www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
NiNjA

Intrebari despre CONCURSUL RGC

Recommended Posts

....interesant! am totusi o nedumerire, deci eu improvizez pe o melodie sa zicem...o inregistrez pana imi iese o improvizatie buna...poate de iasa din prima...sau a 100 oara. trimit mp3-ul...si sa zicem, sunt ales printre cei 6 finalisti(putin probabil,dar asa ca idee). acum vine interpretarea live...care banuiesc ca o sa fie tot o improvizatie(pentru ca nu stau sa invat improvizatia :)), care poate sa iasa de 10 ori mai prost...sa sune de 4 ori mai fals si etc.

deci pic de fraier...sau de nesimtit...ca vezi...eu sunt praf si am pus pe altul sa faca melodia aia...eu zic ca exista si riscul asta, si se poate ca multi dintre cei buni sa pice la faza asta(emotii, etc..e normal).

aici nu ma plang pe mine..ca vezi as fi bun, dar din cauza stresului pic!ma gandesc serios sa particip,dar sincer nu cred ca ies in primii 50(depinde cati participanti sunt :)),deci problema asta nu ma priveste in mod direct pe mine!

daca gresesc pls slap me! :)

Nu conteaza ca soloul este improvizat pe loc sau invatat pe de rost.

Se urmareste originalitatea (adica sa fie compus de TINE! ) si stilul in care il canti (citeste mai sus feeling ,pasiune ).

Dementhor, in primu rand nu ai citit cu atentie. Asa ca iti zic eu ceva: limita de varsta este de 21 de ani. cum inca esti la scoala si esti nascut in 89' deduc ca nu ai indeplinit prima conditie. :) dar nu cred ca s-ar supara cineva daca dupa ce se termina concursu sa le trimiti si tu un demo, sa iti zica ce cred ei :)

Ninja, lumineaza-ma si pe mine de ce sunt cei 2 in juriu.

P.S: Cosule, welcome back. Era ciudat fara tine :)

Ai inteles gresit . Si eu am priceput asta prima oara . Sa scriu mare si clar sa pricepeti si o sa modific si anuntul intial

LIMITA SUPERIOARA ESTE DE 21 DE ANI

Adica daca esti tanar si fara bani dar cu talent ai sanse .

Daca ai peste 21 de ani se presupune ca ai servici sau in fine alta forma de finantare deci iti permiti chitara (sau ne dorim sa iti permiti ). Tocmai asta e ideea sa ii stimuleze pe cei tineri . Acolo ne e speranta :)

Ca sa fac un rezumat sa pricepeti :

Ai 0-21 de ani poti participa. Ai peste 21 de ani (22 de ani si mai mult) NU poti participa

... de ce trebuie minim 21 de ani .. ?? Ca de exemplu.. na, mai gasiti pe aici un pusti care canta de rupe.. de ce sa nu ii dati si mai multa incredere pe viitor, sa devina si mai bun..? Oricum, ma rog faceti cum vreti voi (sau cum e legal) :).

Cred ca Adi si Adi (:)) sunt in juriu, deoarece ei reprezinta RGC.ro

Hihi ce nu intelegi in literele alea mari scrise cu rosu. Superior = maxim = limita de sus. Daca ai 5 ani esti un posibil castigator. Eu cred ca e destul de clar acum....

Ba ce prost sunt. Acum am citit postul lui Cosu (ca a postat inainte mea.. ca eu scriam :)).

Acum mi se pare corect.. da :). O sa ma bag si eu. Oricum, e super bine ca e pana in noiembrie, ca pana atunci o sa avem timp sa ne pregatim si noi :).

Apropo... nu am inteles ceva..

Acompaniamentul poate fi de orice fel, inclusiv negativul de la o melodie cunoscută, dar chitara trebuie să fie cântată de tine

Adica am de facut 2 melodii .. ? Una in care improvizez ceva la alegere, si alta in care cant chitara la o melodie cunoscuta.. ?

Guest Hetfield_escu

E greu cu limba romana :) Mah deci daca aveti intre 0 si 21 de ani puteti sa va bagati.Cine are peste 21 sa se duca dreaq sa munceasca daca vrea fender :)

Bah, in timp ce scriam eu la primul post, Cosu il scria pe al lui. Si l-a terminat inaintea mea. Si eu nu aveam de unde sa stiu care e faza... daia am postat si a 2a oara.. !

Am inteles mah... doamne

Adica am de facut 2 melodii .. ? Una in care improvizez ceva la alegere, si alta in care cant chitara la o melodie cunoscuta.. ?

HIHI iar nu ai inteles :)

Poti folosi ca negativ orice melodie , compusa de tine sau cunoscuta. Adica nu ne intereseaza cat de bine bati la tobe, cat de frumos armonizezi cu basu sau ce voce superba ai. CHITARA SI NUMAI CHITARA ne intereseaza . Acolo trebuie sa arati ca esti cu adevarat bun.

eu capisci!! ok...deci tre sa il invat p d rost :) ca sa am si eu sanse.

tre sa-mi pun motarase la degete ca sa iasa si niste parti mai rapide...sa nu adoarma lumea cand asculta...k eu de obicei bag d-astea de taiat vene...

mama cat de bun ar fi un fender :)...nu ma supar daca ies pe 2...dati un jackson? :)

Voi ati auzit de CNCD ???

Hmmm... Nu cred...

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii va fi incantat sa afle de acest concurs. :)

Limita 21 de ani... pai cum mai nene si chiar daca ai peste si lucrezi, cam greu iti permiti o chitara d-asta... parerea mea este ca valoreaza cel putin 1500 EUROI.

In fine, ma lupt cu morile de vant ca de obicei. Daca era un concurs intergradinite mai ziceam sa fie o limita de varsta 4-5 ani.

Alooo... CNCD-ul !!! Ma auziti ?

Catalin sansele pentru cei tineri scad daca intra in actiune cei peste 21 de ani. E vorba de promovarea microbului chitarei la tineret :)

Chiar imi pare rau ca nu poti participa.

Nici eu nu stiu exact dar senzatia mea e ca face peste 1500 de euroi.

Ninja, lumineaza-ma si pe mine de ce sunt cei 2 in juriu.

Pai nu-i clar ca v-ar fi lasat cu ochii-n soare? Putea fi reintitulat: "Cine ia Fender-ul, Adi sau cearny?" :)

Nici eu nu stiu exact dar senzatia mea e ca face peste 1500 de euroi.

Ai tu lasa-ma, e chiar facuta de mina lui Leo Fender? Sau e vreo "el cheapo" made in Mexic?

Guest Steven

Si cam cate melodii putem trimite??? E vreun numar precis de melodii care pot fi trimise sau putem trimite in prostie pana se nimereste una buna??? :)

Mai pe seara vei primi un raspuns exact dar in principiu e vorba de o singura melodie . Aceasta va fi insotita de numele tau real si de varsta.

Nu e ca la bingo sau 6/49 mai multe plicuri (sau ce naiba sunt ) mai multe sanse.

Acestea fiind spuse si treaba fiind cat se poate de serioasa aici se vor admite numai intrebari legate de concurs. Discutiile offtopic vor fi mutate si cei ce vor repeta gresala vor fi avertizati.

bun, eu am o intrebare. pot sa folosesc ce scule vreau eu,efecte etc?

din nou in caz ca ajung sa cand live nu stiu daca pot sa dispun de aceleasi efecte.aici intervine feelingu...un reverb..ceva distors...si alte artificii,in lipsa carora soloul ar suna cam sec...cel putin asa vad eu lucrurile...

singurele scule de care dispun la o inregistrare sunt chitara el. no-name,cablu cu axial(de la tv :))si guitar rig...si cert e ca se aude cam prost.ar conta si calitatea sunetului?

nu stiu daca e offtopic : concursul este doar pentru forumistii rgc?

cam atat...daca mai imi vine ceva va stresez :)

In mod logic membri juriului vor incerca sa faca abstractie pe cat posibil de calitatea sunetului si sa se concentreze pe ceea ce este cantat. Practic este evident ca si sunetul va conta pentru ca ajuta la crearea feeling-ului. Daca nu ai cu ce sa scoti un sunet demn de melodia ta recomandarea mea este sa o lucrezi cat de mult poti cu ce ai si sa mergi la cineva mai "dotat" sa o inregistrezi.

Concursul nu este doar pentru membri rgc, dar nu vad nici un motiv pentru care eventualli participanti sa nu-si faca un cont pe forum. In orice ce caz, nu e obligatoriu.

Nu conteaza cat de buna sau cat de proasta este inregistrarea. Finalistii vor fi selectati doar pentru felul in care canta la chitara, originalitate, imaginatie si FEELING. Eu initial ma gandisem sa propun si o proba "impusa", adika o improvizatie pe un negativ la alegere dintr-un set de 10 negative pus la dispozitie de catre organizatori. Daca credeti ca v-ar ajuta o asemenea proba, atunci vom lua in considerare si o astfel de varianta.

Guest Razz

eu zic ca e mult prea greu pentru un chitarist sub 21 de ani sa improvizeze asa la prima auditie a negativului.

Mai bine se chinuie el incet asa si compune ceva acasa, ca atunci pe loc, emotii treburi te pierzi urgent si nu mai improvizezi nimica

Guest Pheno

dahm i'm too old for this shit, nu puteti sa cresteti si voi limita la 21 si 6 luni?? :)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.