www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Program De Inregistrare/efecte De Chiara Electrica


shedow11
 Share

Recommended Posts

Salutare RGC!

 

De 1 luna si ceva am o chitara electro-acustica Takamine si as vrea sa o incerc sa dau putin electric pe ea(stiu foarte bine ca nu o sa fie cine stie ce, o sa incerc de craciun sa-mi iau o electrica), da vreau sa ma distrez putin pe niste AC/DC, un Sweet Child O'Mine ceva. Ce programe ati recomanda si sa se auda cat mai bine?:D

 

Si daca mi-ati putea recomanda si un program pentru inregistrat tot in comp(da,stiu ca ii mai bun microfonul si ca sistemul din ea nu o sa sune asa bine,dar macar sa scot cel mai mult din cat poate), o sa incerc cateva melodii mai simple sa le inregistrez (ma gandesc ca daca o sa bag fingerstyle o sa fiu dezamagit de sunet,dar totusi o sa incerc,pentru fingerstyle o sa-mi iau anul viitor un sistem K&K care o gramada de chitaristi ca Don Ross,Andy Mckee si altii care ii mai puteti gasi pe CandyRat )

 

Daca stiti un program bun sa le faca pe amandoua foarte bine,daca nu si 2 programe separate is bune.

 

Si inca o intrebare: mi-a spus cineva ca placa mea de baza are un loc special pentru instrumente si chestii de genu in afara de cel de la microfon,am intrebat la magazin pentru conertor pentru chestia aia(nici eu nu stiu cum se cheama,doar ca ii trebuie un jack mai subtire decat cel de la mic).Uitati aici si o poza:

 

-ii intrarea aia galbena umpic mai jos de intrarea la mouse si tastatura,acolo cica ii special pentru instrumente..

 

 

605233978632602102617194-92771-700_700.jpg

Link to comment
Share on other sites

As baga mana in foc ca aia-i iesire digitala, S/PDIF, si n-are nici o legatura cu genul de instrumente despre care vorbim aici.

Cu "mi-a spus cineva"...

Also, Reaper vine si cu efecte. Multe, inclusiv ampsim—ce-i drept cam de forma. Unde vreau sa ajung de fapt e ca pentru inceput ar fi probabil mai usor de "prins" un workflow mai restrans si liniar, oferit de programe gen Amplitube si Guitar Rig. Poti inregistra si direct in acestea. And remember to RTFM.

Link to comment
Share on other sites

Pentru inregistrare, Reaper. Pentru efecte, Amplitube sau Guitar Rig.

 

Reaper şi Guitar Rig în acelasi timp pentru înregistrare sunt un pleonasm. Guitar Rig are propriul său DAW... Cu Amplitube, Reaper merge !...De asemenea merge şi Cool Edit Pro cu Amplitube. Din ce am prins eu, la o placa audio dată, nu conteaza dacă foloseşti Reaper sau Cool Edit sau Audacity pentru înregistrare...

Dacă e de procesat ulterior înregistrările, asta-i alta treabă ! Am auzit ca Reaper e mai deştept la de-astea...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Salut Pai prima data tre sa instalezi asio4all daca vrei sa folosesti placa de sunet de pe placa de baza ,pe urma orice DAW ( cubase ,vegas, mixcraft,reaper...........) unele au si simulatoare de amp dar hmm cam subtiri DAR pe toate poti instala VST-uri.

Pe urma un ampsimulator sau mai multe dupa dorinta ( eu am 8) si standalone dar si VST . Unele dupa cum a spus si @ramurel au ele posibilitatea de a inregistra dar.... iar cu posibilitati limitate .Eu as incepe cu GUITAR RIG 5 Pro (varianta full daca poti sa o iei contine in plus niste compresoare mai ok ,traktor, reflektor...... si cei mai importat un control room pro ) dar ca si minusuri la el as putea spune ca nu poti lucra si cu alte IR ,pe urma AMPLITUBE 3.5 dar nici asta nu lucreaza cu IR in rest merge < OVERLOUD TH2 (mie personal imi place cel mai mult) are niste simulari de Randall OK!!!!! cei important la el este ca stie de IR ma refer in standalone mode pt ca daca le folosesti ca si VST la toate poti folosi IR , PEAVEY REVALVER MK III v V simulari ok dar ce este important ca se descurca si cu VST si cu IR si in modul standalone ,LINE6 POD FARM este OK gasesti mai multe despre cum suna pe youtube (eu am varianta FULL) nu stie de IR dar ai o multitudine de simulari de amp-uri si de cabinete si efecte ........ ai de unde alege , GTR 3,5 , PLEKTRON GUITAR AMP si altele .Iar ca si vst ti-as recomanda RECABINET (are niste simulari de cabinete si mic-uri ok) si seria de la POULIN (LeCab in special pt a folosi IR ....) iar IR gasesti la greu pe net

Sper sa te ajute descrierea mea

Toate bune

Decebal

Link to comment
Share on other sites

Dintre toate programele mentionate mai sus, doar Reaper ofera o varianta quasi-free, in sensul ca e un demo care nu expira niciodata, cu pretul unui splash screen de cateva secunde la start. Restul (Cubase & co) costa destul de multisor pentru cineva care abia incepe sa imprime, si nu-si au rostul (excluzand variantele torenti si alte metode de procurare, care nu sunt incurajate pe RGC). Iti recomand pentru efecte www.kvraudio.com, unde gasesti si sectiune de VST-uri free, in cazul in care nu vrei sa dai sute de euro pe Amplitube / Guitar Rig. Adevarat ca nu vor suna la fel, dar nici nu-ti vor face o gaura in buget (pe care ar trebui in prima faza sa-l folosesti pentru a-ti lua o interfata de sunet, ca sa nu mai folosesti placa onboard - Line6 fac niste interfete de chitara cu o singura intrare, care vin si cu o varianta mai light de Pod Farm, si nici nu costa mult). http://www.esound.ro...-GX,p-2999.html

Si am mai vazut ocazional si pe forum, la sectiunea publicitate cate una din cand in cand, asa ca daca pandesti momentul, o poti gasi la un pret mai mic decat in magazin. Asa ca sfatul meu, pentru a ramane si in zona legitima, ar fi sa cauti (nou sau SH) un Pod studio GX care vine si cu Pod Farm, si Reaper, in care sa incarci varianta VST a Farm-ului. Si ai rezolvat si problema input-ului, si a placii de sunet onboard.

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.