www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

3Intrebari Legat Despre Chitara Clasica


Guest Sebby16698
 Share

Recommended Posts

Salut! Cant de vro 6luni la chitara dar tot nu stiu/nu pot unele lucruri:

1. Nu imi iesa acordul F. Ce ar trebui sa fac sa imi iasa? Datimi niste sfaturi va rog.

2. La al 2lea vers: http://www.tabulatur...php?tab_id=7224 ce reprezinta 3p1?

3 As dori o pana care sa se auda mai jos decat daca as da cu degetul. Sfaturi?:D

Multumesc!

 

1.La fel cum o zis si colegu de mai sus,pana iti iese.Alte sfaturi ar fi sa ai grija cum tii degetul mare de la mana stanga, la inceput trebuie sa ai grija sa fie situat undeva intre degetul aratator si mijlociu(cu timpul te obisnuiesti sa-l tii corect sau cat de cat bine cand o sa cant acorduri cu barre)

 

2.Pull-off. Adica tii degetul si pe fretul 1 si pe fretul 3, ciupesti o data coarda si dupaia iti retragi degetul de pe fretul 3 si o sa se auda numai nota de pe fretul 1 fara sa mai ciupesti.Cauta mai mult pe google(la 6 luni de cantat nu cred ca ar trebui sa explic asa amanuntit, dar ma rog).

 

3.Nu inteleg ce vrei sa zici prin "jos".Te referi cu o inaltime de nota mai mica?,pentru ca daca asta vrei pana nu poate schimba nota.

Vrei sa se auda mai incet?,pentru ca daca asta ii cea ce vrei atunci pana din contra o sa sune mai tare.

Sau te referi sa se auda sunetul mai "inchis", atunci iarasi cu degetul ii cea mai buna varianta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.