

lupo17, concursul este pentru a motiva tinerele talente, pentru a stimula si a ajuta la crearea unei noi generatii de chitaristi cat mai buni. Parerea mea e ca daca e cineva care are nevoie de ajutor in dezvoltarea ca si chitarist atunci sunt cei tineri.

Catalin, intr-adevar ar fi o problema cu procedura de verificare, dar pana cand se da premiul mai avem timp s-o gandim. Regula este ceruta de Manu si mi se pare ca are tot dreptul :)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.